Постанова № 18844971, 03.10.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
03.10.2011
Номер справи
2а-7721/11/0170/1
Номер документу
18844971
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 жовтня 2011 р. Справа №2а-7721/11/0170/1 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі судового засідання Суслової Є.О., за участю представника позивача Носач П.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Кримському регіоні” до комунального підприємства «Молодіжне-1» про стягнення штрафу в сумі 5100,00 гривень,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом прокурор Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Кримському регіоні” до комунального підприємства «Молодіжне-1» про стягнення штрафу в сумі 5100,00 гривень.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що постановою № 10 від 04.01.2011 року на підставі акту перевірки на комунальне підприємство «Молодіжне-1» було накладено штраф за правопорушення, що виразилось в ухиленні від виконання або несвоєчасне виконання припису, що передбачене ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику» від 21.06.1999 року № 1312.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.07.2011 року позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

03.08.2011 року позивачем були усуненні недоліки шляхом надання документів, що були зазначені в ухвалі суду від 04.07.2011 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.08.2011 року по справі було відкрито провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.08.2011 року по справі було закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та пояснив, що ВП “Держенергонагляд у Кримському регіоні” була проведена перевірка, за результатами якої складено акт про невиконання припису від 09.09.2010 року та відповідач був притягнутий до відповідальності за порушення вимог законодавства про електроенергетику, що виразилось у невиконанні припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у кримському регіоні.

Прокурор та відповідач у судове засідання не зявились, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили.

Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності прокурора та представника відповідача, повідомлених належним чином, на підставі наявних у справі доказів відповідно до частини 4 статті 128 КАС України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України “Про електроенергетику ” від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Частиною 5 ст. 9 Закону передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці, застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії встановлено, що державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до п.13 зазначеного Положення Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право:

- безперешкодно у робочий час відвідувати електричні і теплові установки та мережі суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії з метою здійснення контролю за дотриманням вимог нормативно-правових і нормативно-технічних документів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання;

- здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти;

- видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням;

- вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;

- вимагати від споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики дотримання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- фіксувати в установленому законодавством порядку процес обстеження (перевірки), огляду, інспектування електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж засобами аудіо- та відеотехніки.

Отже, органи Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, у тому числі її відокремлений підрозділ “Держенергонагляд у Кримському регіоні” у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються субєктами владних повноважень, які здійснюють заходи щодо впорядкування, контролю, нагляду за законодавством про електроенергетику.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.

Комунальне підприємство «Молодіжне-1» є юридичною особою, що підтверджується довідкою № 09.3-6-06/544 від 05.04.2007 року з ЄДРПОУ, наданою Головним управлінням статистики в АР Крим.

Судом встановлено, що відповідач, являючись субєктом господарювання, здійснюючі підприємницьку діяльність, зобовязаний виконувати всі обовязки, повязані з регулюванням діяльності електроенергетики та енергозбереження в Україні.

Судом встановлено, що правовідносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулюються Законом України “Про електроенергетику ” від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР.

Відповідно до статті 9 Закону України “Про електроенергетику ” Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:

-безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;

-отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

-давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

-давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

-надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;

-вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

-надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;

-застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Судом встановлено, що 03.09.2010 року позивачем проведена перевірка виконання відповідачем вимог припису № 04/03-0104 від 31.05.2010 року, яка була оформлена актом перевірки № 04/03-0028 від 03.09.2010 року.

Під час перевірки було встановлено, що відповідачем вимоги припису № 04/03-0104 від 31.05.2010 частково не виконані.

На підставі акту перевірки від 03.09.2010 року № 04/03-0177 службовими особами Держенергонагляд у Кримському регіоні на підставі статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику”, статті 14 Закону України «Про електроенергетику» комунальному підприємству «Молодіжне-1» було винесено припис від 09.09.2010 року № 04/03-0177, яким приписувалось комунальному підприємству «Молодіжне-1» здійснити низку заходів, направлених на приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці.

Згідно припису КП «Молодіжне-1» було зобовязане повідомити позивача про виконання припису до 10.10.2010 року. Відповідач також був повідомлений про відповідальність за ухилення від виконання або нсвоєчасне виконання припису.

Зазначений припис був направлений відповідачу 10.09.20110 року, та отримана ним 14.09.2010 року, що підтверджується відповідним поштовим повідомленням.

Судом встановлено, що 25.11.2010 року позивачем проведена перевірка виконання відповідачем вимог припису № 04/03-0177 від 09.09.2010 року, яка була оформлена актом перевірки № 04/03-0037 від 25.11.2010 року.

Згідно акту було встановлено, що КП «Молодіжне-1» не виконані п.п. 1-39 припису № 04/03-0177 від 09.09.2010 року.

Цей акт був підписаний начальником Латаковим І.О. та головним інженером Матвієнко С.О. КП «Молодіжне-1» без заперечень.

Згідно ч.3 ст.27 Закону України “Про електроенергетику ” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:

- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладення державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання".

Відповідно до пунктів 7, 8 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Судом встановлено, що 04 січня 2011 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Лещинським М.А. на підставі акту перевірки № 04/03-0037 від 25.11.2010 року прийнята постанова № 10кр про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Відповідно постанови № 10кр від 04 січня 2011 року за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії № 04/03-0177 від 09.09.2010 року на підставі ст.27 Закону України “Про електроенергетику” до комунального підприємства «Молодіжне-1» був застосований штраф в розмірі 5100,00 гривень.

Зазначена постанова була отримана відповідачем 11.01.2011 року за вх. №6, що підтверджується штампом відповідача на постанові.

Судом встановлено, що постанова № 10кр від 04 січня 2011 року відповідачем не оскаржена, протиправною у встановленому порядку не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості відповідача по справі.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про обґрунтованість та наявність підстав прийняття постанови про накладення штрафу на відповідача та здійснення своїх функцій позивачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Але відповідач доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не надав.

Згідно пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

При таких обставинах, приймаючи до уваги, що на момент розгляду справи відповідачем сума штрафу не погашена, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Під час судового засідання, яке відбулось 03.10.2011 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 10.10.2011 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158163КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з комунального підприємства «Молодіжне-1» (ідентифікаційний код 34842870) штраф в розмірі 5100,00 гривень (код платежу 21081100 «Адміністративний штраф та інші санкції», р/р 31112106700002 в ГУ ДКУ в АРК, ЗКПО 34740405, МФО 824026, одержувач: Державний бюджет м. Сімферополь АР Крим, банк одержувач: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.