Рішення № 18721046, 28.09.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
28.09.2011
Номер справи
18/164пд/2011
Номер документу
18721046
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.09.11 Справа № 18/164пд/2011

Суддя Корнієнко В.В., розглянувши матеріали справи за позовом Луганської міської ради, м. Луганськ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача управління Держкомзему у м. Луганськ Луганської області, м. Луганськ

до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганський ярмарок», м. Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1. за дов. від 24.11.2010;

від відповідача: ОСОБА_2. за дов. від 27.02.2009;

від 3-ї особи:не прибув.

Суть спору: позивачем заявлено вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 19.08.2004 (державна реєстрація 08.09.2004 № 5158), який укладено між сторонами за позовом, зокрема:

- про викладення пункту 8 договору в наступній редакції:

«8. Розмір річної орендної плати встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 5, у гривнях;

- про доповнення п. 4 договору новим абзацом наступного змісту:

«З моменту набрання чинності цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 19.08.2004, державна реєстрація від 08.09.2004 № 5158, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 13990 091,39 (тринадцять мільйонів девятсот девяносто тисяч девяносто одна гривні) 39 коп. Після набрання чинності цим договором про внесення змін до договору оренди землі від 19.08.2004, державна реєстрація від 08.09.2004 № 5158, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі, коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, визначається (змінюється) згідно з рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу.»;

- про доповнення пп. 8.1 п. 8 договору новим абзацом наступного змісту:

«На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 19.08.2004, державна реєстрація від 08.09.2004 № 5158, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 699504,57 (шістсот девяносто девять тисяч пятсот чотири гривні) 57 коп.»;

- про викладення пункту 13 договору у новій редакції:

«У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення.».

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд

В С Т А Н О В И В:

19.08.2004 між сторонами за позовом укладено договір оренди землі (який зареєстрований 08.09.2004 за № 5158) згідно якому, позивач передав відповідачу в оренду строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 1,2463 га, для будівництва та розміщення ринку, яка знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонна (біля будинку № 20).

Спірним пунктом 8 вказаного договору оренди встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки, збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка у вигляді розрахунку про розмір земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки додається до даного договору і є його невідємною частиною).

Спірним підпунктом 8.1. пункту 8 вказаного договору оренди встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. На момент укладення договору розмір орендної плати складає 139017,60 грн.

Спірним пунктом 4 договору оренди встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5560703,95 грн.

Спірним пунктом 13 договору оренди встановлено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,025 відсотків несплаченої суми за кожен день прострочення.

Рішенням Луганської міської ради від 29.04.2009 № 65/150 управлінню нерухомим майном Луганської міської ради (яке перейменоване в управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів) було доручено провести аналіз укладених договорів оренди земельних ділянок, які розташовані на території м. Луганська, на предмет відповідності їх чинному законодавству та нормативно-правовим актам Луганської міської ради, насамперед рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганська»та від 31.10.2007 № 25/5 «Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську».

Вищевказаним рішенням Луганська міська рада доручила своєму управлінню нерухомим майном (яке перейменоване в управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів) за результатами проведеного аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним орендарям про внесення змін у договори оренди земельних ділянок з метою приведення їх у відповідність з вимогами діючого законодавства та нормативно-правових актів Луганської міської ради.

В звязку з невідповідністю (на думку позивача) вищевказаного договору оренди земельної ділянки діючому законодавству та нормативно-правовим актам Луганської міської ради, листом від 18.07.2011 № 01/03-13/4205/0/2-11 Луганський міський голова від імені Луганської міської ради звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди земельної ділянки (до листа було додано примірник проекту договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки), зокрема:

- про викладення пункту 8 договору в наступній редакції:

«8. Розмір річної орендної плати встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 5, у гривнях;

- про доповнення п. 4 договору новим абзацом наступного змісту:

«З моменту набрання чинності цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 19.08.2004, державна реєстрація від 08.09.2004 № 5158, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 13990 091,39 (тринадцять мільйонів девятсот девяносто тисяч девяносто одна гривні) 39 коп. Після набрання чинності цим договором про внесення змін до договору оренди землі від 19.08.2004, державна реєстрація від 08.09.2004 № 5158, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі, коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, визначається (змінюється) згідно з рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу»;

- про доповнення пп. 8.1 п. 8 договору новим абзацом наступного змісту:

«На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 19.08.2004, державна реєстрація від 08.09.2004 № 5158, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 699504,57 (шістсот девяносто девять тисяч пятсот чотири гривні) 57 коп.;

- про викладення пункту 13 договору у новій редакції:

«У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення.».

