Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.10.11 Справа № 15/147/10-30/5009/4200/11
Суддя Кагітіна Л.П.
За позовом: Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»в особі Запорізьких електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25)
до відповідача: Запорізького міського обєднання Української Спілки ветеранів Афганістану (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164, к. 758)
третя особа-1 на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне підприємство «Виробниче ремонтно-експлуатаційне обєднання № 11»(69118, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 13-А)
третя особа-2 на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Державного казначейства України в Запорізькій області в особі Управління Державного казначейства у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУДК України у Запорізькій області (69104, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 32)
про стягнення 10822,55 грн.,
Суддя Кагітіна Л.П.
За участю представників сторін та учасників процесу:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 167 від 24.05.2011р.;
ОСОБА_2, довіреність № 100 від 17.03.2011р.;
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність № 1 від 25.05.2011р.;
ОСОБА_4, посвідчення № 08/001, голова Спілки;
від третьої особи-1: ОСОБА_5, довіреність № б/н від 12.08.2011р.
від третьої особи-2: не зявився;
Відкрите акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго»в особі Запорізьких міських електричних мереж звернулося до господарського суду Запорізької області з позовом про стягнення з Запорізького міського обєднання Української Спілки ветеранів Афганістану 10822,55 грн. вартості недоврахованої безпідставно набутої електроенергії за період з 28.08.2008р. по 27.08.2009р., визначеної рішенням комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, оформленого протоколом від 10.09.2009 р., на підставі акту № 00003498 від 27.08.2009р. про порушення Правил користування електроенергією.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на приписи ст. ст. 11, 15, 16, 1212, 1213 ЦК України, ст. ст. 20, 174, 175, 193 ГК України, Закону України «Про електроенергетику», Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України № 910 від 17.10.2005р., Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої НКРЕ України № 562 від 04.05.2006р.
Рішенням господарського суду від 13.10.2010р. у справі № 15/147/10, залишеним без змін судом апеляційної інстанції та касаційної інстанції, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Верховний суд України своєю ухвалою від 16.05.2011р. постанову Вищого господарського суду України від 12.01.2011р. у справі № 15/147/10 скасував, справу направив на новий розгляд суду касаційної інстанції.
При новому розгляді справи постановою Вищого господарського суду України від 26.06.2011р. у справі № 15/147/10 рішення господарського суду Запорізької області від 13.09.2010р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 26.10.2010р. по даній справі скасовано, справу направлено на новий розгляд господарському суду Запорізької області.
Скасовуючи судові акти першої та апеляційної інстанції, Вищий господарський суд України вказав на те, що здійснюючи судовий розгляд справи судами першої та апеляційної інстанції не надано належної правової оцінки правовідносинам, що виникли між сторонами у справі та залишено поза увагою питання щодо правомірності посилання позивача в якості підстав заявлених вимог на статті 1212 та 1213 Цивільного кодексу України. Також суд касаційної інстанції вказав на не дослідження питання щодо дотримання встановленого Правилами користування електричною енергією порядку складання акту про порушення цих Правил, та правильності розрахунку вартості спожитої відповідачем електроенергії. Крім того, в постанові ВГСУ вказано, що відмовляючи в задоволенні позову з посиланням на норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до яких відповідача звільнено від сплати за комунальні послуги, місцевий господарський суд не дослідив чи звертався останній за наданням пільги на сплату використаної ним електричної енергії та чи відповідає обсяг спожитої ним електроенергії середнім нормам споживання.
25.07.2011р. справу № 15/147/10 отримано канцелярією господарського суду Запорізької області і згідно зі ст.2-1 ГПК України передано на розгляд судді Кагітіній Л.П. та присвоєно № 15/147/10 30/5009/4200/11.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 25.07.2011р. прийнято справу №15/147/10 30/5009/4200/11 до провадження, розгляд справи призначено на 25.08.2011р.
До початку судового засідання від позивача надійшли письмові пояснення від 03.08.2011 р. № 213, в яких позивач в повному обсязі підтримав позовні вимоги та надав детальний розрахунок заявленої до стягнення суми.
На підставі ст. 27, 77 Господарського процесуального кодексу України ухвалою господарського суду від 28.05.2011р. до участі у справі залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Комунальне підприємство «Виробниче ремонтно-експлуатаційне обєднання № 11»»та Управління Державного казначейства у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУДК України у Запорізькій області., розгляд справи відкладено до 10.10.2011р.
