Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.10.11 Справа № 28/132/2011
Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М., розглянувши матеріали за позовом
Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Державного підприємства "Регіональне виробниче об'єднання "Укрвуглеекологія", м. Луганськ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Челюскінська селищна рада, с.Челюскінець Лутугинського району, Луганська область
про стягнення 18 795 грн. 78 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1; дов. б/н від 08.06.2011; головний спеціаліст юридичного сектору, юрисконсульт Державної екологічної інспекції в Луганській області;
від відповідача: представник не прибув;
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача представник не прибув.
в с т а н о в и в:
Суть справи: позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача збитків у сумі 18 795 грн. 78 коп., заподіяних порушенням природоохоронного законодавства.
Відповідач до судового засідання не прибув, про час та місце слухання справи був належним чином повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 26.09.2011, причини неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву не надав, своїми процесуальними правами, передбаченими ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, не скористався.
Представник третьої особи також не прибув до судового засідання, про час та місце якого був належним чином повідомлений.
Суд, враховуючи думку позивача та вимоги ст. 69 ГПК України, вважає за можливе розглянути справу за наявними у неї матеріалами за відсутності представників відповідача та третьої особи.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п.5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого наказом Мінприроди від 19.12.2006 за № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.02.2006 за №120/13387 Державна екологічна інспекція в Луганській області є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Відносини у галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища”, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Інспекцією 15.07.2010, 02.09.2010 були проведені перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Регіональне виробниче об'єднання "Укрвуглеекологія", під час якої встановлено, що підприємством в період з 01.04.2010 по 31.07.2010 здійснювались викиди в атмосферне повітря при проведенні робіт з прийомки та складування породної маси на породному відвалі без спеціального дозволу, що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
Викиди забруднюючих речовин здійснювались внаслідок складування породи, що належить ДП "ГЗФ "Луганська", на породний відвал, який знаходиться у власності відповідача.
17.08.2010 до позивача звернулась прокуратура м. Луганська з вимогою визначити розмір збитків, заподіяних державі відповідачем внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. В даній вимозі, як зазначає позивач, було зазначено обєм породної маси, яка була складена на породний відвал відповідача з квітня по липень 2010 року.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря.
Згідно до ч.5 ст.11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Розмір збитків, нанесених державі відповідачем внаслідок порушення природоохоронного законодавства, обчислений відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди України від 10.12.2008 за №639, зареєстрованим в Мінюсті України від 21.01.2009 за №48/16064 (надалі Методика) та складає 18 795 грн. 78 коп.
На адресу відповідача була направлена позивачем претензія №49 від 31.03.2011, яку відповідач залишив без відповіді та задоволення (а.с. 19,20).
Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
За приписами ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивачем доведено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем допущено порушення вимог законодавства у вигляді відсутності дозволу на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що робить всі викиди наднормативними.
Викладене підтверджується п. 2.1. Методики, де зазначено, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам та підлягають до задоволення у повному обсязі.
Судові витрати стягуються з відповідача в дохід Державного бюджету України, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України, оскільки позивач звільнений від їх сплати відповідно до Декрету КМУ "Про державне мито".
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 06.10.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов Державної екологічної інспекції в Луганській області до Державного підприємства "Регіональне виробниче об'єднання "Укрвуглеекологія" про стягнення 18 795 грн. 78 коп. задовольнити повністю.
2.Стягнути з Державного підприємства „Регіональне виробниче об'єднання ”Укрвуглеекологія”, м. Луганськ, кв.Гайового, 6а, код 00170096, на користь держави: балансовий рахунок №33117331700178 спеціального фонду місцевого бюджету Челюскінської селищної ради Лутугинського району Луганської області, код за ЄДРПОУ 23487074 ВДК Лутугинського району Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач УДК у Луганській області, МФО 804013, збитки в розмірі 18 795 грн. 78 коп., заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, видати наказ позивачу.
3. Стягнути з Державного підприємства „Регіональне виробниче об'єднання ”Укрвуглеекологія”, м. Луганськ, кв.Гайового, 6а, код 00170096, в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 187 грн. 96 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Державній податковій інспекції у Артемівському районі у м. Луганську.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 11.10.2011.
СуддяІ.В. Семендяєва