ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" жовтня 2011 р.
Справа № 5004/791/11 за позовом Рожищенської міської ради, м.Рожище
до відповідача: Рожищенської районної спілки споживчих товариств, м. Рожище
про розірвання договору оренди земельної ділянки
Суддя Шум М.С.
ЗА УЧАСТЮ ПРЕДСТАВНИКІВ СТОРІН:
від позивача: ОСОБА_1, гол. спец. (дов. №932/2-17/2-11 від 06.09.2011р.)
ОСОБА_2., представник (дов. №931/2-17/2-11 від 06.09.2011р.)
від відповідача: н/з
Суть спору: позивач - Рожищенська міська рада звернулася до господарського суду Волинської області з позовом до Рожищенської районної спілки споживчих товариств про розірвання договору оренди земельної ділянки від 5 квітня 2005 року №3.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позові та доповненні підстав позову.
Відповідача у відзиві на позов та додаткових запереченнях просить суд в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування заперечень посилається на те, що не підписання додаткової угоди № 2 в запропонованій міською радою редакції не може вважатись істотним порушенням умов договору, які є підставою для розірвання договору оренди відповідно до положень ст. 651 ЦК України. Земельна ділянка на якій розміщені обєкти нерухомості, які належать райспоживспілці на праві власності використовується за цільовим призначенням, орендна плата яка визначена на 2011 рік сплачується в повній мірі і своєчасно. Незважаючи на те , що додаткова угода не була укладена на 2011 рік орендна плата сплачується в розмірі 3% від діючої нормативної грошової оцінки на підставі довідки від 28.01.2011р. виданої управлінням держкомзему у Рожищенському районі та податкової декларації з плати за землю. Так, якщо в 2010 році сума орендної плати за земельні ділянки складала 2091,09грн. з січня 2011 року за ті ж самі земельні ділянки сплачується місячна орендна плата в розмірі 4452,28 грн. Викладене спростовує твердження позивача про те, що він несе необгрунтовані втрати орендної плати в звязку з не підписанням додаткової угоди до договору.
В позовній заяві позивач зазначає обставини, що не відповідають дійсності, а саме те що райспоживспілка відмовилась укладати додаткову угоду в якій змінений з 1,5 до 3% відсоток орендної плати за землю. В додатковій угоді укладеній в липні 2009 року вказано орендну плату виходячи з 3 відсотків від нормативної грошової оцінки. Таким чином, орендна плати сплачується виходячи із встановлених 3 відсотків.
Також відповідач вказує, що позивачем порушена визначена ст. 188 ГК України процедура звернення до суду із вимогою про розірвання договору.
11.10.2011р. на адресу суду надійшло клопотання від відповідача про відкладення розгляду справи у звязку з участю представника по справі Даниліка Ф.Я. в судовому засіданні у Шацькому районному суді.
Суд відхиляє дане клопотання як необґрунтоване та безпідставне, оскільки Господарський процесуальний кодекс України не містить вимог щодо відповідальних осіб, які можуть представляти інтереси сторін в господарському суді. Надання повноважень на представництво інтересів сторони в процесі не обмежено будь-яким певним колом осіб, а тому неможливість явки в судове засідання конкретного представника, не є правовою підставою для відкладення розгляду справи. Стаття 22 ГПК України передбачає широке коло процесуальних прав сторін, поряд із цим встановлює для сторін обовязок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи. Зміст і характер клопотання свідчить про зловживання процесуальними правами сторін, спрямованими на затягування розгляду справи.
Разом з тим, суд вважає за можливе розглянути спір за наявними у справі доказами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, господарський суд, - ВСТАНОВИВ:
01.04.2005р. між Рожищенською міською радою (далі - орендодавець) та Рожищенською районною спілкою споживчих товариств (далі - орендар) укладено договір оренди землі (далі - договір), відповідно до п.1. якого, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування ринку («Універмаг», «Ринок», магазин «Запчастини-бакалія»), яка знаходиться на території Рожищенської міської ради по вул. Героїв УПА, 2.
Загальна площа земельної ділянки, яка передана в оренду становить 7565 кв.м.
Договір зареєстровано у Рожищенському районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при комітеті по земельних ресурсах»про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 05.04.2005р. №3.
Згідно п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення договору становить 476919,66 грн.
Відповідно до п. 8 договору договір укладено на 49 років.