Відповідач отримав вказану пропозицію (що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення та визнано самим відповідачем у відзиві на позовну заяву від 14.09.2011 № 57), однак, відповіді на неї позивачу не надав.

Враховуючи, що відповідач відмовився вносити зміни у договір оренди землі, позивач предявив до нього позов з вимогами внеси вищевказані зміни у договір у судовому порядку.

Щодо зміни пункту 8 договору, позивач обґрунтовує свої вимоги змінами у земельному законодавстві, якими встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку (договором була встановлена орендна плата у розмірі земельного податку (річного), збільшеного на коефіцієнт 2,5) та не більше 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Крім того, рішенням Луганської міської ради від 25.05.2011 № 9/12 договірний коефіцієнт для ринків встановлено у розмірі «5»(договором встановлено 2,5).

Тобто позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що законом збільшено мінімальний розмір орендної плати, а нормативно-правовим атом органу місцевого самоврядування збільшено договірний коефіцієнт для ринків, тому, положення договору не відповідають законодавству і потребують внесення змін.

Вимоги про доповнення пункту 4 та підпункту 8.1. пункту 8 договору новими абзацами позивач взагалі ніяк не обґрунтував.

Вимоги про викладення п.13 договору у новій редакції позивач обґрунтував положеннями ст. 129 Податкового кодексу України, якою встановлено, що за прострочення виконання узгодженого грошового зобовязання (в даному випадку це прострочення внесення орендної плати за землю) нараховується пеня із розрахунку 120 % річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення (у договорі за прострочення внесення орендної плати встановлена пеня у розмірі 0,025 відсотків несплаченої суми за кожний день прострочення).

Відповідач відзивом на позовну заяву від 14.09.2011 № 57 проти позову заперечує посилаючись на порушення позивачем порядку внесення змін до договору, який встановлено ст. 188 ГПК України, так як лист пропозиція від 18.08.2011 (про внесення змін у договір) був підписаний Луганським міським головою, який на думку відповідача був не уповноважений позивачем на ці дії.

Відповідач вважає, що Луганська міська рада, як орендодавець, повинна була прийняти конкретне рішення (саме відносно відповідача), яким запропонувати відповідачу внести зміни у договір оренди земельної ділянки, який є предметом спору.

Відсутність рішення позивача з цього питання, на думку позивача, свідчить про відсутність у позивача волевиявлення на внесення змін до вказаного договору оренди.

Відповідач вказав, що зміна законодавства (збільшення розміру орендної плати) не може впливати на умови договору, так як закон не має зворотної дії у часі, тому, до спірних відносин слід застосовувати законодавство, яке діяло на дату укладення договору оренди.

Відповідач також зазначив про відсутність законних підстав для внесення змін до договору у частині розміру річної орендної плати за земельну ділянку.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав:

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 № 309-УІ внесені зміни до частин четвертої та пятої статті 21 Закону України «Про оренду землі», а саме, було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Попередня редакція наведеної статті Закону визначала, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Згідно п. 12 договору оренди щодо якого заявлено позовні вимоги розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Внесення змін до частин четвертої та пятої статті 21 Закону України «Про оренду землі»направлено саме на підвищення цін на оренду землі (мінімальна орендна плата була у розмірі однократного земельного податку, а стала не меншою трикратного розміру земельного податку; розмір максимальної орендної плати збільшився до 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки).

З 01.01.2011 зазначені частини четверта та пята статті 21 Закону України «Про оренду землі»виключені в звязку з прийняттям Податкового кодексу України (Закон України від 02.12.2010 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України), якийдіє з 01.01.2011 і має аналогічні положення закріплені у ст. 288 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч. 1, ч. 2 ст. 632 ЦК України).

Рішенням Луганської міської ради від 25.05.2011 № 9/12 встановлено договірний коефіцієнт для земельних ділянок на яких розташовані ринки у розмірі 5 (у договорі передбачено коефіцієнт 2,5). Позивач використовує орендовану земельну ділянку для розміщення ринку.

Таким чином, враховуючи, що договором була передбачена можливість зміни розміру орендної плати у разі підвищення цін (а законом було підвищено ціну на орендну плату), позивач вправі вимагати від відповідача внесення відповідних змін до договорів оренди.