Відповідач Запорізьке міське обєднання Української Спілки ветеранів Афганістану у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на приписи ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»і вказує, що зазначена норма права містить вичерпний перелік правопорушень, згідно яких законодавством встановлюється цивільна, адміністративна і кримінальна відповідальність і вказаний перелік не міть такого порушення як відповідальність за користування електроенергією без укладення договору. За позицією відповідача, позивачем не надано доказів самовільного підключення до електромережі, оскільки на момент укладення договору оренди нежитлового приміщення в будинку 25-А по вул. Чумаченка у м. Запоріжжі від 27.03.2006р. №1514/05, укладеного між відповідачем та виконкомом Запорізької міської ради, орендоване нежитлове приміщення вже було підключено до електромережі. Також посилається на ст. 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»ветеранські організації, згідно з приписами якої звільняються від плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання (надання), телефоном у приміщеннях та будинках, які вони займають. Щодо здійсненого позивачем розрахунку спожитої електричної енергії вказує на його невірність з огляду на безпідставне застосування завищеного коефіцієнту.
Комунальне підприємство «Виробниче ремонтно-експлуатаційне обєднання № 11»(третя особа-1 у справі) пояснень по суті спору не надало, вирішення питання щодо заявлених вимог відносить на розсуд суду.
08.09.2011р. канцелярією господарського суду Запорізької області отримано заяву Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області в особі Управління Державного казначейства у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУДК України у Запорізькій області № 03-26/172-1587 від 06.09.2011р. про заміну сторони провадження у справі №15/147/10-30/5009/4200/11 (третьої особи-2).
Розглянувши вказану заяву суд встановив, що відповідно до наказу Державного казначейства України від 12.07.2006р. № 343-к «Про реорганізацію територіальних органів Державного казначейства України»та наказу Управління Держаного казначейства у Запорізькій області від 20.07.2006р. № 54-з «про реорганізацію управління, відділень Державного казначейства Запорізької області та попередження працівників», наказу Відділення Державного казначейства у Комунарському районі від 03.08.2006р. № 19-з «Щодо припинення юридичної особи», Відділення Державного казначейства у Комунарському районі припинено шляхом його приєднання до Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області і є його відокремленим підрозділом без права юридичної особи.
Враховуючи наведене, суд визнав необхідним замінити третю особою-2 у справі Управління Державного казначейства у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУДК України у Запорізькій області на Головне управління Державного казначейства України в Запорізькій області в особі Управління Державного казначейства у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУДК України у Запорізькій області.
Запорізьке територіальне представництво НКРЕ в наданих на вимогу суду додаткових письмових поясненнях від 29.09.2011р. (вих. № 117/83) проти посилання відповідача на ч. 2 ст. 20Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в якості підстави звільнення його від укладання договору на постачання електроенергії з огляду на надані пільги заперечує. Вказує, що порядок використання електричної енергії регулюється спеціальними нормами в сфері електроенергетики, зокрема ст. 26 закону України «Про електроенергетику»та пунктом 1.3 Правил користування електричною енергією (далі - Правила), якими законодавчо визначено принцип того, що споживання електричної енергії без укладеного письмового договору не допускається. Зауважує, що ст. 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»звільняє ветеранські організації лише в межах середніх норм споживання електричної енергії, що передбачає укладення договору на споживання електричної енергії. Крім того, посилається на п. 3.3 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, згідно з якою під час проведення розрахунку вартості не облікованої електричної енергії не враховується наявність у споживача пільг з оплати спожитої електроенергії.
В судовому засіданні представники позивача в повному обсязі підтримали вимоги позовної заяви та надали додаткові усні пояснення щодо обставин справи.
Представники відповідача підтримали доводи, викладені у відзиві на позов, проти заявлених позовних вимог заперечують. Наполягають на звільненні відповідача, як ветеранської організації від сплати визначеної позивачем суми. Крім того, вказують на наявність у орендованому відповідачем приміщення лічильників обліку споживання електроенергії та посилаються на те, що в укладенні договору на споживання електроенергії відповідачу було відмовлено.
Представник третьої особи-1 у судовому засіданні підтвердив користування відповідачем наданим йому в оренду приміщенням та зауважив про відсутність схеми розмежування електричних мереж в цьому приміщенні.
Третя особа-2 представника у судове засідання не направила, пояснень по суті спору не надала.
