Постанова № 18850392, 17.10.2011, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2011
Номер справи
2а/1570/2006/2011
Номер документу
18850392
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а/1570/2006/2011

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2011 року                                                                                           м.Одеса

о15год. 45хв. м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі: Судді           Харченко Ю.В. При секретарі           Гурченковій Г.М.

За участю представників сторін:

Від позивача: представник Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України ОСОБА_1 - за довіреністю №27 від 01.09.2011р.

Від відповідача: представник ОСОБА_2 підприємства «Білгород-Дністровськводоканал»до суду не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України до ОСОБА_2 підприємства «Білгород-Дністровськводоканал»про стягнення економічних санкцій за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у сумі 5123грн., -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Державної інспекції з енергозбереження, в якому позивач просить суд стягнути з ОСОБА_2 підприємства «Білгород-Дністровськводоканал»економічні санкції за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у сумі 5123грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що згідно постанови №15-15/061-03 від 21.09.2010р. про застосування економічних санкцій до відповідача ОСОБА_2 підприємства «Білгород-Дністровськводоканал»застосовано підвищену плату за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, суму штрафних санкцій добровільно підприємством не сплачено.

Ухвалою суду від 12.10.2011р. допущено заміну позивача –Державну інспекцію з енергозбереження його правонаступником - Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, відповідно до приписів ст.55 КАС України, у зв’язку з тим, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про ліквідацію урядових органів»від 28 березня 2011р. №346 та Указу Президента України «Про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України»від 13 квітня 2011р. №462/2011 утворено Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України. Також, згідно п.2 Указу Президента України від 13 квітня 2011р. №462/2011 Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України є правонаступником Державної інспекції з енергозбереження, яка є позивачем у зазначеній справі.

Відповідач у судове засідання 12.10.2011р. не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судових засідань повідомлявся належним чином та своєчасно, заперечень на позов не надав, у зв'язку з чим справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів відповідно до ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як з’ясовано судом та вбачається з матеріалів справи, відповідно до Положення «Про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України», затвердженого Указом Президента України «Про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України»від 13 квітня 2011року №462/2011 Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України є правонаступником Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів та Державної інспекції з енергозбереження - урядового органу державного управління, що діяв у системі Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів.

Відповідно до Закону України “Про енергозбереження”, зокрема ст.5 , суб’єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюється: проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства –промисловості, транспорту, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.

Статтею 26 цього Закону державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження, згідно з Порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України. Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України , окремі споруди та інженерні об’єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.

Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000р. №64 “Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2000 року за №653/4874, визначений механізм накладення та стягнення підвищеної плати.

Структурною одиницею Державної інспекції з енергозбереження є територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Одеській області, яким під час перевірки стану використання паливно-енергетичних ресурсів підприємствами теплопостачання та водопровідно-каналізаційного господарства ОСОБА_2 підприємства «Білгород-Дністровськводоканал»встановлено факти перевитрат електроенергії за рахунок перевищення граничної величини коефіцієнта потужності електроспоживання на 4350 кВт.год/рік, тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно до ст.27 п. “є” Закону України “Про енергозбереження” є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.

Як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 21 вересня 2010року Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Одеській області проведено планову перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів комунального підприємства “Білгорд-Дністровськводоканал”.

За результатами означеної перевірки складено акт №-15/061-03 від 21.09.2011року, в якому в діяльності ОСОБА_2 підприємства «Білгород-Дністровськводоканал»встановлено наступні порушення: через нестабільну тенденцію щодо зменшення обсягів споживання споживачами ритної води первине насосне обладнання працює на мережу з підвищеним на 14-19 м вод.ст. тиском над необхідний рівень, що сприяє збільшенню витрат води у разі втрати трубопроводами щільності; неспроможність підприємства дотриматися коефіцієнта потужності електроспоживання через те, що наявні засоби компенсації неспроможні охопити діапазон реактивної енергії, котрий розширюється через недовантаження електроприводів насосних агрегатів, первинно розрахованих на більші від теперішніх обсягів подачі питної води; через недотримання нормативної величини коефіцієнта електроспоживання узагальнена оцінка стану енергозбереження на комунальному підприємстві “Білгорд-Дністровськводоканал” та дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з енергозбереження не може бути задовільною.

За результатами перевірки, з метою усунення порушень виявлених під час перевірки КП “Білгорд-Дністровськводоканал” Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Одеській області було винесено припис від 21.09.2010р., в якому встановлено термін його виконання до 21.10.2010р. З означеним приписом був ознайомлений керівник КП “Білгорд-Дністровськводоканал” ОСОБА_3, про що свідчить його особистий підпис на вказаному приписі.

