Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
"08" вересня 2011 р. м. Київ К-27187/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Бившевої Л.І., Карася О.В., Островича С.Е., Степашка О.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2009 року
у справі №8/5
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(надалі –ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»)
до Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області (надалі –ДПІ у Стрийському районі Львівської області)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом, в якому поставлено питання про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ у Стрийському районі Львівської області від 04.09.2007р. №0003931503/0 та від 13.11.2007р. №0001931503/1.
Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що рентна плата не є податком, збором, обов’язковим платежем, оскільки її справляння не передбачено Законом України «Про систему оподаткування», а тому у відповідача відсутні підстави для застосування до позивача штрафу в порядку п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за прострочку сплати рентної плати за природний газ.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 березня 2008р., адміністративний позов було задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у Стрийському районі Львівської області від 04.09.2007р. №0003931503/0 та від 13.11.2007р. №0001931503/1; судові витрати в сумі 3,40грн. стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що оскільки «рентна плата»введена Указом Президента України «Про встановлення рентної плати за нафту, природний газ, що видобуваються в Україні», Постановою Кабінету Міністрів України №256 «Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», її ставки запроваджені Законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування», «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а також рентна плата визначена в якості платежу до загального фонду державного бюджету, згідно з класифікацією доходів бюджету, яка передбачена Бюджетним кодексом України, відноситься до інших неоподаткованих надходжень. Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що рентна плата не є податком або збором (обв’язковим платежем), оскільки її справляння не передбачено Законом України «Про систему оподаткування», що свідчить про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2009р. було скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято у справі нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України».
Мотивуючи рішення судова колегія апеляційної інстанції зазначила, що Пунктом 9 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування»(із змінами та доповненнями) чітко визначено до загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових) платежів належать рентні платежі, а отже, зобов’язання зі сплати штрафних санкцій оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями визначено правомірно. При цьому, судова колегія апеляційної інстанції вказала, що порушення податковим органом порядку оформлення акту перевірки №1892/15-3/30019775 від 28.08.2007р., який повинен відповідати п. 2.1 розділу 2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПА України від 10.08.2005р. № 327 щодо не зазначення типу перевірки, не є підставою для задоволення позовних вимог.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, вказуючи на порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2009р. та залишити в силі постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 березня 2008р.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.
Контролюючим органом було проведено перевірку ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами за період з 02.07.2007р. по 31.07.2007р. за результатами якої був складений акт перевірки №1892/15-3/30019775 від 28.08.2007р.
Висновками перевірки встановлено, що в порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов’язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», позивачем були порушені граничні строки сплати узгодженого зобов’язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні.
На підставі зазначених висновків прийнято податкове повідомлення-рішення №0003931503/0 від 04.09.2007 р. про застосування штрафної санкції за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, згідно п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»на суму 71093,97грн.
В порядку апеляційного оскарження, за наслідком розгляду скарги платника податку було прийнято податкове повідомлення-рішення №0003931503/1 від 13.11.2007р. у якому сума зобов’язання залишена без змін.
Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», цей Закон є спеціальним законом, який встановлював порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Відповідно до ст.1 даного Закону податкове зобов’язання –це зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковий борг –це податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому, але не сплачений у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму податкового зобов’язання порядку, пеня –це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв’язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов’язання.
Пунктом 9 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»(із змінами та доповненнями) чітко визначено, що до загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових) платежів належать рентні платежі.
Згідно ст.2 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»передбачено справляння рентних платежів: рентної плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, рентної плати за транзитне транспортування природного газу, рентної плати за транспортування нафти магістральними нафтопроводами, рентної плати за транзитне транспортування аміаку.
Порядок внесення до Державного бюджету рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001р. №256 «Про затвердження порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ, і газовий конденсат». Відповідно до абзацу 2 п. 7 даної постанови сума рентної плати за звітний період вноситься платниками до Державного бюджету України в повному обсязі… протягом 30 календарних днів місяця, що настає за останнім календарним днем звітного періоду.
Також даною постановою визначено, що платниками рентної плати є суб’єкти господарювання, які добувають вуглеводну сировину на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, виданих в установленому законодавством порядку. Об’єктом оподаткування рентної платою є обсяг видобутої вуглеводної сировини (нафта, газовий конденсат, природний газ, у т.ч. нафтовий (попутний) газ) у звітному періоді.
Згідно ст.5 Указу Президента України від 10.06.2007р. №503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності»нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності х моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Отже, вказана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності з моменту її прийняття.
За таких обставин, судова колегія касаційної інстанції погоджується із висновками суду апеляційної інстанції щодо правомірності визначення позивачеві оскаржуваними повідомленнями-рішеннями зобов’язання зі сплати штрафних санкцій.
Доводами касаційної скарги зазначені висновки суду не спростовані.
За таких обставин, судом апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»–залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2009 року –залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав та в порядку передбаченому ст.ст.236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ____Н.Є. Маринчак
Судді: ____Л.І. Бившева
____О.В. Карась
____С.Е. Острович
________О.І. Степашко
Суддя Н.Є. Маринчак