Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29.09.11р.Справа № 22/5005/9384/2011
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Авіаційна компанія "Дніпроавіа", м. Дніпропетровськ
до Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи в Дніпропетровській області
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Спеціальний авіаційний загін оперативно-рятувальної служби спеціального призначення Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи, м. Ніжин
про стягнення 1047366,59 грн.
Суддя: Пуппо Л.Д.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1., дов. від 10.01.11 №1.1-20-5, представник
Від відповідача: ОСОБА_2., дов. від 19.05.11 №1630/15, юрисконсульт
СУТЬ СПОРУ
Позивач просить стягнути заборгованість в розмірі 1047366,59 грн. та судові витрати по справі. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що зазначена сума утворилася як плата за послуги із заправки авіаційним пальним, зліт-посадку та наземне обслуговування повітряних суден Спеціального авіаційного загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту наданих, у міжнародному аеропорті "Дніпропетровськ" за період серпень 2010р. - жовтень 2010р.
Відповідач у відзиві на позов зазначає, що спеціальний авіаційний загін Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (м. Ніжин) не входить до організаційної структури ГУ МНС України в Дніпропетровській області, а підпорядковується безпосередньо Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи і не фінансує роботи із запобігання і ліквідації надзвичайних ситуацій ті їх наслідків.
Третя особа подала такі пояснення:
Відповідно до п.1 Положення про Спеціальний авіаційний загін, затвердженого Міністром України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи 27.12.2005 р., Спеціальний авіаційний загін Оперативно - рятувальної служби цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій України (скорочене найменування - САЗ) - це спеціальний воєнізований підрозділ центрального підпорядкування, який входить до складу підрозділів Оперативно - рятувальної служби цивільного захисту МНС України, підпорядковується керівнику органу управління служби і призначений для захисту населення і територій у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного, природного і військового характеру.
Відповідно до Довідки про основні надзвичайні ситуації техногенного, природного та іншого характеру на території України вказана лісова пожежа була класифікована як надзвичайна ситуація місцевого рівня.
Повітряні судна Спеціального авіаційного загону були направлені в аеропорт «Дніпропетровськ»для виконання авіаційних робіт з гасіння лісових пожеж на підставі розпоряджень начальника Державної авіаційної пошуково - рятувальної служби від 05.08.2010 р. № 83/38-р та від 11.08.2010 р. № 87/38-р від 11.08.2010 р., виданих на виконання рішення тимчасово виконуючого обов'язки Міністра.
Відповідно до п. 9.3 Положення про Спеціальний авіаційний загін, затвердженого Міністром України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи 27.12.2005 р., командир САЗ здійснює керівництво САЗ, несе відповідальність за правомірність використання сил та засобів і виконання поставлених завдань. Завдання командиру Спеціального авіаційного загону щодо ліквідації надзвичайної ситуації в Дніпропетровській області були визначені в розпорядженнях начальника Державної авіаційної пошуково - рятувальної служби від 05.08.2010 р. № 83/38-р та від 11.08.2010 р. № 87/38-р від 11.08.2010 р. і охоплювали виконання перельоту повітряних суден до аеропорту «Дніпропетровськ».
Відповідно до п. 4 Порядку фінансування робіт із запобігання і ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.1999 року № 140, фінансування заходів щодо ліквідації надзвичайних ситуацій на об'єктах усіх форм власності здійснюється відповідно до їх рівнів: місцевого та регіонального рівнів - за рахунок власних коштів підприємств, установ, організацій, на території яких виникла надзвичайна ситуація, і додатково - за рахунок резервів (місцевий рівень) та резервів Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (регіональний рівень), створених відповідно до законодавства. Таким чином, фінансування заходів щодо ліквідації надзвичайної ситуації місцевого рівня на території Новомосковського військового лісництва повинно було здійснюватись за рахунок власних коштів Новомосковського військового лісництва та додатково - за рахунок районного резерву, створеного місцевою районною державною адміністрацією. На САЗ не покладався обов'язок щодо організації та керівництва роботами з ліквідації цієї ситуації.
Справа розглядається за наявними матеріалами згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України ( далі - ГПК України ).
В порядку статті 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Між відкритим акціонерним товариством «Авіаційна компанія «Дніпроавіа» (Позивач) та Головним управлінням Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи в Дніпропетровській області (Відповідач) у спрощений спосіб, шляхом підтвердження до виконання замовлень був укладений договір про надання послуг, згідно умов якого Позивач взяв на себе зобов'язання за завданням Відповідача здійснити заправку авіаційним паливом, а також зліт-посадку та наземне обслуговування повітряних суден спеціального авіаційного загону, а останній в свою чергу зобов'язався оплатити надані послуги.
