Рішення № 19023237, 25.10.2011, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
25.10.2011
Номер справи
5015/4696/11
Номер документу
19023237
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.10.11 Справа№ 5015/4696/11

За позовом: Прокурора Городоцького району Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області, Великолюбінської селищної ради, смт. Великий Любінь,

до відповідача:Дочірнього підприємства "Санаторій "Любінь Великий" ЗАТ ЛОЗПУ "Укрпрофоздоровниця", смт. Великий Любінь,

про: Стягнення 3881,44 грн.

Суддя М. М. Синчук

При секретарі Григорчук Н.В.

За участю представників:

Прокуратури:Яворський Я.Т. прокурор,

позивача:ОСОБА_2 дов. 03-3614 від 18.07.2011 р.

відповідача:Не зявився.

Представникам сторін розяснено їх права та обовязки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Прокурора Городоцького району Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області, Великолюбінської селищної ради до Дочірнього підприємства "Санаторій "Любінь Великий" ЗАТ ЛОЗПУ "Укрпрофоздоровниця" про стягнення 3881,44 грн. Ухвалою від 16.08.2011 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 06.09.2011 р.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Прокуратурою Городоцького району із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції у Львівській області 14.06.2011 р. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Дочірнього підприємства "Санаторій "Любінь Великий" (надалі відповідач). В ході перевірки встановлено, порушення вимог природоохоронного законодавства Дочірнім підприємством "Санаторій "Любінь Великий", внаслідок чого державі заподіяно збитків на суму 3881,44 грн.

В судове засідання 06.09.2011 р. представники позивача зявився, позов підтримали з підстав викладених у позовній заяві.

В судове засідання 06.09.2011 р. представник відповідача не зявився, після закінчення судового засідання через канцелярію суду подав заперечення на позов, яким просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

В судових засіданнях розгляд справи відкладався на 26.09.2011 р., на 11.10.2011 р. з підстав наведених в ухвалах суду.

В судове засідання представник від прокуратури зявився, надав пояснення по суті спору.

В судове засідання 11.10.2011 р. представники позивача зявився, подав відповідь на заперечення та клопотання про відкладення розгляду справи та продовження строку розгляду справи, для отримання необхідної інформації по справі.

В судове засідання 11.10.2011 р. представник відповідача зявився, просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

В судовому засіданні 11.10.2011 р. розгляд справи відкладено на 25.10.2011 р., клопотання позивача задоволено, строк розгляду справи продовжено.

В судове засідання 25.10.2011 р. представник від прокуратури зявився, позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві.

В судове засідання 25.10.2011 р. представник позивача зявився, надав пояснення по суті заявлених вимог.

В судове засідання 25.10.2011 р. представник відповідача не зявився, незважаючи на те, що був належним чином та завчасно повідомлений про час та місце розгляду справи судом, про що розписався на повідомлені про відкладення, причин неприбуття в судове засідання не повідомив.

Вислухавши представника позивача, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до п. 3.6. Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.09.2008 р. №464, однією із підстав проведення позапланових перевірок є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

14.06.2011 р. Державною екологічною інспекцію у Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Дочірнього підприємства "Санаторій "Любінь Великий" (надалі відповідач).

В ході проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства складено Акт 57/11 від 14.06.2011 р. (а/с 9) Перевіркою встановлено, що очисні споруди знаходяться в робочому стані, морально застарілі. На час перевірки повітродувка очисних споруд потребує зміни, контактнй резервуар знаходиться в незадовільному технічному стані потребує ремонту, що є порушенням вимог ст. ст. 44, 70, 95, 100 Водного кодексу України. Після очистки на очисних спорудах стічні води скидаються встановленим випуском №2 в р. Верещицю басейну р. Дністер, на підставі встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин згідно дозволу на спецводовикористання №Укр.-481-09/Льв.ГДС. від 15.09.22009 р., терміном дії до 15.09.2012 р. Протягом 2010 р., згідно звітів відповідача про використання води за чотири квартали 2010 р. форми 2 ТП (водгосп) за 2010 р. (а/с 69-72) з очисних споруд встановленим випуском №2 в р. Верещицю скинуто 47,5 тис. мі недостатньо очищених стічних вод. Отже у 2010 р. згідно представленої форми 2ТП (водгосп) з очищених споруд санаторію здійснювався скид недостатньо очищених стічних вод випуском №2 з перевищенням встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин в р. Верещиця, в кількості 47,5 тис. мі, що є порушенням ст. ст. 44, 70, 95, 100 Водного кодексу України. Тривалість скиду становить 365 днів = 8760 годин, з фактичними витратами зворотних вод 5,42 м3/год.

