ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.10.2011 Справа № 5024/1748/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Херсонської міської ради, м. Херсон
до відповідача-1: Антонівської селищної Ради Дніпровського району м.Херсона
відповідача-2: Приватної виробничої фірми "Ремтранс", м. Херсон
про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди
за участю
представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1., зав. сектора, дов. №9-18-9/21 від 06.01.2011р.
від відповідача 1 - ОСОБА_2., представник, дов. від 06.09.2010р.
від відповідача 2 - ОСОБА_3, представник, дов. від 19.09.2011р.
Сутність справи: Позивач (Херсонська міська рада, м.Херсон, код ЄДРПОУ 26347681) звернувся з позовом, в якому просить суд визнати незаконним та скасувати п.п.1.1 п.1 та п.п.2.1 п.2 рішення Антонівської селищної ради (відповідач) від 19.06.2007р. №209 "Про затвердження проекту землеустрою, технічної документації, передачу в оренду земельних ділянок підприємствам в смт.Антонівка для здійснення підприємницької та іншої діяльності, вважати втратившим чинність Державний акт на право постійного користування землею, а також визнати недійсним укладений між відповідачами (Антонівська селищна рада та ПВФ "Ремтранс") 24.07.2007р. за №040771 30 0015 договір оренди земельної ділянки площею 0, 0462га.
Позов обгрунтований тим, що об'єкт оренди знаходиться в адміністративних межах м.Херсона, а не Антонівської селищної ради, тому розпорядження зазначеною земельною ділянкою, в тому числі й в частині укладення її договору оренди, повинно здійснюватися Херсонською міською радою.
Прийнявши оскаржуване рішення та уклавши оспорюваний договір оренди земельної ділянки, Антонівська селищна рада порушила виключне право Херсонської міської ради на розпорядження належними їй землями, що призвело до матеріальних втрат територіальної громади м.Херсона в зв'язку з ненадходженням до бюджету орендної плати.
Відповідач - Антонівська селищна рада позов не визнає, посилаючись на те, що Указ Президії Верховної Ради УРСР від 04.09.1984р. №7541-Х "Про зміну меж м.Херсона" та розпорядження Ради Міністрів УРСР від 07.07.1989р. №234-р не містить жодної норми про включення до меж м.Херсона земель Антонівської селищної ради.
Оспорюваний договір укладався за наявності висновку управління Держкомзему у м.Херсоні, яким ПВФ "Ремтранс" погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3757га по вул. 20 Східна, 30 в смт.Антонівка без будь-яких заперечень щодо належності вказаної земельної ділянки саме до селища Антонівка.
Рішенням Херсонської облради від 10.03.1994р. №311 затверджено технічну документацію, розроблену Херсонським філіалом інституту землеустрою, по встановленню адміністративних меж населених пунктів на її території, якою передбачено: загальна площа території цієї ради - 4573,6га, в тому числі: смт.Антонівка - 1547,4га, с.Молодіжне 37,3га.
Майже через 8 років, 14.01.2002р. Херсонська обласна рада рішенням №493 визнала таким, що втратило чинність рішення облради від 10.03.1994р. №311. Зазначений акт не містить підстав для його прийняття і в наступний час оскаржується в Одеському апеляційному суді.
Посилаючись на тотожню ситуацію, звертає увагу на наявність постанови Дніпровського районного суду м.Херсона від 23.06.2011р. по справі №2а-2104/11, якою спростовується висновок управління Держкомзему у м.Херсоні про межу між м.Херсоном та смт.Антонівка по Кіндійському шосе, вул.22 Східній, вул.Кіндійській.
З посиланням на п.1 Перехідних положень Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності", приписи ст.ст.174-176 ЗК України звертає увагу на непроведення розмежування земель комунальної власності меж м.Херсона та с.Антонівка, в зв'язку з чим вул.20-та Східна обліковується у складі земель с.Антонівка, а у позивача відсутні підстави для розпорядження зазначеною земельною ділянкою.
Вважає, що спір між сторонами має публічно-правовий характер, має розглядатися за правилами адміністративного судочинства, тому просить суд припинити провадження у справі по п.1 ст.80 ГПК України.
Відповідач - ПВФ "Ремтранс" правом надання письмового відзиву не скористався, у наданих суду усних поясненнях підтримав доводи відповідача - Антонівської селищної ради.
