Постанова № 18852401, 19.08.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.08.2011
Номер справи
2а-8781/11/2670
Номер документу
18852401
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 серпня 2011 року 16:30 № 2а-8781/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді КостенкаД.А., при секре тарі судового засідання Велігурі Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в м.Орджонікідзе (далі Фонд) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ак'юмен Аутсорсінг" (далі ТОВ "Ак'юмен Аутсорсінг") про стягнення страхових внесків та пені у сумі 51351,08 грн.,

в с т а н о в и в:

У позовній заяві Фонд просить стягнути із ТОВ "Ак'юмен Аутсорсінг" суму страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі страхові внески) та пені, донарахованих згідно із актом перевірки від 14.02.2011 р. №7, у розмірі 51351,08 грн.

Під час розгляду справи представники позивача підтримали позов. Позивач обґрунто вує свої вимоги тим, що за результатами перевірки Філії ТОВ "Ак'юмен Аутсорсінг" в м.Ор джонікідзе встановлено інший її фактичний основний вид діяльності, а саме КВЕД 74.82.0 "Пакувальні роботи", якому відповідає підвищений клас ризику 14 і як наслідок вищий страховий тариф: у 2007 р. 0,85%, у 2009 р. 0,75%. За результатами перевірки складено акт від 14.02.2011 р. №7, в якому констатувавши порушення відповіда чем ч. 2 ст. 45 Закону України від 23.09.1999 р. №1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне стра хування від нещасного ви падку на виробництві та професійного захворювання, які спричи нили втрату працездатнос ті" (далі Закон №1105), що виявилося у неповідомленні робочих органів Фонду про зміну основно го виду діяльності для віднесення до відповідного класу ризику, позивач донарахував йому страхових внесків за період з 01.07.2007 р. по 31.12.2010 р. на суму 41873,08 грн. та пені на суму 9478,00 грн., а разом 51351,08 грн., які повинні були бути сплачені. 01.04.2011 р. Фонд звернувся до відповідача із письмовою претензією щодо сплати донарахованих сум страхових внесків, яка повернулася без розгляду.

Представник відповідача не визнав позовних вимог. Відповідач заперечує проти позо ву, посилаючись на те, що чинним законодавством не передбачено можливість (повнова ження) Фонду на звернення до суду з даними вимогами; Фондом встановлено клас страхово го ризику без дотримання підстав, передбачених Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випад ків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою прав ління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007р. №36, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 р. за №867/14134 (даліІнструкція №36); законодавством не покладено відпові даль ність на страхувальника за несвоєчасне або неналежне повідомлення органам Фонду про зміну основних видів діяльності або зміну розміру доходів за кожним видом діяльності.

В розгляді справи судом оголошувалася перерва до 22.07.2011р. Від позивача надійш ла заява про продовження розгляду справи за відсутності його представника. На підставі ч. 6 ст. 128 КАС суд продовжив розгляд справи у порядку письмового провадження.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з такого.

Судом встановлено, що Філія ТОВ "Ак'юмен Аут сорсінг" в м.Ор джонікідзе Дніпро петровської області взята на облік до Фонду як платник страхових внесків з 19.06.2007 р., про що свідчить страхове свідоцтво від 19.06.2007 р. №0429000419.

Відповідно до повідомлення Фонду від 19.06.2007 р. №1728 (а.с. 13) Філія віднесена до 2 класу професійного ризику виробництва за основним видом економічної діяльності КВЕД 74.50.0 "Підбір та забезпечення персоналом", розмір страхового тарифу 0,67%.

У лютому 2011 р. у зв'язку з припиненням діяльності Філії ТОВ "Ак'юмен Аут сорсінг" в м.Ор джонікідзе Фондом проведено її перевірку щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду за період з 19.06.2007р. по 31.12.2010р., за результатами якої складено акт від 14.02.2011р. №7 (а.с.4, 5).

В ході перевірки виявлено відхилення у визначенні страхового тарифу, оскільки основним видом економічної діяльності є КВЕД 74.50.0 "Підбір та забезпечення персона лом", а фактично згідно укладених договорів на надання послуг між підприємством та ТОВ "Проктер енд Гембл Менюфекчурінг Україна", який є основним замовником, основним видом економічної діяльності Філії ТОВ "Ак'юмен Аут сорсінг" в м.Ор джонікідзе є КВЕД 74.82.0 "Пакувальні роботи".

До матеріалів перевірки додається штатний розклад Філії ТОВ "Ак'юмен Аут сорсінг" в м.Ор джонікідзе, затверджений 04.01.2011 р. у кількості 369 посад, з яких 207 укладаль ники-пакувальники Підрозділу з обслуговування ТОВ "Проктер енд Гембл Менюфекчурінг Україна" (а.с. 8).

