Постанова № 19035409, 11.10.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2011
Номер справи
11575/11/2070
Номер документу
19035409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

11 жовтня 2011 р. № 2-а- 11575/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бартош Н.С.,

за участю секретаря судового засідання Островської М.О.,

за участю представника позивача Журавльова С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові справу за адміністративним позовом Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області до приватного підприємства "КОРН СЕРВІС", третя особа на стороні відповідача - АТ "Банк Золоті ворота" про стягнення податкового боргу,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Дергачівська міжрайонна державна податкова інспекція Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства "КОРН СЕРВІС", третя особа на стороні відповідача - АТ "Банк Золоті ворота", в якому просить суд стягнути з приватного підприємства "КОРН СЕРВІС" податковий борг у розмірі 2180,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

У звязку із систематичним порушенням платником податків строків подання податкових декларацій, Дергачівською міжрайонною державною податковою інспекцією Харківської області до Приватного підприємства "КОРН СЕРВІС" застосовані штрафні санкції, але зазначена сума у розмірі 2180,00 грн. до теперішнього часу відповідачем не сплачена.

Приписи ст. 95 Податкового кодексу України визначають, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у його власності.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином за адресою, внесеною до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, але поштове відправлення з повісткою повернуте до суду з відміткою, за вказаною адресою адресат не значиться, причин неприбуття відповідач не повідомив, письмових заперечень щодо поданого позову до суду не надав.

Відповідно до ч.11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. Таким чином, суд вважає, що відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання, його відсутність в судовому засідання не перешкоджає розгляду справи.

Представник третьої особи у судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав до суду заперечення проти позову у якому просив відмовити у задоволенні позову та справу розглядати без участі представника.

В обґрунтування заперечень зазначив, що позовна заява не оформлена згідно до вимог ст. 183-3 КАС України, оскільки провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом та таке подання повинно містити, окрім іншого, підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.

Крім того зазначив, що за змістом п.4 ч.2 ст. 183-3 КАС України, подання повинно містити також й обставини, що підтверджуються доказами. В той же час, заявивши вимогу про стягнення з розрахункових рахунків ПП «КОРН-СЕРВІС» № 2600330227672, № 2600230327672, № 2600430127672 та № 2600130427672 коштів у розмірі 2180,00 грн. в рахунок погашення податкового боргу підприємства, податковий орган взагалі не вказує в позові про наявність та розмір коштів на цих рахунках, як і не додає в підтвердження цього копію відповідного документа (рішення суду у справі про розкриття банком інформації, що містить банківську таємницю).

З урахуванням наведеного, зверненню податкового органу до адміністративного суду з поданням про стягнення коштів з банківських рахунків платника податків повинно передувати отримання таким податковим органом рішення суду про розкриття банком інформації, що містить банківську таємницю, стосовно обсягу та обігу коштів на рахунках такого платника. До того ж податковий орган повинен пересвідчитись в тому, що кошти, які знаходяться на рахунках платника податків, не є арештованими.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Приватне підприємство "КОРН СЕРВІС" зареєстроване як юридична особа 20.07.2007р., що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, і , як платник податків, перебуває на обліку в Дергачівській МДПІ Харківської області з 23.07.2007 р. за №1656, що підтверджується копією довідки.

Фахівцями Дергачівської МДПІ Харківської області 02.06.2010 року проведена невиїзна документальна перевірка приватного підприємства "КОРН СЕРВІС" з питань дотримання вимог податкового законодавства. За результатами перевірки складений акт №597/15-229/35206963 та встановлено порушення п.п.4.1.4 п. 4.1 ст.4 Закону України від 21.12.2000р. №2181-111 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: не надання податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2010р., березень 2010р., квітень 2010р.

11.06.2010 року на підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0000771521/0 на суму 510.00 грн.

Акт перевірки та податкове повідомлення-рішення надіслані до відповідача поштою, але ним не отримані у зв'язку з незнаходженням адресата за вказаною адресою, що підтверджується копіями поштових повідомлень про вручення.

Позивачем 07.06.2010 року актом невиїзної документальної перевірки неподання податкової звітності № 649/15-125/35206963/86 встановлено порушення відповідачем п.п.4.1.4 п. 4.1 ст.4 Закону України №2181-111 від 21.12.2000р «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.16.4 ст.16 Закону України від 28.12.1994р. №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме: платником податку на прибуток не подана декларація з податку на прибуток підприємства за 1 квартал 2010р.

Вказаний акт перевірки направлений відповідачу поштою разом з супровідним листом від 07.06.2010 р. №3227/10/15-133, але повернувся без вручення у звязку з незнаходженням адресата за адресою.

На підставі висновків перевірки 15.06.2010 року позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0000731511/0 на суму 170.00 грн., яке було направлено на адресу відповідача засобом поштового звязку 17.06.2010 року, але не вручено у звязку з незнаходженням адресата за адресою.

