ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2011 року Справа № 2а/2370/7304/2011
24.10.11
09 год. 02 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.
за участю сторін:
від прокуратури Мовчан В.В. (за посвідченням),
від позивача ОСОБА_2 (за довіреністю),
відповідача - ОСОБА_3 (особисто),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу, -
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся прокурора Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 59863,99грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що в порушення Податкового кодексу України (далі по тексту ПК України), відповідач невчасно та не в повному обсязі сплачує податки та збори, внаслідок чого виник податковий борг по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 59863,99грн., яку самостійно платником податків не сплачено, що зумовило необхідність звернення до суду за стягненням податкового боргу в судовому порядку.
Представники прокуратури та ДПІ у Черкаському районі позовні вимоги підтримали у повному обсязі обґрунтовуючи їх обставинами викладеними в адміністративному позові.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа - підприємець Черкаською районною державною адміністрацією Черкаської області 30.10.2003р., за ідентифікаційним номером - НОМЕР_1 (а.с.5).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було самостійно подано податкові декларації, а саме: від 07.04.2011р. №40874 згідно якої самостійно визначено та узгоджено зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-грудень 2009р. в сумі 34762,68грн.; від 07.04.2011р. №30637 згідно якої самостійно визначено та узгоджено зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-грудень 2010р. в сумі 36813,67грн., від 07.04.2011р. №9868 згідно якої самостійно визначено та узгоджено зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-липень 2011р. в сумі 11590,32грн. (а.с.9-15).
Крім того, ДПІ у Черкаському районі Черкаської області було проведено документальну невиїзну перевірку своєчасності сплати податкового зобовязання з орендної плати за землю, про що складено акт від 22.07.2011р. №439/17-015. Зазначеним актом перевірки встановлено порушення вимог п.287.3 ст. 287 ПК України, а саме порушено термін сплати податкового зобовязання з орендної плати за землю.
Як наслідок, на підставі пункту 7 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення»ПК України до відповідача було застосовано штрафну фінансову санкцію, про що складено податкове повідомлення-рішення форми «Ш»№439 від 22.07.2011р. на суму 2,00грн.
На підставі пункту 59.1 статті 59 ПК України ДПІ у Черкаському районі Черкаської області відповідачу було направлено вимогу №443 від 06.05.2011р. на суму 1650,54грн.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобовязання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 49.1 статті 49 Податкового кодексу передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно пункту 59.3 вказаної статті податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобовязання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобовязання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обовязок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Пунктом 59.4 зазначеної статті передбачено, що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобовязань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 зазначеної статті передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до пункту 286.2 та пункту 286.3 ст.286 Податкового кодексу України, передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Положення пункту 287.3. статті 287 Податкового кодексу України передбачає, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно пункту 288.1. статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Приписами пункту 288.7 ст. 288 визначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 287.
Підрозділом 10 «Інші перехідні положення»ПК України встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Таким чином, сума податкового боргу відповідно до розрахунку складає 59863,99грн. (83166,67грн. податковий борг згідно декларацій + 2,00грн. штрафні санкції 23304,68 часткова сплата = 59863,99грн.).
Відповідно до п. п. 20.1.28 ст. 20 Податкового Кодексу України, органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Враховуючи, доведеність матеріалами справи наявність несплаченого податкового боргу а також визнання відповідачем адміністративного позову, суд дійшов висновку, що позовні вимогиє законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 86, 122, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов прокурора Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Черкаському районі Черкаської області (18000, м. Черкаси, вул. Енгельса, 157, ідентифікаційний код - 34503239) податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 59863 (пятдесят девять тисяч вісімсот шістдесят три) гривні 99 копійок.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст.185-187 цього Кодексу.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
повний текст постанови виготовлений 26.10.2011р.