Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"27" жовтня 2011 р. № 2а- 6957/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,
за участі секретаря - Беззубко А.О.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1 (довіреність №148 від 30.12.2010р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до Управління Пенсійного фонду України в Куп’янському районі Харківської області про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд :
- визнати неправомірним та скасувати у повному обсязі рішення Управління пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області № 270 від 28.03.2011 року про нарахування штрафу в розмірі 16 134,89 грн.
- визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду у Куп'янському районі Харківської області з перерозподілення сум страхових внесків, сплачених протягом березня 2009 р. -жовтень 2009 р. у загальній сумі коштів 469 188,20 грн.
- визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду у Куп'янському районі Харківської області з перерозподілення сум страхових внесків, сплачених протягом листопада 2010 р.- лютий 2011 р., в розмірі 416 504,00 грн., та зарахування їх в рахунок погашення недоїмки по справі № 2а -7159/10/2070 від 10.11.2010 р.
- зобов'язати вчинити дії Управління пенсійного фонду в Куп"нському районі Харківської області шляхом внесення змін до картки особового рахунку (33,2%, 4%, 1-5%) Філії Харківського обласного комунального підприємства «Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" в частині внесення відомостей про сплату страхових внесків за зобов'язаннями лютого 2009 р. - вересень 2009 р. в розмірі 469 188,20 грн.
- зобов'язати вчинити дії Управління пенсійного фонду в Куп"нському районі Харківської області шляхом внесення змін до картки особового рахунку (33,2%, 4%, 1-5%) Філії Харківського обласного комунального підприємства «Дирекція розвитку інфраструктури території "Куп'янське підприємство теплових мереж" в частині внесення відомостей про стягнення недоїмки по страховим внескам на підставі рішення по справі № 2а - 7159/10/2070 від 10.11.2010 р.
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що в оскаржуваних рішеннях відповідач нараховував пеню та застосував фінансові санкції до філії Харківського обласного комунального підприємства "ДРІТ", проте такої назви філії не існує, оскільки відповідно до положення про філію Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" філія має повну та скорочену назву, а саме філія Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" (філія ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське ПТМ"), згідно заяви про реєстрацію платника страхових внесків значиться філія Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж. Разом з цим позивач посилається на те, що порівнюючи оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та пені за періоди з 20.03.2009 р. по 04.02.2011 р. з рішеннями № 155 від 19.02.2010 р. про застосування фінансових санкцій та пені за період з 20.03.2009 р. по 28.01.2010 р, яке приймалось відносно філії, вбачається повторювання періодів, а також застосування однакових фінансових санкцій та пені. Рішення № 155 від 19.02.2010 р. не оскаржено та на підставі нього було стягнуто з позивача заборгованість в сумі 380 278, 77 грн. Позивач зазначає, що зовсім незрозуміло з яких таких підстав нарахована сума штрафу в розмірі 16134,89 грн. Таким чином, позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги п.п.9.3.2 Інструкції а оскаржувані рішення не відповідають вимогам щодо оформлення та змісту, визначеного додатком № 14, а саме в ньому не вірно вказано назву філії до якої застосовуються фінансові санкції та нараховується пеня, не вірно визначені періоди за які нараховувались фінансові санкції Також позивачем зазначено, що рішення № 270 є неправомірним, оскільки норма , яка визначена за що нараховано штраф є не діючою, оскільки 01.01.11р. виключена на підставі Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування". Також, на думку позивача, відповідач неправомірно зарахував суми страхових внесків , сплачених позивачем, в рахунок погашення пені та фінансових санкцій, тобто змінив призначення платежу та здійснив перерозподіл сплачених сум між картками особового рахунку платника.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд задовольнити позов .
