ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2011 року Справа № 2а-0870/7926/11
14 год. 40 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Каракуші С.М.
при секретарі Лазько Д.В.
за участю представників позивача Лищун А.В., Кошового І.О.
прокурора Бондаренко А.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та
фондового ринку, поданого прокурором Комунарського району м. Запоріжжя
до: Закритого акціонерного товариства «Запоріжжя-Млин»
про: стягнення фінансових санкцій
ВСТАНОВИВ:
Прокурором Комунарського району м. Запоріжжя (далі прокурор) подано адміністративний позов в інтересах Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі позивач) до Закритого акціонерного товариства «Запоріжжя Млин» (далі відповідач) про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 85 000 грн.
Позовні вимоги викладені в позовній заяві, в якості нормативних підстав позову прокурор посилається на Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок», Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та КАС України.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та надав пояснення в його обґрунтування аналогічні викладеним у позовній заяві.
У судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги. Зазначили, що 11.05.2011 уповноваженою особою ДКЦПФР порушена справа про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Запоріжжя млин» за фактом невиконання розпорядження від 02.12.2010 №495-ЗП, згідно якого товариство повинно було у строку до 30.04.2011 здійснити дії, направлені на виконання вимог ч. 3 ст. 155 Цивільного кодексу України. У звязку з чим 24.05.2011 уповноваженою особою ДКЦПФР був складений акт №90-ЗП про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Запоріжжя Млин», дане правопорушення скоєне повторно протягом року. Таким чином відповідач скоїв правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
07.06.2011 постановою №115-ЗП начальника територіального управляння ДКЦПФР за ухилення від виконання розпорядження на ЗАТ «Запоріжжя - Млин» накладено штраф у розмірі 85 000 грн.
На підставі викладеного просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача повторно в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Пояснень чи заперечень по суті заявлених позовних вимог відповідач суду не надав.
Вислухавши пояснення прокурора та представників позивача, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448/96-ВР від 30.10.1996 (далі Закон №448/96-ВР), Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює державне регулювання ринку цінних паперів та контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно з ч.8, ч.10 ст.8 Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обовязкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку (ч.2 ст.6 Закону №448/96-ВР).
Відповідно до п. 1 Положення про Запорізьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Державної Комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.10.2005 №585 (далі - Положення), Запорізьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку входить до системи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з пп.4.5 п.4 Положення, позивач контролює дотримання в регіоні законодавства про цінні папери. Має право накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафи та інші санкції в межах повноважень, наданих Управлінню (пп.6.7 п.6 Положення).
Як встановлено з матеріалів справи та підтверджено в судовому засіданні, ЗАТ «Запоріжжя - Млин» скоїло правопорушення, відповідальність за скоєння якого передбачена п.8 ч.1 чт.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: ЗАТ «Запорізький завод «Перетворювач» не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №495-ЗП від 01.12.2010, відповідно до якого товариство у термін до 30.04.2011 повинно було здійснити дії, направлені на виконання вимог ч. 3 ст. 155 Цивільного кодексу України.
Згідно вимог ч. 3 ст. 155 Цивільного кодексу України, якщо після закінчення другого та кожного наступного фінансового року вартість частих активів акціонерного товариства виявиться меншою статутного капіталу, товариство зобовязане оголосити про зменшення свого статутного капіталу та зареєструвати відповідні зміни до статуту у встановленому порядку. Якщо вартість чистих активів товариства стає меншою від мінімального розміру статутного капіталу, встановленого законом, товариство підлягає ліквідації.
14.01.2009 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за правопорушення на ринку цінних паперів» від 25.12.2008 №801-VІ.
Згідно п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», відповідальністю за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів є накладення штрафу не порушника у розмірі від пяти до десяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Матеріалами справи встановлено, що 25.05.2011 уповноваженою особою ДКЦПФР винесена постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів №03-14/1955, відповідно до якої розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Запоріжжя Млин» був призначений на 07.06.2011 о 10 год. 00 хв., (копія долучена до матеріалів справи).
За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, на підставі п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», уповноваженою особою позивача винесено постанову від 07.06.2011 №115-ЗП, якою до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (85000 грн.), (копія долучена до матеріалів справи).
Копія вказаної постанови була направлена на адресу відповідача, що підтверджується копією реєстру відправленої рекомендованої кореспонденції від 10.06.2011, який міститься в матеріалах справи.
Відповідачем постанова про накладення штрафу не оскаржувалась, сума штрафу сплачена не була. Докази іншого в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч.3 ст.11 Закону №448/96-ВР, штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Постанова №115-ЗП про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 07.06.2011 винесено обгрунтовано, за наслідками розгляду справи про допущене відповідачем правопорушення на ринку цінних паперів, а застосовані санкції за порушення на ринку цінних паперів у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян накладені правомірно та є такими, що підлягають стягненню з ЗАТ «Запоріжжя - Млин».
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення застосованих санкції, які не сплачені у добровільному порядку, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Статтею 60 КАС України передбачено право прокурора звертатися до адміністративного суду із адміністративним позовом про захист прав , свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює у суді представництво інтересів держави в порядку, встановленому КАС та іншими законами України . Це право також передбачено п.2 ст.121 Конституцій України та ст.. 36-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Запоріжжя-Млин» (69063, м. Запоріжжя, вул. Комсомольська, 30, код ЄДРПОУ 32013487) в доход Державного бюджету України фінансові санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 85000 (вісімдесят пять тисяч) грн. (код бюджетної класифікації 21081100, символ 101, на рахунок № 31118106700005 в УДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач бюджет Комунарського району, код ЄДРПОУ 34677119).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М Каракуша
Постанову в повному обсязі виготовлено 31 жовтня 2011 року.