Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2011 року (10 год. 45 хв.) Справа № 2а-0870/2925/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Артоуз О.О.
при секретарі судового засідання Вітковської С.О.
за участю:
представників позивача: Колодія А.О.
відповідача: Голікової Г.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Комунального підприємства “Експлуатаційне лінійне управління
автомобільних шляхів”
до: Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими
платниками податків у м. Запоріжжя
про: визнання протиправними та скасування податкових
повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
29 квітня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства “Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.12.2010 № 0001550805/0 та № 0001550805/0.
В позовній заяві зазначено, що відповідно до акту від 09.12.2010 № 560/08-05-/03345018 про результати невиїзної документальної перевірки з питання своєчасності сплати до бюджету ПДВ за період з 30.07.2010 по 16.11.2010, яка була здійснена Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі у відношенні комунального підприємства „Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів" на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами га державними цільовими фондами" прийнято податкові повідомлення - рішення від 21.12.2010 №0001550805/0 та № 0001550805/0.року в звязку з затримкою терміну сплати від 30 до 90 календарних днів узгоджених податкових зобов'язань.
Вказана штрафна санкція застосована з посиланням на порушення Позивачем пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181, а саме за затримку на 92 календарних дня 687,86 грн та на 106 календарних днів 240 902,14 грн. , наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ згідно поданих декларацій.
Спірні податкові повідомлення рішення застосовані за затримку сплати ПДВ одного і того ж періоду - липня 2010 року, що є суттєвим порушенням ст. 17 Закону № 2181. Відповідно до Статуту, засновником та власником підприємства є територіальна громада в Запорізької міської ради.
Планування та фінансування господарської діяльності підприємства здійснюється засновником Запорізькою міською радою.
Основним замовником робіт та послуг, які надаються КП „ЕЛУАШ" є Запорізька міська рада. Враховуючи що бюджет, прийнятий Запорізькою міською радою на 2010 рік був дефіцитним, КП «ЕЛУАШ» не мало можливості розрахуватися з ПДВ за червень, серпень 2010 року вчасно, що призвело до виникнення заборгованості.
Таким чином, задекларувавши ПДВ за червень-серпень 2010 року, не отримавши фінансування від Запорізької міської ради КП «ЕЛУАШ» не мало можливості сплатити вчасно узгоджені суми ПДВ.
На підставі вищевикладеного, позивач вважає, що податкові повідомлення - рішення СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі від 21.12.2010 №0001550805/0 та № 0001550805/0 не відповідають вимогам чинного законодавства України, порушують права та охоронювані законом інтереси позивача.
Представники відповідача щодо позовних вимог заперечили з підстав викладених в запереченнях на адміністративний позов. Також зазначили, що перевіркою встановлено, несвоєчасну сплату КП «ЕЛУАШ» в порушення підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, визначену у податкових деклараціях з податку на додану вартість від 20.07.2010 №9002801985 по терміну сплати 30.07.2010, від 20.08.2010 №9003529835 по терміну сплати 30.08.2010, від 20.09.2010 №9003914726 по терміну сплати 30.09.2010 з затримкою терміну платежу від 30 до 90 календарних днів на суму 671741,67грн. та згідно уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість від 20.07.2010 №9002801985 по терміну сплати 30.07.2010, від 06.08.2010 № 9003122367, №9003125964, №9003126121 по терміну сплати 06,08.2010, з затримкою терміну платежу більше 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання у сумі 254644,33грн.
За розглядом матеріалів перевірки СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі надіслала КП «ЕЛУАШ» податкові повідомлення-рішення від 21.12.2010 №0001550805/0 на 134348,33 грн. штрафної санкції у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу та №0001560805/0 на 127322,17 грн. штрафної санкції у розмірі 50 % погашеної суми податкового боргу, застосованої відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Просять в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.
Фахівцями СДПІ проведено документальну невиїзну перевірку КП „ЕЛУАШ" з питань своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за період з 30.07.2010 по 16.11.2010 (акт перевірки від 09.12.2010 №516/08- 05/03345018)
Відповідно до акту від 09.12.2010 № 560/08-05-/03345018 на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами га державними цільовими фондами" відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення від 21.12.2010 № 0001550805/0 та № 0001550805/0.
