Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 203
РІШЕННЯ
Іменем України
10.10.2011Справа №5002-29/2868-2011
За позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Училищна, буд. 42 а, код ЄДРПОУ 03348117);
До відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Обєднання Транс-Континенталь» (95017, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Шмідта, буд. 19/1, кВ. 4а // 97300, АР Крим, смт. Кіровське, вул. Р. Люксембург, 92-а, код ЄДРПОУ 32477244);
Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Національна комісія регулювання електроенергетики України (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 19);
Про спонукання укласти договір.
За зустрічним позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю «Обєднання Транс-Континенталь» (95017, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Шмідта, буд. 19/1, кВ. 4а // 97300, АР Крим, смт. Кіровське, вул. Р. Люксембург, 92-а, код ЄДРПОУ 32477244);
До відповідача - Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Училищна, буд. 42 а, код ЄДРПОУ 03348117);
Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Національна комісія регулювання електроенергетики України (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 19);
Про спонукання укласти договір.
Суддя О.І. Башилашвілі
Представники:
Від позивача (за первісним позовом) ОСОБА_3, представник, довіреність №402 від 16.05.2011 р; ОСОБА_1, представник, довіреність №474 від 16.05.2011 р;
Від позивача (за зустрічним позовом) ОСОБА_2, представник, довіреність №474 від 20.05.2011 р;
Третя особа не зявився;
Суть спору: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» звернулося до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Обєднання Транс-Континенталь» про спонукання укласти договір на транспортування природного газу № 1ТР між ПАТ «Кримгаз» та ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» в редакції позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушені умови договору №14\315/11 від 31.01.2011 р. про надання послуг з транспортування природного газу розподільними трубопроводами, укладеного між сторонами у справі, в частині не надання послуг у кількості необхідній для виконання цього договору, у зв'язку з чим промислові споживачі отримали газ понад виділені та доведені до виконавця через ОДУ ДК «Укртрансгаз» обсяги, за що пунктом 7.3 розділу 7 Договору передбачено нарахування штрафу.
Відповідно до абзацу 3 п. 10 Постанови КМУ №1729 від 26.03.2001 «Про забезпечення споживачів природним газом» визначено, що постачальники природного газу у разі постачання природного газу за регульованим тарифом укладають з газотранспортними і газодобувними підприємствами та субєктами господарювання, що мають ліцензію на здійснення розподілу природного і нафтового газу, договори про транспортування природного газу (тільки).
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» 25.03.2010 отримало ліцензію № 293 на розподіл природного, нафтового та газу (метану) вугільних родовищ.
За вих. № 01-09/927 від 26.04.2011 рекомендованим листом на адресу ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» спрямований на підпис договір на транспортування природного газу № 1ТР від 26.04.2011 між ПАТ «Кримгаз» та ТОВ «Об'єднання Транс- Континенталь». Однак, до теперішнього часу договір залишається не укладеним, транспортування природного газу для ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» по розподільчим мережам ПАТ «Кримгаз» продовжується далі, розрахунки за транспортування природного газу ТОВ «Об"єднання Транс-Континенталь» не проводяться, що і стало причиною звернення позивача до суду. Ухвалою господарського суду АР Крим від 08.07.2011 року позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» прийнято судом до розгляду, справу за порушеним провадженням призначено до слухання у судовому засіданні. Ухвалою господарського суду АР Крим від 19.07.2011 року судом прийнято до розгляду зустрічний позов відповідача про спонукання укласти договір про надання послуг з переміщення природного газу від 01.01.2011 р. між ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» та ПАТ «Кримгаз» в редакції ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь». Позовні вимоги мотивовані тим, що ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» на підставі ліцензії, виданий НКРЄ, здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу, а саме здійснює транспортування природного газу власними газорозподільними мережами з метою його доставки споживачам - мешканцям сіл Красна Зорька та Урожайне Сімферопольського району АРК.
ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» з 01.04.2011 р. здійснює закупівлю газу у ДК «Газ України», які згідно умов договорів передають природний газ «в загальному потоці на газорозподільних станціях (ГРС), що належать продавцю (для споживачів с. Красна Зорька та с. Урожайне Сімферопольського р-ну) через газові мережі ПАТ «Кримгаз»...в газові мережі Покупця.
Таким чином, придбаний ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» природний газ від магістрального газопроводу до розподільного газопроводу ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» транзитом проходить через певну частину розподільного газопроводу ПАТ «Кримгаз». При цьому, оскільки іншого засобу передачі природного газу від магістрального трубопроводу до ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» не існує, ПАТ «Кримгаз» є єдиною особою, що може надавати послуги з переміщення природного газу між продавцем та покупцем, тобто є монополістом з надання такої послуги.
З метою врегулювання відносин між двома газорозподільними підприємствами щодо транзитного переміщення природного газу через розподільний газопровід ПАТ «Кримгаз», ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» запропонувало ПАТ «Кримгаз» укласти відповідний договір про надання послуг по переміщенню природного газу (06 січня 2011 р. на адресу ПАТ «Кримгаз» цінним листом із повідомленням було спрямовано два примірники викладеного в вигляді єдиного документу проекту договору № 2), однак листом від 19.01.2011 р. № 286 ПАТ «Кримгаз» відмовився від укладення запропонованого договору, посилаючись на його невідповідність вимогам діючого законодавства. При цьому ПАТ «Кримгаз», не надавши по суті заперечень щодо умов договору, жодним чином не зазначив, яким саме вимогам та якого саме закону не відповідає зазначений договір, як і не зазначив, у чому саме він вбачає невідповідність, що і стало причиною звернення ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» до суду із зустрічною позовною заявою.
Відповідач за первісним позовом, згідно наданому відзиву у судове засідання 19.07.2011р., проти позову заперечував, посилаючись на те, що запропонований ПАТ «Кримгаз» договір на транспортування природного газу не відображує фактичних стосунків сторін, оскільки ПАТ «Кримгаз» не є газорозподільною організацією, а ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» не є замовником, послуги, що надаються не є транспортуванням природного газу згідно термінів, що містяться в ст. 1 ЗУ «Про засади функціонування ринку природного газу».
Ухвалою господарського суду АР Крим від 28 липня 2011 року судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Національну комісію регулювання електроенергетики України.
Позивач за первісним позовом у судовому засіданні 09.08.2011р. надав довідку про те, що станом на 01 липня 2011 року на балансі ПАТ «Кримгаз» у складі державного майна знаходяться обєкти газопостачання газопроводи протяжністю 6002,8 км., а також споруди на них, загальною вартістю 345671 тис.грн. Усі обєкти газопостачання внесені у Єдиний реєстр обєктів державної власності. Крім того, у складі орендованого майна знаходяться газопроводи протяжністю 365,8 км. та споруд на них, загальною вартістю 153497 тис. грн., які передані ПАТ «Кримгаз» за договорами оренди нерухомого майна від НАК «Нафтогаз України» та Фонду майна АРК, яка судом була долучена до матеріалів справи.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 09.08.2011р. суд продовжив строк розгляду справи в порядку ст.. 69 ГПК України.
У судовому засіданні 29.09.2011р. представник третьої особи надав письмові пояснення, долучені судом до матеріалів справи, в яких виклав свою правову позицію відносно спору, а саме зазначив, що з метою доставки природного газу споживачам с. Красна Зорька та с. Урожайне Сімферопольського району між ПАТ «Кримгаз» та ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» має укладатися договір на розподіл природного газу із розрахунку, що за послуги з транспортування газорозподільними мережами ПАТ «Кримгаз» ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» буде сплачувати за тарифом, встановленим НКРЕ для ПАТ «Кримгаз».
04.10.2011р.на адресу господарського суду АР Крим надійшли пояснення Національної комісії регулювання електроенергетики України, які були надані її представником у попередньому судовому засіданні та долучені в матеріали справи.
