Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 липня 2011 року 14:25 № 2а-4198/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Савченко А. І., при секретарі Литовці Ю.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юкрейнексчендж»
про стягнення податкової заборгованості в розмірі 837478,07 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - Гаджиєв Расім Фарадж огли
від відповідача - не зявився
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25 липня 2011 pоку проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна податкова інспекція у Печерському районі міста Києва (далі по тексту позивач, ДПІ у Печерському районі міста Києва) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юкрейнексчендж» (далі по тексту відповідач, ТОВ «Юкрейнексчендж») про стягнення податкової заборгованості в розмірі 837478,07 грн.
Також, позивач просив суд у разі недостатності коштів на розрахункових рахунках відповідача надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, описаного згідно Акту опису активів, на які поширюється право податкової застави від 09.11.2010р. №183/24-425.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2011 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.
У звязку з недостатністю повідомлених позивачем обставин, суд прийшов до висновку про неможливість ухвалення законного та обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, а тому ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 6 червня 2011 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 16 червня 2011 року.
В судовому засіданні, призначеному на 16 червня 2011 року, судом оголошено перерву до 7 липня 2011 року.
Судове засідання, призначене на 7 липня 2011 року, судом відкладалось на 13 липня 2011 року, у звязку з зайнятістю судді в колегіальному розгляді іншої адміністративної справи.
У судове засідання, призначене на 13 липня 2011 року, зявився представник позивача. Відповідач або його уповноважені представники у судове засідання не зявились, хоча про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. В судовому засіданні судом оголошено перерву до 25 липня 2011 року у звязку з необхідністю одержання додаткових доказів у справі.
В судовому засіданні 25 липня 2011 року позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідач відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судові засідання не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У звязку з незявленням представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи відкладався, ухвала про відкриття провадження та повістки направлялися відповідачу за адресою, внесеною відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до змісту частини другої статті 17, частини першої статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” та з урахуванням положень частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України така адреса вважається достовірною, а повістка, направлена за нею, врученою юридичній особі.
Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Юкрейнексчендж»(01011, м. Київ, Печерський район, вул. Панаса Мирного, буд.11, ідентифікаційний код 34578168) зареєстроване Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією 13.09.2006р. та відповідно до Довідки про взяття на облік платника податків від 13.09.2010р. №9312 взяте на облік в органах державної податкової служби 14.09.2006р. за №42230.
Позивачем 26.01.2010р. проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податку на прибуток підприємств ТОВ «Юкрейнексчендж»за І півріччя 2009 року, за результатами якої податковим органом складено Акт від 26.01.2010р. №157/15-7 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету (далі Акт перевірки від 26.01.2010р. №157/15-7), в якому зафіксовано порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент проведення перевірки), п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. №334/94-ВР (в редакції, чинній на момент проведення перевірки), а саме, відповідачем несвоєчасно сплачено податок на прибуток підприємств.
На підставі Акту перевірки від 26.01.2010р. №157/15-7 ДПІ у Печерському районі міста Києва винесено податкове повідомлення-рішення від 26.01.2010р. №00016915-7/0, яким до ТОВ «Юкрейнексчендж»застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 462,89 грн. та яке, як вбачається з копії повідомлення про вручення поштового відправлення №6679380, отримано відповідачем 29.01.2010р.
Оскільки станом на 08.02.2010р. у відповідача обліковувалась переплата з податку на прибуток підприємств у розмірі 60,47 грн., сума податкового зобовязання склала 402,42 грн.
ДПІ у Печерському районі міста Києва 13.12.2010р. провела невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств ТОВ «Юкрейнексчендж» за 9 місяць 2010 року, за результатами якої позивачем складено Акт про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності від 13.12.2010р. №4172/15-7 (далі Акт перевірки від 13.12.2010р. №4172/15-7), в якому зафіксовано порушення пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент проведення перевірки), п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. №334/94-ВР (в редакції, чинній на момент проведення перевірки), а саме, відповідачем не подана податкова звітність.
На підставі Акту перевірки від 13.12.2010р. №4172/15-7 ДПІ у Печерському районі міста Києва винесено податкове повідомлення-рішення від 13.12.2010р. №0043521507/0, яким до ТОВ «Юкрейнексчендж»застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 170,00 грн. та яке, як вбачається з копії повідомлення про вручення поштового відправлення, направлено на адресу відповідача 23.12.2010р., проте, поштова кореспонденція повернулась з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Таким чином, сума узгодженого податкового зобовязання у відповідача з податку на прибуток підприємств склала 572, 42 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість перед Державним бюджетом у відповідача виник з наступних підстав.
