Постанова № 18684181, 15.08.2011, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
15.08.2011
Номер справи
10/277(10)
Номер документу
18684181
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

15.08.11 Справа № 10/277(10)

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:

головуючого-судді: Якімець Г.Г.,

суддів: Хабіб М.І.,

Юрченка Я.О.,

при секретарі Горбач Ю.Б.,

за участю представників:

від позивача Калітієвська Є.О.

від відповідача Волощак А.Р.

Розглянувши апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Львівській області, вих.№03-3205 від 24.06.2011 року

на рішення господарського суду Львівської області від 06.05.2011 року, суддя Довга О.І.

у справі №10/277 (10)

за позовом Державної екологічної інспекції в Львівській області, м.Львів

до відповідача Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_3, с.Конюшків

про відшкодування 7057 грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства

в с т а н о в и в :

Рішенням господарського суду Львівської області від 01.02.2010 року по справі №7/48, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 14.07.2010 року, відмовлено в задоволенні позову Державної екологічної інспекції в Львівській області до ПП ОСОБА_3 про відшкодування 7057 грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Постановою Вищого господарського суду України від 28.10.2010 року вказані рішення та постанова скасовані, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Рішенням господарського суду Львівської області від 06.05.2011 року по справі №10/277(10) відмовлено в задоволенні позову Державної екологічної інспекції в Львівській області до ПП ОСОБА_3 про відшкодування 7057 грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Суд у рішенні посилаючись на положення Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про охорону земель», Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок», затв. наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005 року №1, зазначає, що позивачем не подано доказів того, що піщано-грунтова суміш, самовільний забір якої встановлено позивачем, характеризується родючістю, відповідає вимогам та показникам, встановленим у відповідних ГОСТах. Поряд з цим, суд вказує на відсутність доказів порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту в матеріалах перевірки, проведеної позивачем.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, СПД-фізична особа ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Львівської області від 06.05.2011 року по справі №10/277 (10),прийняти нове рішення, яким позов задоволити, вказуючи на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права. Зокрема, скаржник зазначає, що перевіркою проведеною працівниками Державної екологічної інспекції в Львівській області встановлено, що проведення відповідачем самовільного забору піщано-грунтової суміші без спеціального дозволу на земельній ділянці площею 0,56 га, що є порушенням ст.168 Земельного кодексу України та що, в акті перевірки зазначено, що землі, на яких виявлено правопорушення належать до категорії земель сільськогосподарського призначення. З огляду на наведене, позивач вважає правомірним заявлені до стягнення з відповідача 7057 грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, які розраховані у відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затв. постановою КМУ від 25.07.2007 року №963.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримала, просила задоволити в повному обсязі

Відповідач проти вимог апеляційної скарги заперечив, просив оскаржуване рішення залишити без змін, вказуючи на безпідставність доводів апелянта.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав:

Державною екологічною інспекцією в Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПП ОСОБА_3 при будівництві рибогосподарських ставків на території Шнирівської сільської ради за межами населеного пункту в урочищі “Романці”, за наслідками якої 04.09.2008 року складено акт №161, в якому зазначено, що ПП ОСОБА_3 проведено самовільний забір піщано-грунтової суміші на земельній ділянці площею 0,56га без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, що є порушенням ст.168 Земельного кодексу України. За виявлене порушення складено протокол про адміністративне стягнення. Поряд з цим, у вказаному акті зазначено категорія земель землі сільськогосподарського призначення. Акт підписано зі сторони відповідача у графі «З актом перевірки ознайомлений, приписи до виконання прийняв».

Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу ПП ОСОБА_3, проведеного держінспектором з охорони навколишнього природного середовища відповідно до “Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу”, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. N963, розмір заподіяної Відповідачем шкоди становить 7056,57грн.

Позивачем надіслано відповідачу претензію від 21.11.2008 року за вих.№06-2981 з вимогою про відшкодування збитків в сумі 7057 грн. заподіяних державі внаслідок порушення вимог земельного законодавства.