У судовому засіданні 10.10.2011р. позивач за первісним позовом підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач за первісним позовом проти позову заперечує та наполягає на задоволенні зустрічної позовної заяви, підтримуючи свою правову позицію.
Третя особа явку свого представника у судове засідання не забезпечила, причина неявки не відома, про день та час слухання справи повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією.
Розгляд справи відкладався відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
Відповідно до абзацу 3 п.10 Постанови Кабінету міністрів України № 1729 від 26.03.2001 «Про забезпечення споживачів природним газом» визначено, що постачальники природного газу у разі постачання природного газу за регульованим тарифом укладають з газотранспортними і газодобувними підприємствами та суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на здійснення розподілу природного і нафтового газу, договори про транспортування природного газу.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» своїми газорозподільними мережами здійснює транспортування природного газу для споживачів замовника Товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс-Континенталь» в об'ємах, що погоджені між сторонами та в межах території діяльності, що визначена ліцензійними умовами.
Загальний порядок укладання господарських договорів встановлений статтею 181 Господарського кодексу України.
Так, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).
Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі, якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору (частина 1 статті 187 Господарського кодексу України).
Як свідчать матеріали справи, за вих. № 01-09/927 від 26.04.2011 рекомендованим листом на адресу ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» спрямований на підпис договір на транспортування природного газу № 1ТР від 26.04.2011 між ПАТ «Кримгаз» та ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» (а.с. 21, 22-26).
ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» одержаний даний проект договору, про що свідчить відповідна відмітка на поштовому повідомлені від 29.04.2011р.
Однак, ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» вказаний договір з ПАТ «Кримгаз» не уклало, тоді як транспортування природного газу для ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» по розподільчим мережам ПАТ «Кримгаз» продовжується далі, розрахунки за транспортування природного газу ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» не проводиться, тому ПАТ «Кримгаз звернувся з позовом до суду про спонукання ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» укласти договір №1 ТР на транспортування природного газу.
Дослідивши обставини справи, оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги за первісним позовом підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» визначені такі терміни:
пункт 6) газопостачальне підприємство - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює постачання природного газу безпосередньо споживачам згідно з укладеними договорами;
пункт 7) газорозподільне підприємство - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює транспортування природного газу газорозподільними мережами безпосередньо споживачам, у власності чи в користуванні якого перебувають газорозподільні мережі та інші виробничі об'єкти та який здійснює щодо них функції з оперативно-технологічного управління;
Згідно ст. 6 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» передбачене Ліцензування господарської діяльності на ринку природного газу, а саме у пункті 1 визначено, що діяльність, пов'язана з транспортуванням та розподілом трубопроводами, постачанням за регульованим та нерегульованим тарифами, зберіганням природного газу в обсязі, що перевищує рівень, установлений ліцензійними умовами, продажем за закупівельними цінами суб'єктам господарювання, визначеним статтею 10 цього Закону, природного газу власного видобутку в обсязі, що перевищує рівень, установлений ліцензійними умовами, провадиться за умови отримання відповідної ліцензії. Ліцензія видається окремо на кожний вид діяльності в порядку, визначеному Національною комісією регулювання електроенергетики України.
Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" визначені види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню. Згідно до п. 14 ч.3 ст. 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ліцензуванню підлягає транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ трубопроводами та їх розподіл.
Як зазначалось вище, Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» 25.03.2010р. отримало ліцензію № 293 на розподіл природного, нафтового та газу (метану) вугільних родовищ.
Згідно п. 26 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" транспортування природного газу - господарська діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу трубопроводами з метою його подальшого зберігання, розподілу або доставки безпосередньо споживачам та замовникам, окрім транспортування внутрішньопромисловими трубопроводами (приєднаними мережами).
Транспортування природного газу трубопроводами, згідно п.14. ч. 2 ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» підлягає ліцензуванню з обовязковим дотриманням ліцензійних умов. Ліцензійні умови є нормативно-правовим актом, положення якого встановлюють кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші вимоги для провадження певного виду господарської діяльності. Субєкт господарювання зобовязаний провадити певний вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов.