В судовому засіданні 10.10.2011р. справу розглянуто, прийнято і оголошено на підставі ст. 85 ГПК України вступну і резолютивну частини рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
27 березня 2006 року між Управлінням житлового господарства Запорізької міської ради (орендодавцем), Комунальним підприємством «Виробниче ремонтно-експлуатаційне обєднання № 11»(балансоутримувачем»та Запорізьким обласним обєднанням Української Спілки ветеранів Афганістану(орендарем) укладено договір оренди нежитлового приміщення № 1514/05, за умовами якого відповідачу було передано в користування приміщення загальною площею 100,14 кв. м., розташоване за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 25-А, строком на три роки до 27 березня 2009 року.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.06.2009р. № 232/4 строк дії зазначеного договору продовжено на три роки.
За умовами пункту 5.13 вказаного Договору на орендаря було покладено обов'язок укласти з позивачем договір про постачання електричної енергії протягом тридцяти календарних днів після укладення договору оренди.
27.08.2009р. уповноваженими представниками ВАТ «Запоріжжяобленерго»проведено перевірку дотримання Правил користування електричною енергією Запорізьким обласним обєднанням Української Спілки ветеранів Афганістану за адресою: вул. Чумаченка, 25-А в м. Запоріжжя.
Перевіркою встановлено, що Запорізьким обласним обєднанням Української Спілки ветеранів Афганістану порушено вимоги п. 1.3, 5.1, 10.2 Правил користування електричною енергією, а саме: користування електричною енергією без укладання договору на поставку електричної енергії, підключення електроустановок офісного приміщення до мереж електропередавальної організації. Підключення виконано «КЛ медь 1,5 кв.мм по сети 220V»відкритою проводкою.
Про виявлене порушення складено акт № 00003498 від 27.08.2009р.
Перевірку проведено в присутності голови Запорізького обласного обєднання Української Спілки ветеранів Афганістану ОСОБА_4, яким підписано акт.
Представника відповідача запрошено 03.09.2009р. на засідання комісії з питань розгляду актів порушень ПКЕЕ для визначення обсягу не облікованої електроенергії та суми завданих збитків.
За клопотанням відповідача засідання комісії було перенесене на 10.09.2009р.
10.09.2009р. відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення споживачем ПКЕЕ по акту №00003498 від 27.08.2009р. за результатами якої складено протокол засідання комісії від 10.09.2009р.
Протокол та рахунок №5006 від 10.09.2009р. за спожиту електроенергію на суму 10822,55 грн. вручено повноважного представнику відповідача 16.09.2009р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідач отриманий ним рахунок залишив без оплати.
Позовні вимоги про стягнення з Запорізького міського обєднання Української Спілки ветеранів Афганістану 10822,55 грн. вартості недоврахованої безпідставно набутої електроенергії за період з 28.08.2008р. по 27.08.2009р., визначеної рішенням комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, оформленого протоколом від 10.09.2009 р., на підставі акту № 00003498 від 27.08.2009р. про порушення Правил користування електроенергією, є предметом судового розгляду у даній справі.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, вислухавши представників позивача, відповідача та третьої особи-1, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії регулюються Законом України «Про електроенергетику», який є спеціальним законом у сфері регулювання електроенергетики.
Згідно з положеннями ст. 26 Закону України «Про електроенергетику»споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричною енергією, затверджені наказом НКРЕ від 31.07.1996 р. № 28 та зареєстровані в Мінюсті України 02.08.1996р. за № 417/1442, з наступними змінами та доповненнями, (надалі ПКЕЕ).
Пунктом 1.1 ПКЕЕ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що їх дія поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Згідно з п. 3.1 ПКЕЕ постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Згідно з п. 1.6 ПКЕЕ договір про постачання електричної енергії на основі типового договору (додаток 3) укладається постачальником електричної енергії за регульованим тарифом з усіма споживачами та субспоживачами (крім населення), які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом.
Відповідно до п. 10.2 ПКЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 2) оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Дані положення є імперативними і не містить ніяких виключень.
Отже, наведені вище норми передбачають загальну для всіх умову про те, що споживання електричної енергії здійснюється лише на підставі договору про постачання електричної енергії.
Судом встановлено, що нежитлове приміщення по вулиці Чумаченка, 25-А в місті Запоріжжя відповідач займає на підставі договору оренди нежитлового приміщення №1514/05 від 27.03.2006р.
За умовами п. 4.9 зазначеного Договору на відповідача покладено обовязок укласти договір з постачальниками комунальних послуг і оплачувати їх.
В порушення вищевказаних вимог Закону України «Про електроенергетику», Правил користування електричною енергією та умов договору відповідачем договір на постачання електричної енергії з постачальником електричної енергії не укладався, що було встановлено при проведенні перевірки контролюючим органом.
