Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2011 р. Справа № 48062/11/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.
суддів: Судової-Хомюк Н.М., Коваля Р.Й.,
при секретарі судового засідання: Шаблій Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької обєднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2011 року по справіза позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» доЛуцької обєднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2009 року,
встановила:
28.04.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» (далі - позивач, ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка») звернулось з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі - Луцька ОДПІ), Головного управління Державного казначейства України у Волинській області (далі - ГУ ДКУ у Волинській області), у якому просить стягнути на його користь з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року у розмірі 418333.00 грн.
Позивач свої позовні вимоги мотивував тим, що згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за серпень 2009 року товариством задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в розмірі 418333,00 грн. Відповідно до поданої товариством заяви на бюджетне відшкодування Луцькою ОДПІ було проведено виїзну позапланову перевірку ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку за серпень 2009 року, за наслідками якої податковий орган прийшов до висновку, що перевіркою буде підтверджено суму бюджетного відшкодування за серпень 2009 року у розмірі 418333,00 грн. після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника. Однак всупереч вимогам чинного законодавства відшкодування вказаної суми в строк, визначений Законом України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року №168/97-ВР (далі - Закон №168/97-ВР), не проведено, оскільки Луцькою ОДПІ не надано висновку до органу державного казначейства із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2011 року у позов задоволено.
Задовольняючи позов, суд прийшов до висновку, що оскільки проведеними перевірками фактично підтверджено правомірність заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми в розмірі 418333,00 грн. по декларації за серпень 2009 року, доказів про невідповідність заявленої до відшкодування суми відповідачем - Луцькою ОДПІ не подано, а тому ненадання податковим органом висновку на відшкодування ПДВ ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» на вказану суму є протиправною бездіяльністю останнього.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи наступні факти.
Згідно поданої позивачем до Луцької ОДПІ податкової декларації з ПДВ ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» відображено суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, за серпень 2009 року - 418333,00 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 18.09.2009 року).
Луцькою ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2009 року, яка виникла за рахунок відємного значення ПДВ, що декларувалось в період з 01.07.2009 року по 31.07.2009 року, про що складено довідку від 16.10.2009 року № 376/07/35041433. За висновками податкового органу перевіркою буде підтверджено заявлену товариством суму бюджетного відшкодування ПДВ після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника за серпень 2009 року в сумі 418333,00 грн.
Згідно довідки № 450/23-3/35041433 від 02.02.2011 року про результати виїзної позапланової перевірки ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.07.2009 року по 31.07.2009 року, повторно проведеної Луцькою ОДПІ, податковий орган дійшов аналогічного висновку, що перевіркою буде підтверджено суму бюджетного відшкодування ПДВ за серпень 2009 року у розмірі 418333.00 грн. після надходження зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника.
Основною причиною непідтвердження Луцькою ОДПІ суми бюджетного відшкодування за серпень 2009 року, що в свою чергу тягне за собою неперерахування ДКУ у Волинській області позивачу бюджетного відшкодування, зазначено ненадходження відповіді на запити щодо проведення зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені пунктом 7.7, ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду, (пп. 7.7.1. п. 7.7 ст. 7 Закону) - при від'ємному значенні цієї суми, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Згідно із підпунктом «а» підпункту 7.7.2 п.7.7 ст. 7 цього Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Відповідно до пп. 7.7.4 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Підпунктом 7.7.5 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням 'суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства у відповідності до п.п. 7.7.6 п.7.7 ст. 7 зазначеного Закону надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Отже, згідно вищевказаних норм Закону України «Про податок на додану вартість» вбачається, що право у платника податку на бюджетне відшкодування виникає через 40 днів після отримання декларації податковим органом.
Всупереч наведених вимог Луцькою ОДПІ не надано органу державного казначейства висновку із зазначенням повної суми, що підлягала відшкодуванню з бюджету за серпень 2009 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведені норми Закону №168/97-ВР, суд не приймає до уваги доводи Луцької ОДПІ в підтвердження законності дій по ненаданню висновку на відшкодування ПДВ, оскільки Закон №168/97-ВР не ставить у залежність право платника податку на відшкодування відємного значення сум ПДВ від отримання відповідей на запити щодо сплати ПДВ контрагентами по ланцюгу до виробника, а передбачає обов'язок (частина 2 підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону №168/97-ВР) податкового органу надати такий висновок, якщо при перевірці не виявлено невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації.
Оскільки проведеними перевірками фактично підтверджено правомірність заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми в розмірі 418333,00 грн. по декларації за серпень 2009 року, доказів про невідповідність заявленої до відшкодування суми відповідачем - Луцькою ОДШ не подано, а тому суд вважає, що ненадання податковим органом висновку на відшкодування ПДВ ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» на вказану суму є протиправною бездіяльністю останнього.
Згідно підпункту 7.7.10 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України.
Враховуючи те. що у визначений законодавством строк товариству не відшкодовано 418333,00 грн. ПДВ, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування у вказаному розмірі є підставними та підлягають до задоволення.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними і необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Керуючись ч. 3.ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
ухвалила:
Апеляційну скаргу Луцької обєднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2011 року по справі№2а-1174/11 без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст ухвали складено 03.10.2011 року.
Головуючий:І.В. Глушко
Судді:Н.М. Судова-Хомюк
Р.Й. Коваль