Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
"01" вересня 2011 р. м. Київ К-23388/08
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Ланченко Л.В., Островича С.Е., Пилипчук Н.Г., Степашка О.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат»
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2008 року
у справі №6/126
за позовом Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат»
до Державної податкової інспекції у м.Чернівці (надалі –ДПІ у м.Чернівці)
про скасування податкових повідомлень, -
встановив:
У квітні 2008 року позивач звернулася до господарського суду Чернівецької області з позовом, в якому поставлено питання про скасування податкового повідомлення-рішення №327045151/0 від 13.03.2008 року на суму 18689,11гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуване рішення є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки вказаним рішенням відносно структурного підрозділу позивача штрафні санкції застосовано з порушенням терміну встановленого ст.250 Господарського кодексу України.
Постановою господарського суду Чернівецької області від 04.09.2008 року адміністративний позов задоволено - скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ міста Чернівці від 13.03.2008 року №327045151/0 про застосування до структурного підрозділу державного підприємства «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат»Міністерства оборони України»Чернівецький військовий лісгосп»штрафної санкції в сумі 18689,11гривень за затримку сплати узгодженого податкового зобов’язання з частини прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучаються до прибутку.
Мотивуючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, що застосування штрафних санкцій до Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат», як до юридичної особи до складу якої входить Чернівецький військовий лісгосп, яким затримано граничний строк сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірі 37378,22грн. –частини прибутку (доходу) державних підприємств є необґрунтованим, оскільки на думку суду Чернівецький військовий лісгосп може бути платником податку на прибуток та сплачувати прирівняні до дивідендів платежі на підставі поданих податковому органу розрахунків податкових зобов’язань.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2008 року рішення суду першої інстанції було скасовано та прийняте нове, яким в задоволені позовних вимог відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що рішення першої інстанції ухвалене без дотримання норм матеріального права і норм процесуального права. Рішення ухвалене не на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин справи.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернулася із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2008 року, як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та залишити в силі постанову господарського суду Чернівецької області від 04 вересня 2008 року.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.
Контролюючим органом19.02.2008 року було проведено невиїзну перевірку своєчасної сплати узгоджених податкових зобов’язань Чернівецького військового лісгоспу ДП Івано-Франківський лісокомбінат, про що складено акт від 19.02.2008 року №797/15-1/21417690.
Висновками перевірки, зокрема, встановлено порушення сплати узгодженої суми податкового зобов’язання Чернівецьким військовим лісгоспом державного підприємства Івано-Франківського ліс промкомбінату.
На підставі зазначених висновків було прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.03.2008 року №327045151/0, в якому помилково акт перевірки значиться від 13.03.2008 року, про застосування за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірі 37378,22грн. – частини прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучаються до прибутку –штрафу в розмірі 50% від сплати цієї суми в розмірі 18689,11грн.
Надаючи оцінку обставинам у справі колегія суддів касаційної інстанції виходить з того, що Положенням про підрозділ Державного підприємства Івано-Франківський лісопромкомбінат Чернівецький військовий лісгосп, зареєстрованим рішенням виконкому Першотравневої районної Ради народних депутатів м. Чернівці №3/1 від 12 січня 1994 року, є відособленим підрозділом державного підприємства Івано-Франківський лісопромкомбінат, здійснює свою господарську діяльність на принципах повного госпрозрахунку та сафінансування і зобов’язаний з балансового прибутку сплачувати всі встановлені податки. Санкції, які застосовані до Чернівецького лісгоспу, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», є адміністративно-господарськими санкціями, визначеними главою 27 ГК України. Статтею 17.1.7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено не строки позовної давності, а тривалість прострочення сплати погодженого податкового зобов’язання, що застосовуються для визначення розміру штрафних санкцій до платника, який допустив прострочення сплати узгодженого податкового зобов’язання. Тобто штрафна санкція у розмірі 50% від суми податкового зобов’язання, застосовується до платника, який затримав сплату узгодженого податкового зобов’язання більше ніж на 90 днів від дня встановленого законодавством для такої сплати. При цьому вказаний штраф можна стягувати протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через один рік з дня його вчинення. Першим днем порушення сплати узгодженого податкового зобов’язання є перший день, наступний за граничним днем сплати узгодженого податкового зобов’язання. Тому штраф до платника податку за несвоєчасну сплату дивідендів, термін оплати яких настав 22 травня 2006 року, міг бути застосований відповідачем не пізніше 22 травня 2007 року. Так як рішення прийнято відповідачем 13 березня 2008 року, то таким рішенням до платника міг бути застосований штраф за несвоєчасну сплату дивідендів, термін оплати яких настав не раніше 13 березня 2007 року. В даному випадку має місце порушення терміну, передбаченого ст.250 ГК України.
Відповідно до пункту 1.9 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»дивіденди - це платіж, який провадиться юридичною особою.
Дивіденди, в тому числі частина податку на прибуток (дохід), яка прирівняна до дивідендів, належать до загальнодержавних податків і зборів. Здійснення контролю щодо сплати частини прибутку (доходу) господарськими організаціями: державними, казенними підприємствами та іншими суб’єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (паї, акції), дочірніми підприємствами проводиться на підставі декларацій з податку на прибуток, що ними подаються (п. 3 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування»).
Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), включаючи збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення
Судом апеляційної інстанції встановлено, що Чернівецький військовий лісгосп ДП Івано-Франківського лісопромкомбінату визначив собі податкове зобов’язання до бюджету деклараціями з частини прибутку, які підприємство подало до ДПІ у м. Чернівці. Суму, яку Чернівецьке підприємство по деклараціях та узгодивши її цими ж деклараціями, не погасило дане податкове зобов’язання в установлений законом термін. Дані суми були погашені платіжними дорученнями несвоєчасно. Порушення згаданого закону Чернівецьким військовим лісгоспом державного підприємства Івано-Франківського ліспромкомбінату призвело до застосування штрафу в розмірі 50% в сумі - 18689,11гривень, що передбачено підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Отже, з огляду на наведене вище, судом апеляційної інстанцій досліджено всі обставини справи та враховано правильне застосування відповідачем до позивача штрафу, передбаченого підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», з посиланням на спеціальний закон.
Доводами касаційної скарги зазначені висновки суду не спростовані.
За таких обставин, судом апеляційної інстанції виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається 8. ~
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» –залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2008 року –залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав та в порядку передбаченому ст.ст.236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ____Н.Є. Маринчак
Судді: ____Л.В. Ланченко
____С.Е. Острович
____Н.Г. Пилипчук
________О.І. Степашко
Суддя Н.Є. Маринчак