Згідно із п. 6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Наведені положення ПКЕЕ розповсюджується і на осіб, які використовують електричну енергію без укладення договору на електропостачання.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Згідно з частиною 2 вказаної статті правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Згідно з підпунктами 15 та 16 пункту 8.1 ПКЕЕ постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
Факт порушення відповідачем ПКЕЕ та споживання електроенергії без укладеного договору позивачем доведений та документально підтверджений.
Відповідачем відсутність укладеного з енергопостачальною організацією договору на споживання електричної енергії не заперечується.
Пунктом 1 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2006 р. № 122, передбачено, що відповідно до цього Порядку визначається розмір збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок недоотримання коштів за електричну енергію, викрадену споживачем шляхом її самовільного використання без застосування приладів обліку (якщо таке застосування обов'язкове) або у разі умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, а також проводиться відшкодування завданих енергопостачальнику збитків.
Згідно з п. 4 вищевказаного Порядку, обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженої НКРЕ.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що на підставі акта виявлених порушень енергопостачальник розраховує розмір завданих внаслідок викрадення електричної енергії збитків та надсилає споживачеві електричної енергії рахунок для їх оплати. Споживач електричної енергії здійснює оплату зазначених збитків протягом 30 днів після отримання рахунка.
З аналізу приписів п. 6.41 ПКЕЕ вбачається, що доказом порушення споживачем вимог цих Правил є акт про порушення, який складається уповноваженим представником постачальника електричної енергії на місці виявлення порушення у присутності представника споживача. Акт про виявлене порушення підписано представником відповідача без зауважень.
Згідно з п. 6.42 ПКЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше, ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (п.6.43 ПКЕЕ).
З матеріалів справи вбачається, що представник відповідача на засіданні з розгляду актів порушення ПКЕЕ був присутній, Акт було досліджено за його участі та прийнято рішення про донарахування по перерізу кабелю з 28.08.2008р. по 27.08.2009р. Відповідно до розрахунку по Акту порушення № 00003498 що зазначений у протоколі комісії від 10.09.2009р., обсяг використаної електроенергії з порушення НКЕЕ у вказаний період становить 10822,55 грн.
Розрахунок здійснено у відповідності з вимогами, встановленими пп. 7 п. 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. № 562. Згідно із п. 2.6 вказаної Методики, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у пп. 7 п. 2.1 цієї Методики, та за умови відсутності Договору, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВтгод), розраховується за формулою Wдоб.с.п. = Pс.п. · t вик.с.п., (2.7).
Розрахунок відповідає вимогам Методики та є вірним.
15.09.2009р. на адресу відповідача позивачем направлено рахунок № 5009 на суму 10822,55 грн. на відшкодування вартості безпідставно отриманої електроенергії та протокол засідання комісії від 10.09.2009р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштової кореспонденції. Отримання вказаного рахунку та протоколу відповідачем не заперечується.
В порушення наведених вище норм права та п. 6.43 ПКЕЕ відповідач виставлений йому рахунок не сплатив.
Суд відзначає, що розрахунок на відшкодування вартості недорахованої електроенергії позивачем здійснено у відповідності до Методики і по мінімальному розрізу кабелю (1,5 мм), при цьому відповідачем акт про встановлене порушення підписано без зауважень, на комісії представник відповідача був присутній. Свої правом на оскарження протоколу комісії відповідач не скористався.
Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Суд зауважує, що для застосування положень даної глави має значення саме факт безпідставного споживання електроенергії, яке в даному випадку здійснював відповідач.
В силу вимог ст. 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
З огляду на те, що сторони не перебувають між собою в договірних відносинах суд вважає, що позивачем цілком обґрунтовано заявлено позов про стягнення з відповідача суми боргу на підставі статей 1212 та 1213 ЦК України.
Щодо посилання відповідача на те, що він, як ветеранська організація звільнений від сплати комунальних послуг на підставі ст. 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»слід зазначити наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ветеранські організації звільняються від плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання (надання), телефоном у приміщеннях та будинках, які вони займають.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.1994р. № 94 затверджено Порядок надання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яким встановлено, що пільги щодо оплати житла та комунальних послуг надаються ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, і особам, на яких поширюється чинність зазначеного Закону, незалежно від того, хто є наймачем і яка форма власності житлового фонду, з урахуванням членів їх сім'ї, які проживають разом з ними, виходячи із встановлених чинним законодавством норм житла та розміру плати за користування ним.
Отже, пільги згідно з даним Порядком надаються лише громадянам, які займають приміщення, що належать до житлового фонду, а середні норми споживання визначаються виходячи із норм житла та плати за користування ним. В даному випадку відповідач є юридичною особою та займає нежитлове приміщення. Тому норми даного Порядку щодо надання пільг на відповідача не поширюються.
