Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25.10.11р.Справа № 37/5005/13353/2011 За позовомПрокурора Жовтневого району м. Дніпропетровськ в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Публічного акціонерного товариства "Елія", м. Дніпропетровськ
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Дніпропетровська,
м. Дніпропетровськ
про внесення змін до договору оренди
Суддя Кеся Н.Б.
При секретарі судового засідання Лісневський Д.О.
Представники:
Від прокуратури: представник не з'явився
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 7/11-197 від 22.02.2011 року
Від відповідача: ОСОБА_2, довіреність б/н від 20.10.2011 року
Від третьої особи: ОСОБА_3, довіреність № 16760/10/10-045
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Жовтневого району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради звернувся із позовом до Публічного акціонерного товариства "Елія", в якому просить господарський суд змінити п. 3.1. та п. 3.2. Договору оренди землі від 13.12.2002р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Дніпропетровським відкритим акціонерним товариством "Елія", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрованого в реєстрі за № 3759 від 13.12.2002р. та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 24.12.2002р. за №2683, виклавши його в наступній редакції:
"п.3.1.Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Позовні вимоги обґрунтовані фактом внесення змін до чинного законодавства щодо розмірів орендної плати відносно земель державної та комунальної власності.
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позов вказує, що Позивачем не надано доказів того, що сторони Договору ПАТ "Елія" та Дніпропетровська міська рада не досягли взаємної згоди на зміну умов Договору. Крім того, позовні вимоги Позивача викладено некоректно, оскільки Позивач просить змінити п. 3.1 та п. 3.2 Договору, але приводить редакцію лише п. 3.1. Також, викладена редакція п. 3.1 Договору в позовній заяві не відповідає вимогам п. 5 ст. 288 Податкового кодексу України, відповідно до якого розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. А в позові викладено: "орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно...", замість "річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно".
Позивач підтримав позов прокурора частково, вказуючи на неврахування прокурором додаткової угоди до Договору оренди від 13.12.2002р., укладеної між Позивачем та Відповідачем.
Третя особа в судовому засіданні підтримала позов прокурора.
В судовому засіданні 25.10.11р. оголошено вступну та резолютивну частину судового рішення згідно зі ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
Між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та Дніпропетровським відкритим акціонерним товариством "Елія", правонаступником якого є - Публічне акціонерне товариство "Елія" (орендар), укладено договір оренди земельної ділянки від 13.12.02р., відповідно до умов якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння і користування на умовах договору оренди земельну ділянку площею 0,6207 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для фактичного розміщення адміністративно-виробничих будівель, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м.Дніпропетровська за кодом 69124020 згідно з планом земельної ділянки (п. 1.1. Договору).
Договір оренди земельної ділянки було зареєстровано 13.12.02р. за № 3759. Строк дії договору укладено до 19.06.2017р. (п. 2.1. Договору).
Сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 318549 грн. 64 коп. (п. 3.1. Договору).
Додатковою угодою сторін по справі від 14.02.06р. пункти 3.1., 3.2., 3.7. Договору оренди викладено у наступній редакції:
"3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
3.2. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та випадках передбачених законодавством України.
3.7. Розмір орендної плати переглядається щорічно, або уразі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- змін у цільовому використанні земельної ділянки;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі наслідків інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтве6рджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом."
Відповідно до п.п. 8.1. 8.2. Договору зміни умов Договору оренди можливе за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку. Пунктом 9.1. Договору передбачено, що переререєстрація і внесення змін до договору проводиться у порядку, встановленому для їх державної реєстрації.
03.06.08р. Верховною радою України прийнято Закон України № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 04.06.08р. Зазначеним Законом частини 4 та 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" викладено у такій редакції: "річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурсних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".
Після набрання чинності Податковим кодексом Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення від 02.02.11р. № 216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства" (а.с. 14).
У зв'язку з прийнятими змінами у законодавстві Публічному акціонерному товариству "Елія" Дніпропетровською міською радою спільно з ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська під особистий підпис посадових осіб підприємства вручено листи № 7/5-555/42 від 01.07.09р. та № 32719/10/15-335 від 29.07.11р. (а.с. 15-18) про вимогу щодо необхідності приведення договору оренди землі до вимог чинного законодавства.
Суд задовольняє позовні вимоги прокурора частково з наступних підстав.
Частина 1 ст. 651 ЦК України передбачає, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.08р. № 309-VI внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України (який набрав чинності з 01.01.2011 року) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: - для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; - для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 27.12.10р. по справі №27/15-10, зазначені норми чинного законодавства передбачають "можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або Законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору".
В силу ст. 111-28 ГПК України суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
З урахуванням встановлених обставин позов Прокурора підлягає задоволенню в частині зміни п. 3.1. Договору оренди землі від 13.12.02р.
Щодо зміни п. 3.2 Договору оренди землі від 13.12.02р. суд відмовляє в цій частині позову, оскільки з урахуванням додаткової угоди від 14.02.06р. до договору цей пункт не потребує змін за спірними правовідносинами.
Судові витрати у справі покладаються на Відповідача згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 4, 32-34, 36, 43, 45, 49, 82-85, 111-28, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, ст. 628 Цивільного кодексу України, Закон України "Про оренду землі", Податковим кодексом України господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Внести зміни в п. 3.1. Договору оренди землі від 13.12.2002р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Елія", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрованого в реєстрі за № 3759 від 13.12.2002р. та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 24.12.2002р. за №2683, виклавши його в наступній редакції:
"п.3.1.Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Елія" (49050, м. Дніпропетровськ, вул. Генерала Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 308904) в доход державного бюджету в особі Відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в УДКУ в Дніпропетровській області (р/р 31118095700005, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786) державне мито у розмірі 85 грн.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Елія" (49050, м. Дніпропетровськ, вул. Генерала Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 308904) на користь Відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в УДКУ в Дніпропетровській області (р/р 31211259700005, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 грн.
В решті позову відмовити.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
СуддяН.Б. Кеся Повне рішення складено - 27.10.11р.