Пунктом 9 договору встановлено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі 5246,16 грн. Орендна плата вноситься щомісячно в розмірі 437,18 грн. Платіж повинен поступати не пізніше 5 числа наступного місяця.
Згідно ч.1 п. "в" ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Відповідно до ч.1 ст.36 Закону України "Про оренду землі" у разі невиконання зобов'язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
В силу ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності зі ст.611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Згідно п. 38 договору оренди дія договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Частиною 3 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме платіжних доручень, наданих відповідачем, останній систематично порушує умови п. 9 договору в частині своєчасної сплати орендної плати.
Згідно зі ст. 141 Земельного кодексу України однією із підстав припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Як встановлено судом розрахунок орендної плати за договором було здійснено відповідно до вимог Закону України "Про оренду землі" в редакції станом на час укладення договору. Відповідно до вказаного Закону орендна плата за користування земельними ділянками, які знаходяться в державній і комунальній власності, не може бути менша ніж розмір земельного податку, який встановлений Законом України "Про плату за землю".
З 04.06.2008р. набрав чинності Закон України від 03.06.2008р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" яким внесено зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", а саме було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою, для земель несільськогосподарського призначення, трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
З метою приведення договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства, Рожищенською міською радою надіслано відповідачу додаткову угоду від 22.02.2010р. Відповідачем додаткову угоду не підписано (належних доказів не надано).
Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Податковим кодексом України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Так, на даний час у зв'язку з прийняттям 02.12.2010р. Податкового кодексу України, який вступив в дію 01.01.11р., Закон України "Про плату за землю" втратив чинність.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" внесені зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", а саме у частині другій слова "до Закону України "Про плату за землю" замінено словами "до Податкового кодексу України" а частину четверту, п'яту і сьому виключено (цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі»відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно ст.. 21 Закону України «Про оренду землі»розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю віднесена до загальнодержавних податків та зборів.
Орендна плата є одним з видів плати за землю.
Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для інших категорій земель не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим кодексом.
Згідно ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка землі.
У статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно ст. 275.3 Податкового кодексу України ставки податку на земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахування коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті.
Відповідно до ст. 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Відповідно до п.12 договору, розмір орендної плати переглядається один раз на два роки, зокрема, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Отже, укладений сторонами договір передбачає можливість перегляду розміру орендної плати, який встановлений таким договором.
Згідно до ст. 290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Підставою для нарахування орендної плати за землю є договір оренди земельної ділянки, який укладається сторонами - орендодавцем та орендарем.
Як встановлено статтями 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди), і договором або законом можуть бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Про це зазначено і в ст. 92 Земельного кодексу України.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі", орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі.
На виконання ст. 14 Закону України "Про оренду землі" постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. "Про затвердження Типового договору оренди землі" (зі змінами та доповненнями) затверджено Типову форму договору оренди землі, п. 13 якої визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, слід погодитись з позивачем, що у зв'язку із законодавчою зміною річного розмір орендної плати за землю усі договори оренди землі, повинні відповідати вимогам чинного законодавства, і річний розмір орендної плати за землю не повинен бути меншим трикратного розміру земельного податку.
Як визначає ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Проте, всупереч наведеним нормам відповідач не спростував доводів позивача.
Враховуючи порушення відповідачем істотних умов договору в частині своєчасної сплати орендної плати та відмови щодо внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати у відповідності до вимог чинного законодавства України, господарський суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства України та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Договір оренди земельної ділянки, укладений 5 квітня 2005 року №3 між Рожищенською міською радою та Рожищенською районною спілкою споживчих товариств розірвати.
3. Стягнути з Рожищенської районної спілки споживчих товариств (м. Рожище, вул. Незалежності, 25, код ЄДРПОУ 017442557) в доход Державного бюджету України 85 грн. державного мита на р/р 31113095700002, одержувач коштів: УДК у м. Луцьку, банк одержувача: ГУДКУ у Волинській області, код одержувача: 21741605, МФО 803014, КБК 22090200; 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31212264700002, одержувач коштів: УДК у м. Луцьку, банк одержувача: ГУДКУ у Волинській області, код одержувача: 21741605, МФО 803014, КЕКД 22050003
Суддя М. С. Шум
Дата виготовлення повного
тексту рішення
13.10.11