Постанова № 18904253, 02.09.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.09.2011
Номер справи
2а-1171/11/2670
Номер документу
18904253
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

02 вересня 2011 року 13:56 № 2а-1171/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Бескоровайній Н.В. у відкритому судовому засіданні розглянув адміністративну справу

за позовом Заступника Генерального прокурора України (далі - прокурор) в інтересах

держави в особі Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації

(далі - позивач)

до відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Укргазторг ЛТД»(далі- ТОВ

«Укргазторг ЛТД»),

ОСОБА_1,

ОСОБА_2

про припинення юридичної особи та інше

Обставини справи:

Заступник Генерального прокурора України Кудрявцев В.В. звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва в інтересах Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації з позовом до ТОВ «Укргазторг ЛТД», ОСОБА_1 та ОСОБА_2, в якому просить:

- визнати недійсною державну реєстрацію ТОВ «Укргазторг ЛТД»через допущені при його створенні порушення, які не можна усунути, та здійснення діяльності, забороненої законом;

- визнати недійсним запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Укргазторг ЛТД» від 12 березня 2007 року № 1074105 0004 022370, який міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;

- ліквідувати (припинити) юридичну особу ТОВ «Укргазторг ЛТД»;

Позовні вимоги до відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відсутні.

Позов обґрунтований тим, що при створенні ТОВ «Укргазторг ЛТД» та внесенні змін до його статутних документів відповідачами допущені порушення закону, які не можна усунути. Ці порушення полягають у тому, що засновники товариства ОСОБА_4 та ОСОБА_1 жодних дій стосовно створення підприємства не вчиняли, відношення до його діяльності не мають. Наведене свідчить про фіктивне створення товариства, діяльність якого, таким чином, є незаконною, оскільки, використовувалась для створення доказової бази і незаконного відшкодування коштів з державного бюджету.

Водночас прокурор просив поновити пропущений строк звернення до суду з цим позовом, зазначивши, що про обставини, які зумовили його звернення до суду, дізнався під час розслідування кримінальної справи № 49-2535, порушеної Генеральною прокуратурою України 14 серпня 2008 року за фактом незаконної діяльності субєктів підприємницької діяльності, в тому числі й ТОВ «Укргазторг ЛТД».

Згідно з частиною 1 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частина 2 названої статті КАС України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювала річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислювався з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку, що прокурором дотримано строк звернення до суду з цим позовом, оскільки з 14 серпня 2008 року, тобто від дня, коли прокурор дізнався про порушене право позивача, до 04 лютого 2009 року, тобто до дня подання цього позову до суду, сплинуло менше шести місяців.

У судовому засіданні прокурор наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позові.

Позивач свого представника в судове засідання не направив, просив розглядати справу за відсутності його представника, підтримавши заявлений прокурором позов.

Відповідачі, будучи належним чином, повідомлені про день, час та місце судового розгляду справи, а саме через засоби масової інформації, своїх представників у судове засідання не направили.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 02 вересня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення прокурора, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури України покладено функцію представництва інтересів громадян і держави у судах.

Статтею 60 КАС України прокурору надано право звертатися до адміністративного суду з позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законам.

Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурором від імені держави процесуальних дій та інших повноважень, спрямованих на захист інтересів громадянина і держави. Підставою для представництва інтересів є наявність порушень економічних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних та юридичних осіб.

Згідно з пунктом 4 Рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року № 3-рп "У справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді)") прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Статтею 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців »встановлено, що державна реєстрація проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.

Стаття 110 ЦК України передбачає, що вимога про ліквідацію юридичної особи може бути предявлена органом, який здійснює державну реєстрацію.

Відтак, звертаючись до суду з даним позовом в інтересах Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації прокурор правильно визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, оскільки названа районна державна адміністрація здійснювала відповідні реєстраційні дії стосовно ТОВ «Укргазторг ЛТД за його місцезнаходженням у Шевченківському районі міста Києва.

Як вбачається з матеріалів справи, 19 квітня 2006 року державним реєстратором Деснянської районної у місті Києві державної адміністрації зареєстровано ТОВ «Укргазенерго»(ідентифікаційний код 34183778), про що видано відповідне свідоцтво серії А 00 № 752339 та зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до матеріалів справи засновниками ТОВ «Укргазенерго» були ОСОБА_5 та ОСОБА_4.