Крім того, за змістом п. 7 цього порядку, пільги надаються з дня звернення. Жодних доказів того, що відповідач звертався до органів місцевого самоврядування або до позивача з питанням надання передбачених законодавством пільг суду не надано.
Суд відзначає, що середніх норм споживання (надання) електроенергії для юридичних осіб законодавчо не встановлено і сторони узгоджують їх при укладанні договору, отже надання відповідачу пільг у будь-якому разі передбачає наявність укладеного з енергопостачальною організацією договору.
За поясненнями позивача, енергопостачальна організація не вирішує питання про надання пільг і не встановлює пільгові норми споживання електроенергії.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»фінансування витрат, повязаних з введенням в дію цього закону здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Згідно п. 9 (пп. «в») ст. 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать видатки на державну підтримку громадських організацій інвалідів і ветеранів, які мають статус всеукраїнських.
Відповідний порядок використання коштів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2005р. № 577 «Про затвердження Порядку використання у 2005 році коштів державного бюджету для надання фінансової підтримки громадським організаціям інвалідів і ветеранів, що мають статус всеукраїнських». Згідно з п. п. 3, 5 вказаного Порядку, для отримання бюджетних коштів громадська подає Мінпраці до 30 березня року, що передує періоду, в якому надається фінансова підтримка, заяву, зразок якої затверджується Міністерством. Бюджетні кошти використовуються громадською організацією для оплати згідно з укладеними договорами оплати послуг за користування в межах середніх норм споживання комунальними послугами.
Таким чином, необхідною умовою надання фінансової підтримки відповідно до вказаного порядку є наявність договору на користування комунальними послугами, а також звернення для отримання бюджетних коштів.
Договір на користування електричною енергією відповідачем не укладався, а відповідач не звертався до уповноважених органів для отримання фінансової підтримки.
Також суд зауважує, що для визначення того, чи відповідає споживання електричної енергії середнім нормам, необхідно здійснювати облік спожитої електричної енергії. Відповідач не здійснював облік спожитої ним електроенергії не здійснював і не подавав будь-яких звітів чи актів про обсяги споживання енергопостачальній організації.
Посилання представників відповідача на наявність у орендованому приміщення приладів обліку судом до уваги не приймається, оскільки зазначені прилади обліку не перебувають на обліку енергопостачальної організації, акт про пломбування цього лічильника відсутній, а тому його показники не можуть бути використані для визначення обсягу спожитої електричної енергії. Акти розмежування електричних мереж та балансової відповідальності у КП «ВРЕЖО № 11»відсутні. Представники позивача у судовому засіданні підтвердили зазначені обставини та пояснили, що розмежування здійснюється безпосередньо при укладанні договору.
Зауваження відповідача щодо відмови йому енергопостачальною організацією в укладанні договору судом також до уваги не приймаються, оскільки жодних доказів на підтвердження зазначено ним не надано. У судовому порядку з вимогою про зобовязання ВАТ «Запоріжжяобленерго»укласти відповідний договір відповідач не звертався.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В даному випадку, позивачем доведено, а відповідачем не спростовано обґрунтованість та правомірність заявлених вимог.
Отже, з підстав зазначених вище, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача 10822,55 грн. вартості недоврахованої безпідставно набутої електроенергії обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів ст. 49 ГПК витрати з державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 45, 33, 34, 44, 49, 64, 82-85 Господарського процесуальногокодексуУкраїни, суд
ВИРІШИВ:
Позов Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»в особі в особі Запорізьких міських електричних мереж (м. Запоріжжя) до Запорізького обласного обєднання Української Спілки ветеранів Афганістану (м. Запоріжжя) задовольнити повністю.
Стягнути з Запорізького обласного обєднання Української Спілки ветеранів Афганістану (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164, кім. 758; код ЄДРПОУ 14275143; розрахункові рахунки не відомі) на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м.Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25; код ЄДРПОУ 00130926; п/р зі спеціальним режимом використання № 260313141419 в ЗОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957) 10822 (десять тисяч вісімсот двадцять дві) грн. 55 коп.
Стягнути з Запорізького обласного обєднання Української спілки ветеранів Афганістану (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164, кім. 758; код ЄДРПОУ 14275143; розрахункові рахунки не відомі) на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м.Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25; код ЄДРПОУ 00130926; р/р № 260030231709 в АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ», МФО 320627) 108 (сто вісім) грн. 23 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.П. Кагітіна
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання. Рішення оформлене у повному обсязі та підписане згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 13.10.2011р.