Постанова № 1872564, 18.07.2008, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2008
Номер справи
2-а-1005/08
Номер документу
1872564
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

                                                                                                                                                                           

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ  ОКРУЖНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ  СУД

Категорія статобліку - 65                                                                                               Справа № 2-а-1005/08

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

18 липня 2008 року                                          11-05                                       м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді     Верба І.О.

при секретарі              Ромасько Є.В.

за участю представників:

позивача                                     Директор Шевцов І.І., наказ від 03.09.07 р. №181к

Зуб В.В., довіреність від 18.06.2008 р. б/н

           відповідача                   Губайдуллін О.Ф. довіреність від 12.06.2008 р. №07-08/3347

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за

адміністративним позовомДніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Дніпропетровськ

до Професійно-технічного училища № 87, смт. Софіївка Дніпропетровської області

простягнення грошових коштів, -

в с т а н о в и в:

28 лютого 2008 року до  Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Професійно-технічного училища № 87 з проханням стягнути з Професійно-технічного училища № 87 на користь позивача суму 242,21 грн. недоїмку по сплаті страхових внесків та фінансові (штрафні) санкції в сумі 6210,69 грн., всього 6452,90 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач не здійснює своєчасні розрахунки з Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Загальна сума боргу складає 6452,90 грн.

В судовому засіданні представник Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності позов підтримали в повному обсязі, просив його задовольнити.

Відповідач проти позову заперечував та зазначив, що вимоги позивача є безпідставними, так як повернення заборгованості з виплат передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів плануються та здійснюються за кодом економічної класифікації 1343, а не за кодом 1111 «Заробітна плата». Тобто, ці виплати не є виплатами заробітної плати, а також за даними Державного комітету статистики України (телеграма від 10.10.2005 року № 215) виплати із заборгованості по статті 57 Закону України «Про освіту» не відображаються у формах державних статистичних спостережень № 1-ПВ, тобто не включаються до фонду оплати праці та суми із виплати заробітної плати. Цими документами заперечуються пред’явлені претензії позивача.

Проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку що позовна заява підлягає  задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Професійно-технічне училище № 87 є платником страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Відповідно до вимог підпункту 2 пункту 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»,  страхувальники зобов’язані нараховувати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а пункт 1 статті 30 Закону передбачає відповідальність, яка настає по факту несвоєчасної сплати та неповної сплати страхових внесків. У разі несвоєчасної сплати та неповної сплати страхових внесків страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків,  штрафів та пеню.

Відповідно до умов статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» та статті 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування» базою для здійснення нарахувань страхових внесків до Фонду є суми фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» та підлягають обкладанню податком з доходів відповідно до вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Згідно статті 57 Закону України «Про освіту», держава забезпечує педагогічним і науково-педагогічним працівникам ряд гарантій, в тому числі виплату надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, фактична виплата яких не здійснювалася на протязі 1997 -  2002 років в зв’язку із відсутністю належного фінансування.

Для забезпечення виконання положень вищезазначеного Закону було прийнято Закон України «Про реструктуризацію виплат, передбачених  статті 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів», який регулює правовідносини, що склалися у зв’язку з нефінансуванням з бюджету виплат, передбачених статті 57 Закону України «Про освіту» та визначив ці виплати кредиторською заборгованістю Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 4 Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005 року № 934 на виконання умов  Закон України «Про реструктуризацію виплат, передбачених  статті 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» - відрахування, передбачені  законодавством, з цих виплат здійснюється в установленому порядку. Згідно чинного законодавства до таких відрахувань належать страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Так 14 – 16 лютого 2007 року Апостолівською міжрайонною виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено планову перевірку правильності нарахування, сплати страхових внесків та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Професійно-технічного училища № 87.

Перевіркою встановлено, що в порушення пункту 2 частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням», страхувальник не нарахував та не сплатив в установлені строки та в повному обсязі страхові внески на виплати згідно Порядку № 934 проведені в грудні 2005 року в сумі 6210,69 грн., не відобразив у ф.4-ФСС з ТВП. За актом перевірки на ці виплати донараховані страхові внески 2,9 % в сумі 180,11 грн., проведені утримання із виплат застрахованих осіб 1 % в сумі 62,10 грн. Всього 242,21 грн. Згідно списку осіб, які отримали виплати у грудні 2005 року.

