Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 2-1468/11
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2011 рокуШевченківський районний суд м. Чернівці
в складі:
головуючого судді Чебан В.М.
при секретарі Костащук І.І.
за участю: представника ВАТ “ЕК “Чернівціобленерго” Гречки О.О.
відповідачки ОСОБА_2
представника відповідачки ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці справу за позовом Публічного акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Чернівціобленерго” до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту але невраховану електричну енергію, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ПАТ ЕК “Чернівціобленерго” звернувся до суду з позовом про стягнення боргу за спожиту але невраховану електричну енергію до відповідача ОСОБА_2, посилаючись на те, що на підставі відкритого на імя відповідача за адресою АДРЕСА_1, особового рахунку № НОМЕР_1 (Додаток №4), ПАТ „ЕК „Чернівціобленерго" надає, а відповідач отримує послуги електропостачання та здійснює їх оплату. Зазначене підтверджується абонентською книжкою заведеною на абонента із присвоєнням йому номером особового рахунку.
Таким чином, між ПАТ „ЕК „Чернівціобленерго" та відповідачем фактично склалися та існують на даний час договірні відносини, що в силу ст. 202 Цивільного кодексу України, породжують взаємні права та обов'язки.
Згідно з п.37 Правил енергопостачальник має право перевіряти справність приладів обліку, знімати показання, проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами та має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними під час користування електроенергією.
Перевіркою, проведеною уповноваженими працівниками ПАТ ЕК «Чернівціобленерго»30 вересня 2008 року в господарстві Відповідача виявлено порушення Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ), а саме: без облікове користування електричною енергією, без облікова розетка, при включених запобіжниках та подання навантаження в цю розетку, диск лічильника не обертається, а прилад обліку працює. Таким чином, відповідачем було порушено п.48 ПКЕЕ, який передбачає відповідальність за безоблікове використання електричної енергії.
На підставі п. 53 ПКЕЕ для населення, працівниками РЕМ було складено акт - протокол про порушення Правил користування електроенергією № 8-1197 від 30 вересня 2008 року.
Відповідно до вимог п. 53 ПКЕЕ, на підставі складеного акта про порушення, та постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562 "Про затвердження Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією" (із змінами від 8 лютого 2007 року № 154), на засіданні комісії по розгляду актів про порушення Правил було визначено суму недорахованої електроенергії в сумі 6998,94 грн., що зафіксовано у протоколі № 810 від 01.10.2008 року.
Оскільки в добровільному порядку відповідачем зазначена сума не відшкодована, попередження ПАТ ЕК «Чернівціобленерго»залишено без реагування, тому є підстави для примусового стягнення заподіяної шкоди в судовому порядку.
Відповідно до ст. 623 ЦК України встановлено обов'язок боржника відшкодувати завдані кредиторові збитки.
Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними діями боржника має бути відшкодована в повному обсязі особою, яка її завдала.
На підставі викладеного, просять стягнути на їх користь з відповідача заборгованість за недораховану електроенергію в сумі 6998,94 грн., судові витрати по справі, а саме: державне мито у сумі 51,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 120 грн.
В судовому засіданні представник позивача Чернівецького РЕМ позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просив стягнути з відповідача на їх користь заборгованість за недораховану електроенергію в сумі 6998,94 грн., судові витрати по справі, а саме: державне мито у сумі 69,99 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 120 грн., з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідачка ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала і пояснила, що 30 вересня 2008р. її вдома не було, однак зі слів її матері їй відомо, що в обідній час, коли в її будинку була лише її мати пенсійного віку, без будь-яких попереджень, в будинок зайшли три особи які представились її матері, як працівники ПАТ ЕК «Чернівціобленерго». Дані особи, почали крім зняття показників лічильника, проводити вибіркову перевірку електроприладів. Після даної перевірки дані особи зняли пломби з електролічильника, сказавши, що в будинку є необліковані електропристрої та залишили матері копію акту про порушення Правил користування електроенергією, який матір не могла прочитати через стан здоров'я та відповідно не розписувалася в ньому. На підставі вищезазначеного акту, 01.10.2008 року її було викликано на засідання комісії Чернівецького РЕМ ПАТ ЕК «Чернівціобленерго», за рішенням якої її зобов'язали на протязі 10 днів сплатити 6998.94 грн. збитків, які вона спричинила «Чернівціобленерго»внаслідок порушення Правил користування Електричною енергією, про що складено протокол №810 від 01.10.2008. Вважає, що своїми діями вона жодних збитків ПАТ «Чернівціобленерго»не завдавала і тому відшкодовувати їх не зобов'язана. Разом з тим, в її будинку всі 26 наявних штепсельних розеток підключені до електролічильника, ніяких безоблікових електропристроїв немає і ніколи не було, а за спожиту електроенергію вона сплачує вчасно і в повному обсязі. Крім цього пояснила, що в 2005 році вона придбала даний будинок з такими встановленими розетками. Просила відмовити у заявленому Публічним акціонерним товариством Енергопостачальною компанією «Чернівціобленерго»до неї позові. Представник відповідачки ОСОБА_3 в судовому засіданні надав аналогічні пояснення викладені відповідачкою, додатково пояснивши, що у акті № 8-1197 від 30.09.2008р. вказано, що він складений у присутності відповідачки, та зазначено, що проведеною перевіркою-оглядом було виявлено «безоблікову»розетку, що є порушенням «Правил користування електричною енергією». При чому згідно п. 4 цього ж акту вказаними працівниками схема наявності скритої електропроводки підєднаної в обхід електролічильника не складалася, і до якого джерела електроенергії вона під'єднана не встановлювалося.
