Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"24" жовтня 2011 р. № 2а- 11222/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,
при секретарі - Беззубко А.О.,
представники позивача - ОСОБА_1 (довіреність № 6253/10/10-017 від 05.11.2010р.),
представник відповідача - ОСОБА_2 (довіреність б/н від 26.092011р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) розмірі 297890 00 грн. у рахунок погашення його податкового боргу .
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.11р. поновлено строк звернення до суду позивачу.
В обґрунтування позову зазначив, що ФОП ОСОБА_3 має податковий борг перед бюджетом у розмірі 297890 грн., з яких податок з доходів найманих працівників –31238 грн., податок на додану вартість –266652 грн. Дергачівською міжрайонною державною податковою інспекцією Харківської області була направлена податкова вимога № 486 від 04.04.2011р. , яка отримана відповідачем особисто під підпис. На даний момент заборгованість відповідачем не сплачена, а податкові повідомлення - рішення , на підставі яких подано позов про стягнення боргу, не скасовані. У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити у повному обсязі
Відповідач - ФОП ОСОБА_3, у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував у повному обсязі без надання будь - якого обґрунтування.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи позивача та заперечення проти нього, пояснення представників сторін, встановив наступне
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_3 зареєстрований Дергачівською районною державною адміністрацією Харківської області 04.05.2006 року, про що внесено запис про включення відомостей до ЄДР № 2456 000 0000 002259 . Згідно довідки про взяття на облік платника податків ФОП ОСОБА_3 перебуває на обліку в ДПІ з 04.05.2006 року № 4533.
Відповідачем проведено планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ФОП ОСОБА_3 за період з 04.05.2006р. по 30.09.2007р. За результатами перевірки складено акт № 352/17-209/101/НОМЕР_1 від 26.03.2008 року.
На підставі акту № 352/17-209/101/НОМЕР_1 від 26.03.2008 року винесені податкове повідомлення –рішення № 0000461722/0 від 09.04.2008 року, яким нараховано суму податкового зобов"язання з податку з доходів найманих працівників у розмірі - 31238 грн. та повідомлення –рішення № 0000451722/0 від 09.04.2008 року, яким нараховано суму податкового зобов"язання з податку на додану вартість за основним платежем у розмірі - 176408 грн. та за штрафними санкціями - 90244 грн..
Відповідно до висновків акту № 352/17-209/101/НОМЕР_1 від 26.03.2008 року в діяльності ФОП ОСОБА_3 податковим органом виявлено порушення позивачем ст.14 Декрету КМУ " Про прибутковий податок з громадян" а саме: не справляння податку з доходів фізичних осіб в розмірі 31.238,00 грн. з доходу, що був одержаний від здійснення підприємницької діяльності з 01.10.2006р. по 30.09.2007р. тобто після перевищення максимально дозволеної Указом Президента України "Про спрощену систему обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" виручки в розмірі 500.000 грн., а також порушення п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2, п.п.7.8.1 п.7.8 ст.7, п.10.2 ст.10 Закону України "Про ПДВ", а саме: не реєстрація платником ПДВ після втрати права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності внаслідок перевищення обсягу отриманої виручки в розмірі 500.000 грн., неподання податкової декларації за жовтень -грудень 2006р. та січень-вересень 2007р., не справляння ПДВ з операцій з поставки послуг за договорами експедирування на суму ПДВ в розмірі 176.408 грн .
Відповідач оскаржував зазначені вище повідомлення - рішення, на підставі яких позивач звернувся з позовом щодо стягнення.
Так, 17.11.10р. Постановою Харківського окружного адміністративного суду позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області про скасування податкових повідомлень - рішень - задоволено. Не погоджуючись з Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.11.10р. Дергачівською міжрайонною державною податковою інспекцією Харківської області подано апеляційну скаргу. Постановою апеляційного адміністративного суду від 10.03.2011р. скаргу задоволено, а Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.11.10р. - скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області про скасування податкових повідомлень - рішень - відмовлено.
Згідно ст. 254 КАС України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій , посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Таким чином постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2011 року є такою, що набрала законної сили та є обов"язковою для виконання.
Відповідно до п.п. 20.1.4. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно п.п. 20.1.28. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Виходячи зі змісту положень ст.1 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб'єктів підприємництва в тому числі до фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи і членів їх сімей , протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500.000 грн.
Відповідно до ст. 5 вищезазначеного Указу разі порушення вимог, встановлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).
Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який діяв на момент правовідносин, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п.п 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який діяв на момент правовідносин, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до п. п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до п. 1.1 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-III від 21.12.2000 р., в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі, коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Згідно п. 59.1. ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідачу 04.04.2011р. надіслана податкова вимога №846, яка отримана відповідачем , що підтверджується поштовим повідомленням про вручення.
В порушення вищенаведених норм, податкове зобов’язання у розмірі 297890 00 грн. ФОП ОСОБА_3 до теперішнього часу не сплачено.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160 -163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу –задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) на користь Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області ( р/р 31115029700200, код одержувача 24134314, МФО 851011, отримувач УДК у Дергачівському районі Харківської області) заборгованість розмірі 297890.00 грн. (двісті дев"яносто сім тисяч вісімсот дев"яносто гривень ) у рахунок погашення його податкового боргу .
Постанова може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 26 жовтня 2011 року.
Суддя Шляхова О.М.