Постанова № 18704203, 19.10.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2011
Номер справи
2а/0570/16943/2011
Номер документу
18704203
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/16943/2011

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Добропільської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта Білозерська» про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 240 788, 33 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Добропільська обєднана державна податкова інспекція (надалі Добропільська ОДПІ, позивач) звернулась до суду із позовом про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 240 788,33 грн. з Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта Білозерська» (далі ТДВ «Шахта Білозерська», відповідач).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, який склався у звязку з несплатою узгоджених податкових зобовязань на підставі поданих до Добропільської ОДПІ податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища, за порушення та у звязку з несплатою узгоджених податкових зобовязань на підставі податкових повідомлень-рішень та у звязку з несплатою нарахованої пені. Приймаючи до уваги факт несплати ТДВ «Шахта Білозерська» суми заборгованості, позивач просить стягнути наведені суми у судовому порядку.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з додатковою відповідальністю «Шахта Білозерська» зареєстроване як юридична особа державним реєстратором виконавчого комітету Добропільської міської ради Донецької області 01.08.2008 року за № 2260102 0000 000447, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 352405, ідентифікаційний код юридичної особи 36028628, місцезнаходження: 85013, Донецька область, м. Добропілля, вул. Строїтельна, буд. 17. Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 11.06.2009 року № 237 ТДВ «Шахта Білозерська» перебуває на податковому обліку в Добропільській ОДПІ з 04.08.2008 року за № 3650.

З матеріалів справи вбачається, що ТДВ «Шахта Білозерська» є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Відповідач самостійно визначив свої податкові зобовязання на підставі поданих до Добропільської ОДПІ податкових розрахунків збору з забруднення навколишнього природного середовища, якими відповідач визначив податкові зобовязання на 2008 рік.

Так, за податковим розрахунком збору з забруднення навколишнього природного середовища від 04.11.2008 року № 18388 відповідачем нараховано збору за 2008 рік у сумі 137022,77 грн., який станом на день розгляду даної справи не сплачений.

Також за несвоєчасну сплату збору з забруднення навколишнього природного середовища позивачем застосовано відносно відповідача штрафні (фінансові) санкції, про що винесені наступні податкові повідомлення-рішення: від 27.04.2009 року № 0000302340 на суму 7272,00 грн., від 18.02.2010 року № 0000182340 на суму 3636,00 грн., від 26.04.2011 року № 0000471540 на суму 41936,09 грн. на нараховано пеню у загальній сумі 50921,47 грн.

В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження відповідачем податкових повідомлень-рішень та нарахованої пені.

З метою погашення такої заборгованості ДПІ у м. Краматорську приймалися заходи, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме за юридичною адресою боржника направлялись перша та друга податкова вимоги. Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.

В матеріалах справи також відсутні докази щодо оскарження відповідачем зазначених першої та другої податкових вимог.

Про факт наявної заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у ТДВ «Шахта Білозерська» станом на 19.09.2011 року у сумі 240788,33 грн. свідчить розрахунок, наданий Добропільською ОДПІ.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У відповідності до ст. 44 ЗаконуУкраїни від 25.06.1991 року№ 1264-XII«Про охорону навколишнього природного середовища» (в редакції на момент виникнення податкового боргу) - збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (обчислюється пропорційно обсягу та активності радіоактивних відходів, а також для експлуатуючої організації ядерних установок атомних електростанцій - на основі показників виробництва електричної енергії за певний період, для інших суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, - пропорційно активності радіоактивних матеріалів, та стягується одночасно з їх придбанням) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (обчислюється пропорційно терміну зберігання радіоактивних відходів понад встановлений строк з урахуванням їх обсягу та активності).

Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, Постановою Кабінету Міністрів від 01.03.1999 року № 303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору (чинний на момент виникнення податкового боргу; далі Порядок № 303).

Пунктом 9 Порядку № 303 встановлено, що платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення; 3-1) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.

Платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення. 4) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (п. 10 Порядку № 303).

Платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом (п. 11 Порядку № 303).

Платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку. Сплата збору не звільняє юридичних і фізичних осіб від відшкодування збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства (п. 13 Порядку № 303).

Контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби (п. 15 Порядку № 303).

За положеннями абз. «а» та «б» пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення податкового боргу), податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).

Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Податковим кодексом України (далі ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

З огляду на наведене, оскільки узгоджене податкове зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 240788,33 грн. відповідачем не сплачено в установлений строк, таке зобов'язання є податковим боргом.

Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів. Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 340,54 грн. Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Беручи до уваги те, що сума податкового боргу відповдачем у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджена матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Добропільської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта Білозерська» про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 240 788, 33 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта Білозерська» (ідентифікаційний код фізичної особи 36028628, місцезнаходження: 85013, Донецька область, м. Добропілля, вул. Строїтельна, буд. 17) заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 240 788, 33 грн. (двісті сорок тисяч сімсот вісімдесят всім грн. 33 коп.).

Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 19 жовтня 2011 року.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної ск

Суддя Чучко В.М.