Таким чином з 01 жовтня 2005 по 31 грудня 2006 року встановлено факт неповної сплати страхових внесків в сумі 242,21 грн. та приховану (занижену) суму заробітної плати в сумі 6210,69 грн.  Зобов’язання перед Фондом не виконано на суму 6452,90 грн.

26 лютого 2007 року у відношенні відповідача було прийнято рішення № 105/24 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (ф.4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних виплат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Зазначене рішення було направлено відповідачу, проте борг погашено не було у зв’язку з чим позивач звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області за захистом своїх порушених прав.

14 червня 2007 року постановою вищезазначеного суду позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за позовом до Професійно-технічного училища № 87 було задоволено у повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2007 року, постанову Господарського суду Дніпропетровської області від 14 червня 2007 року було скасовано на підставі того, що суд першої інстанції, прийняв і розглянув по суті заявлені вимоги, не перевіривши повноваження особи, яка підписала позовну заяву. Позовну заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишено без розгляду. Таким чином позивач звернувся за захистом своїх порушених прав до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, надавши оригінал довіреності, який підтвердив повноваження представника.

Механізм погашення кредиторської заборгованості державного бюджету з виплати надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки (далі - виплати) особам, які у період із січня 1997 по серпень 2002 року працювали на посадах педагогічних і науково-педагогічних працівників (у тому числі за сумісництвом) навчальних закладів та установ освіти (далі - заклади та установи  відповідно до Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" врегульовано «Порядком погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки», затвердженим  постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 р. N 934 (далі – Порядок №934).

Пунктом 4 Порядку №934 передбачено, що відрахування, передбачені законодавством, з виплат здійснюються в установленому порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»  від 25 травня 2006 р. N 745, вищевказаний Порядок  №934 доповнено пунктом 3-2, згідно якого страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на виплати не нараховуються. Та було установлено, що до сум фактичних витрат на оплату праці (для роботодавців) чи сум оплати праці (для найманих працівників), що обчислюються відповідно до пункту 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266, не включаються суми виплат, що здійснюються згідно із Законом України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів".

Однак, Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»  від 25 травня 2006 р. N 745 набрала чинності після проведення у 2005 року відповідачем певних виплат. 

Відповідно до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»  № 2240.

Відповідно до статей 9, 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» № 2240 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Управління Фондом здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців. Управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду. В Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління здійснюють правління та виконавча дирекція відповідних відділень Фонду.

Статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» № 2240  визначені права та обов'язки страхувальника, відповідно до п.п.2.2 п.2 цієї статті страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати страхові внески у встановлені строки на в повному обсязі.

Підпункт 1 пункту 1 ст. 27 цього Закону встановлює, що розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України для роботодавців у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладання податком з доходів фізичних осіб.

Статтею 1 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного страхування" від 11.01.2001 р. № 2213-Ш встановлені розміри внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

З аналізу вищенаведених Законів України № 2213-111 від 11.01.2001 року та №2240-111 від 18.01.2001 року вбачається, що зазначені норми встановлюють розмір внесків, виходячи з сум фактичних витрат на оплату праці.       

За приписами статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески та фінансові санкції.

Згідно пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», до приведення законів України та інших нормативно-правових актів у відповідність з цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

З урахуванням вищезазначеного позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності підлягає задоволенню.

 На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити.

Стягнути з Професійно-технічного училища №87 (53100, Дніпропетровська область, смт. Софіївка, вул. Поштова, 10, ЄДРПОУ 21902126) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса 93)  недоїмку по сплаті страхових внесків  у розмірі 242,21 грн. та фінансові (штрафні) санкції у розмірі 6210,09 грн.,  на загальну суму 6452,90 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України – з дня складення в повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                                                                              І.О. Верба

Постанову складено у повному обсязі 23.07.08 р.