Матеріали справи також свідчать проте, що 22 грудня 2006 року рішенням засновників ТОВ «Компанія «Укргазенерго»перейменовано у ТОВ «Укргазторг ЛТД».

ТОВ «Укргазторг ЛТД»зареєстроване платником податку на додану вартість, про що йому08 лютого 2007 року видане свідоцтво № 100020695 (НБ № 259037).

19 лютого 2007 року зборами учасників ТОВ «Укргазторг ЛТД»змінено учасників товариства ОСОБА_5 та ОСОБА_4 на ОСОБА_6 та ОСОБА_1 (протокол зборів від 19 лютого 2007 року № 4), що зумовило внесення змін до установчих документів товариства та затвердження його статуту в новій редакції.

Зі статуту ТОВ «Укргазторг ЛТД» у новій редакції також вбачається, що ТОВ «Укргазторг ЛТД»створене шляхом зміни назви ТОВ «Компанія «Укргазенерго», зареєстрованого Деснянською районною у місті Києві державною адміністрацією 19 квітня 2006 року за № 1066102 0000 003478 (ідентифікаційний номер 34183778) та є повним правонаступником усіх прав та обовязків ТОВ «Компанія «Укргазенерго».

12 березня 2007 року державним реєстратором Шевченківської районної державної адміністрації у м.Києві проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Укргазторг ЛТД», повязану зі зміною його учасників, про що здійснено запис № 10741050004022370.

Отже, здійснивши вказану реєстраційну дію щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців змін стосовно установчих документів ТОВ «Укргазторг ЛТД», державний реєстратор Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації фактично провів реєстрацію юридичної особи, повязану зі зміною складу учасників цього товариства.

Із складеного учасником СОГ СУ ПМ ДПА України ОСОБА_7 протоколу допиту свідка від 15 липня 2008 року у кримінальній справі № 12/08/8002 про умисне ухилення від сплати податків посадових осіб ТОВ «КреПО»та ТОВ ТК «Сатурн», порушеній органами прокуратури, вбачається, що свідок ОСОБА_4 на прохання знайомих ОСОБА_5 та ОСОБА_3 неодноразово погоджувався підписувати у нотаріуса документи щодо створення низки товариств, у тому числі ТОВ «Укргазенерго», ТОВ «Укргазенерго ЛТД» та ТОВ «Укргазторг ЛТД». Винагороду за це не отримував. Інших дій, повязаних зі створенням та діяльністю названих товариств не вчиняв, чим вони займались не знає.

Згідно з протоколом допиту свідка від 17 червня 2008 року у вказаній кримінальній справі № 12/08/8002, складеного слідчим СВ ПМ ДПІ у м.Полтава старшим лейтенантом податкової мілії ОСОБА_9, свідку ОСОБА_1 про ТОВ «Укргазторг»та його засновників нічого невідомо. Зазначив, що восени 2004 року ним був втрачений паспорт, після чого отримав новий паспорт.

Беручи до уваги зазначені пояснення свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_1, суд погоджується з доводами прокурора про те, що установчі документи ТОВ «Укргазторг ЛТД»не відповідають вимогам статті 87 ЦК України, оскільки для державної реєстрації вказаного товариства державному реєстратору подані неправдиві відомості про його учасників, у звязку з чим товариство зареєстроване на підставних осіб.

Відповідно до статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Підприємницька діяльність особою може здійснюватись як безпосередньо, так і шляхом створення та участі у субєктах господарювання, у тому числі господарських товариствах.

Згідно зі статтею 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність субєктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а субєкти підприємництва підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватися і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Як встановлено частиною 1 статті 79 ГК України, господарськими товариствами визнаються підприємства або інші субєкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом обєднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку.

Для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи. Які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження (частина 1 статті 87 ЦК України).

З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку, що державна реєстрація ТОВ «Укргазторг ЛТД»та змін до його установчих документів відбулась з порушенням вимог законодавства, які не можна усунути, що є підставою для задоволення позовних вимог прокурора про визнання недійсною державної реєстрації ТОВ «Укргазторг ЛТД»та запису про державну реєстрацію змін до установчих документів цього товариства.