20.09.2010р. ТОВ «Юкрейнексчендж»самостійно донараховано та не сплачено податкове зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 2505727,00 грн. згідно уточнюючого документу від 18.09.2010р. №405867. Оскільки станом на 20.09.2010р. у відповідача обліковувалась переплата з податку на додану вартість у розмірі 284,23 грн., сума податкового зобовязання склала 2505442,77 грн.
Відповідачем 20.09.2010р. самостійно донараховано та не сплачено штрафні санкції з податку на додану вартість у розмірі 125286,00 грн. згідно уточнюючого документу від 18.09.2010р. №405867.
ТОВ «Юкрейнексчендж»30.09.2010р. самостійно донараховано та не сплачено податкове зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 74499,00 грн. згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року №415093 від 23.09.2010р.
01.10.2010р. відповідачем самостійно сплачено до бюджету суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 2505727,00 грн. згідно платіжного доручення від 01.10.2010р. №2.
ТОВ «Юкрейнексчендж»01.11.2010р. самостійно донараховано та не сплачено податкове зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 455557,00 грн. згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2010 року №489401 від 26.10.2010р.
29.11.2010р. відповідачем самостійно сплачено до бюджету суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 455557,00 грн. згідно платіжного доручення від 29.11.2010р. №69.
Відповідачем 30.11.2010р. самостійно донараховано та не сплачено податкове зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 358000,00 грн. згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року №567312 від 30.11.2010р.
Також, 30.11.2010р. ТОВ «Юкрейнексчендж»самостійно донараховано та не сплачено штрафні санкції з податку на додану вартість у розмірі 777,00 грн. згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року №567312 від 30.11.2010р.
ДПІ у Печерському районі м. Києва 29.10.2010р. проведено перевірку своєчасності подання податкової звітності ТОВ «Юкрейнексчендж», за результатами якої складено Акт від 29.10.2010р. №3661/15-7 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності (далі Акт перевірки від 29.10.2010р. №3661/15-7). Перевіркою встановлено, що в порушення пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент проведення перевірки) відповідачем несвоєчасно подано податкові декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року, вересень 2010 року, податкова звітність з податку на додану вартість за травень 2010 року не подана.
На підставі Акту перевірки від 29.10.2010р. №3661/15-7 ДПІ у Печерському районі міста Києва винесено податкове повідомлення-рішення від 29.10.2010р. №0038031507/0, яким до ТОВ «Юкрейнексчендж»застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 510,00 грн. та яке, як вбачається з копії повідомлення про вручення поштового відправлення, направлено на адресу відповідача 12.11.2010р., проте, поштова кореспонденція повернулась з відміткою «за закінченням терміну зберігання», про що податковим органом складено Акт від 13.01.2011р. №32/15-7 про невручення ТОВ «Юкрейнексчендж», зокрема, податкового повідомлення-рішення від 29.10.2010р. №0038031507/0 та розміщення його на дошці податкових оголошень (повідомлень).
Позивачем 01.12.2010р. проведено перевірку своєчасності сплати податку на додану вартість за липень 2010 року ТОВ «Юкрейнексчендж», за результатами якої складено Акт від 01.12.2010р. №4084/15-8 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету (далі Акт перевірки від 01.12.2010р. №4084/15-8). Перевіркою встановлено, що в порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент проведення перевірки), п.п.7.7.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»(чинного на момент проведення перевірки) відповідачем несвоєчасно сплачено податок на додану вартість.
На підставі Акту перевірки від 01.12.2010р. №4084/15-8 ДПІ у Печерському районі міста Києва винесено податкове повідомлення-рішення від 01.12.2010р. №0042581507/0, яким до ТОВ «Юкрейнексчендж»застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 150,21 грн. та яке, як вбачається з копії повідомлення про вручення поштового відправлення, направлено на адресу відповідача 03.12.2010р., проте, поштова кореспонденція повернулась з відміткою «за закінченням терміну зберігання», про що податковим органом складено Акт від 13.01.2011р. №32/15-7 про невручення ТОВ «Юкрейнексчендж», зокрема, податкового повідомлення-рішення від 01.12.2010р. №0042581507/0 та розміщення його на дошці податкових оголошень (повідомлень).
