Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.10.11 Справа № 1/142/2011
За позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області
до Відкритого акціонерного товариства "Краснолуцький машинобудівний завод", м. Красний Луч Луганської області
за участю у справі у якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Краснолуцької міської ради Луганської області, м. Красний Луч Луганської області
про стягнення 170 грн. 58 коп.
Суддя Н.М.Зюбанова
П р е д с т а в н и к и :
від позивача ОСОБА_1, дов. № 1 від 05.01.11;
від відповідача не прибув;
Суть спору: про стягнення з відповідача 170 грн. 58 коп. збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства (у відповідності до заяви позивача за листом від 24.10.11 № 02-2307 про зменшення ціни позову).
Відповідач у відзиві на позовну заяву за листом від 16.08.11 № 02-39юр проти позову заперечує з посиланням на те, що його товариство проводило відкачку води для визначення працездатності свердловини, але на даний час вона законсервована на період оформлення документів на водовідведення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд дійшов до наступного.
Так, відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затв. наказом Мінприроди від 19.12.2006 за № 548, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за № 120/13387 Державна екологічна інспекція в Луганській області є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, у серпні 2010 року позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ "Красно луцький машинобудівельний завод", за результатами якої був складений акт перевірки від 30.08.10 та встановлений факт забору підземних вод при відсутності відповідної ліцензії на дозволу на спецводокористування, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.
Згідно зі ст. 6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; дотримуватися встановлених нормативів гранично-припустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Статтею 48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Розмір шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства з боку відповідача обчислений згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорона та раціональне використання водних ресурсів, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09 № 389, за реєстр. в Міністерстві юстиції від 14.08.09 № 767/16783 та складає 170 грн. 58 коп.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодувати шкоду та збитки, заподіяні ними внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Як звісно, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправна поведінка заподіювача шкоди, причинний зв"язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вина.
Матеріалами справи підтверджено у повному обсязі зазначені вище складові шкоди, тому позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю з віднесенням судових витрат на відповідача згідно ст. 49 ГПК України, які підлягають до стягнення в доход державного бюджету України, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.
Заперечення відповідача з посиланням на Кодекс України "Про надра" відхиляються судом за необґрунтованістю, оскільки завданням Кодексу України про надра є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині тощо, а позивачем заявлено позов у звязку з порушенням водного законодавства, про що вказано вище.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Красно луцький машинобудівний завод", м. Красний Луч Луганської області, Заводський проїзд, буд. 1, ідент. код 00165646 на користь спеціального фонду місцевого бюджету м. Красний Луч Луганської області, балансовий рахунок № 33115331700039, ВДК м. Красний Луч Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач УДК у Луганській області, МФО 804013 - 170 грн. 58 коп. шкоди;
- в доход державного бюджету України на п/рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 102 грн. 00 коп.; на п/рахунок 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ державній податковій інспекції у м. Красний Луч Луганській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання повного рішення 24.10.11.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.А.Кравцова