На підставі ата перевірки від 21.09.2010р. №15-15/061-03 Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Одеській області була прийнята постанова від 21.09.2010 р. №15-15/061-03, відповідно до якої, до позивача застосовано підвищену плату за перевитрати електроенергії у розмірі 5123,00грн.

Так, судом встановлено, що Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05.07.2011р., яка набрала законної сили 08.08.2011р., що підтверджується відповідним записом Відділу судової статистики та узагальнення судової практики Одеського окружного адміністративного суду на означеній Постанові, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 підприємства «Білгород-Дністровськводоканал»до Державної інспекції з енергозбереження про визнання незаконною та скасування постанови №15-15/061-03 від 21.09.2010р. «Про застосування економічних санкцій» на суму 5123грн. відмовлено, з урахуванням наступного.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до п.“е”ст.11 Закону України “Про енергозбереження”економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Згідно Закону України “Про енергозбереження” нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів - прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії.

Відповідно до п.8 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, за результатами перевірки визначаються обсяги нераціонального використання енергоресурсів, до яких належать: прямі втрати ПЕР, спричинені безгосподарною діяльністю працівників; марнотратне споживання ПЕР, викликане їх перевитратами внаслідок недотримання вимог до діючих технологій та обладнання, систем енерго- та теплопостачання, а також огороджувальних конструкцій споруд в опалювальний сезон, визначених режимними та технологічними картами, проектною документацією, паспортами на діюче обладнання, у тому числі систематичне використання на холостому ходу силових трансформаторів, електродвигунів, електропечей та іншого обладнання, що працює з використанням енергоресурсів; споживання ПЕР понад показники питомих витрат, визначених системою державних стандартів, а до введення їх у дію - міжгалузевими, галузевими, регіональними та загальнозаводськими нормами питомих витрат енергоресурсів.

Згідно п.п.2.1.2.2.1. Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві, у залежності від того, на яку продукцію встановлюються норми та які витрати й технічно неминучі втрати ПЕР на допоміжні потреби виробництва враховуються - (цеху, дільниці, служби чи підприємства в цілому), загальновиробничі питомі норми поділяються на цехові та заводські.

Відповідно до Правил користування електричною енергією, споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати компенсацію перетікань реактивної електричної енергії з метою енергозбереження та дотримання показників якості електричної енергії.

Згідно Стандарту організацій України - СОУ МПЕ 40.1.20.510-2006р., затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України №1 від 05.01.2006р., перетікання реактивної енергії електричними мережами супроводжується зростанням втрат активної енергії і погіршення якості електричної енергії. Втрати електричної енергії у струмовідних частинах і магнітних осердях електричної мережі, зумовлені перетіканням реактивних струмів, негативно впливають як на техніко-економічні показники роботи електропередавальних організацій, так і споживачів електроенергії, і в кінцевому результаті ведуть до нераціонального використання енергетичних і матеріальних ресурсів.

Відповідно до розділу 2 додатку до Постанови Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві”від 02.09.1993р. №699, за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата. Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

Таким чином, Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05.07.2011р., яка набрала законної сили 08.08.2011р. встановлено, що при прийнятті постанови від 21.09.2011 року №15-5/061-03 “Про застосування економічних санкцій” на суму 5123грн., Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Одеській області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Відтак, Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05.07.2011р. повністю встановлено обставини по суті спору, та надана їх відповідна правова оцінка, зокрема, встановлено правомірність та ґрунтовність винесення Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Одеській області постанови від 21.09.2011 року №15-5/061-03 “Про застосування економічних санкцій” у розмірі 5123грн.

Згідно з приписами ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з ч.ч.2,3 ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України, а невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Відповідно до ч.5 ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Частиною 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»від 07.07.2010р. № 2453-VI (зі змінами та доповненнями) встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, підлягають задоволенню повністю, з вищенаведених підстав.

Керуючись ч.4 ст.128, ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративнийпозов Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України до ОСОБА_2 підприємства «Білгород-Дністровськводоканал»про стягнення економічних санкцій за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у сумі 5123грн., задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_2 підприємства «Білгород-Дністровськводоканал» (67700, Одеська обл., м.Білгород-Дністровський, пров.Водопровідний,1, код ЄДРПОУ 20937068) в доход спеціального фонду Державного бюджету України, код бюджетної класифікації 21081200 на р/р 31212202700083, одержувач УДК в Білгород-Дністровському районі, банк ГУ ДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23215016, МФО 828011 штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення енергетичних ресурсів у загальному розмірі 5123 (п’ять тисяч сто двадцять три)грн. 00коп.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано суддею 17 жовтня 2011 року.

Суддя                                                             Харченко Ю.В.