Постанова № 18693256, 17.10.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2011
Номер справи
2а/0570/17018/2011
Номер документу
18693256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/17018/2011

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку у сумі 499,66 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Шахтарська обєднана державна податкова інспекція (далі Шахтарська ОДПІ, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення заборгованості з єдиного податку у сумі 499,66 грн. з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1, відповідач).

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача існує податковий борг у розмірі 499,66 грн., який виник в результаті не сплати ставки єдиного податку за період з серпень-листопад 2010 року. Приймаючи до уваги факт несплати фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 суми заборгованості у порушення вимог Податкового кодексу України, Бюджетного кодексу України, Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності субєктів малого підприємництва», заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрована виконавчим кмтетом Шахтарської міської ради Донецької області 22.11.2000 року за № 2265017 0000 001817; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; місце проживання: 86200, АДРЕСА_1. Згідно з довідкою від 09.09.2011 року № 366/6/29-014-5 ФОП ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку в Шахтарській ОДПІ з 29.11.2000 року за № 5497.

У відповідності до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності субєктів малого підприємництва» ФОП ОСОБА_1 та згідно поданої 15.12.2009 року до Шахтарської ОДПІ заяви з 01.01.2010 року знаходилась на спрощеній системі оподаткування з правом здійснення виду діяльності - «67.13.0 Інша допоміжна діяльність у сфері фінансового посередництва», по якій Рішенням Шахтарської міської ради від 29.04.2009 року № V/22-1153 затверджена ставка єдиного податку у сумі 150,00 грн. щомісяця. Свідоцтво про сплату єдиного податку серії Ж № НОМЕР_3.

Відповідно до розрахунку податкового боргу, складеного Шахтарською ОДПІ, вбачається, що ФОП ОСОБА_1 має заборгованість з єдиного податку в сумі 499,66 грн., яка виникла в результаті несплати ставки єдиного податку в період серпень-листопад 2010 року.

Про факт існування заборгованості свідчить і довідка про наявність податкового боргу, наданою позивачем. З метою погашення такої заборгованості Шахтарською ОДПІ приймалися заходи, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме за юридичною адресою боржника направлялись перша податкова вимога. Також 20.12.2010 року позивачем прийняті рішення № 195 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу та рішення від 22.02.2011 року № 854/10/24-013 про опис майна у податкову заставу.

Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.

В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження відповідачем податкових вимог та зазначених рішень.

Таким чином, судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 станом на день розгляду даної адміністративно справи має податкову заборгованість у розмірі 499,66 грн.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Правове регулювання спрощеної системи оподаткування субєктів господарської діяльності запроваджене Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» і закріплене в Законі України «Про державну підтримку малого підприємництва», суть якої відповідно до статті 11 цього Закону полягає в заміні сплати, передбачених звичайною системою оподаткування податків, сплатою єдиного податку. Наведеним Указом суб'єктам малого підприємництва надано право самостійно обирати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, встановлено ставки єдиного податку, визначено базу та об'єкти оподаткування, строки і порядок сплати єдиного податку та коло осіб, на яких дія Указу не поширюється.

Згідно з пунктом 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації.

У відповідності до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

На підставі пп. 5.2.1. п. 5 ст. 5 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення податкового боргу) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У відповідності до п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 наведеного Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

Підпунктом 5.2.2. п. 5 ст. 5 цього ж Закону встановлено право платника податків оскаржити в апеляційному порядку рішення контролюючого органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. При цьому зважаючи на відсутність у матеріалах справи доказів апеляційного чи судового оскарження, наведена вище сума податкового зобовязання відповідача є узгодженим відповідно до законодавства.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Податковим кодексом України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

З огляду на наведене, оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг з єдиного податку в сумі 499,66 грн., який виник у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання за серпень-листопад 2010 року.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, при цьому за правилами пункту 4 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» обовязок фізичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою.

Пп.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Беручи до уваги те, що суму єдиного податку у розмірі 499,66 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується розрахунком податкового боргу; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 105, 158 162, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку у сумі 499,66 грн. задовольнити.

Стягнути з фізичної особипідприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; місце проживання: 86200, АДРЕСА_1) на користь місцевого бюджету (р/р 34212370700093, код платежу 1805020000, одержувач УДК у м. Шахтарську, банк ГУДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687038, МФО 834016) податковий борг з єдиного податку у розмірі 499,66 грн. (чотириста девяносто девять грн. 66 коп.).

Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 17.10.2011 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.