ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2011 року Справа № 2а-0870/8051/11
9 год. 55 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
при секретарі Лазько Д.В.
за участю представника позивача Лисенко Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції
до: фізичної особи ОСОБА_2
про: стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
Запорізьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції (далі позивач або ФСС з ТВП) звернулось з адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (далі відповідач) про стягнення заборгованості по сплаті фінансових санкцій у сумі 1 444 грн. 87 коп., обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що згідно до наданого Ф4-ФСС з ТВП акту звірки стану розрахунків №1 від 08.09.2011, залишок заборгованості відповідача по сплаті сум фінансових санкцій станом на 01.09.2011 перед Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складає 1444 грн. 87 коп., які застосовані на підставі рішень №43 від 18.07.2011 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та №49 від 10.08.2011 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів ФСС з ТВП. Вказані рішення у встановленому порядку не оскаржувались та є чинним на даний час.
Представник позивача у судовому засіданні надала пояснення аналогічні викладеним в адміністративному позові. Просила суд позов задовольнити.
Відповідач у судову засідання повторно не зявився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, заперечень проти адміністративного позову чи будь яких заяв до суду не надіслав, у звязку з чим суд розглянув справу у відсутності відповідача.
Вислухавши пояснення представника позивача, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що фізична особа підприємець ОСОБА_2 мав найману робочу силу, зареєстрований, як платник страхових внесків на обов'язкове соціальне страхування у Заводській районній виконавчій дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності під №230020001861.
Заборгованості відповідача по сплаті сум фінансових санкцій станом на 01.09.2011 перед Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складає 1444 грн. 87 коп. Вказана сума заборгованості по сплаті сум фінансових санкцій виникла виходячи з наступного.
В період з 24.06.2011 по 30.06.2011 Заводською районною виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена ревізія, за результатами проведення якої були виявлені порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, які відображені в акті №205 від 30.06.2011.
На підставі вказаного акту було винесено рішення №43 від 18.07.2011 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 2758 грн. 47 коп., з якої: 45 грн. 29 коп. недоїмка, 2655 грн. штраф у розмірі 100 % на суму заниженого Фонду оплати праці, 6 грн. 81 коп. пеня, 51 грн. 37 коп. штраф за несвоєчасне перерахування страхових внесків у розмірі 50 % належних до сплати страхових внесків.
Вказане рішення відповідачем у встановленому порядку не оскаржувалось та є чинним на даний час.
Заборгованість по сплаті сум фінансових санкцій 02.08.2011 була частково сплачена відповідачем у розмірі 1000 грн.
Станом на 10.08.2011 за відповідачем рахувалась заборгованість по сплаті сум фінансових санкцій у сумі 1758 грн. 47 коп.
Відповідно до постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової в трати працездатності №29 від 22.12.2010 «Про затвердження Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 25.03.2011 за №393/19131, у разі несвоєчасного виконання страхувальником рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій щодо повернення коштів Фонду та сплати фінансових санкцій або виконання його не в повному обсязі на страхувальників накладається штраф та нараховується пеня відповідно до ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Згідно зі ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», страхувальник роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Згідно довідки №1 від 10.08.2011 за виконання не в повному обсязі рішення №43 від 18.07.2011, до відповідача застосовані фінансові санкції та винесено рішення №49 від 10.08.2011 за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду, на загальну суму 186 грн. 40 коп., з якої: 175 грн. 85 коп. штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернутих страхових коштів, 10 грн. 55 коп. пеня у розмірі 0,1% несвоєчасно повернутих страхових коштів за кожний день простроченого платежу.
Вказане рішення відповідачем у встановленому порядку не оскаржувалось та є чинним на даний час.
Заборгованість по сплаті сум фінансових санкцій 11.08.2011 була частково сплачена відповідачем у розмірі 500 грн.
Залишок заборгованості відповідача по сплаті сум фінансових санкцій станом на 01.09.2011 становить 1444 грн. 87 коп.
Наявність простроченої суми заборгованості у відповідача підтверджується підписаним актом звірки стану розрахунків №1 від 08.09.2011, який міститься в матеріалах справи.
Станом на 19.09.2011 заборгованість відповідача по сплаті сум фінансових санкцій складає 1444 грн. 87 коп., яка в добровільному порядку до теперішнього часу відповідачем не погашена.
У звязку тим, що у добровільному порядку відповідач заборгованість не сплатив, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті фінансових санкцій у розмірі 1444 грн. 87 коп.
Згідно з нормами ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (надалі Закон № 2240-ІІІ), загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності передбачає матеріальне забезпечення громадян у звязку із втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності, вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, повязаних з народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сімї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених Законом.
Відповідно до ст. 14 Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування від 14.01.98 № 16/98-ВР, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління окремим видом загальнообовязкового державного соціального страхування, проводить збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням.
Платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхувальники та застраховані особи; страхувальники - юридичні та фізичні особи набувають статусу платників страхових внесків до Фонду з дня їх реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду (частини 1, 2 ст. 22 Закону № 2240-ІІІ).
Відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2464 від 08.07.2010 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суми внесків, нарахованих на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням, загальнообовязкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2004 року, та суми нарахованого збору на обовязкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Згідно зі ст. 9 Основ законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 №16/98-ВР, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхувальники та застраховані особи; страхувальники - юридичні та фізичні особи набувають статусу платників страхових внесків до Фонду з дня їх реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду (частини 1, 2 ст. 22 Закону № 2240-ІІІ).
Згідно із ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування» від 11.01.01 № 2213-ІІІ із послідуючими змінами, які чинні на час спірних правовідносин, розмір внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для роботодавців складає 1,4 % суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» (108/95-ВР) та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.
Також страхувальники-роботодавці, до кола яких належить і відповідач, повинні нараховувати також 0,5% від суми оплати праці найманих працівників, заробітна плата яких нижче прожиткового мінімуму (включно) та 1% від суми оплати праці найманих працівників, заробітна плата яких вища прожиткового мінімуму, встановленому для працездатної особи.
У відповідності з приписами ст. 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», страхувальники-роботодавці перераховують страхові внески у встановлених розмірах шляхом безготівкових розрахунків один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 27 вищезгаданого Закону, страхувальник зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати і сплачувати страхові внески.
На підставі ч.2 ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 суми заборгованості по сплаті фінансових санкцій у розмірі 1444 грн. 87 коп. підлягають задоволенню.
Відповідно до п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 160, 163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції (р/р 37179200900001 в ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 20485413) заборгованість по сплаті фінансових санкцій у розмірі 1444 (одна тисяча чотириста сорок чотири) грн. 87 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша
Постанову в повному обсязі виготовлено 08 листопада 2011 року.