Рішення № 19024813, 27.09.2011, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
27.09.2011
Номер справи
5019/1493/11
Номер документу
19024813
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" вересня 2011 р. Справа № 5019/1493/11

за позовом Державна екологічна інспекція в Рівненській області

до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю Городоцький завод "Будматеріали"

про стягнення 7 669 грн. 52 коп.

Суддя Бережнюк В.В.

Представники:

Від позивача : Синюк І.В.

Від відповідача : не з'явився

СУТЬ СПОРУ: Державна екологічна інспекція в Рівненській області звернулася до господарського суду із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Городоцький завод "Будматеріали" 7 669 грн. 52 коп. збитків завданих державі порушенням природоохоронного законодавства, а саме викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач надав письмовий відзив, у якому позовні вимоги не визнає. Свої доводи обґрунтовує тим, що обрахунок розміру завданих державі збитків здійснено позивачем за формулою, яка не передбачена Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. №639 та зареєстрованої в Мін'юсті 21.01.2009 р. за №48/16064. Зазначає, що питомі викиди були взяті зі Збірника показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами, виданого Українським науковим центром технічної екології, в якому є посилання на методику визначення показників емісії та валових викидів забруднюючих речовин згідно з діючим в Україні керівним документом. Відповідач вважає, що позивач повинен був обрахувати масу наднормативного викиду забруднюючої речовини за іншою формулою. Вказує, що оскільки порушення були виявлені на підприємстві відповідача під час проведення перевірки 22.12.2010 р., шкода могла бути розрахована починаючи від цієї дати і до моменту усунення порушення. Отже здійснення позивачем розрахунку шкоди за період з 09.02.2010 р. по 29.08.2010 р. є безпідставним. Також відповідач звертає увагу на те, що можливість розрахунку шкоди залежить від такого чинника як маса наднормативного викиду, яка в свою чергу розраховується за конкретний час роботи джерела в режимі наднормативного викиду, а цей час визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення. Відтак невизначеність часу роботи джерела викиду унеможливлює встановити розмір шкоди. Тому, як вважає відповідач, позивач прийшов до невірних висновків щодо періоду визначення спричинення відповідачем майнової шкоди та щодо її розміру. На підставі наведеного просить суд в позові відмовити. Крім того, у відзиві відповідач просить розглянути справу без участі його представника за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача у судове засідання 27.09.2011 р. не з'явився про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

За таких обставин, керуючись ст.75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу та вирішити спір без участі відповідача за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи і давши їм оцінку, господарський суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що у період 08 - 22 грудня 2010 року уповноваженими особами Державної екологічної інспекції в Рівненській області в присутності інженера з охорони праці ОСОБА_1 було проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства на ТзОВ Городоцький завод "Будматеріали".

За результатами даної перевірки складено Акт (арк.с.12-20). Як зазначено у останньому вказаною перевіркою встановлено, що не виконаний п.3 припису акту попередньої перевірки щодо надання довідки про обсяг наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел.

Зазначеними діями ТзОВ Городоцький завод "Будматеріали" порушено ст.10-11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

За дане порушення притягнуто до адміністративної відповідальності інженера з охорони праці ОСОБА_1 А саме, 09 грудня 2010 року Державною екологічною інспекцією в Рівненській області складено протокол №503 про адміністративне правопорушення (арк.с.22) та винесена постанова від 09.12.2010 р. №503 (арк.с.23) про накладення адміністративного стягнення на інженера з охорони праці ТзОВ Городоцький завод "Будматеріали" ОСОБА_1 у вигляді штрафу у розмірі 272,00 грн.

Також зазначено, що підприємству будуть нараховані збитки за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 09.02.2010 р. по 29.08.2010 р. (по день отримання дозволу на викиди). Відповідно до бухгалтерської довідки за період з 09.02.2010 р. по 29.08.2010 р. ТзОВ Городоцький завод "Будматеріали" використано 153,1 тис.м.куб. природного газу та 23 кг. електродів марки АНО - 4 (арк.с.21).

25 грудня 2010 року позивачем було внесено відповідачу припис (арк.с.24-27), який прийнятий до виконання директором ТзОВ Городоцький завод "Будматеріали" Андрощуком В.П.

За наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідачу було нараховано заподіяні державі збитки. Розрахунок розміру відшкодування заподіяних державі збитків внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТзОВ Городоцький завод «Будматеріали» проведено державним інспектором І. Стасюк відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінохорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. за № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за № 48/16604. Загальна сума збитків складає 7 669 грн. 52 коп. (розрахунок на арк.с.8-10).

Державною екологічною інспекцією в Рівненській області на адресу відповідача було надіслано претензію №3338/09 від 31.12.2010 р. (арк.с.6-11) з вимогою позивача перерахувати суму нарахованих завданих державі збитків у розмірі 7 669 грн. 52 коп. Докази реагування відповідачем на дану претензію у матеріалах справи відсутні.