ДПІ у Печерському районі м. Києва 13.12.2010р. проведено перевірку своєчасності сплати податку на додану вартість по уточнюючому документу від 18.09.2010р. №405867 ТОВ «Юкрейнексчендж», за результатами якої складено Акт від 13.12.2010р. №4231/15-8 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету (даліАкт перевірки від 13.12.2010р. №4231/15-8). Перевіркою встановлено, що в порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент проведення перевірки), п.п.7.7.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»(чинного на момент проведення перевірки) відповідачем несвоєчасно сплачено податок на додану вартість.
На підставі Акту перевірки від 13.12.2010р. №4231/15-8 ДПІ у Печерському районі міста Києва винесено податкове повідомлення-рішення від 13.12.2010р. №0044241507/0, яким до ТОВ «Юкрейнексчендж»застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 250544,28 грн. та яке, як вбачається з копії повідомлення про вручення поштового відправлення направлено на адресу відповідача 23.12.2010р., проте, поштова кореспонденція повернулась з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Позивачем 31.12.2010р. проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності ТОВ «Юкрейнексчендж», за результатами якої складено Акт від 31.12.2010р. №4644/15-7 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності (далі Акт перевірки від 31.12.2010р. №4644/15-7). Перевіркою встановлено, що в порушення пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент проведення перевірки) відповідачем не подана податкова звітність з податку на додану вартість за жовтень, листопад 2010 року.
На підставі Акту перевірки від 31.12.2010р. №4644/15-7 ДПІ у Печерському районі міста Києва винесено податкове повідомлення-рішення від 31.12.2010р. №0048561507/0, яким до ТОВ «Юкрейнексчендж»застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 340,00 грн. та яке, як вбачається з копії повідомлення про вручення поштового відправлення, направлено на адресу відповідача 31.12.2010р., проте, поштова кореспонденція повернулась з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
ДПІ у Печерському районі м. Києва 31.12.2010р. проведено перевірку своєчасності сплати податку на додану вартість за серпень 2010 року ТОВ «Юкрейнексчендж», за результатами якої складено Акт від 31.12.2010р. №4369/15-7 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету (даліАкт перевірки від 31.12.2010р. №4369/15-7). Перевіркою встановлено, що в порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент проведення перевірки), п.п.7.7.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»(чинного на момент проведення перевірки) відповідачем несвоєчасно сплачено податок на додану вартість.
На підставі Акту перевірки від 31.12.2010р. №4369/15-7 ДПІ у Печерському районі міста Києва винесено податкове повідомлення-рішення від 31.12.2010р. №0045621507/0, яким до ТОВ «Юкрейнексчендж»застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 14899,80 грн. та яке, як вбачається з копії повідомлення про вручення поштового відправлення, направлено на адресу відповідача 31.12.2010р., проте, поштова кореспонденція повернулась з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент проведення перевірки) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Податкові повідомлення-рішення та дії ДПІ у Печерському районі м. Києва у судовому чи адміністративному порядку ТОВ «Юкрейнексчендж»оскаржені не були.
Таким чином, станом на день розгляду справи у відповідача обліковується консолідований податковий борг перед бюджетом в розмірі 837478,07 грн. (з податку на прибуток підприємств 572,42 грн., з податку на додану вартість 836905,65 грн.)
Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент проведення перевірки) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пп. 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення боргу), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно даної норми та у відповідності до пп. 6.2.2 - пп.6.2.5 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення боргу) відповідачу на юридичну адресу було надіслано першу податкову вимогу від 13.02.2010р.№1/1447 із зазначеною сумою податкового боргу 402,42 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, перша податкова вимога від 13.02.2010р. №1/1447 була повернута 28.04.2010р. у звязку з незнаходженням підприємства.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Печерському районі м. Києва складено Акт від 28.04.2010р. №76/1 про неможливість вручення та розміщення податкової вимоги на дошці податкових оголошень, в якому зазначено, що перша податкова вимога від 13.02.2010р. №1/1447 розміщена на дошці податкових оголошень 28.04.2010 року.
Відповідно до пп. 6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення боргу), пп.5.8 п.5 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 03.07.2001р. №266 (в редакції, чинній на момент виникнення боргу), у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Відповідно до абз. «б»пп. 6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення боргу), друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.
Відповідно до пп. 6.3.2 п.6.3 ст.6 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення боргу), у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється.
Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.
Оскільки відповідач не погасив суму податкового боргу, ДПІ у Печерському районі м. Києва винесено другу податкову вимогу від 04.06.2010р. №2/6414 із зазначенням суми податкового боргу 402,42 грн., яку було розміщено на дошці податкових оголошень, про що складено Акт від 04.06.2010р. №98/1 про неможливість вручення та розміщення податкової вимоги на дошці податкових оголошень.
