Рішення № 18917617, 17.10.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
17.10.2011
Номер справи
14/5005/10650/2011
Номер документу
18917617
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.10.11р. Справа № 14/5005/10650/2011

За позовом Фізичної особи - Підприємця ОСОБА_1, 51400, АДРЕСА_1

до Павлоградської міської ради, 51400, м. Павлоград, вул. Леніна, 95

про визнання незаконним рішення за № 252-10/УІ від 02.08.2011 року

Суддя Панна С.П.

Представники:

Від позивача ОСОБА_2 - представник за довіреністю від 30.11.2009 року

Від відповідача ОСОБА_3 - начальник юридичного відділу за довіреністю від 01.04.2011 року

СУТЬ СПОРУ:

Фізична особа - Підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Павлоградської міської ради про визнання незаконним рішення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області від 02.08.2011 року № 252-10/VІ "Про розгляд подання прокуратури".

Позовні вимоги обґрунтовані наступним: позивачем був розроблений проект будівництва автозаправочного комплексу, який було погоджено з відповідними організаціями та отримано відповідні позитивні висновки - Головного управління МНС України в Дніпропетровській області за № 112-1 від 17.11.2010 року, державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 24.01.2011 року № 05.03.02-07/4025, експертизи з питань охорони праці від 10.02.2011 року № 12.1-01-0В-0053.11, державної екологічної експертизи від 01.03.2011 року № 15/1-25.02.11-00167, Управління державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Головного управління МНС України в Дніпропетровській області від 21.03.2011 року, комплексної державної експертизи № 04-409-11(971-10) від 22.03.2011 року. Вказані висновки не містять у собі застережень щодо ймовірного погіршення екологічної ситуації в м. Павлограді в зв'язку з будівництвом автозаправочного комплексу. Рішенням Павлоградської міської ради від 02.08.2011 року № 252-10/УІ "Про розгляд подання прокуратури" скасовано п. 1.1 та п. 2.1 рішення Павлоградської міської ради від 22.04.2010 року № 1183-63/У "Про затвердження проектів відведення та про передачу в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності". У пункті 5 рішення № 7-рп/2009 Конституційного Суду України зазначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, повязані з реалізацією певних субєктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і субєкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Відповідач з позовними вимогами не погоджується (відзив на позовну заяву від 19.09.2011 року за № 122), посилаючись на те, що:

- орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто орган місцевого самоврядування в межах, визначених законом, має право на скасування власних рішень;

- згідно наданого до Павлоградської міської ради Протоколу громадських слухань на тему "Про будівництво автозаправочного комплексу у другій санітарній зоні Павлоградського водозабору" від 27.12.2010 року, ініційованого безпосередньо громадськістю, громадськість міста заперечує проти будівництва АЗК у другій санітарній зоні Павлоградського водозабору.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.

У справі, згідно зі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошувалась перерва з 13.10.2011 року до 17.10.2011 року.

22.04.2010 року на підставі рішення 63 сесії V скликання Павлоградської міської ради від 22.04.2010 року № 1183-63/V позивачу затверджено проект відведення земельної ділянки по вул. Дніпровська (р-н автосервісу) передавши її в короткострокову оренду строком на 5 років.

На виконання цього рішення 17.05.2010 року між Павлоградською міською радою, як орендодавцем, та Фізичною особою - Підприємцем ОСОБА_1, як орендарем, укладено договір оренди земельної ділянки за умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та проектування автозаправочного комплексу - УКЦВЗ - 1.11.6 (інша комерційна діяльність), яка знаходиться за адресою: м. Павлоград, вул. Дніпровська (район автосервісу).

В оренду передана земельна ділянка загальною площею 0,3000 га, з них: 0,3000 га - із земель, які знаходяться в оренді ОСОБА_1, у тому числі 0,3000 га - інші землі; кадастровий номер - 1212400000;03;001;0086 (п. 2 договору).

Договір укладено на 5 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк за умови дотримання вимог даного договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору, повідомити орендаря про намір продовжити його дію (п. 7 договору).

Позивачем розроблений проект будівництва автозаправочного комплексу, який було погоджено з відповідними організаціями та отримано відповідні позитивні висновки, а саме:

- експертний висновок Головного управління МНС України в Дніпропетровській області від 17.11.2010 року № 112-1 (а. с. 17);

- висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 24.01.2011 року № 05.03.02-07/4025 (а. с. 18);

- висновок експертизи з питань охорони праці від 10.02.2011 року № 12.1-01-0В-0053.11 (а. с. 20);

- висновок державної екологічної експертизи від 01.03.2011 року № 15/1-25.02.11-00167 (а. с. 26);

- експертний висновок Управління державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Головного управління МНС України в Дніпропетровській області від 21.03.2011 року (а. с. 27);

- позитивний висновок комплексної державної експертизи № 04-409-11(971-10) від 22.03.2011 року.

