Постанова № 18849842, 25.10.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2011
Номер справи
2а-10552/11/1370
Номер документу
18849842
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2011 р. № 2а-10552/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Куч Ю.М.,

з участю представників: позивача ОСОБА_1, відповідача Кулицького Р.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Гетьман»до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Гетьман»звернулося до суду з позовом до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, в якому просить визнати скасувати рішення відповідача про застосування фінансових санкцій № 000522 від 14.09.2011 року, відповідно до якого на позивача накладено штраф у розмірі 225000,00 грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що проведеною службовими особами відповідача перевіркою оптового складу Товариства, розташованого по вул. Шевченка,329Б у м. Львові було встановлено порушення вимог п.230.18 ст.230 Податкового кодексу України та абз.16 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», що відображено в акті перевірки №131/320/31804036 від 15.07.2011 року. Позивач визнає здійснення відвантаження та транспортування алкогольних напоїв з акцизного складу без відмітки представника органу держаної податкової служби на акцизному складі на загальну суму 8464,50 грн. За вказане порушення застосовується штрафна санкція в розмірі 200 відсотків вартості вивезеної або транспортованої продукції, але не менше 15000 грн. і вона повинна була становити 16929,00 грн. Застосування відповідачем фінансової санкції в розмірі 225000,00 грн. суперечить чинному законодавству.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позову не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні. Суть заперечень полягає в тому, що проведеною перевіркою з питань дотримання вимог чинного законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв оптового складу ТзОВ НВП «Гетьман», розташованого по вул. Шевченка, 329Б у м. Львові, було встановлено порушення вимог п.230.18 ст.230 Податкового кодексу України та абз.16 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», а саме: здійснення відвантаження і транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів на загальну суму 8464,50 грн. з акцизного складу без відмітки представника органу держаної податкової служби на акцизному складі. Вважає, що штраф до позивача накладено у передбаченому статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів»розмірі, виходячи із мінімального розміру штрафу за кожною товарно-транспортною накладною, тому оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій є законним. Просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, мотивуючи це наступним.

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Гетьман»зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності (код ЄДРПОУ31804036)та перебуває на податковому обліку у СДПІ ВПП у м. Львові.

Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Львівській області проведено перевірку оптового складу ТзОВ НВП «Гетьман», розташованого по вул. Шевченка,329Б у м. Львові з питань дотримання вимог чинного законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв.

Результати перевірки оформлені актом №131/320/31804036 від 15.07.2011 року.

Згідно висновків акту перевіркою встановлено порушення вимог п.230.18 ст.230 Податкового кодексу України та абз. 16 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів».

Суть порушення полягає у тому, що ТзОВ НВП «Гетьман»здійснило відвантаження і транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів на загальну суму 8464,50 грн. з акцизного складу без відмітки представника органу держаної податкової служби на акцизному складі.

На підставі вказаного акту відповідачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 000522 від 14.09.2011 року, відповідно до якого за вказане у акті №131/320/31804036 від 15.07.2011 року порушення чинного законодавства на позивача накладено штраф у розмірі 225 000,00 грн.

Позивач, підтверджуючи факт порушення ним порядку відвантаження і транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів на загальну суму 8464,50 грн., оскаржив вказане рішення з підстав неправильного визначення відповідачем розміру фінансової санкції - 225 000,00 грн. замість 16 929,00 грн.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 14.07.2011 року та 15.07.2011 року ТзОВ НВП «Гетьман»здійснило відвантаження з акцизного складу та транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів без відмітки представника органу держаної податкової служби на акцизному складі на загальну суму 8464,50 грн. за такими товарно-транспортними накладними:

- ТТН серія 01 АААН №215390 від 14.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_4 на загальну суму 389,10 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215389 від 14.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_5 на загальну суму 305,40 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215388 від 15.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_6 на загальну суму 518,76 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215387 від 15.07.2011 року, одержувач ТзОВ «Січовик»на загальну суму 367,20 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215386 від 15.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_7 на загальну суму 766,20 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215385 від 15.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_8 на загальну суму 481,20 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215384 від 15.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_9 на загальну суму 1060,20 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215383 від 15.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_10 на загальну суму 384,60 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215382 від 15.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_11 на загальну суму 288,00 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215381 від 15.07.2011 року, одержувач ТзОВ «Вікінг»на загальну суму 858,00 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215380 від 15.07.2011 року, одержувач ТзОВ «Торгова група»на загальну суму 1392,72 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215379 від 15.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_12 на загальну суму 262,80 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215378 від 15.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_13 на загальну суму 395,52 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215377 від 15.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_14 на загальну суму 329,40 грн.;

- ТТН серія 01 АААН №215376 від 15.07.2011 року, одержувач ФОП ОСОБА_15 на загальну суму 665,40 грн.

З 01 січня 2011 року відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 230.1. статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.

Згідно пункту 230.2. статті 230 Податкового кодексу України на акцизних складах постійно діють представники органу державної податкової служби за місцем розташування акцизного складу.

Під час відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів заповнюється товарно-транспортна накладна, в якій представник органу державної податкової служби на акцизному складі робить відмітку про погодження відпуску шляхом проставляння штампа «Виїзд дозволено»та особистого підпису, а також запис у журналі реєстрації відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів ( пункт 230.15.).

Усі документи, які є підставою для відпуску горілки та лікеро-горілчаних виробів, обовязково перевіряються представником органу державної податкової служби на акцизному складі (пункт 230.16.).

Пунктом 230.18. статті 230 Податкового кодексу України встановлена заборона транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються горілка та лікеро-горілчані вироби, без товарно-транспортних накладних з відміткою представника органу державної податкової служби на акцизному складі.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоровя громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі Закон № 481/95-ВР).

До субєктів господарювання за порушення норм цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, встановлених частиною другою статті 17 Закону № 481/95-ВР.

Відповідно до абзацу 16 частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР у разі вивезення спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів з території акцизного складу або транспортування такої продукції без відмітки представника органу державної податкової служби на товарно-транспортній накладній про погодження відпуску розмір штрафу становить 200 відсотків вартості вивезеної або транспортованої продукції, але не менше 15000 гривень (в редакції Закону № 2756-VI від 02.12.2010 року).

Таким чином, мінімальний штраф не може бути менше 15000 грн., а його розмір залежить лише від загальної вартості вивезеної з території акцизного складу або транспортованої продукції.

Як вбачається із розрахунку фінансової санкції, що міститься у запереченні на позовну заяву від 06.10.2011 року № 6286/32-0816 (вх. № 46199 від 13.10.2011 року), відповідач застосував таку, виходячи не з загальної вартості вивезеної та транспортованої на підставі 15 товарно-транспортних накладних продукції на суму 8464,50 грн. (8464,50 грн. х 200 = 16 929,00 грн.), а за кожною з 15 товарно-транспортних накладних, виходячи з мінімального розміру штрафу 15000 грн. (15000 грн. х 15 = 225000,00 грн.).

Аналіз положень абзацу 16 частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР свідчить про те, що ним не передбачено застосування фінансової санкції за кожною товарно-транспортною накладною, і остання вказана лише як первинний документ, на підставі якого фактично встановлюється загальна вартість алкогольної продукції, вивезеної або транспортованої без відмітки представника органу державної податкової служби на ній про погодження відпуску.

Наведений відповідачем розрахунок фінансової санкції свідчить про помилковість взятої ним для розрахунку величини (вартість продукції за кожною товарно-транспортною накладною замість загальної вартості цієї продукції), що призвело до неправильного визначення розміру штрафу, застосованого до позивача до допущені ним порушення чинного законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв.

Відповідно до вимог частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не подано доказів правомірності застосування до позивача на підставі рішення № 000522 від 14 вересня 2011 року фінансових санкцій у розмірі 225 000, 00 грн.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржуване позивачем рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України № 000522 від 14 вересня 2011 року, яким до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 225000, 00 грн., суд прийшов до висновку, що воно прийнято відповідачем без урахування вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів»і з порушенням передбачених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів.

Згідно зі статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вправі постановою визнати протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення.

У разі визнання протиправним індивідуальний акт є таким, що не діє з моменту його прийняття, відтак скасування не потребує.

З урахуванням викладеного, способом захисту при оскарженні рішення про застосування фінансових санкцій є визнання його судом протиправним.

З урахуванням встановлених судом фактичних обставин та визнання позивачем порушення вимог пункту 230.15. статті 230 Податкового кодексу України, він повинен нести відповідальність, передбачену абзацом 16 частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР у виді штрафу в розмірі 16929,00 грн., відтак рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України № 000522 від 14 вересня 2011 року підлягає визнанню протиправним не в цілому, а лише в частині застосування фінансових санкцій на суму 208071, 00 грн.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити частково.

Визнати частково протиправним рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України № 000522 від 14 вересня 2011 року в частині застосування фінансових санкцій на суму 208071 (двісті вісім тисяч сімдесят одна) грн.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений 26 жовтня 2011 року.

Суддя Хома О.П.