Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 322
УХВАЛА
<Список (При необходимости выбрать) >
<Список (При необходимости выбрать) >
06.10.2011Справа №5002-32/2362-2011 За позовом Головного управління Державного казначейства України в АР Крим (95015, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 19, ідентифікаційний код 23896447).
До відповідача Територіального управління Державної судової адміністрації в АР Крим (95051, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Павленко, 48, ідентифікаційний код 26273942).
Про стягнення 95030, 46 грн.
Суддя А.М. Барсукова
Представники:
Від позивача ОСОБА_3, довіреність № 110-27/02 від 04.01.2011р.
Від відповідача ОСОБА_4, довіреність № 05-22/1394 від 26.09.2011р.
Сутність спору: Головне управління Державного казначейства України в АР Крим звернулося до Господарського суду АР Крим з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації в АР Крим про стягнення суми заборгованості за надані послуги з теплопостачання у розмірі 35087,34 грн.
Рішенням господарського суду АР Крим від 14.07.2011 р. у справі №5002-32/2362-2011 позов був задоволений частково та стягнено з відповідача 18587, 34 грн. основного боргу, 315,99 грн. державного мита та 212,46 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
На виконання вказаного рішення ГС АРК від 14.07.2011р. по справі № 5002-32/2362-2011 господарським судом АР Крим був виданий наказ ГС АР Крим від 28.07.2011р.
Від відповідача по справі надійшла заява, у якій він просить відстрочити виконання рішення господарського суду АР Крим від 14.07.2011р. по справі № 5002-32/2362-2011 строком на 6 місяців.
Свою заяву відповідач мотивує тим, що Територіальне управління Державної судової адміністрації в АР Крим фінансується виключно з Державного бюджету у межах затвердженого кошторису. Кошторисом видатків ТУ ДСА в АР Крим на 2011 рік не передбачено коштів для оплати теплопостачання у серпні-жовтні місяці 2011 року, а коштів, які будуть виділені на такі цілі у листопаді грудні 2011 року не вистачить у повному обсязі для погашення боргу за рішенням суду. Питання виконання рішення можливо буде вирішити тільки з початком нового бюджетного року та виділенням асигнувань.
Згідно зі ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Слід мати на увазі, що Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання. Тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами статті 43 Господарського процесуального кодексу України.
Стаття 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає відстрочку або розстрочку виконання, встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення. За наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання.
Згідно пункту 2 Розяснення Вищого арбітражного суду України від 12.09.2009р. №02-5/333 «Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України», вирішуючи питання про розстрочку чи відстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів в економіці держави та інші обставини справи.
Так, статтею 61 Конституції України встановлено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Так, відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Наприклад, відстрочка може надаватись за рішенням, у якому господарським судом визначено певний термін звільнення приміщення, повернення майна тощо.
роцесуальний закон повязує можливість надання відстрочки виконання судового рішення з наявністю обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до статті 48 Бюджетного Кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. На виконання вимог Порядку складання, розгляду, затвердженню та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 №228, проекти кошторисів складаються бюджетною установою відповідно до обґрунтованих належним чином розрахунків за кодами класифікації видатків, з додержанням суворого режиму економії коштів, не допускаючи включення до кошторисів асигнувань, не зумовлених потребою.: У разі надання бюджетною установою частини приміщень в оренду, орендар відшкодовує видатки на утримання приміщення (електроенергію, тепло-, водопостачання:, тощо) відповідно до укладених з орендодавцем договорами згідно наданих рахунків. Відповідно до пункту 5.11 Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, укладеного між Регіональним відділенням ФДМУ вІ Автономній Республіці Крим та м.Севастополі та Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Автономній Республіці Крим від 08.04.2010р. №1031, орендар зобов'язаний здійснювати витрати на утримання орендованого майна згідно договору з балансоутримувачем Головним управлінням про відшкодування витрат.. Таким чином, при несвоєчасному відшкодуванні орендарем комунальна, видатків, у балансоутримувача виникає дебіторська заборгованість, що приводить до відволікання бюджетних коштів, які повинні бути направлені на сплату відповідник комунальних послуг установи та створює загрозу виникнення кредиторської заборгованості перед постачальниками таких послуг. Керівники бюджетних установ несуть відповідальність за порушеним бюджетного законодавства, а саме - нецільове використання бюджетних коштів відповідно до статей 116,117 Бюджетного Кодексу України.