Розгляд справи відбувався з перервою, яка оголошувалась до 04.10.2011р.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням обласної Ради народних депутатів від 10.03.1994р. №311 "К" було затверджено розроблену технічну документацію по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної ради народних депутатів, а також меж населених пунктів на її території, якою передбачено: загальна територія цієї Ради 4573,6га, в тому числі смт.Антонівка - 1547,4га та с.Молодіжне- 37,3га.
Посилаючись на це рішення, а також затверджену технічну документацію по встановленню адміністративних меж, Антонівська селищна рада з дотриманням встановленої нормами Земельного кодексу України процедури, прийняла рішення №207 від 19.06.2007р., на підставі якого затвердила проект землеустрою відведення земельної ділянки площею 0,0462га по вул.20 Східній, 30 та передала її в оренду ПВФ "Ремтранс" під розміщення критої стоянки службового транспорту в смт.Антонівка.
Згідно зазначеного рішення між відповідачами був укладений договір оренди земельної ділянки від 09.07.2007р. строком на 10 років.
За підстав, викладених у позовній заяві, позивач просить суд визнати незаконним та скасувати п. п.1.1 п.1 та п.п.2.1 п.2 рішення від 19.06.2007р. №209, а також визнати недійсним укладений між відповідачами договір оренди земельної ділянки площею 0,0462га від 24.07.2007р. за №040771300015.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження та надавши їм правову оцінку, суд визнав позов обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з врахуванням наступного.
Відповідно до ст.10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", визнаний статус Херсонської міської ради, як органу місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.
Згідно п. 5 ст. 16 Закон України „Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Одночасно з цим, ст. 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
У відповідності до ст.13 Конституції України, земля та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, являються об'єктами права власності народу України. Від імені українського народу право власника здійснюють органи державної влади і місцевого самоврядування.
На підставі ст.12 Земельного кодексу України, до повноважень міської ради в сфері регулювання земельних відносин на території міста відноситься здійснення контролю за виконанням і охороною земель комунальної власності, дотриманням земельного, екологічного законодавства, надання земельних ділянок в користування, передача їх у власність із земель комунальної власності.
Відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 04.09.1984 № 7541-Х «Про зміну меж м. Херсона», до меж міста включено 1052,9 га земель, раніше відведених під житлове і промислове будівництво, с. Приміське, сел. Урожайне та сел. Садове, разом із прилеглими землями, загальною площею 242,1 га.
Розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 07.07.1989 № 234-р під розширення міста відведено 143,1 га земель (мікрорайон «Янтарний»).
На підставі розробленої у 1992 році Херсонською філією інституту землеустрою
«Укрземпроект» технічної документації з установленням адміністративних меж Антонівської селищної ради та меж населених пунктів на її території, затвердженої рішенням обласної ради народних депутатів від 10.03.1994 № 311, частина земель м.Херсона була включена до меж смт. Антонівка, чим порушено вимоги ст. 63 чинного на той час Земельного кодексу України, в якій зазначено, що межа міста встановлюється і змінюється Верховною Радою України.
Рішенням Херсонської обласної ради від 14.01.2002 № 493 визнано таким, що втратило чинність, рішення обласної ради від 10.03.1994 № 311 «Про затвердження технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної ради народних депутатів, а також населених пунктів на території цієї ради».
За змістом ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі», укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування -орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. Аналогічна вимога встановлена ст. 116 Земельного кодексу України.
Таким чином, Антонівська селищна рада при прийнятті оскаржуваних пп.1.1 п.1 та пп. 2.1 п. 2 рішення від 19.06.2007 № 209 «Про затвердження проекту землеустрою, технічної документації, передача в оренду земельних ділянок підприємствам в смт. Антонівка для здійснення підприємницької та іншої діяльності, вважати втративши чинність Державний акт на право постійного користування землею»перевищила повноваження, надані законом щодо розпорядження землями територіальної громади, та передала в оренду земельну ділянку, яка не належить до земель комунальної власності Антонівської селищної ради.
24.07.2007 між Антонівською селищною радою та ПВФ «Ремтранс», на підставі рішення селищної ради від 19.06.2007 № 209, укладено договір оренди земельної ділянки № 040771300015, площею 0,0462 га, під розміщення критої стоянки службового автотранспорту, яка знаходиться по вул. 20 Східна, 30. Договір укладено строком до 19.06.2017.
Згідно з ч. 1 ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки. Відповідно до ст. 290 цього ж кодексу, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Таким чином, орендна плата за користування земельною ділянкою, площею 0,0462 га, по вул. 20 Східна, ЗО сплачується ПВФ «Ремтранс»до бюджету Антонівської селищної ради.
