ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 липня 2011 року № 2а-7708/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрянська Я.І., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом Заступника прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області
до Відкритого акціонерного товариства Спеціалізоване управління «Трансгідромеханізація»
про стягнення штрафних санкцій в сумі 17 000, 00 грн.
за участю представників сторін:
від позивача (Прокурора Оболонського району м. Києва): ОСОБА_3 (заява про розгляд справи в порядку письмового провадження)
від позивача (Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області): ОСОБА_4 (заява про розгляд справи в порядку письмового провадження)
від відповідача: не прибув
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач Заступник прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача Відкритого акціонерного товариства Спеціалізоване управління «Трансгідромеханізація»про стягнення штрафних санкцій в сумі 17 000, 00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.06.2011 р. було відкрито провадження у справі № 2а-7708/11/2670 та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем було порушено вимоги п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26.05.2010 року № 690КУ, зважаючи на що, до відповідача застосовано санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн.
В судові засідання, призначені на 18.07.2011 р. та 26.07.2011 р. відповідач не прибув та не скерував свого представника, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання, підтвердженням чого є повідомлення про вручення відповідачу поштових відправлень від 14.06.2011 р. та від 20.07.2011 р., що наявні в матеріалах справи.
Згідно ч. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Із заявами та клопотаннями відповідач до суду не звертався, заперечень чи будь-яких пояснень щодо адміністративного позову відповідач до суду також не надав.
В судовому засіданні 26.07.2011 р. представниками позивачів були подані клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно до ч. 1 ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на викладене, суд ухвалив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивачів, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням Територіального Управління в м. Києві та Київській області Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26.05.2010 року № 690КУ було встановлено порушення Відкритим акціонерним товариством Спеціалізоване управління «Трансгідромеханізація»вимог законодавства про цінні папери, а саме вимог ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», І, V розділів «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 р. № 1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 р. № 97/13364 та Положення щодо підготовки аудиторських висновків, які подаються до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розкритті інформації емітентами та професійними учасниками фондового ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. № 1528, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 січня 2007 р. за № 53/13320, а саме помилки в електронній та паперовій формах:
1. Електронна форма звіту не відповідає вимогам пункту 14.1 розділу 1 Положення № 1591.
2. У формі «Інформація про основні засоби емітента (за залишковою вартістю)»дані вказані не за залишковою вартістю.
3. У формі «Інформація щодо освіти та стажу роботи посадових осіб емітента»опис не містить всієї необхідної інформації.
4. У формі «Опис бізнесу»не повністю розкрито інформацію про основні засоби, не розкрито інформацію про основні придбання або відчуження активів за останні пять років та не розкрито інформацію про стратегію подальшої діяльності.
5. Не вірно заповнена форма «Інформація про зобовязання емітента».
6. Не повністю заповнений ІІІ розділ форми «Звіт про фінансові результати».
7. В аудиторському висновку не повністю розкрито інформацію за видами активів.
8. В аудиторському висновку не повністю розкрито інформацію про зобовязання.
9. В аудиторському висновку не повністю розкрита інформація щодо обсягу чистого прибутку.
10. В аудиторському висновку не вірно розкрита інформація про дії, які відбулися протягом звітного року та можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів, визначених ч.1 ст.41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».
З метою контролю виконання відповідачем зазначеного розпорядження, працівниками Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області було проведено перевірку Відкритого акціонерного товариства Спеціалізоване управління «Трансгідромеханізація», в результаті якої було встановлено, що на виконання Розпорядження від 26.05.10 №690-КУ ВАТ «Спеціалізоване управління «Трансгідромеханізація»жодних пакетів документів не надавало, що свідчить про невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
А отже, позивачем був встановлений факт порушення відповідачем вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26.05.10 №690-КУ, термін виконання якого закінчився ще 23.06.2010 р.
Зважаючи на викладене, уповноваженою особою Територіального Управління в м. Києві та Київській області Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, головним спеціалістом відділу звітності та моніторингу Жупаненко Віктором Миколайовичем 24.02.2011 р. було складено акт № 328-КУ про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому встановлено вищевказаний факт порушення чинного законодавства з боку відповідача, а саме не виконання відповідачем Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26.05.10 №690-КУ.
Примірник зазначеного акту був скерований на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення, що підтверджується відповідними доказами, наявними в матеріалах справи.
Як вбачається з матеріалів справи, жодних письмових пояснень та заперечень відповідачем щодо зазначеного акту позивачу не надсилалося.
Постановою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області від 09.03.2011 р. за № 317-КУ на підставі п. 10 п.14 ст. 8, ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»та п. 3 розділу VII, п. 1 розділу ХІV, п. 1.8 розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженим Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Комісії від 11.12.2007 року № 2272, та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 12.12.2008 р. за № 120/14811 до відповідача було застосовано санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн.
Вказана постанова відповідачу надіслана позивачу канцелярією Територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київської області рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення, що підтверджується відповідними доказами, наявними в матеріалах справи.
