Постанова № 18852776, 24.03.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.03.2011
Номер справи
2а-239/11/2670
Номер документу
18852776
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 березня 2011 року 15:10 № 2а-239/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Литовці Ю.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

в інтересах

держави в особі Виконуючого обовязки прокурора Святошинського району міста Києва

Державного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго»

до Комунального підприємства «Ремонтно-експлуатаційна організація - 9»

про стягнення штрафних санкцій в розмірі 1700 грн.

за участю представників сторін:

від прокурора Семенко В.П.

від позивача Кучук І.О.

від відповідача Бабенко З.М.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 24 березня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Виконуючий обовязки прокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго» (далі по тексту позивач, ДП «НЕК «Укренерго») звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Комунального підприємства «Ремонтно-експлуатаційна організація - 9» (далі по тексту відповідач, КП «РЕО-9») про стягнення штрафних санкцій в розмірі 1700 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві в ході обстеження енергогосподарства Комунального підприємства «Ремонтно-експлуатаційна організація - 9»встановлено порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України № 258 від 25.07.2006р. (далі по тексту - ПТЕЕС), на підставі чого до останнього було застосовано штраф у розмірі 1700 грн., який станом на день розгляду справи відповідачем не сплачений.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2011 року позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків до 21 січня 2011 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 1 лютого 2011 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 17 лютого 2011року.

У судове засідання, призначене на 17 лютого 2011 року, зявився прокурор та представник позивача. Відповідач або його уповноважені представники у судове засідання не зявились, у звязку з чим та враховуючи приписи статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд відклав розгляд даної справи на 25 лютого 2011 року.

Судове засідання, призначене на 25 лютого 2011 року, судом відкладалось на 15 березня 2011 року.

Судове засідання, призначене на 15 березня 2011 року, судом відкладалось на 21 березня 2011 року, у звязку з зайнятістю судді в колегії по іншій справі.

Судове засідання, призначене на 21 березня 2011 року, судом відкладалось на 24 березня 2011 року.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали.

Відповідач в судовому засіданні визнав позов в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві на підставі статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання», Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії та на підставі позапланової перевірки на предмет виконання припису від 04.02.2010р. № 8/10-11-960 проведено обстеження енергогосподарства відповідача та винесено Акт-перевірки № 8-10-11-225А/П від 23.04.2010 року від підпису якого керівник субєкта господарювання відмовився.

Акт-перевірки надісланий відповідачу поштою та отриманий останнім 04.05.2010р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

На підставі вказаного Акту-перевірки Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві винесено припис № 8/10-11-1158 від 21.05.2010р., яким відповідача зобовязано до 02.06.2010р. провести профілактичні випробування електрообладнання, заземлюючих пристроїв, пристроїв грозозахисту згідно вимог ПТЕЕС додаток 1 у повному обсязі: виміри опору петлі «фаза-нуль», виміри опору ізоляції електрообладнання, виміри опору заземлюючих пристроїв, пристроїв грозозахисту та перехідних контактів (п. 6.13.1 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів).

Вказаний припис отримано відповідачем 25.05.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Зазначений припис відповідачем не оскаржувався.

Актом-перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві № 8-10-11-292 А/П від 18.08.2010р. встановлено не виконання вимог припису № 8/10-11-1158 від 21.05.2010р., що є порушенням статті 27 Закону України «Про електроенергетику».

Враховуючи, що відповідач від підпису Акту-перевірки № 8-10-11-292 А/П відмовився, останній надіслано позивачем по пошті.

Вищезазначений Акт-перевірки отримано відповідачем 30.08.2010 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. Інформація щодо оскарження вказаного Акту-первірки відсутня.

Постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 275 від 28.09.2010р. за не виконання вимог припису на відповідача накладено штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700,00 грн., який підлягає сплаті до Державного бюджету України протягом тридцяти днів з дня прийняття постанови. Постанова отримана відповідачем 30.09.2010 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, Закон України «Про електроенергетику» від 16.10.1997р. № 575/97 ВР (далі по тексту - Закон України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР) визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі та регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Частиною 4 статті 9 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Частиною 5 статті 9 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР встановлено, що Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема: отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Частиною 3 статті 26 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Частиною 1 статті 27 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Абзацом 3 частина 3 статті 27 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР передбачено, що Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Відповідно до частини 4 вищезазначеної статті Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Оскарження дій щодо накладення штрафів відповідно до частини 5 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР провадиться у судовому порядку.

Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. № 1312 (далі по тексту Положення), визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Нормами вищезазначеного Положення встановлено, що штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Пунктом 3 Положення передбачено, що повноваження накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Відповідно до пункту 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та оформляється постановою.

Згідно пункту 10 Положення субєкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

При цьому, на час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду не надано.

Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру»передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до статті 121 Конституції України, на органи прокуратури покладається, зокрема, представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, порушення адміністративним судом справ за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до суду в інтересах держави.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

За таких обставин, виходячи за межи заявлених позовних вимог та враховуючи визнання відповідачем позову, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до часини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 136, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Ремонтно-експлуатаційна організація - 9»(03115, м. Київ, вул. Депутатська, 4/6-А, код ЄДРПОУ 36114051) на користь державного бюджету на р/р 31119106700008, банк ГУ ДКУ в м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 26077939, отримувач УДК у Подільському районі м. Києва, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106 штрафні санкції в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяА.І. Савченко