Поряд з цим, земельна ділянка, яка є об'єктом оренди за оспорюваним договором, знаходиться в адміністративних межах м.Херсона, з огляду на що у Антонівської селищної ради були відсутні повноваження на затвердження проекту відведення та передачі спірної земельної ділянки в оренду.
За змістом ч. 1 ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
За нормою ч.І ст. 155 ЗК України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Одночасно з цим, ч. З ст. 152 ЗК України встановлено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 393 ЦК України, правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
За п. 5 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16.04.2009 № 7-рп/2009, Конституційний Суд України дійшов висновку, що за змістом частини другої статті 144 Конституції України, частини десятої статті 59 Закону рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються прокурором у встановленому Законом України "Про прокуратуру" порядку з одночасним зверненням до суду. При цьому Конституційний Суд України зазначає, що право прокурора оскаржувати до суду рішення органів місцевого самоврядування не є абсолютним, оскільки у Конституції України закріплено, що її норми є нормами прямої дії, а отже, звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина, як і право на оскарження в суді рішень органів місцевого самоврядування гарантується безпосередньо на підставі Конституції України кожному (частина третя статті 8, частина друга статті 55) . Зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).
Поряд з тим, відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними»визначено перелік правочинів, які є нікчемними як такі, що порушують публічний порядок, визначений статтею 228 ЦК України:
1) правочини, спрямовані на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина;
2) правочини, спрямовані на знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Такими є правочини, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема: правочини, спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності; правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування, розпорядження об'єктами права власності українського народу -землею як основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами (стаття 14 Конституції України; правочини щодо відчуження викраденого майна; правочини, що порушують правовий режим вилучених з обігу або обмежених в обігу об'єктів цивільного права тощо.
Нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення (ст. 236 ЦК України).
За змістом п.4 ч.І ст. 268 ЦК України, позовна давність не поширюється, зокрема, на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право.
Таким чином, прийнявши оскаржуване рішення та уклавши спірний договір оренди земельної ділянки, Антонівська селищна рада порушила виключне право Херсонської міської ради на розпорядження належними їй землями.
Доводи відповідача є безпідставними, спростовуються вищенаведеними правовими нормами та фактичними обставинами справи.
Рішення Херсонської обласної ради №311 від 10.03.1994р., яким селищна рада обгрунтовує своє право щодо здійснення повноважень в сфері регулювання земельних відносин по наданій в оренду за оспорюваним договором земельній ділянці втратило чинність на підставі рішення Херсонської обласної ради від 14.01.2002р. №493. Докази скасування зазначеного рішення у встановленому порядку відсутні і суду не надані.
Рішення, на яке посилається відповідач, має інший суб'єктний склад учасників, інший предмет та інші підстави позову, тому встановлені в ньому факти не є обов'язковими при вирішенні даного господарського спору.
Безпідставними та хибними також є доводи, що даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах. Так, предметом даного спору є визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування про затвердження землевпорядної документації та передачі в оренду земельної ділянки, а також визнання недійсним укладеного на підставі цього рішення договору оренди земельної ділянки. Тобто, між сторонами існує спір про право, а не публічно-правовий спір, який виник між двома конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Державне мито в сумі 85грн. та 236грн. вартості послуг ІТЗ покласти на відповідача - Антонівську селищну раду.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
Визнати недійсним п.п.1.1 та п.п.2.1 п.1 рішення Антонівської селищної ради від 19.06.2007р. №209 "Про затвердження проекту землеустрою, технічної документації, передачі в оренду земельних ділянок підприємствам в смт.Антонівка для здійснення підприємницької та іншої діяльності, вважати втратившим чинність Державний акт на право постійного користування землею.
2. Визнати недійсним укладений між Антонівською селищною радою та приватною виробничою фірмою "Ремтранс" договір оренди земельної ділянки площею 0,0462га, яка знаходиться в смт.Антонівка, вул.20 Східна, 30, зареєстрованій у Херсонському міськвідділі ДП "ХРЦДЗК", від 24.07.2007р. №040771300015.
3. Стягнути з Антонівської селищної ради, смт.Антонівка, вул.Будьоного, 48-а, код 04401210, р.рахунки не відомі, на користь Херсонської міської ради, м.Херсон, пр.Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 26347681, р.рахунки не відомі, 85грн. витрат по оплаті держмита та 236грн. судових витрат.
Наказ стягувачу видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Н.О. Задорожна
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України
17.10.2011р.