Ухвала суду № 19001828, 07.09.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2011
Номер справи
2а-3754/11/1270
Номер документу
19001828
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції -

Суддя-доповідач - Радіонова О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2011 року справа №2а-3754/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Радіонової О.О.

суддів , Жаботинської С.В.

розглянувши у письмовому Державної податкової інспекції

провадженні апеляційну скаргу в Артемівському районі м. Луганська

на постанову Луганського окружного адміністративного суду

від03 червня 2011 року

по адміністративній справі № 2а-3754/11/1270

за позовом Приватного підприємства «КОМ-ПОА»

до Державної податкової інспекції

в Артемівському районі м. Луганська

про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу від 12.03.2011р. №146,-

ВСТАНОВИЛА:

Приватне підприємство «КОМ-ПОА» звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу від 12 березня 2011 року №146 (арк. спр. 3-5).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 травня 2011 року відкрито провадження у справі за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (арк. спр. 1).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2011 року позов задоволено. Визнаний протиправним та скасований наказ державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську №146 від 12 березня 2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки Приватного підприємства «КОМ-ПОА», ідентифікаційний код 33802025 з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року. Визнані протиправними дії державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську щодо проведення документальної невиїзної перевірки Приватного підприємства «КОМ-ПОА» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року, які оформлені Актом №112/2320/33802025 від 17.03.2011 року (арк. спр. 45-49).

В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що наказ Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська від 12 березня 2011 року №146 суперечить вимогам Податкового кодексу України. Дії відповідача щодо проведення перевірки є протиправними.

Державна податкова інспекція в Артемівському районі м. Луганська подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2011 року та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволені позову (арк. спр. 55-56).

В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що суд першої інстанції неповно зясував обставини справи, а саме порядок та умови фактичного здійснення перевірки.

Також, апелянт зазначає, що за результатами обстеження адреси позивача було встановлено неможливість фактичного здійснення позивачем основного виду діяльності оброблення металевих відходів та брухту.

Сторони у судове засідання не з»явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Керуючись п. 2 частини 1 ст. 197 КАС України судова колегія ухвалила здійснити апеляційний розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Приватне підприємство «КОМ-ПОА» зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 08 серпня 2006 року, реєстраційний запис №13821070009014863, ідентифікаційний код 33802025, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 612768 (а.с.6).

Приватне підприємство «КОМ-ПОА» є платником податків і зборів та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Артемівському районі у м. Луганську з 08 серпня 2006 року, за №954, що підтверджується довідкою про взяття на облік за формою № 4-ОПП від 24 грудня 2010 року № 2537 (а.с.8).

Приватне підприємство «КОМ-ПОА» (далі ПП «КОМ-ПОА») є платником податку на додану вартість, про що Державною податковою інспекцією в Артемівському районі у м. Луганську видане Свідоцтво №100318870 про реєстрацію платника податку на додану вартість серії НБ №339388, індивідуальний податковий номер 338020212331 (а.с.9).

18 березня 2011 року ПП «КОМ-ПОА» отримало поштою рекомендований лист №9102106461961 від ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську, в якому знаходилися копія Наказу №146 від 12.03.2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки ПП «КОМ-ПОА» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року та повідомлення №3465/10/2320 ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську на підставі ст. ст. 78, 79 ПК України від 02.12.2010 року №2755-УІ з «___» березня 2001 року в приміщенні ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську буде проведена документальна невиїзна перевірка ПП «КОМ-ПОА» з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року (а.с.12-14).

23.03.2011 року ПП «КОМ-ПОА» отримало поштою рекомендований лист №9102106462623 від ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську, в якому знаходився Акт №112/2320/33802025 від 17.03.2011 року «Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ПП «КОМ-ПОА», ЄДРПОУ 33802025 з питань повноти нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за період 01.12.2010 року по 31.01.2011 року (а.с.15-31).

Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності видачі податковим органом наказу про проведення перевірки та правомірність проведення перевірки.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України та Податковим кодексом України.

Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 17.1.6 статті 17 Податкового кодексу України платник податків має право бути присутнім під час проведення перевірок, ознайомлюватися та отримувати акти (довідки) перевірок, проведених контролюючими органами, перед підписанням актів (довідок) про проведення перевірки, у разі наявності зауважень щодо змісту (тексту) складених актів (довідок) підписувати їх із застереженням та подавати контролюючому органу письмові заперечення в порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 20.1.1 ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків).

Згідно з пунктом 75.1. статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Пунктом 75.1.2. статті 75 Податкового кодексу України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Відповідно до пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:

- п. 78.1.1. за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;

- п. 78.1.2. платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

- п. 78.1.3. платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби;

- п. 78.1.4. виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

- п. 78.1.5. платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження;

- п. 78.1.6. виключено;

- п. 78.1.7. розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;

- п. 78.1.8. платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова виїзна перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень;

- п. 78.1.9. щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання;

- п. 78.1.10. виключено;

- п. 78.1.11. отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні;

- п. 78.1.12. органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;

- п. 78.1.13. у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.

- п. 78.2. Обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах порушеної кримінальної справи.

- п. 78.3. Працівникам податкової міліції забороняється брати участь у проведенні планових та позапланових виїзних перевірок платників податків, що проводяться органами державної податкової служби, якщо такі перевірки не пов'язані з веденням оперативно-розшукових справ або розслідуванням кримінальних справ, порушених стосовно таких платників податків (посадових осіб платників податків), що знаходяться в їх провадженні. Перевірки платників податків податковою міліцією проводяться у межах повноважень, визначених законом, та у порядку, передбаченому Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність" ( 2135-12 ), Кримінально-процесуальним кодексом України ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 ) та іншими законами України.

- п. 78.4. Про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

- п. 78.5. Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.

- п. 78.6. Строки проведення документальної позапланової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.

- п. 78.7. Перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної позапланової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.

- п. 78.8. Порядок оформлення результатів документальної позапланової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 79.1. статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Пунктом 79.2. статті 79 Податкового кодексу України визначено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Згідно з пунктом 79.3. статті 79 Податкового кодексу України присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Відповідно до пункту 73.3. статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

В Акті №112/2320/33802025 від 17.03.2011 року зазначено, що відповідачем направлено посадовим особам ПП «КОМ-ПОА» запит від 03.03.2011 року №3085/10/2320, на який станом на 14.03.2011 року позивачем не надано пояснень та документів податкового та бухгалтерського обліку (а.с.11).

Проте, судом першої інстанції встановлено та підтверджується наявними матеріалами справи, що позивачем вищевказаний запит було отримано 11.03.2011 року, тому надати пояснення і документи податкового та бухгалтерського обліку, на дату перевірки у позивача не було змоги, таким чином суд першої інстанції дійшов правильного висновку про порушення процедури проведення перевірок.

Також, судом першої інстанції встановлено та не оспорюється сторонами, що Наказ №146 був підписаний 12.03.2011 року з вказаною датою перевірки - з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року, що також суперечить п.1 ст. 78 Податкового кодексу України.

З акту перевірки вбачається, що перевірку проведено з відома директора ПП «КОМ-ПОА» Корнілова Сергія Анатолійовича, журнал реєстрації перевірок до перевірки не надано, проте з матеріалов справи вбачається, що позивач отримав повідомлення разом з наказом про проведення перевірки лише 18 березня 2011 року, тобто вже після проведення перевірки та складання акту.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для видачі і виконання Наказу №146 від 12.03.2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки ПП «КОМ-ПОА» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року».

Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Артемівському районі м. Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2011 року у адміністративній справі № 2а-3754/11/1270 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2011 року у адміністративній справі № 2а-3754/11/1270 за позовом Приватного підприємства «КОМ-ПОА» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу від 12 березня 2011 року №146 залишити без змін.

Ухвала складена та підписана колегією суддів 07 вересня 2011 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п»ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Головуючий суддя О.О.Радіонова

Судді О.А. Нікулін

С.В. Жаботинська