Проте, в добровільному порядку вказані кошти відповідачем не сплачено.

Судом встановлено, що право землекористування відповідачем земельною ділянкою підтверджується відповідними документами, а саме: розпорядженням голови Бродівської держадміністрації № 298 від 07.09.05р. про затвердження технічної документації на земельну ділянку, яка надається в оренду підприємцю; технічною документацією на земельну ділянку; рішенням Шнирівської сільської ради № 69 від 11.09.07, яким погоджено термін оренди земельної ділянки та встановлено розмір орендної плати; розпорядженням голови Бродівської райдержадміністрації № 440 від 23.09.09 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду ОСОБА_3.". На підставі вказаних документів, відповідачу надано в оренду земельну ділянку загальною площею 10,8122 га, в тому числі: ставок 4,9415 га, заболочені землі 1,6082 га, відкриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом 1,9424 га, сіножать 2,3201 га терміном на 49 років для риборозведення із земель запасу за межами населених пунктів Язлівчицької сільської ради (урочище "Романці").

Слід зазначити, що матеріали справи містять лист Держземінспекції у Львівській області від 15.12.2009 року вих.№3375 (арк. справи 106, т.І), в якому зазначено, що ПП ОСОБА_3 дозволи на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) при здійсненні будівництва та реконструкції рибогосподарських ставків на території Язлівчицької та Шнирівської сільських рад Бродівського району Львівської області не видавались.

Відповідач вказує на відсутність верхнього шару ґрунту на земельній ділянці площею 0,56га, посилаючись при цьому на розпорядження голови Бродівської райдержадміністрації Львівської області від 23.09.2009 року №440, проте, у вказаному розпорядженні зазначено про те, що ПП ОСОБА_3 надається в оренду земельна ділянка загальною площею 9,9892 га, в тому числі став 2,5512 га, заболочені землі 0,9255 га, сіножать 2,5359 га, пасовище 0,6216 га, штучні водостоки 0,4091 га, інші відкриті землі без рослинного покриву 2,9459 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (риборозведення). Таким чином, у вказаному розпорядженні зазначено, про землі без рослинного покриву, а не без грунтового покриву.

Згідно із ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади.

Статтею 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»встановлено, що забезпечення реалізації екологічної політики України, контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища належить до повноважень екологічних інспекцій, в зв'язку з чим органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є державна екологічна інспекція у Львівській області.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Львівській області, затвердженого наказом Мінприроди від 19.02.2007р. №55 Державна екологічна інспекція в Львівській області є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції України.

Згідно ст. 168 Земельного кодексу України ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель. При здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.

З огляду на зазначене, заборонено здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель і тільки у разі наявності такого дозволу на субєкта, що здійснює зняття та перенесення ґрунтового покриву покладено обовязок здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.

Згідно ч. 3 ст. 56 Закону України "Про охорону земель" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Пунктом 15 ст.48 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»установлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році є: 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що рішення суду першої інстанції слід скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задоволити та враховуючи положення ст.ст.44,49 ГПК України, стягнути з відповідача в доход державного бюджету державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст.ст.103,104,105 ГПК України, суд,

постановив:

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Львівській області задоволити.

Рішення господарського суду Львівської області від 06.05.2011 року по справі №10/277(10) скасувати, прийняти нове рішення.

Позов задоволити.

Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1) до місцевого бюджету Шнирівської міської ради (УДК в Бродівському районі, МФО 825014, ЄДРПОУ 23966573, р/р 31512921700045, код платежу 24062100) - 7057 грн. збитків заподіяних державі, внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1) в дохід державного бюджету України: 153 грн. державного мита (з яких 102 грн. за подання позовної заяви і 51 грн. за розгляд апеляційної скарги) та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

На виконання постанови Львівського апеляційного господарського суду місцевому господарському суду видати накази.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.

Головуючий-суддя: Якімець Г.Г.

Судді: Хабіб М.І.

Юрченко Я.О.