Згідно пункту 3.3. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного та нафтового газу, затверджених постановою НКРЕ від 13.01.2010 № 12 ліцензіат здійснює розподіл газу на договірних засадах та за встановленим НКРЕ тарифом.
Пунктом 3.8. Ліцензійних умов передбачено, що ліцензіат одержує плату за послуги з транспортування газу розподільними трубопроводами від замовників цих послуг за встановленим НКРЕ тарифом.
Абзацом 3 пункту 10 Постанови Кабінету міністрів України № 1729 від 26.03.2001 «Про забезпечення споживачів природним газом» визначено, що постачальники природного газу у разі постачання природного газу за регульованим тарифом укладають з газотранспортними і газодобувними підприємствами та суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на здійснення розподілу природного і нафтового газу, договори про транспортування природного газу.
Статтею 23 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» передбачена відповідальність за порушення законодавства з питань функціонування ринку природного газу.
Фізичні особи, фізичні особи - підприємці та юридичні особи, які порушили законодавство з питань функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу є порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності. Одержання плати за послуги з транспортування газу розподільними трубопроводами від замовників цих послуг здійсняється за встановленими НКРЕ тарифами.
Слід зазначити, що ПАТ «Кримгаз» не є газотранспортною організацією.
Згідно п. 9 ст.1 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» газотранспортне підприємство - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює транспортування природного газу магістральними газопроводами, які перебувають у його власності чи користуванні, та виконує щодо них функції з оперативно-технологічного управління.
ПАТ «Кримгаз» використовує газорозподільні мережі - виробничий комплекс, що складається з організаційно і технологічно пов'язаних між собою об'єктів, призначених для розподілу природного газу від газорозподільних станцій безпосередньо споживачам, що визначено законом України «Про засади функціонування ринку природного газу».
Як вказує позивач та не заперечує ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь», останній не має технічної можливості провести закуплений природний газ від магістрального газопроводу постачальника до своїх розподільчих газопроводів. Закуплений ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» природний газ проходить через певну частину розподільного газопроводу ПАТ «Кримгаз» до пункту приймання-передачі газу (балансового розмежування газопроводу).
Тобто, ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» є лише замовником послуги - суб'єкт ринку природного газу, який на підставі договору замовляє надання послуг з транспортування та розподілу природного газу споживачам, його транзиту територією України або зберігання в підземних сховищах;
Розподіл природного газу, це господарська діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з транспортуванням природного газу газорозподільними мережами з метою його доставки споживачам;
Відповідно до статті 14 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» розподіл природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким газорозподільне підприємство зобов'язується транспортувати природний газ, довірений йому замовником, газорозподільними мережами до пункту приймання-передачі газу та передати його споживачу, який відповідно до законодавства має право на одержання зазначеного газу, а замовник зобов'язується сплатити за доставку газу за встановленою в договорі платою.
Пунктом 2 цієї статті передбачено, що обов'язкові умови для газорозподільних підприємств та споживачів послуг, що надаються такими підприємствами, встановлюються в типовому договорі про транспортування природного газу газорозподільними мережами.
Постановою НКРЄ від 31.03.2011 року № 469 «Про затвердження Типового договору на розподіл природного газу» саме затверджений примірник Типового договору на транспортування природного газу газорозподільними мережами.
Статтею 4 Законом України «Про засади функціонування ринку природного газу» передбачено, що Державне регулювання діяльності суб'єктів ринку природного газу, в тому числі суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, які діють на суміжних ринках здійснюється Кабінетом Міністрів України, Національною комісією регулювання електроенергетики України та центральними органами виконавчої влади в межах їх повноважень.