Відповідача у своїх письмових запереченнях, наданих до суду через канцелярію, заперечував проти позову у повному обсязі та просив у його задоволенні відмовити, обґрунтовуючи необхідність відмовити в задоволенні позову наступним. Відповідачем зазначено що філія Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в Куп’янському районі Харківської області, як платника страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування, про що свідчить заява про реєстрацію. Позивачем не заперечується те, що страхові внески ним сплачувалися не своєчасно та не в повному обсязі. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2010 р. по справі № 2а-7159/10 було стягнуто з позивача суму заборгованості зі сплати страхових внесків штрафу та пені за період з жовтня 2009 р. по травень 2010 р. та постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08.06.2010 р. по справі № 2а-3712/11 було стягнуто з позивача суму заборгованості зі сплати страхових внесків штрафу та пені за період з серпня 2010 р. по лютий 2011 р. Таким чином, на думку відповідача, посилання про неправомірний перерозподіл сум страхових внесків є неправильним, оскільки заборгованість визнана вищезазначеними постановами суду . Згідно з ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (норма яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та (або) не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Позивач мав прострочену заборгованість за період з 20.03.2009 року по 04.02.2011 року, про що свідчать дані картки особового рахунку платника, тому відповідач цілком правомірно застосував фінансові санкції та виніс 28.03.2011 року рішення № 270 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків у розмірі 16134,89 грн. Також відповідачем зазначено, що рішення № 270 та рішення № 155 прийняті на підставі різних нарахувань, тому посилання позивача на той факт, що фінансові санкції вже нараховані раніше за такий же борг є неправомірним.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30 квітня 2002 року одним з основних завдань управління є облік платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, збирання та акумулювання в районі (місті) страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі по тексту Закон України № 1058-IV), який діяв на момент виникнення спірних правовідносин та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.004 року №64/8663.
Судом встановлено, що філія Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" (код 34013866) є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17, ч. 6 ст. 20 Закону України № 1058- IV страхувальники зобов’язані сплачувати страхової внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суму яких нараховуються страхові внески.
Представником позивача в судовому засіданні не заперечувалось те, що ним не своєчасно та не в повному обсязі було сплачено внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Даний факт підтверджено Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2010 р. по справі № 2а-7159/10 було стягнуто з позивача суму заборгованості зі сплати страхових внесків штрафу та пені за період з жовтня 2009 р. по травень 2010 р. та постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08.06.2010 р. по справі № 2а-3712/11 було стягнуто з позивача суму заборгованості зі сплати страхових внесків штрафу та пені за період з серпня 2010 р. по лютий 2011 р.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Куп’янському районі Харківської області до філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" (код 34013866) 28 березня 2011 року винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 270 , яким позивачеві нараховано штраф в розмірі 16134,89 грн. (10 %) за період з 20.03.09р. по 04.02.11р.
Правовою підставою для винесення спірного рішення відповідач зазначив п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", згідно з яким за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (абз.1 п.2 ч.9 ст.106); одночасно на суми своєчасно не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (абз.2 п.2 ч.9 ст.106).
Суд зазначає, що станом на 28.03.2011р. Закон України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" не містив норми ч.9 ст.106, яка виключена згідно із Законом України від 08.07.2010р. №2464-VI.
Разом з тим, суд бере до уваги, що відповідно до п.7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється (абз.5 п.7 Прикінцевих та перехідних положень); на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом (абз.6 п.7 Прикінцевих та перехідних положень).
З приписів наведеної норми закону слідує, що територіальні органи ПФУ і після 01.01.2011р. наділені законодавцем повноваженнями на застосування до платників внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування штрафних (фінансових) санкцій за діяння, що визнавались законом правопорушеннями до 01.01.2011р. та були вчинені платниками внесків до 01.01.2011р. або в разі вчинення триваючого правопорушення (як-то: несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків) були розпочаті платниками внесків до 01.01.2011р., а завершені вже після вказаної дати. При цьому, такі повноваження підлягають реалізації за правилами, що діяли до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", тобто за правилами ч.9 ст.106 Закон України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, суд не приймає до уваги посилання позивача на неправомірність винесення відповідачем рішення №270 на підставі не діючої норми закону.
