Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/14512/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді <Довідник >
при секретаріЗикун Ю.В.
за участю прокурора Бахарєва М.А., представника позивача Соколової В.П., представника відповідача Чекулаєвої І.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом в.о. Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Вода Донбасу» про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
22 серпня 2011 року в.о. Прокурора м. Донецька звернувся в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (далі позивач) до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Вода Донбасу» (далі - КП «Вода Донбасу» або «відповідач») про стягнення штрафу у розмірі 629 гривень. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 16.01.2011 державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області від 04.02.2009 №02/16-0005, про що складено акт перевірки від 16.02.2010 №02/169-004. За невиконання вказаного припису постановою №02/16-01-036 від 22.02.2011 на відповідача накладено штраф в розмірі 629,00 гривень. Суму штрафу відповідач у 30-денний строк з дня прийняття постанови не сплатив, у звязку з чим штраф підлягає стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф в сумі 629,00 гривень.
У судовому засідання прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала письмові заперечення, в яких вказувала на те, що постанова про накладання штрафу винесена всупереч приписам пунктів 7,9 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме постанова, як розпорядчий документ, мала бути винесена в пятиденний строк з дати складання акту перевірки. Просила відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
04 лютого 2009 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Волноваського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області виданий припис №02/16-0005, яким відповідачу приписано усунути виявлені порушення діючого законодавства України про електроенергетику, строк виконання найбільш тривалого заходу встановлено до 30.04.2009 (а.с. 7-8).
Припис №02/16-0005 від 04.02.2009 року про усунення порушень законодавства України про електроенергетику відповідачем оскаржено не було та будь-яких доказів щодо його скасування, визнання протиправним, тощо суду відповідачем не надано.
16 лютого 2011 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Волноваського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області була проведена перевірка виконання вимог припису №02/16-0005 від 04.02.2009, в результаті якої було встановлено, що відповідач не виконав у встановлений термін пункт 14 вказаного припису. За наслідками перевірки був складений акт перевірки (протокол) №02/16-01-004 від 16.02.2010 (а.с.6).
22 лютого 2011 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Волноваського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області була прийнята постанова №02/16-01-036 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Постановою на відповідача накладений штраф у розмірі 629,00 гривень (а.с.9).
01 березня 2011 року відповідачем отримана постанова №02/16-01-036 (а.с.10). Вказана постанова відповідачем не оскаржена, будь-яких доказів щодо її скасування, визнання протиправною, тощо суду відповідачем не надано.
На підставі п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладено функції представництва інтересів держави у суді.
Відповідно до ч. 2 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР «Про електроенергетику» (далі Закон №575/97-ВР) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Згідно з «Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.1996, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 року №970, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів.
Відповідно до частини 5 статті 9 Закону №575/97-ВР державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.
Статтею 27 Закону №575/97-ВР встановлено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
«Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 року №970.
Відповідно до пункту 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 3 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до пункту 10 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на порушення позивачем пунктів 7,9 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» при винесенні постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання з огляду на наступне.
Згідно пунктів 7,9 статті 7 Закону України від 5 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) або його заступником. Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцій, передбачених законом.
Таким чином, у розумінні даного Закону розпорядженням (розпорядчим документом) позивача є саме припис №02/16-0005 від 04.02.2009 про усунення порушень законодавства України про електроенергетику, а не постанова №02/16-01-036 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму штрафу у встановлений законом строк, суд задовольняє позовні вимоги в.о. Прокурора м.Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Вода Донбасу про стягнення штрафу в сумі 629,00 грн.
Відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись статтями 2; 8-12; 17-20; 69-72; 86; 94; 158-164; 167; 186; 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
адміністративний позов в.о. Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Вода Донбасу» про стягнення штрафу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Вода Донбасу» (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 85, код ЄДРПОУ 00191678) на користь Державного бюджету України штраф в сумі 629 (шістсот двадцять девять) гривень 00 копійок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 12 жовтня 2011 року.
Постанова в повному обсязі виготовлена 17 жовтня 2011 року.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.