Згідно Постанови від 09.03.2011 р. за № 317-КУ, штраф мав бути перерахований на рахунок, відкритий в Управлінні Державного казначейства за місцезнаходженням платника, за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106, протягом 15 днів з моменту отримання постанови.
Як вбачається з матеріалів справи та наданих представниками позивачів пояснень, Постанову Територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідач не виконав, а також зазначена Постанова у встановлений законом строк не була оскаржена відповідачем в адміністративному чи судовому прядку.
Таким чином, станом на день розгляду справи, відповідачем не сплачено до Державного бюджету України суми штрафу в розмірі 17 000 грн., визначеної Постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 09.03.2011 р. за № 317-КУ.
Жодних заяв, клопотань чи пояснень відповідач до суду не надав, а також не надавав заперечень щодо адміністративного позову.
Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивачів, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, зважаючи також на наступне.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється:
- для акціонерних товариств - з дня державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно;
- для емітентів облігацій - з дня реєстрації випуску облігацій до 31 грудня звітного року включно.
Річна інформація про емітента повинна містити такі відомості:
- найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу;
- орган управління емітента, його посадові особи та засновники;
- господарська та фінансова діяльність емітента;
- цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів;
- річна фінансова звітність;
- аудиторський висновок.
Емітент має право додатково подавати іншу інформацію.
Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року.
Квартальна інформація про емітента повинна містити такі відомості:
- найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу;
- орган управління емітента, його посадові особи та засновники;
- господарська та фінансова діяльність емітента;
- цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість);
- квартальна фінансова звітність;
- участь емітента у створенні інших підприємств, установ та організацій.
Емітент має право додатково подавати іншу інформацію.
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Особливості подання та оприлюднення регулярної інформації інститутами спільного інвестування встановлюються законодавством.
Згідно глави 1, розділу V «Положення про розкриття інформації емітентам цінних паперів», емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію (далі - річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу.
Звітним періодом для складання річної інформації є календарний рік.
Перший звітний рік новоствореного емітента може бути меншим за 12 місяців, він обчислюється:
- для акціонерних товариств - з дати державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно;
- для емітентів цінних паперів, крім акцій, - з дня реєстрації випуску до 31 грудня звітного року включно.
Згідно пункту 1 глави 2, розділу V «Положення про розкриття інформації емітентам цінних паперів», річна інформація емітентів цінних паперів (крім емітентів облігацій місцевих позик) включає:
- титульний аркуш;
- зміст;
- основні відомості про емітента;
- інформацію про засновників та/або учасників емітента та кількість і вартість акцій (розміру часток, паїв);
- інформацію про чисельність працівників та оплату їх праці;
- інформацію про посадових осіб емітента;
- інформацію про осіб, що володіють 10 відсотків та більше акцій емітента;
- інформацію про загальні збори акціонерів;
- інформацію про дивіденди;
- інформацію про юридичних осіб, послугами яких користується емітент;
- відомості про цінні папери емітента;
- опис бізнесу;
- інформацію про майновий стан та фінансово-господарську діяльність емітента;
- інформацію про гарантії третьої особи за кожним випуском боргових цінних паперів;
- відомості щодо особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, що виникала протягом звітного періоду;
- інформацію про стан корпоративного управління (для акціонерних товариств);
- річну фінансову звітність;
- аудиторський висновок;
- копію(ї) протоколу(ів) загальних зборів емітента, що проводились у звітному році (для акціонерних товариств) (додається до паперової форми при поданні інформації до Комісії);
- звіт про стан об'єкта нерухомості (у разі випуску цільових облігацій, виконання зобов'язань за якими забезпечене об'єктами нерухомості).
Річна інформація складається відповідно до вимог цієї глави та додатка 37 до цього Положення.
Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Згідно до п. 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно п. 1 розділу ХІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
Відповідно до п. 7 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 1.8 розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, за правопорушення на ринку цінних паперів до юридичних осіб застосовуються такі фінансові та інші санкції: за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду від 8.04.1999 р. № 3-рп/99 прокурор або його заступник в кожному конкретному випадку самостійно визначає, в чому є порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовній заяві необхідність захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.
Згідно ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Також, згідно ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які він посилається.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити повністю, оскільки у позивача наявні докази несплати відповідачем, у визначені законодавством строки, штрафу за порушення на ринку цінних паперів та фондового ринку в розмірі 17000 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки позивач, як субєкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, а відповідач будь-яких заперечень проти позовної заяви суду не надав, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі шляхом примусового стягнення з Відкритого акціонерного товариства Спеціалізоване управління «Трансгідромеханізація»штрафу в розмірі 17000 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Спеціалізоване управління «Трансгідромеханізація»(04655, м. Київ, просп. Московський, 32, код ЄДРПОУ 01385930) до Державного бюджету України штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень на рахунок, відкритий у Управлінні Державного казначейства за місцезнаходженням платника, за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності банку 106.
Стягувач - Територіальне Управління в м. Києві та Київській області Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (03680, м. Київ, вул. Горького, 51)
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І.Добрянська