До повноважень Національної комісії регулювання електроенергетики України належать, зокрема: 1) здійснення державного регулювання відносин суб'єктів ринку природного газу; 3) затвердження ліцензійних умов провадження певних видів господарської діяльності на ринку природного газу; 6) забезпечення проведення тарифної та цінової політики на ринку природного газу; 7) встановлення тарифів на: пунктом 2 передбачене і транспортування природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами; 11) затвердження порядків: формування тарифів на послуги з транспортування, розподілу, постачання, закачування, зберігання та відбору природного газу.
Указом Президента України від 14.03.1995 № 213 «Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України», основний орган що здійснює формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонування оптового ринку електроенергії, ринків газу, нафти та нафтопродуктів є Національна комісія з питань регулювання електроенергетики України, яка розробляє і затверджує обовязкові для виконання нормативні акти з питань, що належать до її компетенції.
Тариф на транспортування та постачання газу розраховується ліцензіатом на наступний період відповідно до постанови НКРЕ від 04.09.2002 № 983 «Про затвердження Методики розрахунку тарифів на транспортування та постачання природного газу для підприємств з газопостачання та газифікації та затверджується НКРЕ.
Таким чином, самостійно розраховувати та нараховувати тариф господарські товариства не уповноважені і договір на пересування природного газу не передбачений чинним законодавством та суперечить засадам функціонування ринку природного газу.
Крім того, статтею 21 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» визначено, що газотранспортні та газорозподільні підприємства зобов'язані: 3) надавати послуги з транспортування та розподілу природного газу відповідно до договорів; 4) здійснювати транспортування природного газу та його розподіл відповідно до умов договорів; 5) забезпечувати додержання дисципліни транспортування та розподілу природного газу відповідно до умов укладених договорів; 7) дотримуватися вимог щодо транспортування газу, встановлених нормативно-правовими та нормативно-технічними актами.
За таких обставин, повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи документи, фактичні обставини справи, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, про задоволення первісного позову.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу за первісним позовом підлягають віднесенню на відповідача за первісним позовом ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» відповідно до положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
Відносно зустрічної позовної заяви ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» до ПАТ «Кримгаз» про спонукання укласти договір про надання послуг з переміщення природного газу від 01.01.2011 р. між ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» та ПАТ «Кримгаз» в редакції ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь», суд прийшов до висновку щодо хибного трактування позивачем за зустрічним позовом норм чинного законодавства, тому вважає даний позов не обґрунтованим, спростованим вищевикладеним, а відтак він не підлягає задоволенню.
Так зокрема, як зазначалось раніше, договір про надання послуг з переміщення природного газу не передбачений чинним законодавством. А позиція позивача за зустрічним позовом щодо посилання на ч.2.ст.642 ЦК України, якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом, розцінюючи дії ПАТ «Кримгаз» по наданню послуг з транспортування газу з початку 2011р., як прийняття ним пропозиції ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» щодо укладання договору є помилковим, оскільки договір № 324 на транспортування природного газу від 29.12.2009 року, наявний в матеріалах справи, укладений між сторонами у справі, діє до 31.12.2010 року, а в частині розрахунків - до повного виконання грошового зобовязання. Як вказує позивач за первісним позовом, відповідач не здійснює оплату за вказаним договором, а відтак в частині виконання грошових зобовязань він діє дотепер.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу за зустрічним позовом підлягають віднесенню на позивача за зустрічним позовом ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» відповідно до положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Первісний позов задовольнити.
2.Вважати договір на транспортування природного газу №1ТР укладеним з Товариством з обмеженою відповідальністю «Обєднання Транс-Континенталь» на умовах поданого Приватним акціонерним товариством «Кримгаз» проекту цього договору з моменту набрання рішенням суду законної сили.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Обєднання Транс-Континенталь» (95017, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Шмідта, буд. 19/1, кВ. 4а // 97300, АР Крим, смт. Кіровське, вул.. Р. Люксембург, 92-а, код ЄДРПОУ 32477244) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул.. Училищна, буд. 42 а, код ЄДРПОУ 03348117) державне мито в сумі 85,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
4. У зустрічному позові відмовити.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 14.10.2011р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримБашилашвілі О.І.