Рішення № 18828409, 18.10.2011, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
18.10.2011
Номер справи
5010/1740/2011-п-12/39
Номер документу
18828409
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2011 р. Справа № 5010/1740/2011-П-12/39

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Матуляк П. Я. , при секретарі судового засідання Михалевич А. Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Прокурора Тлумацького району в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної ради ,м.Івано-Франківськ , вул.Грушевського , 21 , Тлумацької районної ради , м.Тлумач , вул.Макуха , 12 та Петрівської сільської ради , с. Петрів,Тлумацький район, Івано-Франківська область,78041

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхбудсервіс" вул. Петрушевича,1, м. Івано-Франківськ,76000

про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 42,445грн.

за участю представників сторін:

Від позивачів 1 та 2 : не з"явився .

Від позивача-3 (Петрівської сільської ради) 3: Кушнір М.Ф. - сільський голова,

Від прокуратури: Каландрук А.В., (посвідчення №198 від 17.08.11р. - старший помічник прокурора)

Від відповідача: ОСОБА_1, (довіреність б/н від 13.07.11р. - представник)

прокурор Тлумацького району звернувся до господарського суду Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної ради , Тлумацької районної ради та Петрівської сільської ради з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхбудсервіс" про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь в сумі 42 445 грн.

Ухвалою суду від 02.09.11 порушено провадження по справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 18.10.11 .

Представники позивача 1 та 2 в судове засідання не з"явилися , хоча про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином ухвалою суду від 02.09.11 , що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштових відправлень .

Представники прокуратури та позивача-3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав , викладених в позовній заяві .

Крім того , прокурор в позовній заяві просив з метою забезпечення позову накласти арешт на майно відповідача в межах позовних вимог.

Суд відмовляє в задоволенні клопотання прокурора про забезпечення позову шляхом накладення арешту на майно відповідача у зв"язку з відсутністю правових підстав для його задоволення та порушенням прокурором вимог ст.33 ГПК України щодо подання обгрунтування та документального підтвердження припущення, що невжиття заходів про забезпечення позову суттєво утруднить чи зробить неможливим виконання рішення суду.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову не заперечив .

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників прокурора , позивача 3 та відповідача , дослідивши та оцінивши зібрані докази відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, судом прийнято до уваги наступне.

Рішенням Петрівської сільської ради від 24.05.11 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розташування та розробки Сокирчинського кар"єру суглинків" товариству з обмеженою відповідальністю "Шляхбудсервіс " затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,0136 га в межах населеного пункту с.Сокирчин Петрівської сільської ради в оренду відповідачу.

24.05.11 на виконання зазначеного рішення між Петрівською сільською радою(орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Шляхбудсервіс" укладено договір оренди землі (а.с 8-9) . Актом приймання-передачі земельної ділянки від 04.07.11 підверджується факт передачі відповідачеві в оренду спірної земельної ділянки .

Матеріалами справи ( зокрема , листами Управління Держкомзему у Тлумацькому районі №06-04-28/767 від 28.07.11 та №06-04-28/886 від 29.08.11 , розрахунком розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь від 16.12.10 тощо) та поясненнями представників сторін в судовому засіданні підтверджується , що відповідачу нараховано 42 445 грн. відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва внаслідок вилучення сільськогосподарських угідь для цілей , не пов"язаних із веденням сільського господарства.

Судом встановлено, що Розрахунок розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь від 16.12.10 затверджено першим заступником голови Тлумацької районної державної адміністрації, погоджено з відповідальним представником замовника та начальником управління Держкомзему у Тлумацькому районі та проведено відповідно до постанови Кабінету міністрів України №1279 від 17.11.97 "Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню". Розмір втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь з земель Петрівської сільської ради для розташування та розробки Сокирчинського кар"єру суглинків становить 42 445 грн.

За змістом ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Приписами ст.207 Земельного кодексу України передбачено умови відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.

Втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва-це втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Інститут відшкодування втрат є вагомим економічним важелем забезпечення пріоритетності земель сільськогосподарського призначення та лісових земель по відношення до інших видів цільового використання (ст. 23 Земельного кодексу України). Втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва відшкодовуються у разі виведення сільськогосподарських угідь, лісових земель з сільськогосподарського, лісогосподарського виробництва відповідно. Втрати характеризуються зменшенням площі угідь відповідного цільового призначення і зовсім не означають зменшення вартості земельної ділянки - як правило, вартість, навпаки, дуже сильно зростає. Задачу залучення до сільськогосподарського або лісогосподарського виробництва компенсуючих площ або покращити якість існуючих земель законодавець покладає на державу, тому саме до відповідних бюджетів мають відшкодовуватися втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Порядок визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначено Кабінетом Міністрів України у постанові №1279 від 17.11.97 "Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню".