Аналогічні висновки містяться і в абзаці 5 пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».

За таких обставин, судом не приймаються до уваги доводи відповідача про неможливість внесення змін до договору взагалі та щодо розміру орендної плати зокрема, а також про застосування законодавства, яке вже втратило силу (діяло на момент укладення договору).

Пунктом 2.19 (абз. 4) постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»встановлено, що оскільки відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України.

У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (абз. 5 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6).

Позивач (власник і орендодавець землі) своїм рішенням від 29.04.2009 № 65/150 доручив управлінню нерухомим майном Луганської міської ради (яке перейменоване в управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів) провести аналіз укладених договорів оренди земельних ділянок, які розташовані на території м. Луганська, на предмет відповідності їх чинному законодавству та нормативно-правовим актам Луганської міської ради, насамперед рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганська»та від 31.10.2007 № 25/5 «Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську».

Вищевказаним рішенням позивач доручив своєму управлінню нерухомим майном (яке перейменоване в управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів) за результатами проведеного аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним орендарям про внесення змін у договори оренди земельних ділянок з метою приведення їх у відповідність з вимогами діючого законодавства та нормативно-правових актів Луганської міської ради.

Тобто волевиявлення позивача щодо необхідності направлення пропозицій орендарям про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок (у разі невідповідності договору діючому законодавству) виражено у зазначеному рішенні позивача.

Пропозиція (лист від 18.07.2011 № 01/03-13/4205/0/2-11) позивача, яка одержана відповідачем, про внесення відповідних змін до договору підписана Луганським міським головою, який згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»представляє раду у відносинах з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та укладає від імені ради договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради.

Таким чином, позивач вищевказаним рішенням доручив своєму управлінню направити орендарям (у разі необхідності) пропозиції про зміну договорів оренди землі, однак, вказані пропозиції були направлені не управлінням позивача, а Луганським міським головою, який уповноважений законом представляти раду у відносинах з підприємствами та укладати від її імені договори.

Щодо права укладення договорів (внесення змін до договорів) з питань, віднесених до виключної компетенції ради, закон вказує на те, що голова подає їх на затвердження відповідної ради, однак, закон взагалі не обмежує права голови щодо направлення пропозицій про внесення змін у договір, та не встановлює, що є первісним: внесення змін у договір, а потім затвердження його радою чи навпаки.

Суд вважає, що направлення Луганським міським головою від імені Луганської міської ради пропозицій відповідачу щодо внесення змін у договір оренди земельної ділянки, здійснено у межах повноважень, наданих міському голові ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»з урахуванням рішення Луганської міської ради від 29.04.2009 № 65/150 (яким доручено управлінню ради направляти пропозиції про внесення змін у договори оренди).

За таких обставин, суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що Луганський міський голова не мав права направляти відповідачу пропозиції про зміну договору.

Як вказано вище, статтею 21 Закону України «Про оренду землі»(в редакції, яка діяла до 01.01.2011) та ст. ст. 288 Податкового кодексу України (який діє з 01.01.2011) встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

не може бути меншою:

-для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

-для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (підпункт 288.5.1).

не може перевищувати:

а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;

б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2).

Рішенням Луганської міської ради від 25.05.2011 № 9/12 встановлено договірний коефіцієнт для земельних ділянок на яких розташовані ринки у розмірі 5 (у договорі передбачено коефіцієнт 2,5).

Позивач використовує орендовану земельну ділянку для розміщення ринку.

Згідно п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Доказів скасування зазначеного рішення Луганської міської ради відповідач суду не подав.

Таким чином, пункт 8 вказаного договору оренди згідно якому, річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки, збільшеного на коефіцієнт 2,5, не відповідає вимогам вищевказаного законодавства та рішення Луганської міської ради від 25.05.2011 № 9/12.

За таких обставин, позовні вимоги про викладення пункту 8 договору в наступній редакції:

«8. Розмір річної орендної плати встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 5, у гривнях», підлягають задоволенню в звязку з їх законністю та обґрунтованістю.

Згідно пунктів 129.1., 129.4. статті 129 Податкового кодексу України за прострочення виконання узгодженого грошового зобовязання (в даному випадку це прострочення внесення орендної плати за землю) нараховується пеня із розрахунку 120 % річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення.

