ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2011 року 10:50 Справа № 2а-0870/6835/11
Запорізький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Малиш Н.І.,
при секретарі Рожик О.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «Мегаполіс» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача - Товариство з обмеженою відповідальність «Лонг - Транс» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000450804 від 16 червня 2011 року.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність №1 від 17.08.2010;
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність б/н від 03.08.2011;
від третьої особи: ОСОБА_3, довіреність б/н від 25.03.2011;
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий будинок «Мегаполіс» (далі Позивач або ТОВ «ТБ «Мегаполіс») з позовною заявою до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі (далі Відповідач або СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжя) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №0000450804 від 16 червня 2011 року.
Позивач у позові не погоджується з прийнятим, на підставі акту перевірки №24/08-04/25484884 від 31.05.2011 СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі було надіслано ТОВ «ТБ «Мегаполіс» податковим повідомленням - рішенням №0000450804 від 16 червня 2011 року, яким визначено податкові зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1168 грн. (1167 грн. - за основним платежем та 1 грн. - за штрафними санкціями) з наступних підстав.
Так між ТОВ «ТБ «Мегаполіс» та ТОВ «Лонг - Транс» було укладено договір №01/11/10 від 01.11.2010 про надання послуг по супроводженню та доставці товарів. На виконання цього договору Позивач передав ТОВ «Лонг-Транс» вантаж для організації його перевезення та доставки. Факт надання ТОВ «Лонг-Транс» послуг ТОВ «ТБ «Мегаполіс» підтверджується актами виконаних робіт (акт №1, №ОУ-00035/1 тощо) та товарно-транспортними накладними, які надавалися податковій інспекції. Також, факт надання послуг підтверджується податковими накладними №26 від 11.01.2011 та №36 від 13.01.2011.
Відсутності подорожніх листів та талонів замовника як на підставу для висновків, зроблених в акті перевірки, стверджує те, що ТОВ «ТБ «Мегаполіс» не перевозив вантажі власним транспортом.
Посилання Відповідача в акті перевірки на відсутність первинних документів, які повинні бути видані суб'єктами господарювання, що залучалися до виконання договору транспортного експедирування є безпідставними на думку Позивача, оскільки за договором на користь ТОВ «Лонг-Транс» оплачувалась саме вартість послуг, а не компенсація його витрати на сплату послуг третім особам. Тому посилання перевірниками в акті перевірки на ст.9 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» є недоречною.
В судовому засіданні представник Позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві. Просить суд визнати протиправним та скасувати оспорюване податкове повідомлення-рішення.
Представник Відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечив, надав суду письмові заперечення та пояснив, що фахівцями СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі з 05.05.2011 по 26.05.2011 була проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «ТБ Мегаполіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період січень 2011 року по взаємовідносинам з ТОВ «Лонг - Транс». За наслідками перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі був складений акт документальної невиїзної перевірки № 24/08-04/25484884 від 31.05.2011. На підставі зазначеного акту були встановлені порушення: п. 14.1.185 ст.14, п. 198.1 ст. 198 п. 201.7. ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1 167 грн., у тому числі за січень 2011 року у сумі 1 167 грн.
Зазначений висновок ґрунтується на таких порушеннях:
-діяльність ТОВ «Лонг-Транс» не є господарською;
-перевіркою встановлено відсутність первинних документів, які повинні бути видані суб'єктами господарювання, що залучалися до виконання договору транспортного експедирування;
-відсутнє фактичне надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом.
Таким чином, вважає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення №0000450804 від 16.06.2011 винесено законно та обґрунтовано. З підстав викладених в запереченнях на адміністративний позов, просить суд відмовити Позивачу в задоволенні позовних вимог.
Третя особа, залучена до участі в справі, - її представник, підтримав заявлені позовні вимоги. Надав суду завірені копії первинних документів, які на їх думку, підтверджують факт надання, декларування та сплати за послуги по договору №01/11/10 від 01.11.2010.
Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме звукозаписуючого пристрою «Камертон».
У судовому засіданні 27.10.2011, на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну і резолютивну частини постанови. Оголошено про термін виготовлення постанови суду у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно матеріалам справи, фахівцями СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі з 05.05.2011 по 26.05.2011 була проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «ТБ Мегаполіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період січень 2011 року по взаємовідносинам з Товариством з обмеженою відповідальністю «Лонг - Транс».
За наслідками перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі був складений акт документальної невиїзної перевірки № 24/08-04/25484884 від 31.05.2011р. «Про результати документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий будинок Мегаполіс», з питань дотримання вимог податкового законодавства з правових відносин з Товариством з обмеженою відповідальністю «Лонг - Транс» за період січень 2011р.».
Перевіркою були встановлені порушення: п. 14.1.185 ст.14, п. 198.1 ст. 198, п. 201.7. ст.201 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді що перевірявся, на загальну суму 1 167 грн., у тому числі за січень 2011 року у сумі 1 167 грн.
Зазначені порушення податковий орган обґрунтував наступними обставинами.
Як зазначено у Акті перевірки, ТОВ «Лонг - Транс» в особі ОСОБА_4 здійснювало діяльність через посередників з метою штучного формування податкового кредиту. При цьому, надавало послуги ТОВ «ТБ «Мегаполіс» без наявних матеріальних підстав діяльності: трудових ресурсів, складських приміщень, основних фондів; які є економічно необхідними для здійснення операцій з поставки товарів (робіт, послуг), спеціальних знань та навичок, наробленої клієнтури та постачальників суміжних товарів, робіт (послуг), дозволів, спеціальних ліцензій тощо.
