Рішення № 18721837, 12.10.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
12.10.2011
Номер справи
19/114/2011
Номер документу
18721837
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.10.11 Справа № 19/114/2011

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання

Скокової К.Л., розглянув матеріали справи за позовом

Державної екологічної інспекції в Луганській області, м.Луганськ

до фізичної особи підприємця ОСОБА_2,

АДРЕСА_3

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Алчевської міської ради Луганської області, АДРЕСА_3

про стягнення 68 грн. 54 коп.

в присутності представників сторін:

від позивача ОСОБА_3, головний спеціаліст юридичного сектору, довіреність від 08.06.2011 № б/н;

від відповідача представник не прибув;

від 3-ї особи ОСОБА_4, головний спеціаліст-юрисконсульт відділу договірно-претензійної роботи, довіреність від 09.02.2011 № 1/11-269.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: позивачем заявлено вимогу стягнути з відповідача на користь держави шкоду в розмірі 68, 54 грн. заподіяну порушенням природоохоронного законодавства.

Позивач в судовому засіданні 12.10.2011 підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Третя особа позовні вимоги підтримала , письмових пояснень не надала.

Відповідач не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить відповідний штамп суду з відміткою про відправку документу на звороті примірників всіх ухвал суду, який містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників ухвали, дату відправки, підпис працівника суду, яким вона здійснена.

Як зазначив Вищий господарський суд України в Інформаційному листі від 13.08.2008 № 01-8/482 Про деякі питання застосування норм господарського процесуального кодексу України (п.19) ... дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до вимог п.3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 (з подальшими змінами), є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.

До повноважень суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, станом на час розгляду справи.

Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, а ненадання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.

Відповідач позовні вимоги не оспорив, доказів сплати заборгованості не надав.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників позивача та третьої особи, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області встановив наступне.

Відповідно до ст.ст.16, 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державне управління в галузі охорони навколишнього середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України, які можуть бути позивачами у цих правовідносинах.

Спеціально уповноваженим державним органом по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів є Державна екологічна інспекція в Луганській області, яка згідно п.5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Мінприроди України від 19.12.2006 № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.02.2007 за № 119/13387, здійснює державний контроль за додержанням норм і правил у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів.

Відповідно до п.9 Положення інспекція має право подавати позови до суду про відшкодування збитків і витрат, завданих юридичними і фізичними особами внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів.

Так, 26.09.2008 інспекцією було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5, якою встановлено факт порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме: зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу на земельній ділянці площею 0.0055 га за адресою АДРЕСА_2, що є порушенням ст.ст.96, 168 Земельного кодексу України, ст.ст.2, 35, 56 Закону України "Про охорону земель".

Даний факт підтверджується актом перевірки від 26.09.2008, який підписаний відповідачем без заперечень та зауважень (а.с.8-9).

Розмір шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання земельних ресурсів Фізичною особою підприємцем ОСОБА_2, обчислено згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 за № 963, та складає 68 грн. 54 коп.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про охорону земель" всі землі в межах території України є об'єктом особливої охорони держави.

Статтею 35 цього ж Закону передбачено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані:

- дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України;

- проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів;

- підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо;

- дотримуватися стандартів, нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов'язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів;

- надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів;

- сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів;

- своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок;

- забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні;

- забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку;

- забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям;

- уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Як вбачається з приписів ст.56 Закону України "Про охорону земель" юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом.

Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Статтею 168 Земельного кодексу України встановлено, що ґрунти земельних ділянок є обєктом особливої охорони, тому власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель. Крім того, землекористувачі зобовязані підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі (ст. 96 Земельного кодексу України).

Пунктом 4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачені загальні підстави для відшкодування шкоди: вина особи, спричинення наслідків та причинний зв”язок між діями особи та наслідками.

Відповідно до норм діючого законодавства та наведених вище підстав, особа винна у заподіянні шкоди повинна її відшкодувати, але строк заявлення до відшкодування та предявлення вимог про відшкодування шкоди законодавством не встановлений.

А відповідно до ч.2 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо строк виконання боржником обовязку не встановлений або визначений моментом предявлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обовязок у семиденний строк від дня предявлення вимоги, якщо обовязок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Позивач на адресу відповідача надіслав претензію № 164 (вих. № 02-2090/939 від 13.10.2008) (а.с.11), яка останнім залишена без відповіді та задоволення.

Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

В даному випадку позивачем доведено вину відповідача, яка підтверджується актом перевірки від 26.09.2008, в спричиненні його неправомірними діями, а саме, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), без спеціального дозволу, на земельній ділянці площею 0.0055 га, шкоди держави у розмірі 68 грн. 54 коп., що підтверджується розрахунком розміру шкоди (а.с.10).

За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, та підлягають до задоволення у повному обсязі.

Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні 12.10.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Луганській області, м.Луганськ, до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2, АДРЕСА_3 задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1 на користь держави балансовий рахунок № 33116331700027 спеціалізованого фонду місцевого бюджету м.Алчевськ Луганської області, код ЄДРПОУ 24046768 УДК м.Алчевськ Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач УДК в Луганській області, МФО 804013 шкоду у розмірі 68 грн. 54 коп., видати наказ позивачу.

3. Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 102 грн. 00 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Алчевській обєднаній державній податковій інспекції.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 17.10.2011.

Суддя Т.В.Косенко