Рішенням 10 сесії VI скликання Павлоградської міської ради від 02.08.2011 року за № 252-10/VI "Про розгляд подання прокуратури" згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", п. г) ст. 141 Земельного кодексу України, рішення Павлоградської міської ради від 21.12.2010 року № 52-3/VI "Про розгляд подання прокуратури", протоколу зборів громадськості міста від 27.12.2010 року № 48, з метою недопущення погіршення екологічної ситуації у м. Павлограді та на підставі запитів фракцій депутатів Павлоградської міської ради скасовано п. 1.1 та п. 2.1 рішення Павлоградської міської ради від 22.04.2010 року № 1183-63/V "Про затвердження проектів відведення та про передачу в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності".

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання рішення Павлоградської міської ради від 02.08.2011 року за № 252-10/VI "Про розгляд подання прокуратури" незаконним.

Позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного:

Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Аналогічної правової позиції дотримується і Вищий господарський суд України (постанова від 02.09.2010 року № 11/205-09).

Відповідно до п. 4, п. 5 рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року за № 7-рп/2009 року у справі № 1-9/2009 зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).

У зв'язку з наведеним Конституційний Суд України дійшов висновку, що за змістом частини другої статті 144 Конституції України, частини десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються прокурором у встановленому Законом України "Про прокуратуру" порядку з одночасним зверненням до суду.

Як вбачається з матеріалів справи, однією з підстав звернення прокурора м. Павлограда Дніпропетровської області до Павлоградської міської ради з поданням від 02.12.2010 року № 47-3117вих-10 про усунення порушень чинного законодавства є порушення позивачем ст. 36 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", відповідно до якої в межах другого та третього поясу зони санітарної охорони забороняється розміщення складів паливно-мастильних матеріалів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.1998 року № 2024 "Про правовий режим зон санітарної охорони водних обєктів" забороняється розміщення сховищ паливно-мастильних матеріалів у другій та тертій зонах санітарної охорони, як поверхневих так підземних джерел водопостачання.

Прокуратурою м. Павлограда Дніпропетровської області у вищезазначеному поданні та відповідачем не доведено суду, що земельна ділянка, на якій позивач будує АЗК, відноситься до другого поясу зони санітарної охорони та є складом паливно-мастильних матеріалів.

Відповідно до відомчих будівельних норм України В.2.2-58.1-94 "Проектування складів нафти і нафтопродуктів" з тиском насичених парів не вище 93,3 кПа" склад нафти і нафтопродуктів відрізняється від будуємої позивачем АЗК як за призначенням, так і за технічними характеристиками (за видами нафтопродуктів, їх об'ємів, їх властивостями тощо).

Крім того, в листі Придніпровської гідрогеологічної партії від 30.09.2008 року № 08-5/742 зазначено, що межі Павлоградського водозабору прісних підземних вод загальнодержавного значення знаходяться на території південній вул. Дніпровська від школи № 20 до вул. Малиновського м. Павлограда, а надана схема зон санітарної охорони Павлоградського водозабору І черги є лише пропозицією, як зазначено в листі Придніпровської гідрогеологічної партії від 11.10.2011 року № 11-5/1022.

Отже, відповідачем не доведено, що АЗК, який будує позивач є складом паливно-мастильних матеріалів.

Окрім того, посилання на протокол громадських слухань на тему "Про будівництво автозаправчоного комплексу у другій санітарній зоні Павлоградського водозабору" від 27.12.2010 року є безпідставним, оскільки ці громадські слухання не призначалися Павлоградською міською радою та про їх проведення не було повідомлено громадськість міста Павлограда в засобах масової інформації як того вимагає чинне законодавство.

Окрім цього необхідно зауважити, що договір оренди землі, укладений 17.05.2010 року між позивачем та відповідачем є чинний та виконується сторонами, а позивач справляє орендну плату в повному обсязі.

Судові витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Визнати незаконним рішення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області від 02.08.2011 року № 252-10/VI "Про розгляд подання прокуратури".

Стягнути з Павлоградської міської ради (51400, м. Павлоград, вул. Леніна, 95, ідентифікаційний код 33892721) на користь Фізичної особи - Підприємця ОСОБА_1 (51400, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 85 (вісімдесят п'ять) грн. - витрат на держмито, 236 (двісті тридцять шість) грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.

Суддя С.П. Панна

Повне рішення складено -21.10.11р