ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2011 р. № 2а-10265/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання Гойни Є.А.,
за участі представників сторін:
позивача ОСОБА_1, згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Жидачівського району Львівської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області до Державного підприємства «Гніздичівський державний спиртовий завод»про стягнення заборгованості, -
встановив:
прокурор Жидачівського району Львівської області звернувся до суду в інтересах держави в особі ДПІ у Жидачівському районі Львівської області з позовом до ДП «Гніздичівський державний спиртовий завод»про стягнення заборгованості в сумі 96723,60 грн. по земельному податку за землі комунальної власності.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Просить позов задовольнити.
Прокурор в судове засідання не зявився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Заяви про розгляд справи за його відсутності не подавав.
Відповідач повторно не забезпечив явки в судове засідання свого повноважного представника, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.
Відтак, суд вважає, що справу можливо розглядати у відсутності представників прокурора та відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що державне підприємство «Гніздичівський державний спиртовий завод»зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності 04.05.1998 року Жидачівською районною державною адміністрацією Львівської області за адресою 81740, Львівська обл., Жидачівський р-н, смт. Гніздичів, вул. Коновальця, 4, що підтверджено наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
18.05.1998 року відповідача взято на облік платників податків за № 721, що підтверджено наявною в матеріалах справи копією довідки ДПІ в Жидачівському районі Львівської області від 17.08.2011 року № 8.
Згідно самостійно поданого розрахунку земельного податку № 859 від 30.01.2009 року на 2009 рік, до сплати відповідачу належало 57113,02 грн.
Крім того, згідно самостійно поданої декларації з плати за землю земельний податок та/або орендна плата за земельну ділянку державної і комунальної власності) № 29602 від 08.07.2010 року за 2010 рік, до сплати відповідачу належало 63568,56 грн.
Крім того, згідно самостійно поданої декларації з плати за землю земельний податок та/або орендна плата за земельну ділянку державної і комунальної власності) № 17013 від 08.07.2011 року за 2011 рік, до сплати відповідачу належало 63568,56 грн.
На підставі акту № 328/15-0/25551043 від 15.03.2010 року про результати невиїзної перевірки своєчасності подання ДП «Гніздичівський державний спиртовий завод»податкової звітності, зокрема з розрахунку земельного податку на 2010 рік, винесено податкове повідомлення-рішення № 0000881501/0 від 22.03.2010 року, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 170,00 грн. В матеріалах справи наявні докази вручення його відповідачу.
Крім того, на підставі акту № 327/15-0/25551043 від 15.03.2010 року про результати перевірки дотримання вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 ЗУ "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами" відповідачем за період з 30.10.2009 року по 14.12.2009 року, винесено податкове повідомлення-рішення № 0000381650/0 від 22.03.2010 року, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 10 % узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченого з затримкою, в сумі 68,99 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб. В матеріалах справи наявні докази вручення його відповідачу.
Крім того, на підставі акту № 222/15-0/25551043 від 09.03.2011 року про результати камеральної перевірки своєчасності подання ДП «Гніздичівський державний спиртовий завод»податкової звітності з земельного податку на 2011 рік, винесено податкове повідомлення-рішення № 0001081501 від 07.04.2011 року, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 170,00 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб. В матеріалах справи наявні докази вручення його відповідачу.
Однак, суми самостійно задекларованого земельного податку та суми штрафних (фінансових) санкцій до бюджету ДП «Гніздичівський державний спиртовий завод»сплачені не були.
Згідно п. 1 ст. 16 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (надалі ПК України) платник податків, серед іншого, зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У п. 31.1 ст.31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Пунктом 1 ст. 36 ПК України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. А також, податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Згідно п. 1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. 2 ст. 49 ПК України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
У відповідності до п. 1 ст. 109 Кодексу, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 54.3.1 ст. 54 ПК, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Крім того, згідно п. 54.3.3 ст. 53 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.1 ст.59 ПК України у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 ПК України, податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання
Усупереч наведеним нормам чинного законодавства, платник податків ДП «Гніздичівський державний спиртовий завод» не вжило жодних заходів для повного погашення податкового зобовязання.
Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України, він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України, органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Згідно п. 20.1.28 ст. 20 ПК України, органи державної податкової служби наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст. 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 87.1 ст. 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів
Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобовязання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 57 Податкового кодексу України.
Згідно доданого позивачем до матеріалів справи розрахунку заборгованості ДП «Гніздичівський державний спиртовий завод»станом на 17.08.2011 року, по земельному податку з юридичних осіб в розмірі 96723,60 грн.
На даний час вказана сума податкового зобов'язання є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу, а, відтак, підлягає стягненню в примусовому порядку.
Враховуючи все вищеперераховане, суд вважає вимоги ДПІ в Жидачівському районі Львівської області обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Гніздичівський державний спиртовий завод», ідентифікаційний код 25551043, що зареєстрований за адресою: 81740, Львівська обл., Жидачівський р-н, смт. Гніздичів, вул. Коновальця, 4, до бюджету податковий борг в сумі 96723 (девяносто шість тисяч сімсот двадцять три тисячі) гривень 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 26.10.2011 року.
Суддя Потабенко В.А.
З оригіналом згідно
Суддя Потабенко В.А.