Фахівцем Дергачівської МДПІ Харківської області 20.08.2010 року проведена невиїзна документальна перевірка приватного підприємства "КОРН СЕРВІС" з питань дотримання вимог податкового законодавства. За результатами перевірки складений акт №1034/15-229/35206963, яким встановлено порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - не надано податкову декларацію з податку на додану вартість за травень та червень 2010 року.

За результатами перевірки 31.08.2010 року винесено податкове повідомлення-рішення № 0001351521/0 та застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 340.00 грн.

Акт перевірки та податкове повідомлення-рішення повернулися без вручення у звязку з незнаходженням адресата за вказаною адресою.

06.12.2010 року актом невиїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства № 1467115-229/35206963/214 було встановлено порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та встановлено факт неподання податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року, серпень 2010 року, вересень 2010 року.

17.12.2010 року начальником Дергачівської МДПІ прийнято податкове повідомлення рішення № 0002111521/0 на суму 510.00 грн., яке було направлено на адресу відповідача засобом поштового звязку 21.12.10 року, але повернулася до податкового органу у зв”язку з незнаходженням фірми за вказаною адресою.

04.04.2011 року працівниками Дергачівської МДПІ Харківської області проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість.

За результатами перевірки складений акт № 213/15-229/35206963/3 та встановлено порушення п. 120.1 ст.120 Податкового кодексу України, а саме неподання податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року, листопад 2010 року, грудень 2010 року, січень 2011 року, лютий 2011 року.

14.04.2011 року на підставі перевірки було винесено податкове повідомлення рішення № 0000281521/0 на суму 850.00 грн.

Зазначене рішення також повернулося без вручення відповідачу.

03.10.2010 р. заступником начальника Дергачівської МДПІ відповідно до Закону України від 21.12.2000 №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було прийнято Рішення № 34 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

05.07.2010 р. року податковим органом була винесена перша податкова вимога № 1/121 на суму 480,00 грн., та 03.09.2010 р. друга податкова вимога №2/179 на суму 480,00 грн.

Зазначені вимоги направлені відповідачу, але ним не отримані, у звязку з чим розміщені на дошці податкових оголошень та складені акти №25 від 04.08.2010 р., №32 від 29.09.2010 р.

З урахуванням часткової сплати сума податкової заборгованості станом на 23.08.2011 року становить 2180,00 грн.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 р. № 1251-ХІІ (діяв на час виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 р. № 2181-ІІІ (діяв на час виникнення спірних правовідносин) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Положення Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000р., що діяли до 01.01.2011р., встановлені строки подання податкових декларацій.

Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Згідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до п. 17.1. ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. (якій діяв на час виникнення спірних відносин), штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Згідно із п.п. 17.1.1. ст. 17 вищезазначеного Закону № 2181-ІІІ, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Відповідно до пп. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до абз. 3 п.п. 5.3.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№ 2181-ІІІ від 21.12.2000р., у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно із п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ від 21.12.2000р., узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Надіслані перша та друга податкові вимоги є підставою для вчинення заходів з примусового стягнення боргу.

Так, відповідно до абз. 1 п.п. 6.2.1 п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до абз. 1,2,3 п.п. 6.2.4. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення. У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до пунктів 49.1, 49.2 статті 49 якого, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Статтею 120 Податкового кодексу України передбачені штрафні санкції за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності.

Зокрема, абз.1 п. 120.1 ст. 120 цього кодексу визначено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно п.п. 95.3., 95.4. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Сума податкової заборгованості відповідачем до бюджету не сплачена та не оскаржена.

Таким чином, приватне підприємство «КОРН СЕРВІС» має податковий борг перед бюджетом у сумі 2180,00 грн., що підтверджується розрахунком та довідкою ДПІ про суму боргу.

Із врахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Заперечення третьої особи щодо невідповідності позову вимогам ст.183-3 КАС України суд визнає безпідставним та небгрунтовавним, оскільки зазначена стаття передбачає право податкового органу на звернення до суду з поданням про стягнення коштів за податковим боргом за наявності сукупності підстав, передбачених цією нормою. Позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення податкового боргу на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений діючим законодавством.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищезазначеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області до Приватного підприємства "КОРН СЕРВІС", третя особа на стороні відповідача - АТ "Банк Золоті ворота" про стягнення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Приватного підприємства "КОРН СЕРВІС" кошти з розрахункових рахунків №2600330227672, №2600230327672, №2600430127672, №2600130427672, відкритих в АТ «БАНК ЗОЛОТІ ВОРОТА» в м. Харкові у розмірі 2180.00 (дві тисячі сто вісімдесят) грн. у рахунок погашення податкового боргу.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову у повному обсязі виготовлено 14 жовтня 2011 року.

СуддяБартош Н.С.