Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2011 року 887/11/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Колеснікової І.С. при секретарі судового засідання Гололобові В.Ю., за участю осіб, які беруть участь у справі
від прокурора: Смізюк О.О.
від позивача: Дроботун О.О.,
від відповідача: Перевознікова Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом заступника прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»
дозакритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго»
простягнення штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Печерського району м. Києва (надалі - прокурор) звернувся до Київського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(надалі - позивач) з адміністративним позовом до закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго»(надалі відповідач) про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій у розмірі 1700, 00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач добровільно не сплатив до Державного бюджету накладений на нього штраф за невиконання припису про усунення порушень законодавства у галузі електроенергетики.
Представник позивача та прокурора у судовому засіданні 6.04.2011 підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд позов задовольнити.
Відповідач позову не визнав, заперечення надав суду у письмовій формі та просив суд у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування заперечень зазначив, що припис та постанова, на підставі яких ґрунтуються вимоги щодо стягнення заборгованості винесені відповідачем неправомірно. За таких обставин, позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на таке.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, за результатами перевірки відповідача Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м. Києві (далі Інспекція), яка діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»виявлено порушення вимог законодавства у галузі електроенергетики, а саме не забезпечено постачання електричної енергії у відповідності з вимогами міждержавного ГОСТ у мешканцям с. Петропавлівська Борщагівка, електроустановки будинків яких підключено до електропостачання від безхазяйних електромереж ТП 10/04 кВ № 310 ПЛ кВ № 2.
У звязку з виявленим порушенням Інспекцією винесено припис від 6 січня 2010 року № 08/20-0008 про зобовязання відповідача усунути згадане порушення шляхом забезпечення постачання якісної електричної енергії мешканцям с. Петропавлівська Борщагівка, електроустановки будинків яких підключено до електропостачання від безхазяйних електромереж ТП 10/04 кВ № 310 ПЛ кВ № 2 та тимчасово прийняти в господарче відання ПЛ 0,4 кВ, що відходять від ТП № 310 та ТП № 310 для подальшого прийняття їх на баланс або заживити своїх споживачів від власних електричних мереж.
Перевіркою Інспекції встановлено невиконання відповідачем вимог пункту 2 вищевказаного припису, про що складено акт від 26 лютого 2010 року № 8/20-0033.
За невиконання вимог припису від 6 січня 2010 року № 08/20-0008 постановою Інспекції від 14 квітня 2010 року № 59 на відповідача накладено штраф у розмірі 1700, 00 грн.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику»від 16.10.1997 № 575/97-ВР, статті 14 Закону України «Про теплопостачання»від 02.06.2005 № 2633-ІV та пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929, здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі Держенергонагляд), яка безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
З урахуванням викладеного Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»є субєктом владних повноважень, а тому може бути позивачем чи відповідачем в адміністративній справі.
Закон України «Про електроенергетику»від 16.10.1997 № 575/97-ВР (далі Закон України від 16.10.1997 № 575/97-ВР) визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі та регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Частиною четвертою статті 9 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР встановлено, що Держенергонагляд здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Права державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії передбачені частиною пятою статті 9 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР зокрема, вони мають право: отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац другий частини третьої статті 27 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР).
Приписами частини четвертої статті 27 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР передбачено, що Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Згідно із частиною шостою статті 27 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначений у Положенні про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 (далі Положення від 21.07.1999 № 1312).
Нормами Положення від 21.07.1999 № 1312 встановлено, що штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій (абзац третій пункту 2). Накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (абзац четвертий пункту 3). Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (пункт 7). Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (пункт 8). Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку (пункт 10).
У ході судового розгляду встановлено, що відповідач, не погоджуючись із приписом від 6 січня 2010 року № 08/20-0008 та постановою від 14 квітня 2010 року № 59, на підставі яких ґрунтуються вимоги позивача щодо стягнення заборгованості, звернувся до Київського окружного адміністративного із позовною заявою про визнання їх нечинними.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2012 по справі № 2а-7349/10/1070, у задоволенні позовних вимог відповідача про визнання нечинними припису від 6 січня 2010 року № 08/20-0008 та постанови від 14 квітня 2010 року № 59, було відмовлено.
Представник позивача у судовому засіданні підтвердив, що постанову Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2012 у справі № 2а-7349/10/1070 отримав. Водночас у встановленому законодавством апеляційному чи касаційному порядку її не оскаржував.
Як встановлено судом, станом на день розгляду даної адміністративної справи, постанова Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2012 по справі № 2а-7349/10/1070 набрала законної сили, у відповідності до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
В силу приписів частини першої статті 72 та частини другої статі 255 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
А відтак, враховуючи приписи статті 124 Конституції України та статті 14, частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2012 по справі № 2а-7349/10/1070 є обовязковою до виконання для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином позовні вимоги заступника прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго»є обґрунтованими, оскільки обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ.
Під час судового розгляду позивачем доведено належними та достатніми доказами факт наявності у відповідача заборгованості зі сплати штрафних санкцій у розмірі 1700, 00 грн., а також наявність у позивача правових підстав та компетенції щодо стягнення з відповідача такої суми заборгованості.
З огляду на зазначене та враховуючи ту обставину, що штраф до Державного бюджету у розмірі 1700, 00 грн. відповідачем не сплачений, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до положень статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 69-72, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго»(ідентифікаційний код 23243188) заборгованість зі сплати штрафних санкцій у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні, - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Колеснікова І.С.
Постанова у повному обсязі виготовлена 07 квітня 2011 року.