Перевіркою встановлено, що КП "ЕЛУАШ" згідно пп..4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України №2181 до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі надано:
-20.07.2010 податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2010 року вх. №9002801985 від 20.07.2010 відповідно до якої нараховано податкових зобов'язань до сплати у розмірі 256013,00грн. Граничний термін сплати зазначеного у податковій декларації податкового зобов'язання, відповідно п.п.5.3.1 та 5.3.3 п.5.3 статті 5 Закону України №2181, припадає на 30.07.2010.
-20.08.2010 податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2010 року вх. № 9003529835 від 20.08.2010 відповідно до якої нараховано податкових зобов'язань до сплати у розмірі 334671,00грн. Граничний термін сплати зазначеного у податковій декларації податкового зобов'язання, відповідно п.п.5.3.1 та 5.3 3 п.5.3 статті 5 Закону України №2181, припадає на 30.08.2010.
-20.09.2010 податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2010 року вх. № 9003914726 від 20.09.2010 відповідно до якої нараховано податкових зобов'язань до сплати у розмірі 321482,00грн. Граничний термін сплати зазначеного у податковій декларації податкового зобов'язання, відповідно п.п.5.3.1 та 5.3.3 п.5.3 статті 5 Закону України №2181, припадає на 30.09.2010.
Також перевіркою встановлено, що КП "ЕЛУАШ" згідно п..5.1.ст.5 Закону України №2181 надано 06.08.2010 до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі уточнюючі податкові розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість:
-за лютий 2010 року вх. № 9003125964 від 06.08.2010 відповідно до якої нараховано податкових зобов'язань до сплати у розмірі 3583,00грн.
-за березень 2010 року. вх. № 9003122367 від 06.08.2010 відповідно до якої нараховано податкових зобов'язань до сплати у розмірі 2212,00грн.
-за квітень 2010 року. вх. № 9003126121 від 06.08.2010 відповідно до якої нараховано податкових зобов'язань до сплати у розмірі 8425,00грн.
Граничний термін сплати зазначеного в уточнюючих розрахунках податкового зобов'язання, відповідно п.п.5.3.1 та 5.3.3 п.5.3 статті 5 Закону України №2181, припадає на 06.08.2010.
Представниками позивача та відповідача в судовому засіданні факт невчасного погашення податкових зобовязань не спростовувався.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно із ст.,11 зазначеного Закону відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
Відповідно до пункту 1.11 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Пунктом 1.2 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені зазначеним Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
Згідно з підпунктом „а" підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому .числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
0Пунктом 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 7.7 статті 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено , що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
У Податковому роз'ясненні щодо черговості погашення та окремих питань стягнення сум податкового боргу (затверджено наказом ДГІА України від 13 листопада 2002р. № 540) зазначено, що пункт 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлює обов'язок платника податків сплатити узгоджену суму податкового, зобов'язання та терміни її погашення. Відстрочення термінів сплати узгоджених сум податкових зобов'язань відповідно до Закону здійснюється у порядку, передбаченому статтею 14, шляхом розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань.
Іншої можливості сплати платником податків податкових зобов'язань наступного періоду до плати податкових зобов'язань попереднього періоду Закон не передбачає.
Відповідно до пункту 11.4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року № 276 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 року за №843/11123) під погашенням податкового боргу за певним видом платежу слід розуміти зменшення абсолютного значення від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом та пені, підтверджене відповідним документом. Погашення податкового боргу може бути повним або частковим.
Згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли латник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; про затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, г розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового борг.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Комунального підприємства “Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів” щодо скасування податкових повідомлень рішень СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі від 21.12.2010 № 0001550805/0 та № 0001560805/0 не підлягають задоволенню
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства “Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.12.2010 № 0001550805/0 та № 0001560805/0 відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено відповідно до вимог ст. 160 КАС України.
Суддя (підпис) О.О. Артоуз