Постанова № 18848947, 20.10.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2011
Номер справи
2а-5566/11/1370
Номер документу
18848947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2011 р. № 2а-5566/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Журомської М.В.,

за участю секретаря Фейдаш Х.М.,

за участю представника позивача Шимчишина І.С., представника відповідача Савченка П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АСМ Кава»до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.11.2010 року № 0006913311 на суму 11870,00 грн. в частині, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «АСМ Кава»звернулось з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова, просить скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.11.2010 року № 0006913311 на суму 11870,00 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що як вбачається з акту перевірки, підставою для винесення рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій слугував висновок про відсутність у Товариства накладних на алкогольні напої на загальну суму 5330,00 грн., які знаходяться в реалізації, проте такі накладні на даний товар були в наявності, такий товар був належним чином відображений в документах бухгалтерського обліку, а тому вважає що рішення підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позов уточнив, просить скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.11.2010 року № 0006913311 в частині порушення ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації в частині застосованої санкції на суму 10660,00 грн., просить позов задовольнити згідно поданих уточнень.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав письмових заперечень не подав. У наданих в судовому засіданні поясненнях зазначив про те, що оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій прийнято відповідно вимог чинного законодавства, зокрема Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні». Просить в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, зясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що 22 жовтня 2010 року посадовими особами ДПІ було проведено перевірку ресторану, що знаходиться за адресою м. Львів, вул. С.Стрільців, 3 та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «АСМ Кава»(код ЄДРПОУ 35145361).За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 22.10.2010 року № 13/01/23/35145361. Висновками акту перевірки зафіксовано такі порушення: 1) незберігання контрольних стрічок протягом встановленого законом терміну, а саме відсутня контрольна стрічка за 21.10.2010 р.; 2) нероздрукування фіскального звітного чека (Z-звіту за 13.07.2010 р.), відміток про поломку РРО або відсутність електроенергії в КОРО не зроблено; 3) порушення ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме в реалізації знаходяться алкогольні напої на загальну суму 5530,00 грн., накладні на даний товар відсутні.

За результатами проведеної перевірки, на підставі Акту перевірки від 22.10.2010 року № 13/01/23/35145361 Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.11.2010 року № 0006913331 на суму 11870,00 грн.

Згідно поданих уточнень вбачається, що позивачем визнаються висновки Акту перевірки від 22.10.2010 року № 13/01/23/35145361 щодо незберігання контрольних стрічок протягом встановленого законом терміну та нероздрукування фіскального звітного чека, яких він не заперечує.

Відповідно до п.12 ч.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації здійснюється за правилами ведення бухгалтерського обліку та ведення фінансової звітності, а правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначаються Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»№ 996 від 16.07.1999 р. (із змінами та доповненнями).

Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; внутрішньогосподарський (управлінський) облік - система обробки та підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»сфера дії цього Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Відповідно до ч.3 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Перевірка проводилась в присутності бармена ОСОБА_3, що не є відповідальною особою за збереження бухгалтерських документів, а тому таких до перевірки представити не міг, про що зазначив під час проведення перевірки.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»первинними документами є документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій та є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.

Регістри бухгалтерського обліку повинні мати назву, період реєстрації господарських операцій, прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

У відповідності до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»та п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»ТзОВ «АСМ Кава»всі первинні бухгалтерські документи, які фіксують факти здійснення ним господарських операцій, з метою їх обробки та збереження протягом визначеного терміну зберігає в бухгалтерії. Весь товар (на час проведення перевірки був облікований, прихідні накладні на алкогольні напої були в наявності та зберігались в бухгалтерії Товариства.

Як встановлено в судовому засіданні, бармен, який реалізує алкогольні напої, не уповноважений зберігати за місцем реалізації останніх первинні бухгалтерські документи.

Позивачем у ході судового розгляду справи було надано суду розхідні накладні: від 24.07.2009 р. № 8024079, від 31.12.2009 р. № Р009-55829, від 16.12.2009 р. № Р009-48714, від 01.12.2009 р. № Р009-43958, від 17.11.2009 р. № Р009-39915 та видаткові накладні: від 27.08.2009 р. № 7у003731, від 04.09.2009 р. № 8-00008496, від 04.09.2009 р. № 8-00008495, від 01.12.2009 р. № 326012, від 29.12.2009 р. № 335452, від 17.09.2010 р. № 28-0000721.

Згідно зі статтею 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до субєктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.11.2010 року № 0006913311 в частині порушення ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації до Товариства з обмеженою відповідальністю «АСМ Кава»застосовано санкцію на суму 10660,00 грн.

З оглянутих в судовому засіданні розхідних та видаткових накладних, вбачається, що алкогольні напої на момент перевірки були Товариством обліковані та були призначені для продажу. А тому суд приходить до висновку, що Товариство мало право на реалізацію таких алкогольних напоїв, оскільки в наявності у нього були всі облікові документи.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Судом враховано, що відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, обовязок органів державної влади, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. А у відповідності до вимог п.1 ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення, а тому слід скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.11.2010 року № 0006913311 в частині порушення ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації в частині застосованої санкції на суму 10660,00 грн.

Щодо судових витрат, то у відповідності до ст.94 КАС України слід стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АСМ Кава»3,40 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.11.2010 року № 0006913311 в частині порушення ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації в частині застосованої санкції на суму 10660,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АСМ Кава»3,40 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови вготовлено 25 жовтня 2011 року.

Суддя Журомська М.В.