Згідно із додатком №1 до акта (а.с. 5а) Фондом визначено основний вид діяльності для вста новлення страхового тарифу, а саме код КВЕД 74.82.0 ("Пакувальні роботи"), клас ризи ку 14, страховий тариф: у 2007 р. 0,85%, у 2009 р. 0,75%.

За результатами перевірки встановлено порушення ч. 2 ст. 45 Закону №1105 у зв'язку з чим з 01.06.2007 р. (фактично з 01.07.2007 р. згідно додатків до акта) по 31.12.2010 р. донараховано страхових внесків на суму 41873,08 грн. та нарахована пеня на суму 9478,00 грн., а разом 51351,08 грн., які як зазначено в акті належить перерахувати на відповідний банківський рахунок до 24.02.2011 р.

Директором Філії ТОВ "Ак'юмен Аут сорсінг" в м.Ор джонікідзе ОСОБА_2 були подані заперечення від 21.02.2011 р. №27 на акт перевірки (а.с. 32, 33).

У зв'язку із несплатою страхових внесків і пені, Фонд у квітні 2011 р. звернувся до Фі лії ТОВ "Ак'юмен Аут сорсінг" в м.Ор джонікідзе із письмовою претензією від 09.03.2011 р. №83/04 про сплату нарахованих сум страхових внесків і пені за актом від 14.02.2011 р. №7 (а.с. 9, 10).

Станом на час розгляду справи страхові внески на суму 41873,08 грн. і пеня на суму 9478,00 грн. нараховані за актом від 14.02.2011 р. №7 не сплачені.

Також у справі міститься протокол від 21.03.2011 р. №1/11 про адміністративне правопорушення, складений відносно керівника Філії ТОВ "Ак'юмен Аут сорсінг" в м.Ор джонікідзе ОСОБА_2 за порушення ст. 1654 КУпАП, (а.с. 36) та поста нова від 21.03.2011 р. №1/11 про накладення на ОСОБА_2 адміністра тивного стягнення у вигляді штрафу за порушення ст. 1654 КУпАП (а.с. 37).

Спірні правовідносини виникли у сфері загальнообов'язкового державного соціально го страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та стосуються стягнення із страхувальника донарахо ваних Фондом сум страхових внесків та пені.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону №1105 Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний письмово повідомляти страхувальнику умовний клас профе сійного ризику його підприємства групу галузей (підгалузей) економіки або видів діяльнос ті, що мають визначений для цієї групи рівень виробничого травматизму та професійної захворюваності.

Частиною 7 ст. 47 Закону №1105 визначено, що розмір страхового внеску залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено підприємство, знижки до нього (за низькі рівні травматизму, професійної захворюваності та належний стан охорони праці) чи надбавки (за високі рівні травматизму, професійної захворюваності та неналежний стан охорони праці).

Відповідно до ч. 9 ст. 47 Закону №1105 розрахунок розміру страхового внеску для кожного підприємства провадиться Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та органі зацій на загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно із Порядком визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою Кабінету Мініст рів України від 13.09.2000 р. №1423 (далі Порядок №1423), Фонд відносить підприємства до галузей економіки за видами їх основної діяльності. Якщо страхувальник провадить свою діяльність у кількох галузях економіки, підприємство відноситься до тієї з них, яка має найбільшу питому вагу в обсязі реалізованої продукції. У разі зміни технології робіт або виду діяльності підприємства Фонд відповідно змінює належність цього підприємства до класу професійного ризику виробництва (п. 12). У разі коли роботодавець не надає Фонду відомості, необхідні для визначення класу професійного ризику виробництва, або надає їх несвоєчасно і не в повному обсязі, Фонд установлює клас професійного ризику виробництва і страховий внесок за власною оцінкою (п. 17).

Згідно із п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону №1105 роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, а згідно із пп. б) п. 3 ч. 2 ст. 45 цього Закону роботодавець зобов'язаний інформувати робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків про зміну технології робіт або виду діяльності підприємства для переведення його до відповідного класу професійного ризику.

Відповідно до ст. 52 Закону №1105 страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов'язків із страхування від нещасного випадку, відповідно до закону (ч. 1); за порушення порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності, несвоєчасне або неповне їх повернення, несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо страхових коштів, несвоєчасне інформування Фонду соціального страхування від нещасних випадків про річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг), нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання, що сталися на підприємстві, про зміни технології робіт або виду діяльності підприємства страхувальник притягується до відповідальності згідно із законом (ч. 3).

