ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
Підлягає публікації в ЄДРСР
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" жовтня 2011 р.Справа № 30/17-2860-2011 За позовом: Товариство з обмеженою відповідальністю „Дунай Транс Термінал Компані”
Відповідач: Виконавчий комітет Ренійської міської ради Одеської області
Про стягнення
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 - згідно довіреності № 15-06/01 від 15.06.2011р.
Від відповідача: ОСОБА_2 - згідно довіреності від 23.08.2011р.
Суть спору: Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Дунай Транс Термінал Компані», звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області про стягнення заборгованості у сумі 405 583 грн. 92 коп.
В ході розгляду справи позивач неодноразово уточнював позовні вимоги та згідно заяви про збільшення позовних вимог, що надійшла до суду 27.09.2011р. просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 839588 грн. 22 коп.
Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на задоволенні позову.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позов.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
18 грудня 2008р. між Ренійською міською радою (Орендодавець) та ТОВ «Дунай Транс Термінал Компані»(Орендар) був укладений Договір оренди основних фондів, які входять до систем водопостачання та водовідведення м. Рені, згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування основні фонди, які складаються з систем водопостачання та водовідведення м. Рені та іншого майна, що належить територіальній громаді та знаходиться у користуванні РГП «Водоканал»та КП «Міськканалізація». Строк дії Договору 2 роки та 11 місяців, а саме - до 18.11.2011р. включно.
Відповідно до п. 1.4 Договору Орендар виступає правонаступником усіх прав та обовязків ліквідованих підприємств РГП «Водоканал»та КП «Міськканалізація».
Позивач по справі зазначає, що формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення здійснюється відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. № 959. Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку формування тарифів підприємствами здійснюється відповідно до річних планів виробництва і надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення і економічно обґрунтованих планованих витрат, визначних на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обовязкових платежів) та цін у планованому періоді, встановлених на підставі прогнозних індексів цін виробників промислової продукції.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні, транспортні та інші послуги. Рішенням виконкому Ренійської міської ради від 23.12.2009р. № 401 «О согласовании тарифов на услуги водоснабжения и водоотведения, предоставляемые ООО «Дунай Транс Терминал Компани»з 01.02.2010р. встановлено тарифи на послуги водопостачання та водовідведення, що надаються ТОВ «Дунай Транс Термінал Компані», з урахуванням рівня рентабельності відповідно до п. 21 Порядку формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення.
Згідно п. 38 Порядку у разі зміни протягом установленого строку дії тарифів ставок податків і зборів (обовязкових платежів), рівня заробітної плати на підприємствах відповідно до актів законодавства, Генеральної, галузевої угод, ставок орендної плати, інших обовязкових платежів і зборів, цін і тарифів на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси, запроваджується механізм коригування тарифів. Позивач зазначає, що у 2011р. у звязку з впливом вищезазначених чинників тарифи ТОВ «Дунай Транс Термінал Компані»були піддані коригуванню.
За Висновками Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг економічно обґрунтованим є розрахунок планових витрат на виробництво послуг з централізованого водовідведення, визначений у розмірі 5 грн. 29 коп. за один кубічний метр стоків (висновок № 1174 від 30.03.2011р.) та розрахунок планових витрат на виробництво послуг з централізованого водопостачання у розмірі 5 грн. 45 коп. за один кубічний метр води ( висновок № 1173 від 30.03.2011р.) .
Позивач зазначає, що відповідно до п. 4 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»в разі затвердження тарифів нижче рівня економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, орган, який їх затвердив, зобовязаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету різницю між затвердженим розміром тарифу й економічно обґрунтованими витратами на виробництво послуг. Відповідно до п. 5 зазначеної статті видатки на відшкодування втрат підприємств, що повязані зі встановленням тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, фінансується за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.
Позивач зазначає, що він належним чином виконує свої зобовязання щодо надання послуг водопостачання та водовідведення, неодноразово звертався до Ренійського міського голови з питання щодо узгодження нових тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, але до цього часу питання не розглянуто.
На підставі викладеного позивач просить стягнути з відповідача різницю між затвердженим розміром тарифу й економічно обґрунтованими витратами на виробництво послуг у сумі 839588 грн. 22 коп.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до змісту п. 4 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавці / виробники житлово-комунальних послуг мають право на відшкодування різниці між встановленим розміром цін / тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг тільки після затвердження органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку надавачем таких послуг.
Виконавчим комітетом Кенійської міської ради рішення про встановлення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення в м. Рені на рівні нижчому від економічно обґрунтованого не приймалося, джерела покриття відшкодування витрат з різниці в тарифах не визначалися, відповідні видатки в міському бюджеті на 2011р. не закладено.