Відповідно до п. «З» ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Органом, який уповноважений державою здійснювати контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища є Державна екологічна інспекція в Рівненській області. Враховуючи те, що в строки передбачені ст.7 ГПК України претензія відповідачем задоволена не була, Держекоінспекцією в Рівненській області подано до суду даний позов про стягнення з ТзОВ Городоцький завод «Будматеріали» завданих державі збитків у розмірі 7 669 грн. 52 коп.

Частиною 1 статті 10 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря" визначено, зокрема, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Відповідно до ч.5 ст.11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

За умовами ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

За умовами ст.34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Стаття 1166 ЦК України визначає, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно частин 4, 5 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Статтею 69 даного Закону передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до п. «з» ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.5.9 «Положення про Державну екологічну інспекцію в Рівненській області», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.02.2007 року №55 (а.с.125-132), до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідач не надав доказів наявності дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у період, що перевірявся, доказів відшкодування шкоди або доказів відсутності його вини в спричиненні шкоди.

Згідно Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища» та «Про охорону атмосферного повітря», постанов Кабінету Міністрів України від 17.11.2001 року №1520 «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію» та від 28.12.2001 року №1780 «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел», наказу Мінприроди України від 27.06.2006 року №309 «Про затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел», Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 року №639 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Пунктом 1.2. Методики передбачається, що ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).

Пунктами 2.1., 2.1.2 Методики передбачається, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 2.2 Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Пунктами 3.6 та 3.7 Методики встановлено, що розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду, зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

При здійсненні розрахунків маси наднормативного викиду забруднюючої речовини розрахунковими методами згідно до п.3.6 Методики необхідно враховувати, що час роботи джерела без дозволу на викиди може визначатися не раніше 01.02.2009 року, з дня набрання чинності Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 року № 639 яким затверджено Методику.

При цьому, термін роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, підтвердженого даними контрольної перевірки, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

Відповідно до п.4.1. Методики розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів ( і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини.

Розмір збитків розраховується за формулою: З = mi х 1,1П х Aі х Кт х Кзі , де З - розмір збитків, грн.; mi маса i-тої забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно, т ; 1,1П - розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення порушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини, помноженої на коефіцієнт (1,1), грн/т; Aі - безрозмірний показник відносної небезпечності i-тої забруднюючої речовини; Кт- коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості; Кзі - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною

Загальний розмір відшкодування збитків розраховується як сума розмірів збитків за наднормативний викид в атмосферне повітря кожної забруднюючої речовини.

Отже, твердження представника відповідача відносно того, що позивач повинен був обрахувати масу наднормативного викиду забруднюючої речовини за іншою формулою, та про те, що обрахунок розміру завданих державі збитків здійснено позивачем за формулою, яка не передбачена Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. №639, та вказівка на те, що здійснення позивачем розрахунку шкоди за період з 09.02.2010 р. по 29.08.2010 р. є помилковими. Таким чином, доводи відповідача викладені у письмовому відзиві на позов спростовані наведеними вище правовими нормами та матеріалами справи, тому не приймаються судом до уваги.

В силу статей 43, 47, 33, 38 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, коли кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а суд, оцінивши подані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, повинен прийняти рішення за результатами обговорення усіх цих обставин.

Відповідачем не надано суду доказів відшкодування заподіяної шкоди в повному розмірі або відсутності його вини в спричиненні шкоди.

Факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства підтверджується наявними у справі доказами, тому суд прийшов до висновку про підставність позовних вимог Державної екологічної інспекції в Рівненській області про стягнення з ТзОВ Городоцький завод "Будматеріали" 7 669 грн. 52 коп. завданих державі збитків.

Судові витрати покладаються на відповідача на підставі ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Городоцький завод "Будматеріали" (35331, Рівненська область, Рівненський район, с.Городок, вул.Барона Штейнгеля, 88, код ЄДРПОУ 32940385) суму збитків заподіяних державі в розмірі 7 669 грн. 52 коп. для зарахування коштів до місцевого Фонду охорони навколишнього природного середовища: р/р 33110331700306 в УДКУ Рівненського району, МФО 833017, код платежу - 24062100 (код ЄДРПОУ 22586549).

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Городоцький завод "Будматеріали" (35331, Рівненська область, Рівненський район, с.Городок, вул.Барона Штейнгеля, 88, код ЄДРПОУ 32940385) в доход державного бюджету державне мито в сумі 102 грн. 00 коп.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Городоцький завод "Будматеріали" (35331, Рівненська область, Рівненський район, с.Городок, вул.Барона Штейнгеля, 88, код ЄДРПОУ 32940385) в доход державного бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп.

5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Бережнюк В.В.

повний текст рішення підписаний "17" жовтня 2011 року