ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
<Текст >
11 жовтня 2011 р. <Текст >Справа №2а-11201/11/0170/16 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Александрова О.Ю., при секретарі Сидельової М.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1, довіреність №09-2264 від 02.08.2011 року, посвідчення №1393;
відповідач - ОСОБА_2, паспорт НОМЕР_1;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сімферопольського міського центру зайнятості <Список ><Позивач в особі >
до ОСОБА_2 <Список ><Відповідач в особі ><Текст >
про стягнення
<Текст >
ВСТАНОВИВ:
Сімферопольський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до ОСОБА_2 в якому просив стягнути з відповідача незаконно отримані кошти в сумі 2768,63 гривні. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, перебуваючи на обліку в Сімферопольському міському центрі зайнятості як безробітний отримував допомогу по безробіттю, будучи фізичною особою-підприємцем без повідомлення про те центру зайнятості.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 11.10.2011 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Відповідач у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях, вважає, що факт реєстрації громадянина у якості суб'єкту підприємницької діяльності не може бути підставою для відмови у надані допомоги з безробіття.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, судом встановлено наступне.
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про зайнятість населення» держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі Закон).
Згідно зі ст.7 Закону видами забезпечення, зокрема, є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного
Відповідно до п.1 ст.22 Закону застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно з п.3 ст. 22 Закону допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 07.04.2009 року було подано заяву до Симферопольського міського центру зайнятості про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій було зазначено про те, що на даний час ОСОБА_2 не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує. Крім того, відповідач взяв на себе зобовязання у випадку працевлаштування, укладення договору цивільно-правового характеру (трудової угоди) та іншої діяльності, яка надає прибуток, невідкладно повідомити про це Сімферопольський міський центр зайнятості.
У витягу з наказів «Про прийняття рішень службою зайнятості, передбачених Законами України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та нормативними актами щодо їх застосування» від 25.11.2009 року зазначено, що наказом від 07.04.2009 року № НТ090407 відповідачеві надано статус безробітного, з 07.04.2009 року наказом № НТ090407, призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до п.п.1,3,4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.п.2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», розпочато виплати допомоги по безробіттю з 07.04.2009 року. Наказом від 24.11.2009 року № НТ 091124 припинено виплату допомоги по безробіттю, у звязку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості відповідно до пп. "8" п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 07.04.09 року знято з обліку відповідно до п. 20 "Порядку реєстрації, перереєстрацію та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації, у звязку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю відповідно до абзацу 14 пп.1 п. 20 Порядку з 24.11.2009 року.
Частинами 2, 3 ст. 36 Закону передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення в наслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Провідним спеціалістом відділу сприяння працевлаштування Кондрашовой О.П. Сімферопольського міського центру зайнятості 24.11.2009 року проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", за результатом якого встановлено, що ОСОБА_2 в період з 14.07.2005 року був зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності, у той же час з 07.04.09 по 24.11.2009 року знаходився на обліку у Сімферопольському міському центрі зайнятості у якості безробітного.
Сімферопольським міським центром зайнятості 07.12.2009 року було видано наказ про стягнення з ОСОБА_2 суми незаконно сплачених коштів, як допомога з безробіття, у розмірі 2768,63 гривень, який відповідно до листа № 09-3812 від 07.12.09 року направлено відповіджачу.
В ході проведення розслідування встановлено, що ОСОБА_2 фактично був фізичною особою-підприємцем з 14.07.2005 року, таким чином відносився до зайнятого населення.
Факт реєстрації відповідача підтверджується також свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії ВОЗ №740731, довідкою з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.11.2009 року.
Таким чином, в порушення ст. 36 Закону відповідач під час реєстрації в якості безробітного не повідомив позивача про те, що він є фізичною особою-підприємцем, у звязку з чим відноситься до зайнятого населення.
Відповідно до абз. 1 п. 3 ст. 36 Закону сума виплаченого забезпечення відповідачу внаслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ними підлягає стягненню з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п 6, та п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357 (далі Порядок) у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку. Рішення про повернення коштів особою та відшкодування приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до відомостей про отримання допомоги відповідачем та розрахунку позовних вимог, ОСОБА_2 за період з 07.04.09 по 24.11.2009 року було отримано 2768,63 гривні допомоги по безробіттю.
Загальна сума коштів, яка відповідно до наказу Сімферопольського міського центру зайнятості підлягає стягненню на користь позивача, складає 2768,63 грн.
Відповідно до п.7 Порядку у разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Можливість вирішення спорів, які виникають у звязку зі застосуванням Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» саме у судовому порядку, визначена також статтею 39 зазначеного Закону.
Суд оцінює критично доводи представника відповідача, проте що, ним фактично не здійснювалась підприємницька діяльність, а тому він не мав доходів від підприємницької діяльності, оскільки законодавством передбачено, що сам факт реєстрації громадянина суб'єктом господарської діяльності обумовлює надання йму статусу самозайнятої особи.
Суд також зазначає, що факт реєстрації у якості суб'єкта господарювання передбачає можливість отримання особою доходу від цієї діяльності в будь який період в майбутньому, і тому, повідомляючи позивача про те що він не зареєстрований як суб'єкта господарювання, відповідач не міг передбачати отримання доходів від підприємництва.
Також помилкові і доводи представника відповідача про наявність законних підстав для отримання допомоги по безробіттю за наявності статусу підприємця, оскільки відповідно до п. "б" ч.3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" № 803-XII до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Судом встановлено, що станом на день розгляду справи кошти в сумі 2768,63 грн. відповідачем до Сімферопольського міського центру зайнятості не повернені.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що належить задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 11.10.2011 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанова оформлена та підписана 17.10.2011 року.
На підставі зазначеного вище, керуючись ст. 160-163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (95006, АР Крим, АДРЕСА_1) на користь Сімферопольського міського центру зайнятості (95000, АР Крим, м.Сімферополь, вул. О. Невського, 7а; р/р 37174130201100 в Управлінні Держказначейства в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 20708706) суму виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 2768,63 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя <підпис >Александров О.Ю.
<Текст >