Під час розгляду справи відповідачем не спростовано зазначених в акті перевірки обставин та той факт, що Філією ТОВ "Ак'юмен Аутсорсінг" в м.Ор джонікідзе фактично здійснювався інший вид діяльності, а са ме КВЕД 74.82.0 "Пакувальні роботи", відповідно до питомої ваги в обсязі реалізованої про дукції, якому відповідає підвищений клас ризику 14 і як наслідок вищий страховий тариф. При цьому, оскільки відповідач у порушення пп. б) п. 3 ч. 2 ст. 45 Закону №1105 не повідомляв Фонд про дані обставини, у зв'язку з чим Фонд не міг своєчасно змінити належність цього під приєм ства до іншого класу професійного ризи ку виробництва і відповідно провести перера хунок розміру страхового внеску, то самостійне визначення Фондом класу професійного ризику Філії ТОВ "Ак'юмен Аут сорсінг" в м.Ор джонікідзе відповідає ч. 9 ст. 47 Закону №1105 та п.п. 12, 17 Порядку 1423.

При цьому суд відхиляє доводи відповідача про порушення вимог Інструкції №36 та її нечинність, бо в даному питанні вона не має визначального відношення, оскільки ч. 9 ст. 47 Закону №1105 зроблено посилання саме на відповідний порядок, яким є чинний Порядок №1423.

Посилання відповідача на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 17.02.2010 р. №К-13960/07 по справі №А7/454-06 суд оцінює критично і не приймає їх до уваги, оскільки змінилося правове регулювання спірних правовідносин. Так, на час виник нення спірних правовідносин по справі №А7/454-06 (15.09.2006 р.дата складення акта) суди керувалися ст. 52 Закону №1105 в попередній редакції. Натомість до спірних правовід носин по справі, яка розглядається, слід застосовувати ч. 3 ст. 52 Закону №1105 із змінами і доповненнями.

Згідно із пп. 2.5.1 Порядку здійснення контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати страхувальниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, інших платежів до Фонду та цільовим використанням коштів, затвердженого постановою правління Фонду соціального страху вання від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 17.10.2003 р. №68 (далі Порядок №68), встановлено, що якщо під час перевірки з'ясувалося, що страхувальником сплачувались внески не за основним видом діяльності, то йому доводиться правильний страховий тариф і проводиться відповідне нарахування (зі знаком "+", "-") страхових внесків за новим встановленим тарифом. В разі виявлення вини страхувальника за встановлення невірного страхового тарифу, до посадових осіб страхувальника застосовується адміністра тивне стягнення згідно з законодавством.

За таких обставин суд вважає, що невиконання відповідачем свого обов'язку щодо інформування робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від не щасних випадків про зміну технології робіт або виду діяльності підприємства для переве дення його до відповідного професійного ризику (пп. б) п. 3 ч. 2 ст. 45 Закону №1105) приз вело до зменшення суми страхових внесків наслідком чого є їх донарахування і нарахування пені.

Крім зазначеного вище, додатковою і самостійною підставою для задоволення позов них вимог є та обставина, що відповідачем не оскаржувалися результати перевірки і акт від 14.02.2011 р. №7 зокрема.

Відповідно до ст. 55 Закону №1105 спори щодо визначення класу професійного ризику виробництва, а також щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку.

До того ж, проаналізувавши інші положення Закону №1105 і Порядку №68, суд зазначає, що нарахування страхових внесків та пені оформлюється у формі акта, який є єдиною підставою та покладає на страхувальника обов'язок по сплаті нарахованих сум страхових внесків та пені до Фонду і не потребує прийняття окремого рішення, тому суд вважає, що в даному випадку акт від 14.02.2011 р. №7 є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні КАС.

Таким чином, враховуючи правомірність нарахування відповідачу страхових внесків та пені, з огляду на чинність акта від 14.07.2011 р. №7, а також зважаючи, що нараховані суми у розмірі 51351,08 грн. не були сплачені відповідачем, вказана сума підлягає стягненню із ТОВ "Ак'юмен Аут сорсінг" у судовому порядку.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 11, 14, 70, 71, 76, 79, 86, 128, 158163 КАС, суд

п о с т а н о в и в:

1. Задовольнити адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду со ціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в м.Орджонікідзе.

2. Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю "Ак'юмен Аутсорсінг" (ідентифікаційний код 31354549) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціаль ного страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в м.Орджонікідзе суму страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страху вання від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності у розмірі 41873,08 грн. та пені 9478,00, а разом 51351,08 грн., нарахованих згідно із актом перевірки від 14.02.2011 р. №7.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається до протягом 10 днів з дня отримання копії її повного тексту.

СуддяД.А.Костенко