Крім того, судом встановлено, що створене з порушенням вимог законодавства ТОВ «Укргазторг ЛТД»використовувалось з метою незаконної діяльності.

Так, з листа прокуратури Дніпропетровської області від 25 серпня 2011 року № 04/2/5-21:8-09, адресованого Генеральній прокуратурі України, вбачається, що Генеральною прокуратурою України порушено кримінальну справу № 49-2535 стосовно ОСОБА_10 та інших за ознаками злочину, передбаченого частиною 2 статті 15, частиною 4 статті 190 КК України. 30 листопада 2009 року з матеріалів зазначеної кримінальної справи виділено в окреме провадження та порушено кримінальну справу № 99097011 за фактом створення невстановленими особами з метою прикриття незаконної діяльності у період з 2006-2007 р.р. фіктивних підприємств,у тому числі й ТОВ «Укргазторг ЛТД», що заподіяло велику матеріальну шкоду державі, за ознаками складу злочину, передбаченого частиною 2 статті 205 КК України.

Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

1) визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

2) провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

3) невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

4) неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

5) наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення про припинення юридичної особи, що не повязане з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України та юридичну особу, щодо якої прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.

Вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини 1 цієї статті,може бути предявлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, учасником юридичної особи, а щодо акціонерних товариств також Державною комісією з цінних паперів.

Статтею 247 ГК України також передбачено, що у разі здійснення субєктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, донього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього субєкта та його ліквідації.

Згідно з частинами 1 та 6 статті 59 ГК України припинення діяльності субєкта господарювання здійснюється шляхом його ліквідації за рішенням суду з підстав скасування державної реєстрації такого субєкта господарювання.

Зважаючи на вказані норми законодавства та висновок суду щодо необхідності задоволення вимог прокурора про визнання недійсною державної реєстрації ТОВ «Укргазторг ЛТД» та запису про державну реєстрацію змін до його установчих документів, суд вважає обґрунтованою, а отже такими, що підлягають задоволенню позовна вимога про ліквідацію (припинення) юридичної особи ТОВ «Укргазторг ЛТД».

Водночас необхідно зазначити, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 лютого 2010 року у справі № 2а-15460/09/2670, яка набрала законної сили, задоволено позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва до ТОВ «Укргазторг ЛТД»про припинення підприємницької діяльності юридичної особи. Зокрема, судом припинено підприємницьку діяльність юридичної особи ТОВ «Укргазторг ЛТД»(ідентифікаційний номер 34183778), що знаходиться за адресо: місто Київ, вул.Підгірна/Татарська,3/7, та скасовано її державну реєстрацію. Як вбачається з мотивувальної частини цього судового рішення, підставою для його постановлення стало неподання ТОВ «Укргазторг ЛТД»більше одного року до органів державної податкової служби відповідної податкової (фінансової) звітності.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 04 липня 2011 року ТОВ «Укргазторг ЛТД»знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності, керівником товариства головою ліквідаційної комісії вказано ОСОБА_6.

Оскільки рішення суду в адміністративній справі № 2а-15460/09/2670 про припинення підприємницької діяльності та скасування державної реєстрації ТОВ«Укргазторг ЛТД»прийняте судом зі спору між іншими сторонами, ніж у даній адміністративній справі, та з інших підстав, суд не може закрити провадження у цій справі та з мотивів, викладених вище, та вважає за необхідне задовольнити позов повністю.

Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати недійсною державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Укргазторг ЛТД»(04107, м.Київ, вул.Підгірна/Татарська, 3/7, ідентифікаційний код 34183778) через допущені при його створенні порушення, які не можна усунути, та здійснення діяльності, що заборонена законом.

Визнати недійсним запис від 12 березня 2007 року № 1074 105 0004 022370 про державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Укргазторг ЛТД»(04107, м.Київ, вул.Підгірна/Татарська, 3/7, ідентифікаційний код 34183778), який міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осі - підприємців.

Ліквідувати (припинити) юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «Укргазторг ЛТД»(04107, м.Київ, вул.Підгірна/Татарська, 3/7, ідентифікаційний код 34183778).

Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.

Суддя О.О. Власенкова