Крім того, відповідач зазначає, що вивчаючи питання можливості зміни існуючих тарифів Виконком запропонував ТОВ «Дунай Транс Термінал Компані»надати матеріали в обґрунтування пропонованих до затвердження тарифів, але такі матеріали надані не були, у звязку з чим виконком був позбавлений можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення щодо зміни тарифів.
Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:
Відповідно до частини 1, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки. Цивільні права та обовязки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, 18 грудня 2008р. між Ренійською міською радою (Орендодавець) та ТОВ «Дунай Транс Термінал Компані»(Орендар) був укладений Договір оренди основних фондів, які входять до систем водопостачання та водовідведення м. Рені, згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування основні фонди, які складаються з систем водопостачання та водовідведення м. Рені та іншого майна, що належить територіальній громаді та знаходиться у користуванні РГП «Водоканал» та КП «Міськканалізація». На підставі зазначеного Договору ТОВ «Дунай Транс Термінал Компані»надає послуги з водопостачання та водовідведення.
Рішенням виконкому Ренійської міської ради від 23.12.2009р. № 401 «О согласовании тарифов на услуги водоснабжения и водоотведения, предоставляемые ООО «Дунай Транс Терминал Компани»з 01.02.2010р. встановлено тарифи на послуги водопостачання та водовідведення, що надаються ТОВ «Дунай Транс Термінал Компані»
Слід зауважити, що до 01.06.2011р. був чинним Порядок формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. № 959, і саме цим Порядком правомірно користувався позивач. Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку формування тарифів підприємствами здійснюється відповідно до річних планів виробництва і надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення і економічно обґрунтованих планованих витрат, визначних на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обовязкових платежів) та цін у планованому періоді, встановлених на підставі прогнозних індексів цін виробників промислової продукції. Згідно п. 38 Порядку у разі зміни протягом установленого строку дії тарифів ставок податків і зборів (обовязкових платежів), рівня заробітної плати на підприємствах відповідно до актів законодавства, Генеральної, галузевої угод, ставок орендної плати, інших обовязкових платежів і зборів, цін і тарифів на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси, запроваджується механізм коригування тарифів. У 2011р. у звязку з впливом вищезазначених чинників тарифи ТОВ «Дунай Транс Термінал Компані»були піддані коригуванню.
Відповідно до п. 7 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 868 „Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово комунальні послуги”, у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов'язаних із провадженням ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, з причин, які не залежать від ліцензіата, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, може проводитися перерахування тарифів шляхом коригування лише тих складових частин структури тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення.
За Висновками Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг економічно обґрунтованим є розрахунок планових витрат на виробництво послуг з централізованого водовідведення, визначений у розмірі 5 грн. 29 коп. за один кубічний метр стоків (висновок № 1174 від 30.03.2011р.) та розрахунок планових витрат на виробництво послуг з централізованого водопостачання у розмірі 5 грн. 45 коп. за один кубічний метр води ( висновок № 1173 від 30.03.2011р.) .
Відповідно до абз. 6 ст. 9 Закону України «Про ціни і ціноутворення»органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які своїм рішенням встановлюють (затверджують) ціни (тарифи) на роботи (послуги) у розмірі, нижчому за розмір економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання), зобовязані відшкодовувати субєкту господарювання різницю між встановленим (затвердженим) розміром ціни (тарифу) та розміром економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) зазначених робіт (послуг) за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Згідно п. 4 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»в разі затвердження тарифів нижче рівня економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, орган, який їх затвердив, зобовязаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету різницю між затвердженим розміром тарифу й економічно обґрунтованими витратами на виробництво послуг. Відповідно до п. 5 зазначеної статті видатки на відшкодування втрат підприємств, що повязані зі встановленням тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, фінансується за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.
За таких обставин, позовна заява ТОВ «Дунай Транс Термінал Компані»є обґрунтованою, правомірною та підлягає задоволенню.
Судові витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунай Транс Термінал Компані» задовольнити повністю.
2.Стягнути з Виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області (м. Рені, Одеської області, вул. Леніна, 103, код ЄДРПОУ 04056990, р/р 35411054002123 у УДК, МФО 828011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунай Транс Термінал Компані»(м. Рені, Одеської обл., вул. Совєтская, 4, код ЄДРПОУ 34322169, п/р 26000060305895 в Южному ГРУ ПАТ КБ Приватбанк, МФО 328704) заборгованість у сумі 839588 грн. 22 коп., витрати по сплаті державного мита у сумі 8395 грн. 88 коп. та витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 236 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписане 11 жовтня 2011р.
Суддя Рога Н. В.