Відповідно до п.4 зазначеного Порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок.

Стаття 209 Земельного кодексу вказує на те, що такі втрати зараховуються на спеціальні рахунки місцевих рад у розмірах: обласним радам-25%, районним радам-15%, міським, сільським, селищним радам- 60 %. Нормою даної статті встановлено, що кошти, які надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, використовуються виключно на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою. Використання цих коштів на інші цілі не допускається. Таким чином, їх зарахування має відбуватись до спеціального фонду державного бюджету.

За таких обставин, відповідач зобов'язаний сплатити :

- на рахунок Івано-Франківської обласної ради 25%, що становить 10611грн.25коп.;

- на рахунок Тлумацької районної ради 15%, що становить 6 366грн.75коп.;

- на рахунок Петрівської сільської ради 60%, що становить 25 467 грн.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

За змістом ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності , враховуючи приписи чинного законодавства , що регулюють спірні правовідносини , факт визнання відповідачем позовних вимог та правову позицію Вищого господарського суду України з розгляду аналогічих спорів, викладену у постановах від 02.08.11 у справі №64/382-10 та від 20.01.11 у справі №29/73 , суд приходить до висновку про задоволення позову .

Судові витрати за правилами ст.49 Господарського процесуального кодексу України покласти на відповідача.

Керуючись ст. 8 , 124 Конституції України, ст.ст.11 509 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, ст. 207, 209 Земельного кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України №1279 від 17.11.97 "Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню" , ст.ст. 33, 43, 49, ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов прокурора Тлумацького району в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної ради , Тлумацької районної ради та Петрівської сільської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхбудсервіс" про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва спричинених вилученням сільськогосподарських угідь в сумі 42 445 грн. задовольнити .

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхбудсервіс" (м. Івано-Франківськ , вул.Петрушевича , 1 , код ЄДРПОУ 32605985) на користь Івано-Франківської обласної ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ (р/р №31513901600001 за кодом платежу 21110000 в УДК Івано-Франківської області МФО 836014 ВКПО 20567654) 10 611 грн.25коп.( десять тисяч шістсот одинадцять гривень двадцять п"ять копійок) втрат сільськогосподарського виробництва .

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхбудсервіс" (м. Івано-Франківськ , вул.Петрушевича , 1 , код ЄДРПОУ 32605985) на користь Тлумацької районної ради Івано-Франківської області, м.Тлумач , вул. Макуха , 12 (р/р35414001001058 в УДК Івано-Франківської області МФО 836014 код 04054470 ) 6 366грн.75коп. (шість тисяч триста шістдесят шість гривень сімдесят п"ять копійок) втрат сільськогосподарського виробництва .

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхбудсервіс" (м. Івано-Франківськ , вул.Петрушевича , 1 , код ЄДРПОУ 32605985) на користь Петрівської сільської ради, с.Петрів Тлумацького району (р/р 33217812700479 за кодом платежу 130502 в УДК Івано-Франківської області МФО 836014) 25 467 грн. (двадцять п"ять тисяч чотириста шістдесят сім гривень ) втрат сільськогосподарського виробництва .

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхбудсервіс" (м. Івано-Франківськ , вул.Петрушевича , 1 , код ЄДРПОУ 32605985) в дохід державного бюджету ( отримувач: УДК, м.Івано-Франківськ; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31113095700002, код ЄДРПОУ 20568100, код платежу 22090200) 424грн.45коп. (чотириста двадцять чотири гривні сорок п"ять копійок) державного мита.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхбудсервіс" (м. Івано-Франківськ , вул.Петрушевича , 1 , код ЄДРПОУ 32605985) 236,00грн. (двісті тридцять шість грн. 00коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу ( отримувач: Державний бюджет м.Івано-Франківська, код ЄДРПОУ, отримувач: 20568100, р/р 31216259700002, банк- ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, код платежу 22050000).

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Матуляк П. Я.

Повне рішення складено 24.10.11

Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"

______ Легінь О. В. 24.10.11