Діяльність ТОВ «Лонг - Транс» не є господарською, в розумінні п.14.1.36 ст.14 Податкового кодексу України. Крім того, перевіряючими визначено порушення Закону України «Про транспортно- експедиторську діяльність», а саме, в ході проведення перевірки встановлено відсутність первинних документів, які повинні бути видані суб'єктами господарювання, що залучалися до виконання договору, транспортного експедирування. Тому не встановлено фактичного надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом, в період січень 2011 року, з боку ТОВ «Лонг - Транс» на адресу ТОВ «ТБ «Мегаполіс».
З цих підстав виписані податкові накладні не можуть бути включені до податкового кредиту в період січень 2011 року в сумі 1 167 грн.
На підставі акту перевірки № 24/08-04/25484884 від 31.05.2011р. Відповідачем було винесено та надіслано ТОВ «ТБ Мегаполіс» податкове повідомлення-рішення №0000450804 від 16.06.2011, яким визначено податкові зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1168 грн. (1167 грн. - за основним платежем та 1 грн. - за штрафними санкціями).
Однак, суд не погоджується з висновками викладеними в акті перевірки виходячи з наступних обставин.
Матеріалами справи встановлено, що між ТОВ «ТБ «Мегаполіс» та ТОВ «Лонг - Транс» було укладено договір №01/11/10 від 01.11.2010 року про надання послуг по супроводженню та доставці товарів.
Згідно із пунктом 1.1. цього договору виконавець зобов'язується по замовленню Замовника надавати йому послуги по супроводженню та доставки вантажу, товару в пункт призначення в межах України та видавати товар уповноваженим особам.
На виконання умов зазначеного договору ТОВ «ТБ «Мегаполіс» передавало ТОВ «Лонг-Транс» вантаж для організації його перевезення та доставки.
Надання ТОВ «Лонг-Транс» послуг Позивачу підтверджується актами виконаних робіт (акт №1 від 11.01.2011, №ОУ-00035/1 від 13.01.2011), товарно-транспортними накладними (№0321215, №396584, №396585,№396586, №551440, №396632, №396633) та платіжними документами (№4003 від 07.02.2011 на суму 5300 грн. та №5270 від 18.02.2011 на суму 2000 грн.). Копії зазначених документів долучені до матеріалів справи. Також, вони досліджувались при перевірці Позивача, оскільки на них є посилання в акті перевірки.
Також, в період січня 2011 року ТОВ «Лонг-Транс» виписало ТОВ «ТБ «Мегаполіс» наступні податкові накладні:
-№26 від 11.01.2011, номенклатура «грузоперевезення по Україні з 01.01.2011 по 10.01.2011», загальна сума 5300 грн. у т.ч. ПДВ 883 грн.33 коп.;
- №36 від 13.01.2011, номенклатура «грузоперевезення (Запоріжжя-Харків)», загальна сума 2000 грн. у т.ч. ПДВ 333 грн.33 коп.;
Відповідно до п. 198.1. ст.198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) в необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного фінансового лізингу.
Відповідно до п. 198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п. 198.6 ст.198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Отже, саме податкова накладна є звітним податковим та одночасно розрахунковим документом.
Відповідно до п.201.7 ст.201 Податкового кодексу України, податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.(п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України).
Згідно вищевказаних норм, Податковим кодексом України встановлено вичерпний перелік документів (податкова накладна, митна декларація, товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ), на підставі яких у платника податків виникає право на включення відповідних сум до податкового кредиту.
Пунктами 201.8. та 201.9. ст. 201 Податкового кодексу України встановлено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу. Не дає права на віднесення сум податку до податкового кредиту податкова накладна, виписана платником, звільненим від сплати податку за рішенням суду, після набрання чинності таким рішенням суду.
Крім того, відповідно матеріалам справи, як Позивач так і ТОВ «Лонг-Транс» в період виконання договору, є платниками податку на додану вартість та що не заперечується Актом перевірки та говорить про здатність мати спеціальну податкову правосубєктність зареєстровані як платники податку на додану вартість, що є вимогою чинного законодавства.
Посилання Відповідача на порушення Позивачем п.1, 2 норм наказ Міністерства транспорту України від 29 грудня 1995 року N 488/346, щодо підтвердження транспортних послуг подорожніми листами та замовленнями, безпідставні та не можуть братися до уваги, оскільки цей наказ не було у встановленому законом порядку зареєстровано в Міністерстві юстиції України.
Крім того, Відповідачем не було встановлено та доведено, що ТОВ «ТБ «Мегаполіс» перевозив вантажі власним транспортом.
В акті перевірки зазначається також, із посиланням на Закон України «Про транспортно-експедиторську діяльність», що перевіркою встановлено відсутність первинних документів, які повинні бути видані суб'єктами господарювання, що залучалися до виконання договору транспортного експедирування.
Відповідно до статті 9 цього Закону у плату експедитору не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедитування, на оплату зборів (обов'язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування. Підтвердженням витрат експедитора є документи (рахунки, накладні тощо), видані суб'єктами господарювання, що залучалися до виконання договору транспортного експедирування, або органами влади. В той же час ТОВ «ТБ «Мегаполіс» сплачувало на користь ТОВ «Лонг-Транс» саме вартість послуг за договором №Т-01/11/10, а не компенсувало його витрати на сплату послуг третім особам. Тому документи, що повинні видані суб'єктами господарювання, які залучалися до виконання договору транспортного експедирування ТОВ «ТБ «Мегаполіс» не потрібні.
Відповідачем в свою чергу не доведено факту залучення до виконання договору третіх осіб.
Згідно з п.1 та п. 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя №0000450804 від 16 червня 2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «Мегаполіс» (СДРПОУ 25484884) 3(три)грн. 40коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови було виготовлено 01 листопада 2011 року.
Суддя(підпис)Н.І. Малиш