Факт укладення договору підтверджується актами наданих послуг форма А- аеропортовий збір, що підписані сторонами та рахунками, які надані до матеріалів справи.
За період з 05.08.2010 по 13.08.2010 та з 14.10.2010, в рамках здійсненого МНС України в Дніпропетровській області замовлення, з міжнародного аеропорту «Дніпропетровськ»було здійснено 86 вильотів повітряних суден належних МНС України в Дніпропетровській області, загальна вартість обслуговування та заправка яких склала суму в розмірі 1 047 365,59 грн.
Позивачем 11 квітня 2011 року було направлено Відповідачу претензію від 08.04.2011 року за № 1.34-61 про сплату заборгованості за надані послуги, яка отримана останнім 13.04.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за № 00146833.
Позов підлягає задоволенню з таких підстав.
За поясненнями Позивача заправка та обслуговування повітряних суден була зумовлена необхідністю найскорішого погашення виниклої у Дніпропетровській області на території Новомосковського військового лісництва пожежі. Письмового договору підписаного сторонами та скріпленого печатками між сторонами укладено не було. Послуги надавалися на підставі гарантійних листів від 05.08.2010р. № 2292/13-ОДС, №2293/13-ОДС, №2294/13-ОДС; від 13.10.2010р. №3649/04; від 14.10.2010р. № 3649/04, підписаних Начальником Головного управління МНС України в Дніпропетровській області генерал-лейтенант служби цивільного захисту Бутківським В.В. та Шевченко В.В. Тобто між Позивачем та Відповідачем, виникли правовідносини з надання послуг, на підставі гарантійних листів, актів наданих послуг, укладення яких у спрощеній формі узгоджується з нормами чинного законодавства. Суд доходить того ж висновку.
Згідно ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України, в силу зобов'язання одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 2 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Заперечення Відповідача з приводу його належності є безпідставним з таких причин.
Відповідно до пункту 2 Положення про Головне управління (управління) Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Автономній Республіці Крим, областях, містах та Севастополі Затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 24 жовтня 2006 р. N 686 Головне управління (управління) є головним (провідним) органом у системі виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту населення i територій від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру, техногенної, а також пожежної безпеки у відповідному регіоні.
Згідно пункту 4. Наказу № 686 Головне управління (управління) відповідно до покладених на нього завдань організовує застосування за призначенням аварійно-рятувальних формувань i підрозділів, спеціалізованих аварійно-рятувальних служб та невоєнізованих формувань під час проведення рятувальних робіт та po6iт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
Пунктом 11 цього наказу передбачено, що Головне управління є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України i своїм найменуванням.
Відповідно до вимог пункту 3.5 наказу МНС від 01.09.2008 року № 631 «Про затвердження Положення про застосування авіації МНС для гасіння пожеж»безпосередня організація та виконання підготовчих заходів щодо матеріально-технічного забезпечення виконання завдань пожежегасіння покладається на ГУ МНС в областях, де сталася пожежа.
Таким чином, ГУ МНС України в Дніпропетровській області є зобов'язаною особою за матеріально-технічне забезпечення проведених заходів спрямованих на гасіння пожежі, що виникла в його perioнi.
Отже, суд вважає, що заправка та обслуговування повітряних суден Спеціального авіаційного загону було зумовлено гасінням пожежі, що виникла у Дніпропетровській області на території Новомосковського військового лісництва, а саме в регіоні на який поширюється юрисдикція ГУ МНС України в Дніпропетровській область, тому позов підлягає задоволенню, проте частково, за мінусом сум 3732,73 грн. і 12282,90 грн., нарахованих за обслуговування судна Ан26 № 30822, оскільки ці суми документально не підтверджені.
Керуючись статтями 193 Господарського Кодексу України, 525, 526, 530, Цивільного кодексу України статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В
Позов задовольнити.
Стягнути з Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи в Дніпропетровській області ( 49600, м. Дніпропетровськ, вул.. Короленка,4, ЄДРПОУ 08588613) на користь Відкритого акціонерного товариства "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" (49042, м. Дніпропетровськ, Аеропорт цивільної авіації, ЄДРПОУ 01130549) 1031350,96 грн. основної суми, 10313,51 грн. державного мита, 232,39 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.
В решті вимог відмовити.
Суддя Л.Д.Пуппо
Рішення підписано 12.10.11.