Постанова № 1876181, 25.04.2008, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
25.04.2008
Номер справи
ас17/276-08
Номер документу
1876181
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.04.08

Справа №АС17/276-08.

За позовом: Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особиОСОБА_1

до відповідача: Сумської районної державної адміністрації

про зобов'язання вчинити дії.

Суддя Коваленко О.В.

Представники:

Від позивача ОСОБА_1

Від відповідача Домбровська І.М.

У засіданні брали участь секретар судового засідання Котенко Н.М.

СУТЬ СПОРУ: Позивач просить суд визнати незаконними дії відповідача по відмові в наданні в оренду земельної ділянки загальною площею 0,5 га під будівництво автокемпінгового комплексу на автошляху Суми-Київ (у районі колишнього посту ДАІ) за рахунок земель Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1; зобов'язати відповідача прийняти розпорядження про надання згоди (дозволу) позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,5 га під будівництво автокемпінгового комплексу на автошляху Суми-Київ (у районі колишнього посту ДАІ) за рахунок земель Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1 згідно акту вибору земельної ділянки; зобов'язати відповідача прийняти розпорядження про надання в оренду позивачу земельної ділянки загальною площею 0,5 га під будівництво автокемпінгового комплексу на автошляху Суми-Київ (у районі колишнього посту ДАІ) за рахунок земель Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1 згідно акту вибору земельної ділянки.

Відповідач в письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що на даний час він не має права вчиняти будь-які дії, які можуть призвести до надання в оренду земельних ділянок, що перебувають у держаній власності, оскільки відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України набуття права оренди здійснюється виключно на аукціонах.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

02.10.2006 р. позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив виділити йому в оренду земельну ділянку біля кільцевої розв'язки траси Суми-Київ під будівництво автокемпінгового комплексу.

З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням голови Сумської районної державної адміністрації від 30.10.2006 р. №864 позивачу було надано дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки загальною площею 0,5 га під будівництво авткемпінгового комплексу на автошляху Суми-Київ (у районі колишнього посту ДАІ) за рахунок земель Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1, а також надано дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки.

17.06.2007 р. між позивачем і Садівською сільською радою був укладений договір про соціально-економічне співробітництво; 02.08.2007 р. між позивачем і Сумською районною радою та позивачем укладено угоду про соціально-економічне співробітництво.

Крім того, на виконання розпорядження голови райдержадміністрації від 21.09.2006 р. № 726 була створена комісія, яка провела обстеження земельної ділянки для будівництва автокемпінгового комплексу та склала акт від 02.11.2006 р., в якому зазначено, що вибрана ділянка для будівництва автокемпінгового комплексу на землях Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1 відповідає вимогам регіональних правил забудови.

Також з матеріалів справи вбачається, що позивачем були зібрані інші матеріали погодження місця розташування спірної земельної ділянки, зокрема: технічні умови від 12.12.2006 р., акт обстеження земельної ділянки від 12.12.2006 р., дозвіл на розміщення спеціальної конструкції від 12.12.2006 р., висновок Сумської районної СЕС №72 від 08.12.2006 р. щодо вибору (відведення) земельної ділянки, позитивні висновки попереднього погодження відведення земельної ділянки відділу екологічного контролю центрального регіону ДУОНПС в Сумській області, відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства СРДА, Сумського районного відділу земельних ресурсів, Управління культури і туризму СОДА; висновок Служби автомобільних доріг у Сумській області від 07.12.2007 р. №2-7/1426.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що матеріали погодження місця розташування земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва автокемпінгового комплексу на автошляху Суми-Київ із земель Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1 були погоджені рішеннямАДРЕСА_1 від 27.03.2007 р., рішенням Сумської районної ради від 10.10.2007 р. та рішенням Сумської районної державної адміністрації Сумської області №34 від 15.01.2008 р.

Частиною 1 ст. 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Порядок погодження питань, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок визначений у ст. 151 Земельного кодексу України, якою встановлено, що юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля.

Вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів проводиться юридичними особами, зацікавленими у їх відведенні. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування зобов'язані в порядку, визначеному законодавством України, надавати інформацію юридичним особам, зацікавленим у відведенні земельних ділянок, щодо можливих варіантів розміщення об'єктів відповідно до затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Погодження місць розташування об'єктів, розмірів передбачуваних для вилучення (викупу) земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями відповідно до їх повноважень щодо вилучення цих ділянок, а також Верховною Радою України.

Юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місць розташування об'єктів до відповідної сільської, селищної, міської ради, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються необхідні матеріали та розрахунки.

Відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.

Районна державна адміністрація розглядає у місячний строк матеріали погодження місця розташування об'єкта, під який має право вилучати земельну ділянку, або подає свій висновок до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації.

Матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем вчинено всі необхідні дії по оформленню оренди спірної земельної ділянки.

Позивач звернувся до відповідача з проханням надати спірну земельну ділянку в оренду, але відповідач відмовив позивачу, мотивуючи свою відмову тим, що для вирішення даного питання позивачу необхідно звернутися до Сумської районної державної адміністрації з клопотанням про включення даної земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право на оренду яких буде набуватися на аукціонах у 2008 році.

Частиною 16 ст. 151 Земельного кодексу України встановлено, що в разі відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної, міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта ці питання вирішуються у судовому порядку.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача з приводу того, що у відповідності до ст. 124 Земельного кодексу України набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають к державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Крім того, судом не приймаються до уваги посилання відповідача на вимоги Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р., розпорядження Кабінету міністрів України від 24.12.2007 р. №1231 щодо зупинення укладення суб'єктами управління об'єктами держаної власності нових договорів оренди об'єктів державної власності до прийняття Кабінетом Міністрів України окремого рішення, оскільки з матеріалів справи вбачається, що процедура отримання у постійне користування земельної ділянки була розпочата позивачем до набрання чинності вищевказаних Законів.

Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, суд дійшов до висновку про те, що дії відповідача по відмові в наданні в оренду земельної ділянки загальною площею 0,5 га під будівництво автокемпінгового комплексу на автошляху Суми-Київ (у районі колишнього посту ДАІ) за рахунок земель Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1 є незаконними та вважає за необхідне зобов'язати відповідача прийняти розпорядження про надання згоди (дозволу) позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,5 га під будівництво автокемпінгового комплексу на автошляху Суми-Київ (у районі колишнього посту ДАІ) за рахунок земель Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1 згідно акту вибору земельної ділянки, а також зобов'язати відповідача прийняти розпорядження про надання в оренду позивачу земельної ділянки загальною площею 0,5 га під будівництво автокемпінгового комплексу на автошляху Суми-Київ (у районі колишнього посту ДАІ) за рахунок земель Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1 згідно акту вибору земельної ділянки.

Відповідно до ст. ст. 87, 94, 98 КАС України судові витрати по справі в розмірі 3 грн. 40 коп. підлягають стягненню з державного бюджету на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати дії Сумської районної державної адміністрації (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 97) по відмові Суб'єкту підприємницької діяльності-фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) в наданні в оренду земельної ділянки загальною площею 0,5 га під будівництво автокемпінгового комплексу на автошляху Суми-Київ (у районі колишнього посту ДАІ) за рахунок земель Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1 незаконними.

3. Зобов'язати Сумську районну державну адміністрацію (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 97) прийняти розпорядження про надання згоди (дозволу) Суб'єкту підприємницької діяльності-фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,5 га під будівництво автокемпінгового комплексу на автошляху Суми-Київ (у районі колишнього посту ДАІ) за рахунок земель Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1 згідно акту вибору земельної ділянки.

4. Зобов'язати Сумську районну державну адміністрацію (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 97) прийняти розпорядження про надання в оренду Суб'єкту підприємницької діяльності-фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) земельної ділянки загальною площею 0,5 га під будівництво автокемпінгового комплексу на автошляху Суми-Київ (у районі колишнього посту ДАІ) за рахунок земель Служби автомобільних доріг в Сумській області на територіїАДРЕСА_1 згідно акту вибору земельної ділянки

5. Стягнути з державного бюджету м. Суми (р/р 31112095700002 в УДК в Сумській області, МФО 837013, код ЗКПО 23636315, код 22090200, символ 095) на користь Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1(АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) 03грн. 40 коп. витрат по сплаті державного мита.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.В. КОВАЛЕНКО