Пунктом 13 договору щодо якого заявлено позовні вимоги встановлено, що за прострочення внесення орендної плати справляється пеня у розмірі 0,025 відсотків несплаченої суми за кожний день прострочення.

Таким чином, п. 13 договору також не відповідає діючому законодавству.

За таких обставин, позовні вимоги про викладення пункту 13 договору в наступній редакції:

«У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення.», підлягають задоволенню в звязку з їх законністю та обґрунтованістю.

Позовні вимоги про доповнення п. 4 договору новим абзацом наступного змісту:

«З моменту набрання чинності цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 19.08.2004, державна реєстрація від 08.09.2004 № 5158, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 13990 091,39 (тринадцять мільйонів девятсот девяносто тисяч девяносто одна гривні) 39 коп. Після набрання чинності цим договором про внесення змін до договору оренди землі від 19.08.2004, державна реєстрація від 08.09.2004 № 5158, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі, коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, визначається (змінюється) згідно з рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу»,

та про доповнення пп. 8.1 п. 8 договору новим абзацом наступного змісту:

«На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 19.08.2004, державна реєстрація від 08.09.2004 № 5158, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 699504,57 (шістсот девяносто девять тисяч пятсот чотири гривні) 57 коп.»,

не підлягають задоволенню, в звязку з необґрунтованістю та безпідставністю цих вимог.

Зазначені вимоги (про доповнення абзацами пунктів 4 та 8 договору) позивач взагалі не чим не обґрунтував, та не навів підстав цих вимог.

Позивачем не наведено у позовній заяві та не додано до позовної заяви ніяких розрахунків та обґрунтувань, які б підтверджували законність та обґрунтованість запропонованого до зміни в договорі розміру річної орендної плати в сумі 699504,57 грн.

Крім того, положення запропонованих позивачем змін у п. 4 договору про те, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі, коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, визначається та змінюється органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу, суперечить вимогам законодавства, так як допускає можливість односторонньої зміни договору.

Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки зафіксовано у договорі оренди і він є (розмір нормативної грошової оцінки) однією з характеристик предмета договору - земельної ділянки, тобто одним з умов договору.

Крім того, розмір нормативної грошової оцінки землі є відправною точкою для розрахунку розміру орендної плати, так як земельний податок встановлюється у розмірі одного відсотка від грошової оцінки землі, а розмір річної орендної плати (відносно спірного договору) не може бути меншим трикратного розміру земельного податку.

Таким чином, зміна розміру грошової оцінки землі по суті є завуальованою зміною розміру орендної плати.

При чому позивач пропонує здійснювати такі зміни не за взаємною згодою сторін за договором, а в односторонньому порядку на підставі довідки уповноваженого ним органу.

Суд вважає, що вищевказана умова договору (розмір грошової оцінки землі) не може змінюватися в односторонньому порядку без внесення відповідних змін до договору оренди, так як зміна розміру грошової оцінки землі по суті є зміною розміру орендної плати, що тягне порушення прав відповідача.

Аналогічні висновки (про недопустимість односторонньої зміни умов договору, в тому числі щодо зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом, та про необхідність дотримання у цьому випадку порядку, встановленого ст. 188 ГК України) закріплені в абзаці 4 пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».

За таких обставин, у задоволенні вимог про доповнення п. 4 договору новим абзацом слід відмовити також і в звязку з тим, що ці вимоги суперечать закону та порушують права орендаря.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати на державне мито в сумі 42,50 грн. (пропорційно кількості задоволених вимог; було заявлено чотири вимоги, задоволено дві) та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. (пропорційно кількості задоволених вимог) покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити частково.

2.Внести змінити до договору оренди землі від 19.08.2004 (посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Абакумовою В.В., реєстровий номер 2975, державна реєстрація 08.09.2004 за № 5158), який укладено між Луганською міською радою (м. Луганськ) та товариством з обмеженою відповідальністю «Луганський ярмарок»(м. Луганськ), зокрема, викласти пункти 8 та 13 вказаного договору в наступній редакції:

«8. Розмір річної орендної плати встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 5, у гривнях.»;

«13. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення.».

3.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Луганський ярмарок», м. Луганськ, вул. Оборонна, 20, ідентифікаційний код 30091371, на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794, витрати на державне мито в сумі 42,50 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн.; наказ видати.

4.В решті позову відмовити.

28 вересня 2011 р. було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 03 жовтня 2011 р. і може бути оскаржене протягом 10 днів з цієї дати.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя В.В. Корнієнко