Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2011 р. <Текст >Справа № 45134/11/9104 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Святецького В.В.,Гуляка В.В.
за участі секретаря судового засідання Румянцевої О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Долинської обєднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Захід» до Долинської обєднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області, Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області про зобовязання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся з вищезазначеним позовом до Івано-Франківського окружного адміністративного суду та просив зобов'язати Долинську об'єднану державну податкову інспекцію в Івано-Франківській області надати Головному управлінню державного казначейства України в Івано-Франківській області висновок про бюджетне відшкодування ТзОВ «Транс-Захід » на суму 83 665 грн.. Зобов'язати управління Головного державного казначейства України в Івано-Франківській області перерахувати ТзОВ «Транс -Захід» 83665 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що Долинською ОДПІ безпідставно не надано ГУ ДКУ в Івано-Франківській області висновку про бюджетне відшкодування по податку на додану вартість на суму 83 665 грн., а останнім відповідно не перераховано вказані кошти на розрахунковий рахунок товариства.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою стягнути з державного бюджету на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Захід» бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в сумі 83 665 грн..
Зокрема в апеляційній скарзі зазначає, що судом не взято до уваги, що податковий орган відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість» зобов'язаний в п'ятиденний термін закінчення перевірки надати органу Держаного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Пунктом 7.7.6 вищезгаданого Закону визначено, що на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу, орган Державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом урахування коштів з бюджетного рахунку на поточний рахунок платника датку в обслуговоючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку. Однак, Долинська ОДПІ не надала висновки із зазначенням розміру відшкодування ПДВ.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Як вбачається із матеріалів справи 18.02.2011 року Долинською ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Транс-Захід» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.10.2010 по 31.11.2010 року.
Судом першої інстанції встановлено, що за результатами перевірки податковий орган прийшов до висновку, що підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування за листопад 2010 року в сумі 83 665 грн. неможливо у зв'язку з необхідністю проведення додаткового комплексу заходів спрямованих на підтвердження достовірності відомостей, що є підставою для нарахування податкового кредиту. Вказані порушення зафіксовані в довідці перевірки за № 407/234/30906034 від 18.02.2011 року.
При цьому колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі Закон) в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до пп. 7.7.5 п. 7.7 Закону суми податку на додану вартість зараховуються до Державного бюджету України, а зараховані суми використовуються у першу чергу для бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно з цим Законом.
Також колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що однією з обов'язкових підстав включення сум до податкового кредиту з ПДВ є сплата цих сум до Державного бюджету України. Відшкодуванню підлягають лише ті суми, які були сплачені до бюджету, це випливає із самої суті поняття «податок» та його основної функції формування доходів Державного бюджету України, а також поняття «платник податку» як особа, яка відповідно до вищевказаного Закону зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем.
Також колегія суддів погоджується із судом першої інстанції що Законом встановлений прямий зв'язок між сплатою надходженням до бюджету ПДВ та відшкодуванням такого податку. При цьому зазначені етапи нерозривно пов'язані між собою: сплата податку, а потім включення податку до податкового кредиту та відшкодування ПДВ за рахунок коштів, що були сплачені у вигляді податку.
Таким чином, для встановлення факту надмірної сплати ПДВ та відповідно надання вищезгаданого висновку відповідачу в обов'язковому порядку необхідні провести зустрічні перевірки по ланцюгу постачання до виробника.
Окрім того, колегія суддів звертає увагу на те, що предметом спору у даній справі є право позивача на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ. У разі не відшкодування суми ПДВ право платника порушується внаслідок не одержання коштів з бюджету, а тому способом захисту цього права не має бути вимога про зобов'язання надати висновок органам державного казначейства.
Встановлений підпунктами 7.7.4-7.7.8 пункту 7.7 статті 7 Закону порядок дій платника податку, податкового органу та органу державного казначейства по отриманню (виплаті) бюджетного відшкодування не означає, що в разі виникнення спору щодо права ппатника податку на отримання бюджетного відшкодування юридичним засобом захисту порушеного права в суді є інший, ніж позов про стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування, оскільки право платника податку на отримання бюджетного відшкодування не ставиться в залежність від тієї обставини, чи був податковим органом поданий територіальному органу Державного казначейства України відповідний висновок.
Що стосується вимоги апелянта, щодо стягнення з державного бюджету на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Захід» бюджетне відшкодування з податку на додану вартість, колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу апелянта на те, що згідно ч.4 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись, ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Долинської обєднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року у справі № 2а-1127/11/0970 без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк
Судді В.В. Святецький
В.В. Гуляк
Повний текст виготовлено
та підписано 23.09.2011 року.