ТОВ «Юкрейнексчендж»не вжило заходів з метою погашення податкового боргу, перша та друга податкові вимоги ним не оскаржені.
Відповідно до пп. 17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент проведення перевірки), платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до пп. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, ТОВ «Юкрейнексчендж» має загальну заборгованість перед бюджетом 837478,07 грн. (з податку на прибуток підприємств - 572,42 грн., з податку на додану вартість - 836905,65 грн.).
Відповідно до пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення боргу), активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), до завдань органів державної податкової служби відноситься, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з п.11 ч.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), однією із функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій є, зокрема, подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
При цьому, на час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог доказів погашення податкового боргу з податку на прибуток підприємств в розмірі 572,42 грн. та з податку на додану вартість в розмірі 836905,65 грн. відповідачем суду не надано.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з ТОВ «Юкрейнексчендж» податкового боргу у розмірі 837478,07 грн., в тому числі, з податку на прибуток підприємств 572,42 грн. та з податку на додану вартість 836905,65 грн. є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі у разі недостатності коштів на розрахункових рахунках відповідача, суд звертає увагу на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Печерському районі м. Києва направлено запит від 21.04.2010р. №6783/9/24-109 до УДАІ МВС у м. Києві з метою надання інформації про зареєстровані на правах власності за відповідачем автотранспортні засоби та запит від 22.04.2010р. №19238/10/24-111 до БТІ в м. Києві з метою надання інформації про реєстрацію права власності на обєкти нерухомого майна за ТОВ «Юкрейнексчендж».
Листом від 23.05.2010р. №2683 УДАІ у м. Києві надало інформацію щодо зареєстрованих транспортних засобів за відповідачем.
ДПІ у Печерському районі м. Києва складено Акт опису активів, на які поширюється право податкової застави від 09.11.2010р. №183/24-425, згідно з яким до податкової застави внесено автотранспортні засоби відповідача.
Згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №29209157, виданого 11.11.2010р. Київською обласною філією державного підприємства «Інформаційного центру»Міністерства юстиції Україні, до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис, параметрами якого є: боржник - ТОВ «Юкрейнексчендж», тип обтяження - податкова застава, обєкт обтяження - активи платника податків згідно з акту опису від 09.11.2010р. №183/24-425.
Відповідно до п.п. 8.2.2 пункту 8.2 статті 8 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
Проте, положення наведеної норми в частині поширення права податкової застави на будь-які види активів платника податків без врахування суми його податкового боргу втратило чинність, як таке, що визнане неконституційним на підставі Рішення Конституційного Суду України від 24.03.2005р. №2-рп/2005.
Відтак, з 24.03.2005р. не має правових підстав для розповсюдження податкової застави на будь-які види активів платника податків без врахування суми його податкового боргу.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11.03.2010р. №К-17171/07.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік»податки і збори (обов'язкові платежі), які справлялися до 1 січня 2011 року та не встановлені Податковим кодексом України як загальнодержавні і місцеві податки та збори, включаючи розстрочені і відстрочені суми грошових зобов'язань, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами (обов'язковими платежами), сплачуються платниками податку за правилами, встановленими відповідними законодавчими актами України, або стягуються у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Частиною 2 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено право органу державної податкової служби звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Проте, суд звертає увагу, що п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України чітко визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
ДПІ у Печерському районі м. Києва не надано суду доказів щодо недостатності коштів, які перебувають у власності ТОВ «Юкрейнексчендж»для погашення податкового боргу, що виник у відповідача, а тому позовна вимога про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі у разі недостатності коштів на розрахункових рахунках відповідача задоволенню не підлягає.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно вимог статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача щодо наявного податкового боргу, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юкрейнексчендж»(01011, м. Київ, Печерський район, вул. Панаса Мирного, буд.11, ідентифікаційний код 34578168) податковий борг:
- у розмірі 572 (пятсот сімдесят дві) грн. 42 коп. з податку на прибуток підприємств на бюджетний рахунок №31110009700007, одержувач ВДК у Печерському районі м. Києва, код 26077922 в УДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 11021000;
- у розмірі 836905 (вісімсот тридцять шість тисяч девятсот пять) грн. 65 коп. з податку на додану вартість на бюджетний рахунок №31112029700007, одержувач ВДК у Печерському районі м. Києва, код 26077922 в УДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 14010100.
3. В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.І. Савченко
Постанову складено в повному обсязі та підписано 1 серпня 2011 року.