ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 серпня 2011 р. Справа №2а-7032/11/0170/3
(18:06) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Білогірського району АР Крим в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим
до Комунального підприємства "Кримськорозівський сількомунгосп"
про стягнення
за участю представників сторін:
від прокуратури - Єрьоменко Алла Миколаївна, посвідчення № 11118,
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився.
Суть справи:
Прокурор Білогірського району АР Крим в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Комунального підприємства "Кримськорозівський сількомунгосп" про стягнення недоїмки у сумі 5024,00 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.06.11 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на порушення відповідачем вимог Закону України № 1058 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме несплату суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за грудень 2010 року, що утворилась за період з 01.01.2011 р. по 31.01.2011 р., у визначений законодавством строк.
Відповідач письмових заперечень проти позову не надав.
Представник прокуратури у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином (а.с. 16). Клопотань про відкладення розгляду справи або пояснень щодо поважності причин його відсутності у судовому засіданні на адресу суду не надав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином (а.с.14). Клопотань про відкладення розгляду справи або пояснень щодо поважності причин його відсутності у судовому засіданні на адресу суду не надав.
Врахувавши вищезазначені обставини, з урахуванням принципу розумності строку розгляду адміністративних справ за ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив розглянути справу за відсутності представників сторін, на підставі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представника прокуратури, уважно дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Кримськорозівський сількомунгосп" (ЄДРПОУ 31181977) зареєстровано Білогірською районною державною адміністрацією АР Крим 13.11.2000 р. за адресою місцезнаходження: 97633, АР Крим, Білогірський р-н, с. Кримська Роза, вул. Павличенко, 4 (а.с.7).
10.01.2011 р. Комунальне підприємство "Кримськорозівський сількомунгосп" подало до УПФУ в Білогірському р-ні АР Крим звіт про нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за грудень 2010 року, у якому сума страхових внесків, що підлягає сплаті, становить 5024,00 грн. (а.с. 9).
02.11.11 р. на адресу відповідача позивачем було направлено вимогу № Ю34 про сплату боргу у сумі 60885,02 грн. грн. (а.с. 10), яка була отримана представником відповідача 08.02.11 р., про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення (а.с. 10).
З матеріалів справи вбачається, що заборгованість відповідача з виплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за грудень 2010 року, що утворилась за період з 01.01.2011 р. по 31.01.2011 р., становить 5024,00 грн., яка станом на дату розгляду справи не погашена відповідачем, про що свідчить розрахунок суми заборгованості, наданий позивачем та наявний в матеріалах справи (а.с. 6).
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про прокуратуру” № 1789 від 05.11.1991 р. діяльність органів прокуратури спрямована на всемірне утвердження верховенства закону, зміцнення правопорядку і має своїм завданням захист від неправомірних посягань. Представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів громадянина є неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою (ст. 36-1).
Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства у порядку, передбаченому процесуальним законом.
Згідно частини 2 статті 60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адмінiстративного процесу.
Отже підстави участі прокурора у розгляді справи при представництві інтересів держави в особі УПФУ в Білогірському районі АР Крим засновані на законі.
Згідно частини 3 статті 6 КАС України субєкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є, зокрема, керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду в Білогірському АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами, виступає як субєкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
З зазначених підстав дана справа є справою адміністративної юрисдикції та має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.
Ст. 17 п. 2 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин встановлений обовязок страхувальника подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону України № 1058 страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Згідно ст. 18 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом, не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.
Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати, про що зазначено в ч.6 ст. 18 Закону України № 1058.
Згідно Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 в редакції на час виникнення спірних правовідносин, якавизначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме п.п.5.3.3 п. 5.3 ст. 5, страхові внески платниками, визначеними підпунктом 2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції, сплачуються до 1 квітня року, наступного за звітним, на підставі даних річної податкової декларації.
Ст. 106 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин визначено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені законом строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків, тобто недоїмкою, строк давності щодо стягнення якої не застосовується.
Отже заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків на пенсійне страхування, а саме недоїмка за грудень 2010 року, що утворилась за період з 01.01.2011 р. по 31.01.2011 р. та підлягає сплаті, становить 5024,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України № 1058, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка).
З урахуванням достатності у матеріалах справи доказів про наявність заборгованості відповідача по сплаті страхових внесків на загальне державне пенсійне страхування за грудень 2010 року, що утворилась за період з 01.01.2011 р. по 31.01.2011 р., у загальній сумі 5024,00 грн., відсутності доказів відповідача в порядку ст. 71 КАС України зі сплати стягуваної заборгованості, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
У судовому засіданні 15.08.11 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 19.08.11 р.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути 5024,00 грн. заборгованості за період з 01.01.2011 р. по 31.01.2011 р. з Комунального підприємства "Кримськорозівський сількомунгосп" (ЄДРПОУ 31181977) на користь Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим (ЄДРПОУ 22300429) (р/р 260470444712 у ВАТ "Державний Ощадний банк " м. Сімферополь, МФО 324805).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.