Розрахунок завданих державі збитків проведений у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього середовища 20.07.2009 р. №389, зареєстрована Мінюстом України від 14.06.2009 р. за №767/16783 і становлять 3881,44 грн.

На адресу відповідача Державною екологічною інспекцією в Львівській області скеровано претензію №285 від 25.07.2011 р. (а/с 5) про відшкодування збитків у сумі 3881,44 грн., заподіяних державі порушенням вимог природоохоронного законодавства.

В судовому засіданні 06.09.2011 р. представник відповідача, подав письмові заперечення на позовну заяву (а/с 25), вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню оскільки, неналежним чином скріплені сторінки (сторінка №2 акту який був скерований на адресу відповідача не є ідентичною сторінці №2 яка була скерована в прокуратуру Городоцького району Львівської області, а також долучена до матеріалів позовної заяви, а саме у акті який був долучений до позовної заяви відсутній абзац №6 на ст. 2); підписи осіб які були присутні при перевірці та осіб які провели перевірку на окремій сторінці №4, хоча сторінка №3 на половину порожня; в даному акті жодних посилань на присутність прокуратури Городоцького району немає, однак у позовній заяві вказано: "прокуратурою Городоцького району із зачученням Державної екологічної інспекції у Львівській області"; у вищевказаному акті не зазначено за який період нараховувався даний штраф, йдеться лише про те, що період скиду стічних вод становив 365 днів, проте відповідач з 15.12.2010 р. по 05.05.2011 р. фактично не працював, тобто відпочиваючих не приймав, та жодних послуг по лікуванню та реабілітації не надавав, тому тривалість скиду стічних вод не може становити 365 днів.

В судовому засіданні 11.10.2011 р. представник позивача подав відповідь на заперечення відповідача (а/с 48), в якій зазначив, що відповідно до п. 3.6. Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.09.2008 р. №464, однією із підстав проведення позапланових перевірок є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення. На адресу Державної екологічної інспекції у Львівській області надійшов лист від Головного Державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища №3/1-17/6-17 від 06.06.2011 р. із зобовязанням здійснити перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства санаторними установами та іншими підприємствами Федерації професійних спілок України, відповідно до звернення Генеральної прокуратури України від 01.06.2011 р. Державною екологічною інспекцією у Львівській області видано Наказ №428-і від 08.06.2011 р. про проведення позапланової перевірки Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області додержання вимог природоохоронного законодавства Дочірнім підприємством "Санаторій "Любінь Великий", направлення на проведення позапланової перевірки у період з 09 до 15 червня 2011 р. №1276.

14.06.2011 р. Державною екологічною інспекцію у Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Дочірнього підприємства "Санаторій "Любінь Великий" (надалі відповідач), про що складено Акт №57/11 відповідно до Порядку організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.

На день розгляду справи заборгованість у сумі 3881,44 грн. відповідачем не погашена, доказів зворотнього суду не представлено.