Згідно листа Головного контрольно-ревізійного управління від 01.03.2011р. № 25-18/287, бюджетні установи повинні здійснювати своєчасні заходи щодо стягнення дебіторської заборгованості та вести претензійну роботу. Не стягнення заборгованості з дебітора трактується як нанесення збитків бюджету.
Крім того, відповідно до статті 57 Бюджетного кодексу України, усі надходження та витрати записуються в тому бюджетному періоді, в якому вони здійсенені, тобто відшкодування касових видатків, проведених у минулому бюджетному періоді, повинні перерахуватись у доход бюджету. Таким чином Головне управління не зможе у 2012 році використати кошти погашення дебіторської заборгованості для оплати рахунків теплопостачання у 2012 році.
Відповідно до пунктів 3, 4 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів забезпечують у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, природний газ. За наявності простроченої кредиторської заборгованості за спожиті комунальні послуги та енергоносії розпорядники бюджетних коштів у межах бюджетних асигнувань не беруть бюджетні зобов'язання та не здійснюють платежі за іншими заходами, пов'язаними з функціонуванням (крім захищених видатків, визначених статтею 55 Бюджетного кодексу України), до погашення такої заборгованості.
Кошторисних призначень, затверджених Територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Автономній Республіці Крим на 2011 рік за КЕКВ 1161 «Оплата теплопостачання» (40,0 тис. грн.) недостатньо не тільки для проведення у повному обсязі відшкодування за теплопостачання орендованого приміщення за період січень-квітень 2011 року; та й для відшкодування майбутнього опалювального сезону жовтня-грудня 2011 року. При цьому Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Автономній Республіці Крим не здійснювались ніяких заходів щодо погашення заборгованості.
Відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України, зобов'язання, взяті
учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних, призначень, не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства, витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються та відшкодування, збитків стягується з осіб, винних у взятті таких зобов'язань.
Згідно з пунктом 47 Порядку складання, розгляду, затвердженню та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від. 28.02.2002 № 228 у разі потреби у перерозподілі асигнувань з незахищених видатків бюджету для погашення заборгованості по захищених видатків, розпорядник повинен надати головному розпоряднику бюджетних коштів для затвердження проекту довідки про зміни кошторису.
Станом, на 26.09.2011 за бюджетною програмою КПК 0501010 «Організаційне забезпечення діяльності судів та установ судової системи» по ТУ ДСА в АРК залишок кошторисних призначень до кінця поточного року по незахищених видатках складає:
КЕКВ 11 З І «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» - 8,5 тис. грн..;
КЕКВ 1134 «Оплата послуг (крім комунальних)» - 9,6 тис. грн.;
КЕКВ 1140 «Видатки на відрядження» - 5,2 тис. грн.
Частину вищевказаних кошторисних призначень можливо перерозподілити на КЕКВ 1161 «Оплата теплопостачання» для погашення боргу.
Внесення змін у розпис бюджету та кошторис в розрізі економічної класифікації видатків бюджету у межах загального обсягу бюджетних призначень за бюджетною програмою здійснюється Міністерством фінансів України за обґрунтованим поданням головного розпорядника бюджетних коштів відповідно до пункту 7 статті 23 Бюджетного кодексу України.
Крім того, на імя Теріторіального управління Державної судової адміністрації Автономній Республіці Крим відкрито рахунок за програмою КПК 0501040 «Здійснення правосуддя місцевими судами», по якому є значні залишки кошторисних призначень по незахищених видатках 1131, 1134, 1140, а також КЕВК 1161 у сумі 447, 7 тис. грн.., які можливо перерозподілити у межах загального обсягу бюджетних призначень
Таким чином не вбачається жодних підстав для задоволення заяви відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Територіального управління Державної судової адміністрації в АР Крим про відстрочку виконання рішення господарського суду АР Крим від 14.07.2011р. по справі № 5002-32/2362-2011 строком на 6 місяців відмовити.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримБарсукова А.М.