Також у даному акті зазначається, що в будинку знаходиться 14 штепсельних розеток, тоді як в дійсності їх 26 шт. В даному акті навпроти прізвища відповідачки стоїть невідомий підпис, який відповідачка не ставила, оскільки під час проведення перевірки її не було вдома, у зв'язку з чим цей акт не може сприйматися як офіційний документ, що посвідчує певні факти. Крім цього акт № 8-1197 від 30.09.2008р., складений всупереч п. 53 Правил користування електричною енергією для населення і викладені в ньому факти не відповідають дійсності, та винесене позивачем на його підставі рішення про нарахування суми завданих відповідачкою збитків є неправомірним. Просив відмовити у заявленому Публічним акціонерним товариством Енергопостачальною компанією «Чернівціобленерго»позові до відповідачки ОСОБА_2
Свідок ОСОБА_4 пояснила в судовому засіданні, що 30 вересня 2008р. в обідній час, в будинок зайшли три особи, які представились, як працівники ПАТ ЕК «Чернівціобленерго».
Потім, дані особи, почали крім зняття показників лічильника, проводити перевірку електроприладів, а саме один пішов на кухню, другий в кімнату, а третій виключав пробки лічильника. Потім один із перевіряючих сказав, що в них на кухні встановлена «ліва» розетка, яка не обліковує електроенергію. Вона їм відповіла, що вони купили дану квартиру в 2005 році з цією розеткою і нічого самовільно не встановлювали. Ремонт не робили. Після даної перевірки дані особи зняли пломби з електролічильника, та залишили копію акту про порушення Правил користування електроенергією, який вона не підписувала. Також пояснила, що вони як платили за електроенергію так і платять до сих пір.
Свідок ОСОБА_6 пояснив в судовому засіданні, що він працює контролером в «Чернівціобленерго»та приймав участь при складанні акту про порушення правил користування електроенергією від 30.09.2008 року щодо відповідачки. В будинку №9, що по вулиці Миліївській, де живе відповідачка, було виявлено в одній із кімнат даного будинку за шторами, біля телевізора та з правої сторони від вікна - підключення розетки поза приладом обліку, а саме підключення потайною електропроводкою. Після цього, вони робили експеримент, тобто вимикали запобіжники у всьому будинку відповідача, однак напруга в розетці відповідача ОСОБА_2 під час того як вони включали якийсь електроприлад (наприклад праску) не вимикалась. Виявили скриту проводку за допомогою спеціального приладу «Дятел». Під час даної перевірки в будинку була жінка, яка проживає в даному будинку, а також пізніше приїхав якийсь таксист, який представився зятем хазяйки даного будинку і їм пояснив, що він проживає в даному будинку та пояснив, те що вони мають намір замінювати цю стару проводку на нову. Також жінка, яка була в будинку зазначила, що вони нічого не змінювали в даній проводці, після того як купили будинок. Пізніше вони піднялись на горище даного будинку і побачили, що провід підключений перед лічильником, і прямо виходив на ввод до основного проводу, що йшов від стовпа. Також свідок пояснив, що не памятає хто підписував з споживачів акт, і перед тим як зайти в будинок вони повідомляли споживача, що мають намір проводити технічну перевірку.
Суд, вислухавши доводи сторін, пояснення свідків, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що на підставі відкритого за адресою АДРЕСА_1, особового рахунку № НОМЕР_1 (Додаток №4), ПАТ „ЕК „Чернівціобленерго" надає, а відповідачка отримує послуги електропостачання, що підтверджується абонентською книжкою заведеною на абонента із присвоєнням йому номером особового рахунку (а.с.18-20).
Відповідно до довідки № 2971 від 23.11.2010 року наданої КЖРЕП №6 відповідач ОСОБА_2 є власником будинку №9 по вулиці Миліївській, а також постійно проживає та зареєстрована в даному житловому приміщенні.
Між ПАТ „ЕК „Чернівціобленерго" та відповідачем фактично склалися та існують на даний час договірні відносини, що в силу ст. 202 Цивільного кодексу України, породжує взаємні права та обов'язки.
Згідно з п.37 Правил енергопостачальник має право перевіряти справність приладів обліку, знімати показання, проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами та має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними під час користування електроенергією.
