Ухвала суду № 19002628, 07.09.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2011
Номер справи
2а-5391/11/1270
Номер документу
19002628
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Ушаков Т.С.

Суддя-доповідач - Блохін А. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2011 року справа №2а-5391/11/1270

приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Блохін А. А.

суддів Міронової Г.М. , Юрко І.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 липня 2011 року по адміністративній справі № 2а-5391/11/1270 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Поллітрейд» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську про визнання протиправними та скасування наказу,-

ВСТАНОВИЛА:

25 червня 2011 року товариство з обмеженою відповідальністю «Поллітрейд» звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську про визнання протиправними дії відповідача по надсиланню позивачу інформаційного запиту № 3086/10/23-20 від 03.03.2011 року; визнання протиправним та скасування наказу відповідача від 12.03.2011 року № 147.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20 липня 2011 року залишено без розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Поллітрейд» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу в частині визнання протиправними дій відповідача по надсиланню інформаційного запиту за № 3086/10/23-20 від 03.03.2011 року у зв'язку з відкликанням даної частини вимог.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 липня 2011 року по адміністративній справі № 2а-5391/11/1270 позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправним та скасовано наказ Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську від 12.03.2011 року за № 147 «Про проведення документальної невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Поллітрейд» код за ЄДРПОУ 37288241».

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державна податкова інспекція в Артемівському районі у м. Луганську подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як незаконну та необґрунтовану, яка прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просила прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.

Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, які беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів встановила наступне.

За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Поллітрейд» (далі - ТОВ «Поллітрейд») зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради в якості юридичної особи, ідентифікаційний код 37288241. ТОВ «Поллітрейд» є платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом № 100307582 про реєстрацію платника податку на додану вартість.

З матеріалів справи вбачається, що 10.03.2011 року до ТОВ «Поллітрейд» надійшов запит ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську за № 3086/10/23-20 від 03.03.2011 року, відповідно до якого на підставі п. 73.3 ст. 73, п.п. 16.1.5 п. 16.1 ст. 16, п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, протягом 10 днів з дня отримання запиту запропоновано надати пояснення та їх документальне підтвердження формування податкового кредиту та податкового зобов'язання згідно декларацій з податку на додану вартість за грудень 2010 року та січень 2011 року. Крім того, у запиті зазначено, що ненадання пояснень та їх документальне підтвердження відповідно до ст. 78 ПК України є підставою для проведення позапланової виїзної перевірки.

ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську винесено наказ № 147 від 12.03.2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Поллітрейд» код за ЄДРПОУ 37288241», згідно якого наказано провести документальну невиїзну перевірку ТОВ «Поллітрейд» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року.

Відповідачем на адресу ТОВ «Поллітрейд» було направлено повідомлення № 3466/10/2320 про проведення з 12 березня 2011 року документальної невиїзної перевірки ТОВ «Поллітрейд» з питань повноти обчислення податку на додану вартість за грудень 2010 року та січень 2011 року та вищевказаний наказ № 147 від 12.03.2011 року із зазначенням періоду проведення перевірки з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року. Повідомлення про проведення перевірки та наказ отримано позивачем 16.03.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого знаходиться в матеріалах справи. Тобто, позивач дізнався про проведення перевірки після її проведення.

Згідно ст. 14 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509-ХІІ (далі - Закон № 509), рішення, дії або бездіяльність органів державної податкової служби та їх посадових осіб можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.

Стаття 10 Закону № 509 визначає, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують, зокрема, такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; аналізують причини і оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України та інше.

Згідно п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби, зокрема, мають право:

- 20.1.1. запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків);

- 20.1.3 одержувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, комерційних банків та інших фінансових установ довідки, у порядку встановленому Законом України «Про банки і банківську діяльність» та цим Кодексом, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження у встановлені терміни валютної виручки від суб'єктів підприємницької діяльності;

- 20.1.4 проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом;

- 20.1.6. для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; - для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; - в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1245 затверджено Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом (надалі - Порядок № 1245). Порядок № 1245 визначає процедуру періодичного подання органам державної податкової служби суб'єктами інформаційних відносин або подання за письмовим запитом таких органів податкової інформації.

Згідно п.78.1 ст. 78 ПК України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: - за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливість порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту (п.п. 78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України); - виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту (п.п. 78.1.4 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України).

Згідно ст. 79 Податкового кодексу України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач, незважаючи на те, що позивачем було отримано письмовий запит податкового органу 10.03.2011 року, виніс наказ про проведення перевірки ТОВ «Поллітрейд» 12.03.2011 року та провів саму перевірку до закінчення вказаного в запиті податкового органу 10-денного строку.

На підставі викладеного колегія суддів прийшла до висновку, що наказ відповідача від 12.03.2011 року за № 147 «Про проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Поллітрейд» код за ЄДРПОУ 37288241» є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань. Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції. Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі зясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.

Керуючись ст.195 - 197, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. 200, п.1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів,-

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 липня 2011 року по адміністративній справі № 2а-5391/11/1270 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Поллітрейд» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську про визнання протиправними та скасування наказу залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Г.М. Міронова

І.В. Юрко