Виходячи із системного аналізу положень ст. 106 Закону України № 1058- IV та п.п. 9, 10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, які визначають порядок розрахунку фінансових санкцій та пені та їх оформлення, рішення про застосування фінансових санкцій повинно містити у собі періоди, з якого починається розрахунок санкції та пені (дата виникнення боргу, який погашається) та дата його погашення (дата останнього платежу, на який нараховується фінансова санкція).
Зі спірного рішення вбачається, що фінансова санкція та пеня застосовані до позивача за період з 20.03.2009 р. по 04.02.2011 року, тобто чітко вказано дата виникнення боргу, який погашається та дата його погашення, тобто дата останнього платежу, на який нараховується фінансова санкція.
Суд зазначає, що посилання позивача на порушення відповідачем п.п.9.3.2 Інструкції спростовується розрахунком фінансової санкції та пені по особовому рахунку позивача, які надані до матеріалів справи.
Також суд звертає увагу на те, що розрахунок суми фінансової санкції здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунка страхувальника, яка формується за даними звітів платника, що розраховуються ним самостійно.
Суд зазначає, що при порівнянні оскаржуваного рішення №270 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, які приймалися щодо позивача та розрахунків фінансових санкцій та пені, які надані до матеріалів справи, відповідачем було правильно нараховані штрафні санкції та пеня.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що твердження позивача про повторювання періодів, а також застосування однакових фінансових санкцій та пені до позивача відповідачем в оскаржуваному рішенні від 28.03.2011 р. № 270 та рішенні від 19.02.2011 р. №155, не знайшли свого підтвердження в судовому розгляді справи, оскільки судом встановлено, що нарахування фінансових санкцій у рішенні № 270 нараховано по тарифу 32% нарахувань на фонд заробітної плати, а в рішенні №155 - по тарифу 2% утримань з фонду заробітної плати. Таким чином підстави для нарахування фінансових санкцій по рішеннях № 155 та 270 різні.
Щодо твердження позивача що у рішенні №270 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду відповідачем невірно зазначено назву підприємства позивача, суд зазначає.
Суд проаналізувавши оскаржуване рішення вказує, що дійсно відповідачем в рішенніх № № 270 від 28.03.2011 р. про нарахування штрафу зазначена назва підприємства позивача, яка не є скороченою назвою відповідача відповідно до положення про філію Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж", однак суд вважає, що це не є підставою для скасування спірного рішення, оскільки у рішенні зазначені правильні дані позивача(код ЄДРПОУ , адреса ), що підтверджується матеріалами справи.
Що стосується посилання позивача на неправомірність зарахування відповідачем сум сплати страхових внесків у рахунок погашення фінансових санкцій та пені, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.10.11 Інструкції коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку черговості їх виникнення.
При цьому протягом п"яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, в якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з Додатком 22 цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) платнику.
До матеріалів справи надано корінці повідомлень , які надсилались позивачу з зазначенням зарахування сплачених сум та які отримані позивачем. Т.ч. позивач повідомлений належним чином про розподіл страхових внесків.
Суд зазначає, що п.10.11 Інструкції не закріплено обов"язку зарахування сплачених сум спочатку в рахунок сплати страхових внесків, оскільки дана стаття передбачає зарахування шляхом перерозподілу сплаченої суми у порядку черговості виникнення недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що позивач мав прострочену заборгованість , що підтверджується розрахунком фінансової санкції та пені, тому відповідачем цілком правомірно застосовано фінансову санкцію та пеню 28.03.2011 року та винесено рішення № 270 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" про визнання неправомірними та скасування у повному обсязі рішння відповідача № 270 від 28.03.2011 р. про нарахування штрафу в розмірі 16134,89 грн. нормативно та документально не обґрунтовані, також не підлягають задоволенню інші вимоги позивача, оскільки є не доведеними, а заперечення відповідача відповідають діючому законодавству та знайшли своє підтвердження в судовому розгляді справі.
На підставі вищезазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163, 186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до Управління Пенсійного фонду України в Куп’янському районі Харківської області про скасування рішення –відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 31 жовтня 2011 року.
Суддя Шляхова О.М.