При винесенні рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. ст. 16, 19 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. б, з ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки, подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 3.6. Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.09.2008 р. №464, однією із підстав проведення позапланових перевірок є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Як встановлено в судовому засіданні, згідно звернення Державної екологічної інспекції України від 06.06.2011 р. №3/1-17/6-17, Державною екологічною інспекцію у Львівській області 14.06.2011 р. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Дочірнього підприємства "Санаторій "Любінь Великий" (надалі відповідач). В ході проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства складено Акт 57/11 від 14.06.2011 р., згідно якого встановлено, що у 2010 р. згідно представленої форми 2ТП з очищених споруд санаторію здійснювався скид недостатньо очищених стічних вод випуском №2 з перевищенням встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин в р. Верещиця, в кількості 47,5 тис. мі, що є порушенням ст. ст. 44, 70, 95, 100 Водного кодексу України. Тривалість скиду становить 365 днів = 8760 годин, з фактичними витратами зворотних вод 5,42 м3/год.

В судовому засіданні 06.09.2011 р. представник відповідача надав письмові заперечення на позов та лист №2-01/23 від 28.10.2010 р., в якому вказано, що згідно з рішенням правління ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" №П5-1 від 12.10.2010 р. (п. 1.1.) передбачається переведення Дочірнього підприємства "Санаторій "Любінь Великий" на сезонне функціонування з 1 кварталу 2011 р., в звязку з чим передбачається можливе вивільнення працівників по п. 1 ст. 40 КЗпП України у січні 2011 р.

Розрахунок завданих державі збитків, внаслідок недотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Дочірнього підприємства "Санаторій "Любінь Великий", проведений за 2010 рік, на підставі звітів відповідача про використання води за чотири квартали 2010 р. форми 2 ТП (водгосп), у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього середовища 20.07.2009 р. №389, зареєстрована Мінюстом України від 14.06.2009 р. за №767/16783 і становить 3881,44 грн.

Згідно з пунктом 3 статті 44 Водного кодексу водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Нормами статті 70 Водного кодексу України встановлено, що скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Згідно з нормами статті 100 Водного кодексу України підприємствам, установам, організаціям і громадянам забороняється забруднювати, засмічувати поверхні водозборів, льодового покриву водойм, водотоків, а також морів, їх заток і лиманів виробничими, побутовими та іншими відходами, сміттям, нафтовими, хімічними та іншими забруднюючими речовинами.

Відповідно до норм статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Нормами статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно до ст. 67 Кодексу України про надра підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Статтею 37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.

Як встановлено судом, відповідач здійснював скид недостатньо очищених стічних вод випуском №2 з перевищенням встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин в р. Верещиця, в кількості 47,5 тис. мі, що є порушенням ст. ст. 44, 70, 95, 100 Водного кодексу України, про що складено акт №57/11 від 14.06.2011 р. Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача 3881,44 грн. завданих державі збитків є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" збори за використання природних ресурсів зараховуються до відповідних бюджетів згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п. 27 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21.01.1993 р. №7-93 Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях звільняються від сплати державного мита у справах про стягнення шкоди, заподіяної державі забрудненням навколишнього середовища.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 ГПК України державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.

Оскільки, спір виник через неправомірні дії відповідача, державне мито та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу потрібно покласти на відповідача.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 44, 70, 95, 100, 111 Водного кодексу України, ст. 67 Кодексу України про надра, ст. ст. 37, 47, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов задоволити повністю.

2.Стягнути з Дочірнього підприємства "Санаторій "Любінь Великий" Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів "Укрпрофоздоровниця" (адреса: Львівська, 16, смт. Великий Любінь, Городоцький район, Львівська область, 81555; ідентифікаційний код 02592022) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області на рахунок місцевого бюжету Великолюбінської селищної ради (р/р 31511901700077, код ЗКПО 23949787, код платежу 2111000, МФО 825014, банк ГУДК у Львівській області) 3881,44 грн. збитків заподіяних державі внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства.

3.Стягнути з Дочірнього підприємства "Санаторій "Любінь Великий" Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів "Укрпрофоздоровниця" (адреса: Львівська, 16, смт. Великий Любінь, Городоцький район, Львівська область, 81555; ідентифікаційний код 02592022) в дохід державного бюджету України 102,00 грн. державного мита, 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Синчук М.М.