Проведеною перевіркою уповноваженими працівниками ПАТ ЕК «Чернівціобленерго», 30 вересня 2008 року в господарстві Відповідача виявлено порушення Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ), а саме: без облікове користування електричною енергією, без облікова розетка, при включених запобіжниках та подання навантаження в цю розетку, диск лічильника не обертається, а прилад обліку працює. Таким чином, відповідачем було порушено п.48 ПКЕЕ, який передбачає відповідальність за безоблікове використання електричної енергії.
На підставі п. 53 ПКЕЕ для населення, працівниками РЕМ було складено акт - протокол про порушення Правил користування електроенергією № 8-1197 від 30 вересня 2008 року (а.с.8).
Відповідно до вимог п. 53 ПКЕЕ, на підставі складеного акта про порушення, та постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562 "Про затвердження Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією" (із змінами від 8 лютого 2007 року № 154), на засіданні комісії по розгляду актів про порушення Правил було визначено суму недорахованої електроенергії в сумі 6998,94 грн., що зафіксовано у протоколі № 810 від 01.10.2008 року.
Згідно пп. 6, п. 3.1. Методика застосовується в разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі поза засобами електричної енергії.
Згідно п. 3.3. даної Методики, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється: за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії; за кількістю днів; тарифами (цінами) для населення, що діяли в період, за який нараховується розмір збитків.
2.
3. ів.
Згідно п. 3.5. Методики у разі виявлення у споживача порушень зазначених у підпункті 6 пункту 3.1 Методики, добовий обсяг споживання електричної енергії W доб.с.п. (кВт год) через проводи, якими здійснене самовільне підключення або підключення поза приладом обліку, визначається за формулою (2.7) Методики.
Для визначення обсягу спожитої безоблікової електричної енергії, необхідно добове споживання помножити на кількість днів, на протязі яких здійснювалось безоблікове споживання електроенергії.
Згідно п. 3.3. Методики якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази засобу обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду засобу обліку не мали можливості, споживачу робиться перерахунок за користування електричною енергією з дати останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію (у разі, якщо технічна перевірка в період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію до дати виявлення порушення не проводилась), але не більше ніж за три роки.
Судом також встановлено, що в період з 30.09.05 року по 30.09.08 року технічна перевірка, в господарстві Відповідача не проводилась, що підтверджується карточкою абонента (а.с.18), тому нарахування проведено за три роки.
Крім цього, відповідно до ч.3 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
У звязку з цим, встановлено, що суд в рішенні Першотравневого районного суду м.Чернівці від 21.09.2009 року, яке набрало законної сили, прийшов до висновку, що акт №8-1197 про порушення Правил користування електричною енергією побутовим абонентом від 30 вересня 2008 року та протокол комісії ВАТ ЕК «Чернівціобленерго»про нарахування розміру завданих збитків від 01.10.2008 року є письмовими доказами, що містять відомості про обставини порушення абонентом Правил користування електричною енергією побутовим абонентом (а.с.38).
На підставі викладеного, факт самовільного, безоблікового споживання електричної енергії в господарстві відповідачки підтверджується актом про порушення Правил користування електричною енергією від 30 вересня 2008 року (а.с.8) та дані обставини підтвердив в судовому засіданні свідок ОСОБА_6
Відповідно до ст. 623 ЦК України встановлено обов'язок боржника відшкодувати завдані кредиторові збитки.
Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними діями боржника має бути відшкодована в повному обсязі особою, яка її завдала.
Внаслідок порушення Правил користування електроенергією для населення відповідачем було завдано збитки в сумі 6998,94 грн., що підтверджується розрахунком завданих збитків (а.с.9).
Оскільки відповідач до даного часу не сплатив суму завданих збитків, дану суму належить стягнути з відповідача на користь позивача.
А також з відповідача слід стягнути на користь ПАТ “Енергопостачальна компанія “Чернівціобленерго” судовий збір в сумі 69,99 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 120 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 623, 1166 ЦК України, ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, п.п. 11, 37, 38, 48, 53 Правил користування електричною енергією для населення, та керуючись ст.ст. 10, 60, 61, 88, 212-215, 226 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Публічного акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Чернівціобленерго” до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту але невраховану електричну енергію - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Чернівціобленерго” заборгованість за спожиту але невраховану електричну енергію в сумі 6998,94 грн. на розрахунковий рахунок № 26039309800000, код 00130760, МФО 356334, в ЧОУ ВАТ "Ощадбанку".
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Чернівціобленерго” - судовий збір в сумі 69,99 грн., а також витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 грн., на поточний рахунок № 26002027113542 в ФВАТ „Укрексімбанку", МФО 356271, код 00130760.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м. Чернівці протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ:
Судове рішення № 18753075, Шевченківський районний суд м. Чернівців було прийнято 13.09.2011. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні відомості про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити необхідні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 2-1468/11. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: